TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Само преку избори до излез од кризата

Тера - 24.04.2016

„За Македонија се работи“ е главната порака на собирите на Граѓанското движење за одбрана на Македонија. Таа порака беше испратена и денеска од Битола. Битолчани, приврзаници на ГДОМ, вечерва порачаа одржување на избори на 5 јуни со цел излез од ...

Македонците од Италија уште еднаш порачаа: Ќе гласаме на 5 јуни!

Пулс24 - 24.04.2016

Нашите иселеници активно и масовно му даваат поддршка на ГДОМ. Тие се залагаат за решавање на кризата во Македонија со одржување на избори на 5 јуни. Досега, тоа го сторија иселениците во Лондон, Австралија, Виена, Пијамонте во Италија и до други ...

Масовно и без инциденти

Утрински - 23.04.2016

Протестите и контрапротестите завчера во главниот град поминаа мирно. Полицијата спречи контакт на двете групи демонстранти кај Соборната црква Мирно и без инциденти поминаа масовните протести и контрапротести кои се одржаа завчеравечер во Скопје.

ГДОМ во Битола: Само преку избори до излез од кризата предизвикана од СДСМ

МКД - 23.04.2016

„За Македонија се работи“ е главната порака на собирите на Граѓанското движење за одбрана на Македонија. Таа порака беше испратена и денеска од Битола. Битолчани, приврзаници на ГДОМ, вечерва порачаа одржување на избори на 5 јуни со цел излез од ...

ГДОМ од кај офицерскиот дом, Протестирам од Магнолија

Тера - 25.04.2016

По викенд паузата, денеска се собраа и ГДОМ и Протестирам во Битола. Едните сега од кај офицерскиот дом во Битола, а другите од плоштадот Магнолија. ГДОМ со марш низ Широк сокак за подршка на политиките на власта, одржување на изборите на 5-ти јуни ...

Кукулев: Наместо крв во фонтаната, нека понудат алтернатива за младите (ВИДЕО)

Курир - 23.04.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) вечерва одржа собир во центарот на Велес Пред учесниците на собирот се обрати велешанецот Александар Кукулев, кој упати порака до опозицијата дека на народот му е доста со нивните приказни и ...

Стаматов: Македонскиот народ не смее да биде разединет, туку обединет- избори на 5-ти јуни

Курир - 23.04.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) вечерва во Битола одржа собир на кој учесниците изразија поддршка за одржување избори на 5 јуни и ставање крај на политичката криза. Собирот почна од пред Офицерскиот дом, а заврши на плоштадот ...

Илјадници битолчани со ГДОМ за избори наспроти десетина од СДСМ за продолжување на кризата

Курир - 23.04.2016

Граѓаните и вечерва преку масовен собир во Битола го поддржаа Граѓанското движење за одбрана на Македонија и кажаа дека сакаат избори на 5 јуни како решение за решавање на кризата. Илјадници граѓани денес се приклучија кон собирот на ГДОМ под ...

НАРОДЕН СОБИР ВО БИТОЛА: Повеќе илјади граѓани порачаа - избори на 5 јуни (ФОТО)

Телеграф - 23.04.2016

Според Граѓанското движење за одбрана на Македонија, со одржувањето на распишаните предвремени парламентарни избори ќе се надмине политичката криза во државата што ќе предизвика нормализирање на состојбите во сите области Избори на 5 јуни, да се ...

Дебакл на СДСМ во Битола, се помал број ги поддржуваат нивните протести

Сител - 23.04.2016

Дебакл кој СДСМ долго ќе го памети, е неуспешниот протест во Битола, каде успеаја да се соберат едвај 10-на демонстранти. Истовремено ГДОМ одржува народен собир, а од приложените фотографии може да се забележи огромна разлика.

Битола на нозе, илјадници граѓани со поддршка за ГДОМ и избори на 5 јуни

Сител - 23.04.2016

„За Македонија се работи“ вечерва порачаа илјадници граѓани на мирниот собир во Битола. Огромен број битолчани и денес со поддршка за Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ). Илјадниците граѓани со јасно порачуваат дека бараат одржување ...

ФОТО: Зоран Заев стана и поет

Курир - 23.04.2016

Пред два дена на Македонија и се случи најмасовниот народен собир, организиран од ГДОМ, на кој околу 60.000 граѓани пред Собранието порачаа дека сакаат крај на кризата со одржување на избори на 5 јуни.

ФОТО: Битола на нозе, илјадници граѓани со поддршка за ГДОМ и избори на 5 јуни

Курир - 23.04.2016

„За Македонија се работи“ вечерва порачаа илјадници граѓани на мирниот собир во Битола. Огромен број битолчани и денес со поддршка за Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ). Илјадниците граѓани со јасно порачуваат дека бараат одржување ...

ФОТО: Дебакл на СДСМ во Битола, се помал број луѓе ги поддржуваат нивните протести

Курир - 23.04.2016

Дебакл кој СДСМ долго ќе го памети, е неуспешниот протест во Битола, каде успеаја да се соберат едвај 10-на демонстранти. Истовремено ГДОМ одржува народен собир, а од приложените фотографии може да се забележи огромна разлика.

ГДОМ од Битола со поддршка на избори на 5 јуни

Канал5 - 23.04.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) продолжи со континуираните протести на Широк Сокак во Битола кои и вечерва се одвиваа од Офицерскиот дом до плоштадот „Магнолија“, пред Споменикот на Филип Втори.

Собир на ГДОМ во Битола

Дневник - 23.04.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) вечерва во Битола одржа собир на кој учесниците изразија поддршка за одржување избори на 5 јуни и ставање крај на политичката криза. Собирот почна од пред Офицерскиот дом, а заврши на плоштадот ...

ГДОМ од Битола со поддршка на избори на 5 јуни

Дневник - 23.04.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) продолжи со континуираните протести на Широк Сокак во Битола кои и вечерва се одвиваа од Офицерскиот дом до плоштадот „Магнолија“, пред Споменикот на Филип Втори.

ФОТО: Зоран Заев стана и поет

Press24 - 23.04.2016

Пред два дена на Македонија и се случи најмасовниот народен собир, организиран од ГДОМ, на кој околу 60.000 граѓани пред Собранието порачаа дека сакаат крај на кризата со одржување на избори на 5 јуни.

ФОТО: Илјадници битолчани со поддршка за ГДОМ и избори на 5. јуни

Нетпрес - 23.04.2016

„За Македонија се работи“ вечерва порачаа илјадници граѓани на мирниот собир во Битола. Огромен број битолчани и денес со поддршка за Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ). Илјадниците граѓани со јасно порачуваат дека бараат одржување ...

ФОТО: Дебакл на СДСМ во Битола

Нетпрес - 23.04.2016

Едвај десетина демонстранти на протестот на СДСМ во Битола. Истовремено ГДОМ одржува народен собир, а од приложените фотографии може да се забележи огромна разлика. Илјадници битолчани со поддршка на собирот на ГДОМ за избори, наспроти 10-на на СДСМ ...

„Курир“: Зоран Заев стана и поет

Нетпрес - 23.04.2016

Пред два дена на Македонија и се случи најмасовниот народен собир, организиран од ГДОМ, на кој околу 60.000 граѓани пред Собранието порачаа дека сакаат крај на кризата со одржување на избори на 5 јуни.

„За Македонија се работи“: И вечерва Битола застана на браникот на татковината (ФОТО)

Република - 23.04.2016

„За Македонија се работи“ вечерва порачаа илјадници граѓани на мирниот собир во Битола. Огромен број битолчани и денес му изразија поддршка на Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ).

ГДОМ од Битола со поддршка на избори на 5 јуни

Репортер - 23.04.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) продолжи со континуираните протести на Широк Сокак во Битола кои и вечерва се одвиваа од Офицерскиот дом до плоштадот „Магнолија“, пред Споменикот на Филип Втори.

Протести на ГДОМ во Битола и Велес

еМагазин - 23.04.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) синоќа протестираше во Битола и Велес. На протестите учесниците изразија поддршка за одржување избори на 5 јуни и ставање крај на политичката криза.

ГДОМ вечерва протестира во Битола

Фактор - 23.04.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) вчерва излезе на протест во градот на Конзулите Битола. Оттаму поддржувачите на ова движење порачаа „За Македонија се работи“ . Граѓаните приврзаници на ГДОМ со јасно порачуваат дека бараат ...

Македонците од Италија уште еднаш порачаа: На 5 јуни гласаме!

Република - 23.04.2016

Нашите иселеници активно и масовно му даваат поддршка на ГДОМ. Тие се залагаат за решавање на кризата во Македонија со одржување на избори на 5 јуни. Иселиници од Струга и Струшко, кои живеат во Конељијано во Италија, вечерва испратија порака до ...

ФОТО: Илјадници битолчани го поддржаа ГДОМ и порачаа дека се за избори на 5 јуни!

Пулс24 - 23.04.2016

„За Македонија се работи“ - вечерва порачаа илјадници граѓани на мирниот собир во Битола. Огромен број битолчани и денес со поддршка за Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ).

ФОТО: Илјадници битолчани се за избори, наспроти десетина од СДСМ!

Пулс24 - 23.04.2016

Граѓаните и вечерва преку масовен собир во Битола го поддржаа Граѓанското движење за одбрана на Македонија и кажаа дека сакаат избори на 5 јуни како решение за решавање на кризата. Илјадници граѓани денес се приклучија кон собирот на ГДОМ под ...

Заев стана и поет

Пулс24 - 23.04.2016

Пред два дена на Македонија и се случи најмасовниот народен собир, организиран од ГДОМ, на кој околу 60.000 граѓани пред Собранието порачаа дека сакаат крај на кризата со одржување на избори на 5 јуни.

ФОТО: Дебакл на СДСМ во Битола кој долго ќе го памти: Едвај десетина демонстранти

Пулс24 - 23.04.2016

Дебакл кој СДСМ долго ќе го памети, е неуспешниот протест во Битола, каде успеаја да се соберат едвај 10-на демонстранти. Истовремено ГДОМ одржува народен собир, а од приложените фотографии може да се забележи огромна разлика.

ГДОМ од Битола со поддршка на избори на 5 јуни

Lider - 23.04.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) продолжи со континуираните протести на Широк Сокак во Битола кои и вечерва се одвиваа од Офицерскиот дом до плоштадот „Магнолија“, пред Споменикот на Филип Втори.

Уставен суд не може да забрани политичко дејствување

Телма - 22.04.2016

Правните експерти сметаат дека Уставниот суд не може да да забрани дејствување на политичка партија, граѓанска организација или друг облик на здружување. Како непромислена и крајно штетна ја оценуваат вчерашната најава на Александар Пандов дека ГДОМ ...

ГДОМ во Битола - Избори на 5 јуни и крај на политичката криза

Утрински - 22.04.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) вечерва во Битола одржа собир на кој учесниците изразија поддршка за одржување избори на 5 јуни и ставање крај на политичката криза. Собирот почна од пред Офицерскиот дом, а заврши на плоштадот ...

Ноќ на протести и контрапротести во Скопје

Deutsche Welle - 22.04.2016

Масовни протести на движењето Протестирам против владата и и претседателот Иванов, и контрапротести на приврзаниците на ГДОМ се одржаа во четвртокот (21.04) во Скопје. Масовни протести на движењето #Протестирам против владата и и претседателот ...

Протест на ГДОМ во Велес

МКД - 22.04.2016

Граѓаните приврзаници на Граѓанското движење за одбрана на Македонија вечерва во Велес одржаа уште еден протест. Говорникот на протестот Александар Кукулев рече дека неколку години се измислуваат приказни, се штанцаат извештаи и се крева паника и ...

ГДОМ во Битола: За Македонија се работи, избори на 5-ти јуни

МКД - 22.04.2016

Вечерва во Битола се одржа собир на граѓаните во организација на Граѓанското движење за одбрана на Македонија на кој битолчани рекоа дека за излез од кризата мора да се одржат ибори на 5 јуни.

Собири на ГДОМ во Битола и Велес

Вест - 22.04.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) вечерва во Битола и Велес одржа собири на кои учесниците изразија поддршка за одржување избори на 5 јуни и ставање крај на политичката криза.

Собир на ГДОМ во Битола

Вест - 22.04.2016

Избори на 5-ти јуни и крај на политичката криза порачаа денеска од Битола граѓаните од овој град кои излегоа да дадат поддршка на собирот на ГДОМ. - Македонците сфатија дека деструктивноста и негативната енергијиа на поранешната југословенска ...

ГДОМ повика за избори на 5 јуни

Тера - 22.04.2016

Пред Собранието заврши масовниот протест кој го иницираше ГДОМ. Пред присутните од бината се обратија повеќе личности, кои главно повикаа за избори на 5 јуни и за одбрана на Македонија. „Ги гледам спомениците околку мене и си мислам, луѓето- нашите ...

Контра-протести во Битола и Велес

Фокус - 22.04.2016

ГДОМ на вчерашниот собир во Скопје најави дека ќе бара привремена забрана за одредени политички партии и невладини организации. Поддржувачите на Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) вечерва повторно излегоа на контра-протест и побараа ...

Во Битола протестантите и контрапротестантите се збунија

Сакам да кажам - 22.04.2016

Демoнстрантите вечерва си ги сменија местата и ги збунија битолчани. Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) тргна од пред Споменикот на Стив Наумов кај Офицерскиот дом, каде изминатите денови се собираа битолчани кои протестираа за ...

ГДОМ и вечерва со протест во Велес

Дума - 22.04.2016

Граѓаните приврзаници на Граѓанското движење за одбрана на Македонија вечерва во Велес одржаа уште еден протест. Говорникот на протестот Александар Кукулев рече дека неколку години се измислуваат приказни, се штанцаат извештаи и се крева паника и ...

ПОРАКА ОД БИТОЛА И ВЕЛЕС: За Македонија се работи, избори на 5 јуни мора да има (ФОТО)

Телеграф - 22.04.2016

Собирот почна од пред Офицерскиот дом, а заврши на плоштадот „Магнолија“ во Битола.Граѓаните јасно ставија дознаење дека мора да се стави крај на политичката криза, порачаа од ГДОМ Битолчани и велешани вечерва во огромен број излегоа да дадат ...

НАРОДОТ СЕ БУДИ: Моќно видео од народниот собир на ГДОМ

Курир - 22.04.2016

ГДОМ на вчерашниот народен собир кој беше најмасовен до сега и броеше околу 60.000 граѓани, успеа да ги сплоти Македонците под една иста цел: крај на кризата и избори на 5 јуни. Народот се буди и сплотено и решително бара избори за излез од кризата.

ГДОМ од Битола: За Македонија се работи, избори на 5-ти јуни

Сител - 22.04.2016

Масовен народен собир на ГДОМ вечерва се одржа во Битола. Битолчани во огромен број излегоа да дадат поддршка за избори на 5-ти јуни со кои ќе се стави крај на кризата во која е втурната нашата земја.

ГДОМ во Битола: Избори на 5 јуни мора да има

Точка - 22.04.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија(ГДОМ) во петок вечер одржаа голем собир во Битола. Пред присутните битолчани, беше упатена порака дека избори на 5 јуни мора да има, за да се стави крај на политичката криза во која западна ...

ГДОМ од Битола: За Македонија се работи, избори на 5-ти јуни

Курир - 22.04.2016

Масовен народен собир на ГДОМ вечерва се одржа во Битола. Битолчани во огромен број излегоа да дадат поддршка за избори на 5-ти јуни со кои ќе се стави крај на кризата во која е втурната нашата земја.

Голем граѓански собир на ГДОМ во Велес и Битола

Курир - 22.04.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) вечерва ќе одржи големи народни собири во Велес и Битола. Граѓаните на овие собири испраќаат порака дека изборите треба да се одржат на 5-ти јуни и со тоа да биде ставен крај на кризата во која ...

Српска агенција по налог на СДСМ ги штелува вестите од Македонија

Курир - 22.04.2016

Сите српски медиуми вчера пренесуваа информации во коририст на СДСМ со манипулации, лаги и спинови. Во овие медиуми изостанаа вестите за најголемиот граѓански собир кој вчера се одржа во Македонија, а на кој присуствуваа над 60.000 лица.

Народот решително бара избори за излез од кризата - Масовен протест на ГДОМ

Сител - 22.04.2016

Над 60 илјади граѓани вчера побараа избори на 5 јуни. Крај на политичката криза порачаа на масовниот граѓански собир пред Собранието. Една иста желба ги сплоти да излезат на улиците а тоа е да се стави крај на деструктивното сценарио и сите да ...

Масовен собир на ГДОМ: „Избори мора да има на 5 јуни“

Алфа - 22.04.2016

Граѓаните обединети и едногласни – побараа крај на насилството и на црните сценарија. „Доста е со пролонгирање на изборите и продлабочување на кризата. Избори на 5 јуни мора да има, затоа што народот има право да каже што мисли и што чувствува“.

ГДОМ во Велес: Наместо џебови и ранци полни со камења, опозицијата да понуди решенија

Курир - 22.04.2016

Во Велес вечерва се одржа собир на Граѓанското движење за одбрана на Македонија. Еден од говорниците на собирот, Александар Сашко Кукулев, во интервју за Телевизија Нова најпрвин ги поздрави сите оние коишто по речиси две години агонија сакаат да ја ...

Огромен број јавни личности заедно со граѓаните и ГДОМ демонстрираа национално и државно достоинство

Сител - 22.04.2016

Се вееја македонски знамиња, се пееја македонски песни, се играше македонско оро.. Синоќа пред македонското собрание се одржа најголемиот граѓански собир во организација на ГДОМ. Над 60 000 граѓани се собраа со единствена цел – крај на кризата во ...

Собир на љубители на возила и моторцикли

Канал5 - 15.05.2016

На полигонот во училишниот центар АСУЦ „Боро Петрушевски“ денеска ќе се одржи вториот собир на љубители на возила и моторцикли на Град Скопје. На настанот ќе бидат избрани најдобрите возила во категориите Youngtimers, Oldtimers, Tuned Cars, Sound ...

Собир на ГДОМ: Да за избори на 5 јуни, НЕ за деструкции

Канал5 - 22.04.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија синоќа го организираше најмасовниот собир на граѓани. Околу 60 илјади граѓани се собраа пред Собранието за да порачаат Да“ за избори на 5-ти јуни, „Не“ за деструкции и црни сценарија од страна на СДСМ.

Собир на ГДОМ во Битола

Локално - 22.04.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) вечерва во Битола одржа собир на кој учесниците изразија поддршка за одржување избори на 5 јуни и ставање крај на политичката криза. Собирот почна од пред Офицерскиот дом, а заврши на плоштадот ...

НАРОДОТ СЕ БУДИ: Моќно видео од народниот собир на ГДОМ

Press24 - 22.04.2016

ГДОМ на вчерашниот народен собир кој беше најмасовен до сега и броеше околу 60.000 граѓани, успеа да ги сплоти Македонците под една иста цел: крај на кризата и избори на 5 јуни. Народот се буди и сплотено и решително бара избори за излез од кризата.

Сплотено и решително народoт се буди: Моќно видео од народниот собир на ГДОМ

Република - 22.04.2016

Вчерашниот народен собир на ГДОМ кој беше најмасовен до сега и броеше околу 60.000 граѓани, успеа да ги сплоти Македонците под една иста цел: крај на кризата и избори на 5 јуни. Народот се буди и сплотено и решително бара избори за излез од кризата.

Моќно видео од народниот собир на ГДОМ!

Нетпрес - 22.04.2016

ГДОМ на вчерашниот народен собир кој беше најмасовен до сега и броеше околу 60.000 граѓани, успеа да ги сплоти Македонците под една иста цел: крај на кризата и избори на 5 јуни. Народот решително бара избори за излез од кризата.

МОЌНО:Македонија е икона на Балканот, црква на Европа, манастир на светот!

Press24 - 22.04.2016

Најмасовниот мирен собир се случи вчера пред Собранието, каде во организација на ГДОМ илјадници граѓани испратија порака, сплотени како никогаш до сега: Избори на 5 јуни за одбрана на татковината. Погледнете...

ГДОМ од Битола: За Македонија се работи, избори на 5-ти јуни

Press24 - 22.04.2016

Масовен народен собир на ГДОМ вечерва се одржа во Битола. Битолчани во огромен број излегоа да дадат поддршка за избори на 5-ти јуни со кои ќе се стави крај на кризата во која е втурната нашата земја.

„Наместо крв во фонтаната, нека понудат алтернатива за младите“

Вечер - 22.04.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) вечерва одржа собир во центарот на Велес Пред учесниците на собирот се обрати велешанецот Александар Кукулев, кој упати порака до опозицијата дека на народот му е доста со нивните приказни и ...

(ВИДЕО) Скопје поделено: На една страна протест на „Протестирам“, на друга на ГДОМ

еМагазин - 22.04.2016

Илјадници граѓани синоќа по девети пат беа дел од протестот во Скопје, во организација граѓанската иницијатива „Протестирам“. Учесниците на протестот, како и изминатите денови, се собраа пред Специјалното јавно обвинителство каде искажаа поддршка за ...

Српска агенција по налог на СДСМ ги штелува вестите од Македонија

Република - 22.04.2016

Сите српски медиуми вчера пренесуваа информации во коририст на СДСМ – со манипулации, лаги и спинови. Во овие медиуми изостанаа вестите за најголемиот граѓански собир кој вчера се одржа во Македонија, а на кој присуствуваа над 60.000 лица.

ГДОМ од Битола: За Македонија се работи, избори на 5-ти јуни

Нетпрес - 22.04.2016

Масовен народен собир на ГДОМ вечерва се одржа во Битола. Битолчани во огромен број излегоа да дадат поддршка за избори на 5-ти јуни со кои ќе се стави крај на кризата во која е втурната нашата земја.

Голем граѓански собир на ГДОМ во Велес и Битола

Нетпрес - 22.04.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) вечерва ќе одржи големи народни собири во Велес и Битола со почеток од 19 часот. Граѓаните на овие собири испраќаат порака дека изборите треба да се одржат на 5-ти јуни и со тоа да биде ставен крај ...

Во Велес собир на ГДОМ

Репортер - 22.04.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) вечерва одржа собир во центарот на Велес. Пред учесниците на собирот се обрати велешанецот Александар Кукулев, кој упати порака до опозицијата дека на народот му е доста со нивните приказни и ...

Поддршка од ГДОМ за одржување избори на 5 јуни

Вечер - 22.04.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) вечерва во Битола одржа собир на кој учесниците изразија поддршка за одржување избори на 5 јуни и ставање крај на политичката криза Собирот почна од пред Офицерскиот дом, а заврши на плоштадот ...

Вечерва голем граѓански собир на ГДОМ во Велес и Битола

Република - 22.04.2016

Големи народни собири во Велес и Битола вечерва во 19 часот граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) вечерва ќе одржи големи народни собири во Велес и Битола со почеток од 19 часот.

„Курир“: Српска агенција по налог на СДСМ ги штелува вестите од Македонија

Нетпрес - 22.04.2016

Сите српски медиуми вчера пренесуваа информации во коририст на СДСМ со манипулации, лаги и спинови. Во овие медиуми изостанаа вестите за најголемиот граѓански собир кој вчера се одржа во Македонија, а на кој присуствуваа над 60.000 лица, пишува „ ...

ГДОМ во Велес: Наместо џебови и ранци полни со камења, опозицијата да понуди решенија

Press24 - 22.04.2016

Во Велес вечерва се одржа собир на Граѓанското движење за одбрана на Македонија. Еден од говорниците на собирот, Александар Сашко Кукулев, во интервју за Телевизија Нова најпрвин ги поздрави сите оние коишто по речиси две години агонија сакаат да ја ...

ГДОМ од Велес: Се финансираат формални движења да креираат тензии

Фактор - 22.04.2016

Од Граѓанското движење за одбрана на Македонија вечерва од Велес кажаа дека се плаќаат странски агенции да организираат насилни протести. Велат дека се финансираат формални движења, пленуми и слични партиски здруженија да креираат меѓуетнички тензии.

Над 60.000 Македонци упатија силна порака: Крај на кризата, избори на 5 јуни (ФОТО)

Нетпрес - 22.04.2016

Најмалку 60.000 граѓани, обединети на вчерашниот голем народен собир на Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) порачаа дека е доста од црни сценарија, насилство, пролонгирање на изборите и продлабочување на кризата.

Силна поддршка на ГДОМ: За Македонија се работи, избори на 5 јуни

Република - 22.04.2016

Во огромен број Битолчани излегоа да дадат поддршка за избори на 5-ти јуни со кои ќе се стави крај на кризата во која е втурната нашата земја. Тие порачаа дека „За Македонија се работи“ и дадоа силна поддршка на ...

Голем граѓански собир на ГДОМ во Велес и Битола

Press24 - 22.04.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) вечерва ќе одржи големи народни собири во Велес и Битола. Граѓаните на овие собири испраќаат порака дека изборите треба да се одржат на 5-ти јуни и со тоа да биде ставен крај на кризата во која ...

Српска агенција по налог на СДСМ ги штелува вестите од Македонија

Вечер - 22.04.2016

Сите српски медиуми вчера пренесуваа информации во коририст на СДСМ со манипулации, лаги и спинови. Во овие медиуми изостанаа вестите за најголемиот граѓански собир кој вчера се одржа во Македонија, а на кој присуствуваа над 60.000 лица Во своето ...

ГДОМ во Велес: Наместо црвена фонтана, опозицијата да понуди алтернатива за младите

Нетпрес - 22.04.2016

Во Велес вечерва се одржа собир на Граѓанското движење за одбрана на Македонија. Еден од говорниците на собирот, Александар Сашко Кукулев, во интервју за Телевизија Нова најпрвин ги поздрави сите оние коишто по речиси две години агонија сакаат да ја ...

Доста се црни сценарија: ГДОМ порача, избори на 5 јуни (ФОТО)

Press24 - 22.04.2016

ГДОМ на вчерашниот народен собир кој беше најмасовен до сега и броеше околу 60.000 граѓани, успеа да ги сплоти Македонците под една иста цел: крај на кризата и избори на 5 јуни. Најмалку 60.000 граѓани, обединети порачаа дека е доста од црни ...

ГДОМ во Битола: Избори на 5 јуни мора да има

Макфакс - 22.04.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија(ГДОМ) во петок вечер одржаа голем собир во Битола. Пред присутните битолчани, беше упатена порака дека избори на 5 јуни мора да има, за да се стави крај на политичката криза во која западна Македонија.

(ВИДЕО) Пандов од ГДОМ повика на забрана на невладините организации

еМагазин - 22.04.2016

Александар Пандов од ГДОМ синоќа на протестот, организиран од ГДОМ, повика Уставниот суд времено да ги забрани активностите на невладиниот сектор. - Како ГДОМ ќе испратиме порака до Уставниот суд времено да ја запре работата на сите граѓански ...

Јајца за зградата на општината Прилеп

еМагазин - 22.04.2016

На вчерашниот протест во Прилеп, организиран од движењето Протестирам, револтот на демонстрантите кулминираше пред општинската зграда каде голем број јајца завршија во прозорците на Општината, пренесува 10 без 10.

(ВИДЕО) „Шарена револуција“ и во Велес, Битола, Штип, Гостивар, Струмица, Прилеп, Куманово и Кавадарци

еМагазин - 22.04.2016

Протестите на кои се повикува на оставка на претседателот Ѓорге Иванов, повлекување на неговата одлука за аболиција и откажување на изборите на 5 јуни, секојдневно се шират низ цела Македонија.

(ВИДЕО) Избегнат судир на демостранти од „Протестирам“ и ГДОМ

еМагазин - 22.04.2016

Синоќа поради двојните протести во Скопје, едниот на „Протестирам“, а другиот на ГДОМ, имаше големо полициско присуство. Беа блокирани сите улици и приоди меѓу зградите кон Собранието на Република Македонија, а полиција имаше и кај Европскиот ...

Избори на 5 јуни – порача ГДОМ од Битола

Фактор - 22.04.2016

Голем народен собир на ГДОМ вечерва се одржа во Битола. Граѓаните на Битола излегоа да дадат поддршка на ГДОМ, кои бараат одржување избори на 5-ти јуни со што ќе се стави крај на кризата во Македонија.

Експерти: Нема основа за укинување на граѓански организации

ТВ21 - 22.04.2016

Претставникот од ГДОМ, Александар Пандов, во текот на синоќешниот митинг, рече дека движењето ќе покрене иницијатива до Уставниот Суд за привремено запирање на работата на невладините организации и политички партии кои дејствуваат, како што вели ...

Видео:Народот се буди!

Пулс24 - 22.04.2016

ГДОМ на вчерашниот народен собир кој беше најмасовен до сега и броеше околу 60.000 граѓани, успеа да ги сплоти Македонците под една иста цел: крај на кризата и избори на 5 јуни. Народот се буди и сплотено и решително бара избори за излез од кризата.

Српските медиуми вчера пренесуваа информации во корист на СДСМ

Пулс24 - 22.04.2016

Сите српски медиуми вчера пренесуваа информации во корист на СДСМ со манипулации, лаги и спинови. Во овие медиуми изостанаа вестите за најголемиот граѓански собир кој вчера се одржа во Македонија, а на кој присуствуваа над 60.000 лица.

Над 60.000 граѓани синоќа му порачаа на Заев - ДОСТА Е!

Пулс24 - 22.04.2016

ГДОМ на вчерашниот народен собир кој беше најмасовен до сега и броеше околу 60.000 граѓани, успеа да ги сплоти Македонците под една иста цел: крај на кризата и избори на 5 јуни. Најмалку 60.000 граѓани, обединети порачаа дека е доста од црни ...

Избегнат судир на демостранти од „Протестирам“ и ГДОМ (видео)

Exclusive.mk - 22.04.2016

Синоќа поради двојните протести во Скопје, едниот на „Протестирам“, а другиот на ГДОМ, имаше големо полициско присуство. Беа блокирани сите улици и приоди меѓу зградите кон Собранието на Република Македонија, а полиција имаше и кај Европскиот ...

ГДОМ на протест пред Собрание

24 Вести - 21.04.2016

Пред Собранието на Македонија се собираат граѓани на контрапротести во организација на Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ). Спроти Собранието е поставена бина каде се очекува да се обратат говорниците.

„Протестирам“ во шарено ја обоија и зградата на Владата

Телма - 21.04.2016

Во организација на граѓанската иницијатива „Протестирам“ почна протестот пред Специјалното јавно обвинителство и продолжи кон ЕУ инфоцентарот, но откако беа спречени од полицискиот кордон граѓаните се упатија пред Владата на РМ.

Пандов: ГДОМ ќе бара забрана за работа на невладини и партии

Нова ТВ - 21.04.2016

Александар Пандов од контрапротестот пред Собранието најави дека ГДОМ ќе поднесе иницијатива пред Уставниот суд за привремена забрана за работа на граѓански здруженија , невладини организаии и партии и фондации кои ја рушат државноста на ...

Протестирам и ГДОМ се пресретнаа на Булевар "Партизански одреди"

24 Вести - 21.04.2016

Рутата на демонстрантите од движењето „Протестирам“ се уште се одлучува на самото место. Тие вечерва од пред ЕУ инфоцентарот се упатија кон Владата на Република Македонија. Пред Соборниот храм Св.

ФОТО и ВИДЕО: „Протестирам“ и ГДОМ на демонстрации во центарот на Скопје

Телма - 21.04.2016

Пред СЈО се собраа граѓаните организирани од иницијативата „Протестирам“ на нови протести со веќе познатоте барања за повлекување на одлуката за аболиција од страна на претседателот Иванов и негова оставка.

ГДОМ на контрапротест пред Собрание

24 Вести - 21.04.2016

Избори на 5-ти јуни, стопирање на деструктивни сценарија, и иницијатива до Уставен за привремена забрана за работа на одредени партии и невладини организации – ова се дел од пораките кои ГДОМ, нивните приврзаници, но и симпатизери на ВМРО-ДПМНЕ ги ...

ГДОМ во Скопје одржа собир, се пееја патриотски песни, се побара крај на кризата

Телма - 21.04.2016

Улицата пред собранието беше местото каде Граѓанското движење за одбрана на македонија вечерва одржа Собир. Во седум попладне празното плато кое беше обезбедувано од полицијата, за само 10 тина минути се наполни со луѓе.

Собир на ГДОМ: Избори да има, невладини и опозиција да нема

Нова ТВ - 21.04.2016

Со народни патриотски песни и ора вечерва започна собирот кој го организираше Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ). Десетици илјади граѓани со организиран автобуски превоз од цела Македонија во 19 часот се собраа пред Собранието во ...

ГДОМ:„ Да“ за избори на 5 јуни, „Не“ за деструкции од СДСМ

Алсат-М - 21.04.2016

„Да“ за избори на 5-ти јуни, „Не“ за деструкции и црни сценарија од страна на СДСМ. Народот е разбуден, народот ја брани и ќе ја одбрани Македонија. Народот е чувар на оваа земја, народот е чувар на институциите, чуварот на државноста, народот е ...

(ФОТО) „Шарена револуција“ пред Владата

Утрински - 21.04.2016

ФОТО: Киро Попов Пред Владата на Република Македонија заврши протестот што денеска го организираше граѓанската иницијатива Протестирам". Учесниците на протестот, како и изминатите денови, се собраа пред Специјалното јавно обвинителство каде искажаа ...

ГДОМ развеа знаме на Трумфална

Р.С.Европа - 21.04.2016

Поддржувачите на ГДОМ поставија македонско знаме на Триумфалната порта и запалија бакљи. „Единствена Македонија“, „Не во ЕУ“, „НАТО - надвор“ и „Народот е силата“ се плакатите залепени на собирот.

(ФОТО) ГДОМ - „Да" за избори на 5 јуни, „Не" за деструкции од СДСМ

Утрински - 21.04.2016

ФОТО: Андреј Гиновски „Да" за избори на 5-ти јуни, „Не" за деструкции и црни сценарија од страна на СДСМ. Народот е разбуден, народот ја брани и ќе ја одбрани Македонија. Народот е чувар на оваа земја, народот е чувар на институциите, чуварот на ...

ГДОМ на протест пред Собрание

Р.С.Европа - 21.04.2016

Пред Собранието на Македонија се собираат граѓани на контрапротести во организација на Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ). Во моментов има над илјади луѓе. Спроти Собранието е поставена бина каде се очекува да се обратат ...

Средба меѓу „Протестирам“ и поддржувачи на ГДОМ пред Соборен

Р.С.Европа - 21.04.2016

На раскрсницата пред Соборниот храм во Скопје граѓаните учесници на протестот организиран од „Протестирам“ за малку ќе се сретнеа со група поддржувачи на ГДОМ, но полицијата застана меѓу нив, по што демонстрантите продолжија кон Влада.

Протест на граѓанската иницијатива „Протестирам“

Утрински - 15.06.2016

Граѓанската иницијатива „Протестирам“ вечерва организираа протест во Скопје. Протестот вообичаено започна пред СЈО, а продолжи пред Владата на Република Македонија. Активистите и поддржувачите на „Протестирам“ истурија боја на улицата пред Владата и ...

Почна собирот на ГДОМ пред македонското Собрание

Утрински - 21.04.2016

Со повик „Да" за избори на 5-ти јуни, „Не" за деструкции и црни сценарија од страна на СДСМ, вечерва се одржува собир во организација на Граѓанската иницијатива за одбрана на Македонија (ГДОМ), пред Собранието на Република Македонија.

Дневен печат - Криза, протести, а излез?

Р.С.Европа - 21.04.2016

„Состојбата врие, потребен е разум‟. „ Демонстрантите против режимот нема да наседнат на провокациите на домобраните‟. „Одложување на изборите се бара и преку анархија“, се дел од насловите во дневниот печат.

ГДОМ бара избори, единство и забрана за „предавниците“

Deutsche Welle - 21.04.2016

Да за избори Не за Заев и „компанија“. Во препознатлив декор, со патриотски песни и ора поддржувачи на ВМРО- ДПМНЕ застанаа, како што велат, во одбрана на Македонија. Само избори на 5 јуни ќе стават крај на кризата.

„Шарено“ пред Влада, „весело“ пред Собрание

Р.С.Европа - 21.04.2016

Демонстрантите со боја гаѓаа кон зградата на Владата. Канти поликолор во жолта, зелена и црвена боја беа истурени на улицата, а се испишуваат и графити со пораките „нема правда, нема мир“, „слобода“, „оставки“.

Започна и протестот на ГДОМ и поддржувачите пред Собрание (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 21.04.2016

Ечат патриотски песни од просторот пред објектот на законодавниот дом, каде од 19 часот започна протестниот собир на ГДОМ и поддржувачите. Спроти Собранието има поставено бина со озвучување.

ГДОМ со протестниот собир повика за избори на 5 јуни

МКД - 21.04.2016

Пред Собрание заврши масовниот протест кој го иницираше ГДОМ. Пред присутните од бината се обратија повеќе личности, кои главно повикаа за избори на 5 јуни и за одбрана на Македонија. „Ги гледам спомениците околку мене и си мислам, луѓето- нашите ...

ГДОМ објави „Проглас за Македонија“: 4 точки од кои нема отстапување

Вест - 21.04.2016

ГДОМ на најмасовниот нивни собир до сега, испрати „Проглас за Македонија„ кој содржи 4 точки, барања од кои како што велат нема отстапување. „Проглас за Македонија“ 4 точки: 1.Ние граѓаните порачуваме јасно до домашната и меѓународната јавност: ...

ГДОМ објави „Проглас за Македонија“: 4 точки од кои нема отстапување

МК News - 21.04.2016

ГДОМ на најмасовниот собир до сега, испрати „Проглас за Македонија„ кој содржи 4 точки, барања од кои како што велат нема отстапување. Македонија е наша земја, Македонија е нашиот дом, браќа Македонци, Албанци, Турци, Роми, Срби, Власи Бошњаци и ...

ФОТО: Реки од народ се упатуваат кон собирот на ГДОМ

МК News - 21.04.2016

Голем народен собир во организација на Граѓанското движење за одбрана на Македонија се случува вечерва во Скопје. Реки од народ се упатуваат пред Собранието каде ќе се одржи овој собир. Се веат македонски знамиња, се пеат патриотски песни.

Курир: Транспарентите биле подметнати од соросови провокатори!?

+инфо - 21.04.2016

Провладини медиуми обвинуваат дека платеници на Соросовата фондација ги подметнале плакатите на кои пишуваше „НЕ во ЕУ“ и „НАТО - надвор“, „Вашите амбасадори се грди“, „НАТО - Северноатланска терористичка организација“ кои беа закачени на почетокот ...

Меѓусебни обвинувања по вчерашниот протест и контрапротест во Охрид

OhridNews - 21.04.2016

Масовниот одѕив на граѓаните на секојдневните протести за слободна Македонија, уште еднаш ја потврди решеноста на граѓаните за враќање на слободата, демократијата и европските вредности во Македонија.Уплашена од граѓаните, ВМРО-ДПМНЕ се обидува со ...

ВИДЕО: Македонски знамиња, ора и песни- народот сплотен на собирот на ГДОМ

МК News - 21.04.2016

Се веат македонски знамиња, се пеат патриотски песни, се игра македонско оро. Народот вечерва е сплотен порачуваат од ГДОМ и велат тука се за да порача дека е тука за да си ја одбрани својата земја од внатрешниот ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ со притисоци и закани им се заканува на граѓаните

+инфо - 21.04.2016

Масовниот одѕив на граѓаните на секојдневните протести за слободна Македонија, уште еднаш ја потврди решеноста на граѓаните за враќање на слободата, демократијата и европските вредности во Македонија.

СПРЕЧЕН ИНЦИДЕНТ: Демонстранти и приврзаници на ГДОМ налетаа едни на други (ФОТО)

МК News - 21.04.2016

Двете групи се пресретнаа на самата крстосница, но зголеменото присуство на полицијата и нивната подготвеност не дозволуваат физички судир. Првите движејќи се од кај Владата на Република Македонија во правец кон булеварот „Партизански одреди“, а ...

Контрапротестантите истакнаа плакати „НЕ во ЕУ“ и „НАТО – надвор“

А1 On - 21.04.2016

Контрапротестантите истакнаа плакати „НЕ во ЕУ“ и „НАТО – надвор“ на вечерашниот собир пред Собранието. Другите нивни пораки се: „Единствена Македонија“, „Не во ЕУ“, „НАТО – надвор“ и „Народот е силата“, „Вашите амбасадори се грди“, „НАТО – ...

ВИДЕО: Контрадемонсрантите се движат кон Собранието

А1 On - 21.04.2016

Граѓаните организирани од движењето ГДОМ од пред „Веро Џамбо“ донесени со автобуси од сите градови низ Македонија тргнаа кон Собранието. Скандираат „Никој не ти може ништо Никола!“ и со зурлии тапани ја свират „Земјо ...

(ВИДЕО) Стотина автобуси на контрапротест

А1 On - 21.04.2016

Стотина автобуси од цела Македонија се паркирани долж булеварот Партизански одреди, кои донесоа контрадемонстранти за протестот на движењето ГДОМ, кое ја поддржува владејачката ВМРО-ДПМНЕ, за денешниот протест пред македонското Собрание, најавен ...

(ФОТО) За контра-демонстрантите НАТО е терористичка организација

Фокус - 21.04.2016

На еден од транспарентите кои се закачени на оградата на контра-протестот пред Собрание пишува : НАТО = Северноатлантска терористичка организација. На еден од транспарентите кои се закачени на оградата на контра-протестот пред Собрание пишува : НАТО ...

Контрапротестантите истакнаа плакати „НЕ во ЕУ“ и „НАТО - надвор“ (ФОТО)

+инфо - 21.04.2016

Контрапротестантите истакнаа плакати „НЕ во ЕУ“ и „НАТО - надвор“ на вечерашниот собир пред Собранието. Другите нивни пораки се: „Единствена Македонија“, „Не во ЕУ“, „НАТО - надвор“ и „Народот е силата“, „Вашите амбасадори се грди“, „НАТО - ...

ВИДЕО: Се делат сендвичи пред контрапротестот на ГДОМ

А1 On - 21.04.2016

Фејсбук страницата „Криминалите на ВМРО-ДПМНЕ“ објави видео во кое според нив контрадемонстрантите добиваат сендвичи како награда за нивното денешно присуство на контрапротестот организиран од ГДОМ.

ГАЛЕРИЈА: Автобуси го окупираа Скопје, со закани на контрапротест!

Либертас - 21.04.2016

Скопје во моментов е окупирано од автобуси со кои беа носени луѓе од цела Македонија на контрапротестот официјално организиран од ГДОМ, а всушност со огромни притисоци врз членството на ВМРО-ДПМНЕ и вработени во администрацијата, а на многу места ...

(ВИДЕО) Даштевски: Зависно како ќе бидат ослободени од работа, очекуваме до 50 илјади

Либертас - 21.04.2016

Александар Даштевски од ГДОМ, во изјава за Канал 5 рече дека на контрапротестот пред Собрание планираат да соберат од 30 до 50 илјади, во зависност од тоа како ќе ги ослободеле од работните позиции.

ФОТО: Повторно ограда за присутните на контрапротестот пред Собрание

Либертас - 21.04.2016

Како што беше за контрапротестот на ВМРО-ДПМНЕ на 18 мај 2015, така и за денешниот контрапротест на ГДОМ пред Собранието се поставува ограда за присутните. Инаку, за контрапротестот се вршеа огромни притисоци врз вработени во администрацијата, а на ...

(ВИДЕО) Пандов: ГДОМ бара времена забрана за одредени невладини и политички партии

Либертас - 21.04.2016

Александар Пандов од движењето ГДОМ повика Уставниот суд времено да ги забрани активностите на невладиниот сектор, пренесе БИРН. – Ќе испратиме барање до Уставниот суд за времено запирање на работа на сите граѓански здруженија, фондации и политички ...

ФОТО: Се поставува метална ограда кај Собрание

А1 On - 21.04.2016

Се поставува метална ограда кај паркот Жена Борец спроти собрание каде вечерва во 19 часот се закажани контрапротести на граѓанската иницијатива ГДОМ, која бара повлекување на одлуките за аболиција на Заев и на Верушевски и одржување избори на 5 ...

Пандов повика да се забранат сите невладини организации и дел од партиите

+инфо - 21.04.2016

Александар Пандов од движењето ГДОМ вечрва повика Уставниот суд времено да ги забрани сите граѓански организации и политички партии. - Како ГДОМ ќе испратиме порака до Уставниот суд времено да ја запре работата на сите граѓански организации и ...

Се подготвуваат контрапротестите на ГДОМ

А1 On - 21.04.2016

Движењето ГДОМ, кое ја поддржува владејачката ВМРО-ДПМНЕ, се подготвува за денешниот протест пред македонското Собрание, најавен како „Народот се буди“. Бината е на улицата веднаш спроти Собранието, а звучници се поставени и зад Градската болница од ...

(ФОТО) ГДОМ со зурли и тапани пред Собрание

Фокус - 21.04.2016

Поставена е и бина каде се очекува да се обратат говорниците, а засега пеат македонски патриотски песни и се игра оро. Пред половина час започна контра-протестот на Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ).

(ВИДЕО) Контрапротести: Од автобуси директно пред Собрание

А1 On - 21.04.2016

Дел од автобусите кои беа ангажирани да носат контрадемонстранти од други градови во Скопје се паркираа пред трговскиот центар „Веро“ од каде контрадемонстрантите веднаш се упатија пред Собранието, а други пак, беа упатени кон „Југо дрво“.

ГДОМ бара забрана за одредени политички партии и невладини организации

Фокус - 21.04.2016

Александар Пандов од движењето ГДОМ повика Уставниот суд времено да ги забрани активностите на невладиниот сектор и дел од политичките партии. Граѓанската организација за одбрана на Македонија (ГДОМ) ќе бара привремено стопирање на работата на ...

Заврши контрапротестот на ГДОМ

А1 On - 21.04.2016

Контрапротестот организиран од ГДОМ пред Собранието предмалку заврши. На контрапротестот насловен „Народот се буди“ со стотици автобуси беа носени граѓани од целата држава. Контрадемонстрантите пред Собранието бараа да се повлече одлуката за ...

СДСМ Охрид: ВМРО-ДПМНЕ се обидува со притисоци и закани да влијае врз граѓаните

А1 On - 21.04.2016

„Масовниот одѕив на граѓаните на секојдневните протести за слободна Македонија, уште еднаш ја потврди решеноста на граѓаните за враќање на слободата, демократијата и европските вредности во Македонија.

Протестот на ГДОМ со патриотски песни и анти ЕУ пораки

Сакам да кажам - 21.04.2016

Со македонски патриотски песни почна протестот пред Собранието на Република Македонија организиран од ГДОМ. Спроти Собранието е поставена бина од која на демонстрантите прв им се обрати актерот Тони Михајловски.

ОБНОВЕНО Контрапротестантите истакнаа плакати „НЕ во ЕУ“ и „НАТО - надвор“ (ФОТО)

+инфо - 21.04.2016

Контрапротестантите истакнаа плакати „НЕ во ЕУ“ и „НАТО - надвор“ на вечерашниот собир пред Собранието. Другите нивни пораки се: „Единствена Македонија“, „Не во ЕУ“, „НАТО - надвор“ и „Народот е силата“, „Вашите амбасадори се грди“, „НАТО - ...

ФОТО: И покрај заканите од ГДОМ, илјадници граѓани на улица, без автобуси и без сендвичи!

Либертас - 21.04.2016

Од фотографијата во продолжение се гледаат дел од демонстрантите на денешниот протест против одлуката на Иванов за аболиција на политичарите и за одложување на изборите на 5 јуни поради неисполнети услови да бидат фер и демократски.

Заврши протестот одржан под силно полициско обезбедување

+инфо - 21.04.2016

Пред Владата на Република Македонија заврши протестот што денеска го организираше граѓанската иницијатива „Протестирам“, кој се одвиваше под засилено полициско обезбедување бидејќи во исто време беше закажан и собир на Граѓанското движење за одбрана ...

УПАТЕНА ПОРАКА ОД МАСОВНИОТ СОБИР: Крај за деструкцијата, одиме на избори, отстапување нема (ВИДЕО)

Телеграф - 21.04.2016

„Кршете пак ќе изградиме“, „Ништо не ти можат, Никола“, „Заев не бегај од избори“, беа транспарентите што можеа да се забележат на масовниот собир на кој, според проценки на членовите на ГДОМ, учествувале повеќе од 50.000 граѓани.

60.000 граѓани прашаа: "УШТЕ ЛИ ЌЕ ЈА ПАРЧИТЕ - ОВА Е ПОСЛЕДНОТО ПАРЧЕ ОД МАКЕДОНИЈА"

Сител - 21.04.2016

Македонија е се што имаме, избори на 5 јуни 2016 мора да има, осуда и итно стопирање за насилството и хулиганството, крај на деструктивните сценарија, крај за обидите за поделбата на народот, крај за стравот и теророт.

ФОТО: Реки од народ се упатуваат кон собирот на ГДОМ

Курир - 21.04.2016

Голем народен собир во организација на Граѓанското движење за одбрана на Македонија се случува вечерва во Скопје. Реки од народ се упатуваат пред Собранието каде ќе се одржи овој собир. Се веат македонски знамиња, се пеат патриотски песни.

ГДОМ:„ Да“ за избори на 5 јуни, „Не“ за деструкции од СДСМ

Сител - 21.04.2016

„Да“ за избори на 5-ти јуни, „Не“ за деструкции и црни сценарија од страна на СДСМ. Народот е разбуден, народот ја брани и ќе ја одбрани Македонија. Народот е чувар на оваа земја, народот е чувар на институциите, чуварот на државноста, народот е ...

Народот се сплоти- граѓани од сите страни кон собирот на ГДОМ

Сител - 21.04.2016

Народот е сплотен со јасна порака: ДА за избори на 5-ти јуни, НЕ за деструкции и црни сценарија од страна на СДСМ. Реки народ од сите страни на Скопје пристигнуваат кон центарот на градот, поточно пред македонското Собрание каде ќе се одржи масовен ...

Граѓаните ги искинаа подметнатите плакати од СОРОС

Сител - 21.04.2016

Граѓаните на собирот на ГДОМ ги искинаа подметнатите плакати од платениците на соросовата фондација, чии провокатори попладнево се обидоа да уфрлат транспарент насочен против НАТО организацијата.

Заврши протестот на граѓанската иницијатива „Протестирам“

Сител - 21.04.2016

Пред Владата на Република Македонија заврши протестот што денеска го организираше граѓанската иницијатива „Протестирам“. Учесниците на протестот, како и изминатите денови, се собраа пред Специјалното јавно обвинителство каде искажаа поддршка за ...

Илјадници граѓани од Аеродром се движат кон Собрание

Сител - 21.04.2016

Реки од народ од скопската населба Аеродром се движат кон Собранието на Република Македонија во поддршка на ГДОМ и избори ан 5-ти јуни. ...

Народот масовно се движи од Ѓорче Петров кон Собрание

Сител - 21.04.2016

Огромен број на граѓани од Ѓорче Петров се движат кон Собрание, каде што денеска во 19 часот ќе се одржи народен собир на ГДОМ, за кој е најавено дека ќе биде најмасовен до ...

Е ова е народ- само тој одлучува кој ќе ја води државата

Сител - 21.04.2016

Само народот може да одлучи кој ќе ја води државата, порачуваат илјадниците граѓани кои се собираат пред Собранието на РМ на масовниот народен собир во огранизација на Граѓанското здружение за одбрана на Македонија (ГДОМ).

Околу 2.000 од СДСМ и СОРОС за деструкција, над 60.000 од ГДОМ за напредок и излез од кризата

Сител - 21.04.2016

Само околу 2.000 поддржувачи на СДСМ и СОРОС кои слепо ги следат наредбите на опозицискиот лидер Зоран Заев протестираат попладнево во одбрана на деструкцијата на опозицијата и продолжување на кризата.

ГДОМ објави „Проглас за Македонија“: 4 точки од кои нема отстапување

Сител - 21.04.2016

ГДОМ на најмасовниот собир до сега, испрати „Проглас за Македонија„ кој содржи 4 точки, барања од кои како што велат нема отстапување. Македонија е наша земја, Македонија е нашиот дом, браќа Македонци, Албанци, Турци, Роми, Срби, Власи Бошњаци и ...

СПРЕЧЕН ИНЦИДЕНТ: Демонстранти и приврзаници на ГДОМ налетаа едни на други (ФОТО)

Телеграф - 21.04.2016

Двете групи се пресретнаа на самата крстосница, но зголеменото присуство на полицијата и нивната подготвеност не дозволуваат физички судир Незадоволните граѓани предводени од граѓанската иницијатива „Протестирам“ и приврзаниците на ГДОМ вечерва се ...

Порта Македонија е симбол на историските борби и победи на Македонија и македонскиот народ!

Сител - 21.04.2016

Македонија е се што имаме, избори на 5 јуни 2016 мора да има, осуда и итно стопирање за насилството и хулиганството, крај на деструктивните сценарија, крај за обидите за поделбата на народот, крај за стравот и теророт.

Заврши протестот на граѓанската иницијатива „Протестирам“

Канал5 - 21.04.2016

Пред Владата на Република Македонија заврши протестот што денеска го организираше граѓанската иницијатива „Протестирам“. Учесниците на протестот, како и изминатите денови, се собраа пред Специјалното јавно обвинителство каде искажаа поддршка за ...

Почна собирот на ГДОМ пред македонското Собрание

Канал5 - 21.04.2016

Со повик „Да“ за избори на 5-ти јуни, „Не“ за деструкции и црни сценарија од страна на СДСМ, вечерва се одржува собир во организација на Граѓанската иницијатива за одбрана на Македонија (ГДОМ), пред Собранието на Република Македонија.

Илјадници граѓани од Аеродром се движат кон Собрание (ФОТО+ВИДЕО)

Курир - 21.04.2016

Реки од народ од скопската населба Аеродром се движат кон Собранието на Република Македонија во поддршка на ГДОМ и избори ан 5-ти ...

ФОТО: Народот масовно се движи од Ѓорче Петров кон Собрание

Курир - 21.04.2016

Огромен број на граѓани од Ѓорче Петров се движат кон Собрание, каде што денеска во 19 часот ќе се одржи народен собир на ГДОМ, за кој е најавено дека ќе биде најмасовен до ...

ГДОМ го најавува најмасовниот протест вечерва во Скопје

Сител - 21.04.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија ги повикува сите граѓани вечерва од 19:00 часот да им се придружат на големиот собир кој ќе се одржи пред Собранието на Република Македонија. Гостин во вестите на Сител во 16 часот писателот Братислав ...

ГДОМ ги обедини Македонците, сплотени во одбрана на татковината (ФОТО)

Курир - 21.04.2016

Илјадници граѓани сплотени кон иста цел: Обрана на татковината. Најмасовниот мирен собир се случува пред Собрание, каде во организација на ГДОМ илјадници граѓани испраќаат порака, сплотени како никогаш до сега: избори на 5 јуни за одбрана на ...

Масовно во еден глас: „Македонија! Македонија, ечи пред Собрание (ФОТО)

Курир - 21.04.2016

Најмасовниот собир во историјата на Македонија, каде илјадници граѓани во еден глас извикуваат „Македонија! Македонија! Македонија! Реки на народ се слеаја пред Собрание во организација на ГДОМ, со цел испраќање на порака за избори на 5 јуни и крај ...

ВИДЕО: Македонски знамиња, ора и песни- народот сплотен на собирот на ГДОМ

Курир - 21.04.2016

Македонските граѓани излегоа со моќна порака- ДА за избори, НЕ за црни сценарија на СДСМ. Се веат македонски знамиња, се пеат патриотски песни, се игра македонско оро. Народот вечерва се сплоти среде Скопје на народниот собир на Граѓанското движење ...

ФОТО: Е ова е народ- само тој одлучува кој ќе ја води државата

Курир - 21.04.2016

Само народот може да одлучи кој ќе ја води државата, порачуваат илјадниците граѓани кои се собираат пред Собранието на РМ на масовниот народен собир во огранизација на Граѓанското здружение за одбрана на Македонија (ГДОМ).

ВИДЕО: Народот се сплоти- граѓани од сите страни кон собирот на ГДОМ

Курир - 21.04.2016

Народот е сплотен со јасна порака: ДА за избори на 5-ти јуни, НЕ за деструкции и црни сценарија од страна на СДСМ. Реки народ од сите страни на Скопје пристигнуваат кон центарот на градот, поточно пред македонското Собрание каде ќе се одржи масовен ...

Пандов: Огромен интерес за вечерашниот собир на ГДОМ, тие што не успеаја да допатуваат ќе ги посетиме во периодот што ...

Курир - 21.04.2016

Благодарност за огромниот интерес на граѓаните за вечерашниот масовен и мирен народен собир на ГДОМ, напиша аналитичарот Александар Пандов на својот Фејсбук профил. -Моите информации говорат дека масовно луѓе се организираат од сите градови на ...

ГДОМ ги повикува граѓаните: Наша обврска и наша задача е да си ја заштитиме нашата земја!

Курир - 21.04.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија ги повикува сите граѓани вечерва од 19:00 часот да им се придружат на големиот собир кој ќе се одржи пред Собранието на Република Македонија. -Граѓанското движење за одбрана на Македонија ги повикува сите ...

МАКЕДОНИЈА СЕ КРЕНА НА НОЗЕ- Народот порача избори на 5 јуни (ФОТО)

Курир - 21.04.2016

Македонија е се што имаме, избори на 5 јуни 2016 мора да има, осуда и итно стопирање за насилството и хулиганството, крај на деструктивните сценарија, крај за обидите за поделбата на народот, крај за стравот и теророт.

Голем народен собир на ГДОМ пред Собранието на РМ

Алфа - 21.04.2016

И денеска повторно ќе има протести и на оние кои што се за избори но и на оние што мислат спротивно и бараат оставки. А во очекување на разврска, или решение на политичката криза, не запира и револтот на граѓаните од се она што се случува периодов.

Околу 2.000 од СДСМ и СОРОС за деструкција, над 60.000 од ГДОМ за напредок и излез од кризата (ФОТО)

Курир - 21.04.2016

Околу 2.000 дежурни протестанти на СДСМ и СОРОС и денеска протестираат низ скопските улици. Наспротив нив, над 60.000 поддржувачи на ГДОМ се собраа пред Собранието за избори на 5-ти јуни и крај на кризата.

ГДОМ на народен собир во 19 часот пред собранието на РМ

Канал5 - 21.04.2016

Во Скопје вечерва протести. Граѓанското здружение за одбрана на Македонија со почеток во 19 часот повика на масовен собир пред Собранието од каде ќе порачаат дека треба да се стави крај на кризата и да се одржат предвремени избори на 5 јуни.

ФОТО: Граѓаните ги искинаа подметнатите плакати од СОРОС

Курир - 21.04.2016

Граѓаните на собирот на ГДОМ ги искинаа подметнатите плакати од платениците на соросовата фондација, чии провокатори попладнево се обидоа да уфрлат транспарент насочен против НАТО организацијата.

60 илјади граѓани пред Собранието побараа избори на 5 јуни за крај на политичката криза

Канал5 - 21.04.2016

Масовен одзив на повикот на Граѓанското движење за одбрана на Македонија. Околу 60 илјади граѓани беа присутни на народниот собир пред Собранието на Република Македонија. Македонија е се што имаме, мора да има избори на 5 јуни 2016, осуда и итно ...

Започна контра – протестот на ГДОМ пред Собрание – Се пеат патриотски песни и се веат македонски знамиња

Точка - 21.04.2016

Вечерва во 19 часот пред Собрание започна собирот организиран од Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ), каде што граѓаните бараат повлекување на одлуката за аболиција на Заев и на Верушевски и одржување избори на 5 јуни.

МАКЕДОНИЈА СЕ СОБИРА ВО СКОПЈЕ: Луѓе од цела земја доаѓаат на народниот собир (ФОТО/ВИДЕО)

Телеграф - 21.04.2016

Граѓаните извикуваат „Ова е народот“, скандираат „Македонија“ и пеат патриотски песни. На собирот се очекува свои обраќања да имаат членовите на ГДОМ, како и голе број спортисти и уметници Десетици илјади граѓани од сите страни на Скопје, како и од ...

ВЕЧЕРВА ВО СКОПЈЕ: Голем народен собир за одбрана на Македонија

Телеграф - 21.04.2016

Платениците и оние што не се свесни во какво сценарио се влезени го искористија тоа што сме мирен народ, кроток народ, толерантен народ и народ кој не сака никому да нанесе зло, велат од организаторите на ГДОМ Голем сенароден собир во организација ...

Масовен протест на ГДОМ со порака: „Избори мора да има на 5 јуни“

Алфа - 21.04.2016

Кризата која СДСМ ја наметна трае предолго и затоа сите ние да излезме на 5 јуни и да покажеме како се сака татковината, порачаа од ГДОМ. Избори на 5 јуни за крај на политичката криза во земјата – ваква порака испратија илјадниците граѓани од пред ...

Во Скопје вечерва протести на ГДОМ и Протестирам

Канал5 - 21.04.2016

Граѓанското здружение за одбрана на Македонија за вечер за најавува најмасовен собир на граѓаните кои бараат да се стави крај на политичката криза и да се одржат предвремени парламентарни избори на 5-ти јуни.

ВИДЕО: Над 60.000 Македонци вчера порачаа- Крај на кризата, избори на 5 јуни (ФОТО ГАЛЕРИЈА)

Курир - 21.04.2016

ГДОМ на вчерашниот народен собир кој беше најмасовен до сега и броеше околу 60.000 граѓани, успеа да ги сплоти Македонците под една иста цел: крај на кризата и избори на 5 јуни. Најмалку 60.000 граѓани, обединети порачаа дека е доста од црни ...

ДЕСТИЦИ ИЛЈАДИ ГРАЃАНИ ПОРАЧУВААТ: Само избраните од народот можат да ја водат оваа земја

Телеграф - 21.04.2016

Тука сме да им порачаме дека не сме плашиме и повторно да им кажеме дека во нашите срца има места за простување. Дојдете на страната на Македонија. Само тој што е избран од овој народ може да ја води оваа земја, рече актерот Тони Михајловски Само ...

ГДОМ:„ Да“ за избори на 5 јуни, „Не“ за деструкции од СДСМ

Канал5 - 21.04.2016

„Да“ за избори на 5-ти јуни, „Не“ за деструкции и црни сценарија од страна на СДСМ. Народот е разбуден, народот ја брани и ќе ја одбрани Македонија. Народот е чувар на оваа земја, народот е чувар на институциите, чуварот на државноста, народот е ...

(ВИДЕО) Стотина автобуси на контрапротест

Локално - 21.04.2016

Стотина автобуси од цела Македонија се паркирани долж булеварот Партизански одреди, кои донесоа контрадемонстранти за протестот на движењето ГДОМ, кое ја поддржува владејачката ВМРО-ДПМНЕ, за денешниот протест пред македонското Собрание, најавен ...

Се откажува ли ВМРО ДПМНЕ од Еу и НАТО?

Локално - 21.04.2016

На контрапротестот пред македонскиот парламент организаран од ГДОМ и ВМРО ДПМНЕ се носеа и беа лепени транспаренти и плакати „НЕ во ЕУ“, „НАТО – надвор= тероризам“, „Вашите амбасадори се грди“, да се забранат граѓански организации .

(ВИДЕО) Граѓаните се упатија кон ЕУ инфо центар пеејќи ја Bella ciao

Локално - 21.04.2016

Демонстрантите од #протестирам се упатија кој ЕУ инфо центар пеејќи ја Bella ciao. Полицијата не им дозволи да се упатат кон македонското собрание каде протестираат ГДОМ. Почна собирањето на протестантите пред СЈО. Бројот на луѓето се зголемува.

МАКЕДОНИЈА НА НОЗЕ: ГДОМ со огромен народен собир пред Собрание во 19 часот

Маркукуле - 21.04.2016

Македонија е на нозе во одбрана од украинското сценарио на Зоран Заев. Граѓанското движење за одбрана на Македонја (ГДОМ) повикува за најмасовен собир пред Законовданиот дом. Во 19 часот пред Собранието на Република Македонија вечерва ќе се одржи ...

Илјадници граѓани во еден глас извикуваат „Македонија! Македонија! Македонија!

Маркукуле - 21.04.2016

Реки на народ се слеаја пред Собрание во организација на ГДОМ, со цел испраќање на порака за избори на 5 јуни и крај на ...

ГДОМ со нов протест пред Собранието на РМ

Позитив.мк - 21.04.2016

Денес во 19 часот беше закажан контра протест пред Собранието на Република Македонија од страна на Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ). По протестите изминативе денови низ повеќе градови, ГДОМ организира протест пред Парламентот, ...

Започна големиот народен собир на ГДОМ – Моќно и сплотено за Македонија (ФОТО + ВИДЕО)

Република - 21.04.2016

Огромен број на граѓани од Ѓорче Петров се движат кон Собранието, каде што започна народниот собир на ГДОМ, за кој е најавено дека ќе биде најмасовен до сега. Се веат македонски знамиња, се пеат патриотски песни.

„Проглас за Македонија“: Нема да дозволиме Македонија да биде понижена

Република - 21.04.2016

ГДОМ на најмасовниот собир до сега испрати „Проглас за Македонија“ кој содржи 4 точки, барања од кои како што велат нема отстапување. Македонија е наша земја, Македонија е нашиот дом, браќа Македонци, Албанци, Турци, Роми, Срби, Власи Бошњаци и сите ...

ФОТО: Реки од народ се упатуваат кон собирот на ГДОМ

Press24 - 21.04.2016

Голем народен собир во организација на Граѓанското движење за одбрана на Македонија се случува вечерва во Скопје. Реки од народ се упатуваат пред Собранието каде ќе се одржи овој собир. Се веат македонски знамиња, се пеат патриотски песни.

ФОТО: Граѓаните ги искинаа подметнатите плакати од СОРОС

Press24 - 21.04.2016

Граѓаните на собирот на ГДОМ ги искинаа подметнатите плакати од платениците на соросовата фондација, чии провокатори попладнево се обидоа да уфрлат транспарент насочен против НАТО организацијата.

ФОТО: Се повеќе граѓани на собирот на ГДОМ

Нетпрес - 21.04.2016

Се повеќе расте бројот на граѓани кои излегоа да дадат поддршка на Граѓанското здружание за одбрана на Македонија кое денеска организира собир пред Собранието. Се веат македонски знамиња, се пеат патриотски песни.

ГДОМ со „Проглас за Македонија“ од кој нема отстапување

Фактор - 21.04.2016

ГДОМ вечерва пред Собранието испрати „Проглас за Македонија„ кој содржи 4 точки. Станува збор за барања од кои како што велат нема отстапување. Проглас за Македонија“ 4 точки: 1.Ние граѓаните порачуваме јасно до домашната и меѓународната јавност: ...

Масовно во еден глас: „Македонија! Македонија, ечи пред Собрание

Вечер - 21.04.2016

Најмасовниот собир до сега, каде илјадници граѓани во еден глас извикуваат „Македонија! Македонија! Македонија! Реки на народ се слеаја пред Собрание во организација на ГДОМ, со цел испраќање на порака за избори на 5 јуни и крај на ...

ВИДЕО: Народот се сплоти - граѓани од сите страни кон собирот на ГДОМ

Press24 - 21.04.2016

Народот е сплотен со јасна порака: ДА за избори на 5-ти јуни, НЕ за деструкции и црни сценарија од страна на СДСМ. Реки народ од сите страни на Скопје пристигнуваат кон центарот на градот, поточно пред македонското Собрание каде ќе се одржи масовен ...

Грст хулигани од едната и сплотен народ од другата страна – навистина има разлика (ГАЛЕРИЈА)

Република - 21.04.2016

Само околу 2.000 поддржувачи на СДСМ и СОРОС кои слепо ги следат наредбите на опозицискиот лидер Зоран Заев протестираат попладнево во одбрана на деструкцијата на опозицијата и продолжување на кризата.

ФОТО: Граѓаните ги искинаа подметнатите плакати од СОРОС

Нетпрес - 21.04.2016

Граѓаните на собирот на ГДОМ ги искинаа подметнатите плакати од платениците на соросовата фондација, чии провокатори попладнево се обидоа да уфрлат транспарент насочен против НАТО организацијата.

ГДОМ објави „Проглас за Македонија“: 4 точки од кои нема отстапување

Нетпрес - 21.04.2016

ГДОМ на најмасовниот собир до сега, испрати „Проглас за Македонија„ кој содржи 4 точки, барања од кои како што велат нема отстапување. Македонија е наша земја, Македонија е нашиот дом, браќа Македонци, Албанци, Турци, Роми, Срби, Власи Бошњаци и ...

Во еден глас: „Македонија! Македонија, ечи пред Собрание (ФОТО)

Нетпрес - 21.04.2016

Најмасовниот собир до сега, каде илјадници граѓани во еден глас извикуваат „Македонија! Македонија! Македонија! Реки на народ се слеаја пред Собрание во организација на ГДОМ, со цел испраќање на порака за избори на 5 јуни и крај на ...

ВИДЕО: Македонски знамиња, ора и песни- народот сплотен на собирот на ГДОМ

Нетпрес - 21.04.2016

Македонските граѓани излегоа со моќна порака- ДА за избори, НЕ за црни сценарија на СДСМ. Се веат македонски знамиња, се пеат патриотски песни, се игра македонско оро. Народот вечерва се сплоти среде Скопје на народниот собир на Граѓанското движење ...

Пандов: Огромен интерес за вечерашниот собир на ГДОМ, тие што не успеаја да допатуваат ќе ги посетиме во престојниот ...

Република - 21.04.2016

Благодарност за огромниот интерес на граѓаните за вечерашниот масовен и мирен народен собир на ГДОМ, напиша аналитичарот Александар Пандов на својот Фејсбук профил. -Моите информации говорат дека масовно луѓе се организираат од сите градови на ...

МАКЕДОНИЈА СЕ КРЕНА НА НОЗЕ- Народот порача избори на 5 јуни (ФОТО)

Press24 - 21.04.2016

Македонија е се што имаме, избори на 5 јуни 2016 мора да има, осуда и итно стопирање за насилството и хулиганството, крај на деструктивните сценарија, крај за обидите за поделбата на народот, крај за стравот и теророт.

Околу 2.000 од СДСМ и СОРОС за деструкција, над 60.000 од ГДОМ за напредок и излез од кризата (ФОТО)

Нетпрес - 21.04.2016

Околу 2.000 дежурни протестанти на СДСМ и СОРОС и денеска протестираат низ скопските улици. Наспротив нив, над 60.000 поддржувачи на ГДОМ се собраа пред Собранието за избори на 5-ти јуни и крај на кризата.

ГДОМ објави „Проглас за Македонија“: 4 точки од кои нема отстапување

Press24 - 21.04.2016

ГДОМ на најмасовниот собир до сега, испрати „Проглас за Македонија„ кој содржи 4 точки, барања од кои како што велат нема отстапување. Македонија е наша земја, Македонија е нашиот дом, браќа Македонци, Албанци, Турци, Роми, Срби, Власи Бошњаци и ...

Македонците сплотени во одбрана на татковината

Вечер - 21.04.2016

Илјадници граѓани сплотени кон иста цел: Обрана на татковината Најмасовниот мирен собир се случува пред Собрание, каде во организација на ГДОМ илјадници граѓани испраќаат порака, сплотени како никогаш до сега: избори на 5 јуни за одбрана на ...

Масовно во еден глас: „Македонија! Македонија, ечи пред Собрание (фото)

Република - 21.04.2016

Најмасовниот собир до сега, каде илјадници граѓани во еден глас извикуваат „Македонија! Македонија! Македонија! Реки на народ се слеаја пред Собрание во организација на ГДОМ, со цел испраќање на порака за избори на 5 јуни и крај на ...

Ова е народ, ова е Македонија – Народен собир на ГДОМ (во живо)

Република - 21.04.2016

Реки народ од сите страни на Скопје пристигнуваат кон центарот на градот, поточно пред македонското Собрание каде ќе се одржи масовен народен собир во организација на Граѓанското движење за одбрана на Македонија.

Пандов: Огромен е интересот за вечерашниот собир на ГДОМ

Нетпрес - 21.04.2016

Aналитичарот Александар Пандов на својот Фејсбук профил преку статус упати благодарност за денешниот масовен и мирен народен собир на ГДОМ. -Моите информации говорат дека масовно луѓе се организираат од сите градови на државата да допатуваат на ...

Македонија на нозе: Народот порача избори на 5-ти јуни!

Нетпрес - 21.04.2016

Македонија е се што имаме, избори на 5 јуни 2016 мора да има, осуда и итно стопирање за насилството и хулиганството, крај на деструктивните сценарија, крај за обидите за поделбата на народот, крај за стравот и теророт.

Контрапротестантите истакнаа плакати „НЕ во ЕУ“ и „НАТО – надвор“

Репортер - 21.04.2016

Контрапротестантите истакнаа плакати „НЕ во ЕУ“ и „НАТО – надвор“ на вечерашниот собир пред Собранието. Другите нивни пораки се: „Единствена Македонија“, „Не во ЕУ“, „НАТО – надвор“ и „Народот е силата“, „Вашите амбасадори се грди“, „НАТО – ...

Граѓаните ги искинаа подметнатите плакати од СОРОС

Република - 21.04.2016

Граѓаните на собирот на ГДОМ ги искинаа подметнатите плакати од платениците на соросовата фондација, чии провокатори попладнево се обидоа да уфрлат транспарент насочен против НАТО организацијата.

„Да“ за избори на 5 јуни, „Не“ за деструкции од СДСМ

Вечер - 21.04.2016

„Да" за избори на 5-ти јуни, „Не" за деструкции и црни сценарија од страна на СДСМ. Народот е разбуден, народот ја брани и ќе ја одбрани Македонија. Народот е чувар на оваа земја, народот е чувар на институциите, чуварот на државноста, народот е ...

Илјадници граѓани од Аеродром се движат кон Собрание (ФОТО+ВИДЕО)

Press24 - 21.04.2016

Реки од народ од скопската населба Аеродром се движат кон Собранието на Република Македонија во поддршка на ГДОМ и избори ан 5-ти ...

ГДОМ вечерва со огромен народен собир пред Собрание во 19 часот

Вечер - 21.04.2016

Граѓанското движење на Македонија денеска во 19 часот најавува огромен народен собир во центарот на Скопје, поточно пред Собранието на Република Македонија. Масовни народни собири на ГДОМ се одржуваа насекаде низ државата со барање за одржување на ...

ФОТО: Народот масовно се движи од Ѓорче Петров кон Собрание

Press24 - 21.04.2016

Огромен број на граѓани од Ѓорче Петров се движат кон Собрание, каде што денеска во 19 часот ќе се одржи народен собир на ГДОМ, за кој е најавено дека ќе биде најмасовен до ...

ГДОМ ги обедини Македонците, сплотени во одбрана на татковината (ФОТО)

Press24 - 21.04.2016

Илјадници граѓани сплотени кон иста цел: Обрана на татковината. Најмасовниот мирен собир се случува пред Собрание, каде во организација на ГДОМ илјадници граѓани испраќаат порака, сплотени како никогаш до сега: избори на 5 јуни за одбрана на ...

Масовно во еден глас: „Македонија! Македонија, ечи пред Собрание (ФОТО)

Press24 - 21.04.2016

Најмасовниот собир во историјата на Македонија, каде илјадници граѓани во еден глас извикуваат „Македонија! Македонија! Македонија! Реки на народ се слеаја пред Собрание во организација на ГДОМ, со цел испраќање на порака за избори на 5 јуни и крај ...

ВИДЕО: Македонски знамиња, ора и песни - народот сплотен на собирот на ГДОМ

Press24 - 21.04.2016

Македонските граѓани излегоа со моќна порака- ДА за избори, НЕ за црни сценарија на СДСМ. Се веат македонски знамиња, се пеат патриотски песни, се игра македонско оро. Народот вечерва се сплоти среде Скопје на народниот собир на Граѓанското движење ...

ФОТО: Е ова е народ- само тој одлучува кој ќе ја води државата

Press24 - 21.04.2016

Само народот може да одлучи кој ќе ја води државата, порачуваат илјадниците граѓани кои се собираат пред Собранието на РМ на масовниот народен собир во огранизација на Граѓанското здружение за одбрана на Македонија (ГДОМ).

ФОТО: Граѓани од сите страни кон собирот на ГДОМ

Нетпрес - 21.04.2016

Народот е сплотен со јасна порака: ДА за избори на 5-ти јуни, НЕ за деструкции и црни сценарија од страна на СДСМ. Реки народ од сите страни на Скопје пристигнуваат кон центарот на градот, поточно пред македонското Собрание каде ќе се одржи масовен ...

(ФОТО) Контрадемонсрантите се движат кон Собранието

Репортер - 21.04.2016

Граѓаните организирани од движењето ГДОМ од пред „Веро Џамбо“ донесени со автобуси од сите градови низ Македонија тргнаа кон Собранието. Скандираат „Никој не ти може ништо Никола!“ и со зурлии тапани ја свират „Земјо ...

(ВИДЕО) Стотина автобуси на контрапротест

Репортер - 21.04.2016

Стотина автобуси од цела Македонија се паркирани долж булеварот Партизански одреди, кои донесоа контрадемонстранти за протестот на движењето ГДОМ, кое ја поддржува владејачката ВМРО-ДПМНЕ, за денешниот протест пред македонското Собрание, најавен ...

Пандов: Огромен интерес за вечерашниот собир на ГДОМ, тие што не успеаја да допатуваат ќе ги посетиме во периодот што ...

Press24 - 21.04.2016

Благодарност за огромниот интерес на граѓаните за вечерашниот масовен и мирен народен собир на ГДОМ, напиша аналитичарот Александар Пандов на својот Фејсбук профил. -Моите информации говорат дека масовно луѓе се организираат од сите градови на ...

ГДОМ ги повикува граѓаните: Наша обврска и наша задача е да си ја заштитиме нашата земја!

Press24 - 21.04.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија ги повикува сите граѓани вечерва од 19:00 часот да им се придружат на големиот собир кој ќе се одржи пред Собранието на Република Македонија. -Граѓанското движење за одбрана на Македонија ги повикува сите ...

(ВИДЕО) Се делат сендвичи на контрапротестот на ГДОМ

Репортер - 21.04.2016

Фејсбук страницата „Криминалите на ВМРО-ДПМНЕ“ објави видео во кое според нив контрадемонстрантите добиваат сендвичи како награда за нивното денешно присуство на контрапротестот организиран од ГДОМ.

(ВИДЕО) Даштевски: Зависно како ќе бидат ослободени од работа, очекуваме до 50 илјади

Репортер - 21.04.2016

ександар Даштевски од ГДОМ, во изјава за Канал 5 рече дека на контрапротестот пред Собрание планираат да соберат од 30 до 50 илјади, во зависност од тоа како ќе ги ослободеле од работните позиции.

(ФОТО) Се поставува метална ограда кај Собрание

Репортер - 21.04.2016

Се поставува метална ограда кај паркот Жена Борец спроти собрание каде вечерва во 19 часот се закажани контрапротести на граѓанската иницијатива ГДОМ, која бара повлекување на одлуките за аболиција на Заев и на Верушевски и одржување избори на 5 ...

Околу 2.000 од СДСМ и СОРОС за деструкција, над 60.000 од ГДОМ за напредок и излез од кризата (ФОТО)

Press24 - 21.04.2016

Околу 2.000 дежурни протестанти на СДСМ и СОРОС и денеска протестираат низ скопските улици. Наспротив нив, над 60.000 поддржувачи на ГДОМ се собраа пред Собранието за избори на 5-ти јуни и крај на кризата.

"Да" за избори на 5 јуни, "не" за деструкции на СДСМ

Вечер - 21.04.2016

Народот е разбуден, народот ја брани и ќе ја одбрани Македонија. Народот е чувар на оваа земја, народот е чувар на институциите, чуварот на државноста, народот е силата. Итно стопирање на секакво насилство врз полицијата, секој удар врз нашите ...

(ВИДЕО) Контрапротести: Од автобуси директно пред Собрание

Репортер - 21.04.2016

Дел од автобусите кои беа ангажирани да носат контрадемонстранти од други градови во Скопје се паркираа пред трговскиот центар „Веро“ од каде контрадемонстрантите веднаш се упатија пред Собранието, а други пак, беа упатени кон „Југо дрво“.

Заврши контрапротестот на ГДОМ

Репортер - 21.04.2016

Контрапротестот организиран од ГДОМ пред Собранието предмалку заврши. На контрапротестот насловен „Народот се буди“ со стотици автобуси беа носени граѓани од целата држава. Контрадемонстрантите пред Собранието бараа да се повлече одлуката за ...

СДСМ Охрид: ВМРО-ДПМНЕ се обидува со притисоци и закани да влијае врз граѓаните

Репортер - 21.04.2016

„Масовниот одѕив на граѓаните на секојдневните протести за слободна Македонија, уште еднаш ја потврди решеноста на граѓаните за враќање на слободата, демократијата и европските вредности во Македонија.

ГДОМ од пред Собранието ќе испрати порака за избори на 5 јуни

Фактор - 21.04.2016

Пред Собранието се собираат граѓани на голем собир во организација на Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ). Спроти Собранието е поставена бина каде се очекува да се обратат говорниците. Пред Собранието се слушаат патриотски песни.

ГДОМ во Скопје одржа собир, се пееја патриотски песни, се побара крај на кризата

Бриф - 21.04.2016

Улицата пред собранието беше местото каде Граѓанското движење за одбрана на македонија вечерва одржа Собир. Во седум попладне празното плато кое беше обезбедувано од полицијата, за само 10 тина минути се наполни со луѓе.

Огромен народен собир на ГДОМ пред Собрание

Нетпрес - 21.04.2016

Граѓанската иницијатива за одбрана на Македонија (ГДОМ) вечерва организира голем народен собир пред Собранието на Република Македонија. Големиот народен собир вечерва ќе се оддржи од 19 часот.

ФОТО: Ѓорчевци во масовен број се движат кон Собрание

Нетпрес - 21.04.2016

Граѓаните од општина Ѓорче Петров во огромен број де движат кон Собранието на Република Македонија. Тие ќе се приклучат на собирот на ГДОМ, за кој е најавено дека ќе биде најмасовен ...

ФОТО: Е ова е народ! Само тој одлучува кој ќе ја води државата!

Нетпрес - 21.04.2016

Десетици илјади граѓани дадоа поддршка на собирот пред македонското Собрание, организиран од ГДОМ. Луѓе од сите страни постојано се приклучуваат кон собирот. Граѓаните бараат одржување на изборите на 5-ти јуни како единствен излез од длабоката ...

(ВИДЕО) За сендвич си ја продаваат и душата – До кое „дереџе“ стигна Македонија

Репортер - 21.04.2016

ФАТЕНИ НА ДЕЛО. Еве како пред протестот на „ГДОМ“ денес се делат сендвичи на контра-протестантите. СПОДЕЛЕТЕ! ФАТЕНИ НА ДЕЛО. Еве како пред протестот на „ГДОМ“ денес се делат сендвичи на контра-протестантите.

Повеќе од 5000 Битолчани протестираа по Широк Сокак

Бриф - 21.04.2016

‪#‎ Битола‬ вечерва… Повеќе од 5000 битолчани протестираа по Широк Сокак и пред зградата на Општината изразувајќи го незадоволството од криминалното работење и аболицијата на Градоначалникот Владимир Талески.

ВИДЕО: Илјадници граѓани од Аеродром се упатија кон Собрание

Нетпрес - 21.04.2016

Граѓани од скопската населба Аеродром во голем број се движат кон Собранието на Република Македонија за да ја дадат својата поддршка на собирот кој вечерва го организира ГДОМ. Тие ќе кажат ДА за избори на 5.

(ВИДЕО) Исвиркани контрадемонстрантите

Бриф - 21.04.2016

По завршувањето на контрпротестот на ГДОМ пред Собранието на РМ, контрапротестантите се упатија кон автобусите со кои беа дојдени во Скопје. Додека ГДОМ со граѓани од целата Македонија протестираше пред Собранието, на протести против аболицијата на ...

Патриотски песни, зурли и тапани на контрапротестот на ГДОМ пред Собрание

ТВ21 - 21.04.2016

Голем број на граѓани организирани од Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) се собраа пред републичкото Собрание на контрапротест. На голема бина се играат ора, се пејат патриотски песни и ечат зурли и тапани, а организираните граѓани ...

ФОТО+ВИДЕО: Граѓани од сите страни кон собирот на ГДОМ

Нетпрес - 21.04.2016

Граѓаните сплотени во масовен број излегоа да ја дадат својата поддршка на собирот организиран од ГДОМ. Народот упатува јасна порака: ДА за избори на 5-ти јуни, НЕ за деструкции и црни сценарија од страна на СДСМ.

ФОТО:Демонстрантите од „Протестирам“ се упатија кон ЕУ Инфо центарот

Фактор - 21.04.2016

Демонстрантите од здружението „Протестирам“ се упатија кој ЕУ Инфо центарот. Илјадници граѓани ја пееја Bella ciao. Полицијата не им дозволи да се упатат кон Собранието каде протестираат ГДОМ. Во градот има засилено полициско присуство.

Најавени протести од граѓански организации

МРТ - 21.04.2016

Демонстрантите од граѓанската иницијатива „Протестирам“ бараат оставка од Иванов, избор на експертска влада, суспендирање на закажаните избори. Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) ќе има собир пред Собранието...

Протестот на ГДОМ заврши со повик за избори на 5 јуни

Макфакс - 21.04.2016

Неколку десетици илјади приврзаници присуствуваа во четврток вечер на собирот на ГДОМ за одбрана на Македонија, пред Собранието на Република Македонија. Пред присутните се обратија актери, спортисти, јавни личности, кои порачаа дека нема да дозволат ...

ГДОМ вечерва со огромен народен собир пред Собрание во 19 часот

Република - 21.04.2016

Граѓанското движење на Македонија денеска во 19 часот најавува огромен народен собир во центарот на Скопје, поточно пред Собранието на Република Македонија. Масовни народни собири на ГДОМ се одржуваа насекаде низ државата со барање за одржување на ...

Фото: Спречен тежок инцидент на вечерашните протести во Скопје

Скопје инфо - 21.04.2016

Незадоволните граѓани предводени од граѓанската иницијатива „Протестирам“ и приврзаниците на ГДОМ вечерва се пресретнаа на крстосницата кај Соборниот храм во Скопје, пренесе Телеграф. Првите движејќи се од кај Владата на Република Македонија во ...

И иселениците се Македонци: На 5 јуни ќе гласаме за Македонија!

Република - 21.04.2016

Големиот народен собир што го организира ГДОМ вечерва во Скопје доби поддршка и од Македонците од Италија. Од Пијамонте им порачаа на крвниците на Македонија дека и тие се тука, дека постојат и дека имаат право да ја сакаат и да ја бранат земјата во ...

Весело на протестот на ГДОМ пред Собрание

Фактор - 21.04.2016

Голем број поддржувачи на власта и на ГДОМ вечерва се на големиот собир пред Собранието. Тие велат дека избори на 5 јуни мора да има, за да се излезе од политичката криза. Сметаат дека правото на глас е најмоќното и на граѓаните треба да им се даде ...

ФОТО:Протестот и собирот завршија, едните бараат избори, другите оставки

Фактор - 21.04.2016

Пред Владата заврши протестот против одлуката на шефот на државата, Ѓорге Иванов да аболицира политичари, а пред Собранието заврши собирот организиран од ГДОМ. Првите бараат лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски и Иванов да си заминат од ...

Дали евтините сендвичи на ГДОМ ќе ја спасат државата?

Позитив.мк - 21.04.2016

Додека масовна група на граѓани во моментов се движат пред Владата на РМ, во останатиот дел од центарот на гардот се случуваат контра-протести организирани од страна на ГДОМ. Протестите се проследени со оро на патриотските песни.

Андонов: Овие мирни луѓе се Македонија, не знам какво е тоа здружение „Протестирам“ кое се занимава со насилство.

Република - 21.04.2016

Денеска, на повик на ГДОМ се подигна народот на Македонија, се подигнаа граѓаните на Македонија, да го кажат својот глас против узурпирањето на правото да се оди на избори, рече Оливер Андонов во разговор за ТВ Нова.

Огромен број на луѓе на собирот на ГДОМ

Пулс24 - 21.04.2016

Голем народен собир во организација на Граѓанското движење за одбрана на Македонија се случува вечерва во Скопје. Реки од народ се упатуваат пред Собранието каде ќе се одржи овој собир. Се веат македонски знамиња, се пеат патриотски песни.

ФОТО: Реки од народ се упатуваат кон собирот на ГДОМ

Lider - 21.04.2016

Голем народен собир во организација на Граѓанското движење за одбрана на Македонија се случува вечерва во Скопје. Реки од народ се упатуваат пред Собранието каде ќе се одржи овој собир. Се веат македонски знамиња, се пеат патриотски песни.

ФОТО: Граѓаните ги искинаа подметнатите плакати од СОРОС

Lider - 21.04.2016

Граѓаните на собирот на ГДОМ ги искинаа подметнатите плакати од платениците на соросовата фондација, чии провокатори попладнево се обидоа да уфрлат транспарент насочен против НАТО организацијата.

ГДОМ објави „Проглас за Македонија“: 4 точки од кои нема отстапување

Lider - 21.04.2016

ГДОМ на најмасовниот собир до сега, испрати „Проглас за Македонија„ кој содржи 4 точки, барања од кои како што велат нема отстапување. Македонија е наша земја, Македонија е нашиот дом, браќа Македонци, Албанци, Турци, Роми, Срби, Власи Бошњаци и ...

ИСКИНАТИ подметнатите плакати од СОРОС

Пулс24 - 21.04.2016

Граѓаните на собирот на ГДОМ ги искинаа подметнатите плакати од платениците на соросовата фондација, чии провокатори попладнево се обидоа да уфрлат транспарент насочен против НАТО организацијата.

Масовно во еден глас: „Македонија! Македонија, ечи пред Собрание

Lider - 21.04.2016

Реки на народ се слеаја пред Собрание во организација на ГДОМ, со цел испраќање на порака за избори на 5 јуни и крај на кризата. ...

ГДОМ објави „Проглас за Македонија“

Пулс24 - 21.04.2016

ГДОМ на најмасовниот собир до сега, испрати „Проглас за Македонија„ кој содржи 4 точки, барања од кои како што велат нема отстапување. Македонија е наша земја, Македонија е нашиот дом, браќа Македонци, Албанци, Турци, Роми, Срби, Власи Бошњаци и ...

Народот се сплоти- граѓани од сите страни кон собирот на ГДОМ

Lider - 21.04.2016

Реки народ од сите страни на Скопје пристигнуваат кон центарот на градот, поточно пред македонското Собрание каде ќе се одржи масовен народен собир во организација на Граѓанското движење за одбрана на Македонија.

МАКЕДОНИЈА СЕ КРЕНА НА НОЗЕ- Народот порача избори на 5 јуни (ФОТО)

Lider - 21.04.2016

Македонија е се што имаме, избори на 5 јуни 2016 мора да има, осуда и итно стопирање за насилството и хулиганството, крај на деструктивните сценарија, крај за обидите за поделбата на народот, крај за стравот и теророт.

Над 60.000 од ГДОМ за напредок и излез од кризата

Пулс24 - 21.04.2016

Околу 2.000 дежурни протестанти на СДСМ и СОРОС и денеска протестираат низ скопските улици. Наспротив нив, над 60.000 поддржувачи на ГДОМ се собраа пред Собранието за избори на 5-ти јуни и крај на кризата Само околу 2.000 поддржувачи на СДСМ и СОРОС ...

Народот масовно се движи од Ѓорче Петров кон Собрание

Lider - 21.04.2016

Огромен број на граѓани од Ѓорче Петров се движат кон Собрание, каде што денеска во 19 часот ќе се одржи народен собир на ГДОМ, за кој е најавено дека ќе биде најмасовен до ...

Народот СПЛОТЕН на собирот на ГДОМ

Пулс24 - 21.04.2016

Македонските граѓани излегоа со моќна порака- ДА за избори, НЕ за црни сценарија на СДСМ. Се веат македонски знамиња, се пеат патриотски песни, се игра македонско оро. Народот вечерва се сплоти среде Скопје на народниот собир на Граѓанското движење ...

Народот порача избори на 5 јуни

Пулс24 - 21.04.2016

Македонија е се што имаме, избори на 5 јуни 2016 мора да има, осуда и итно стопирање за насилството и хулиганството, крај на деструктивните сценарија, крај за обидите за поделбата на народот, крај за стравот и теророт.

Илјадници граѓани од Аеродром се движат кон Собрание (ФОТО+ВИДЕО)

Lider - 21.04.2016

Реки од народ од скопската населба Аеродром се движат кон Собранието на Република Македонија во поддршка на ГДОМ и избори ан 5-ти ...

ГДОМ ги обедини Македонците, сплотени во одбрана на татковината

Lider - 21.04.2016

Илјадници граѓани сплотени кон иста цел: Обрана на татковината. Најмасовниот мирен собир се случува пред Собрание, каде во организација на ГДОМ илјадници граѓани испраќаат порака, сплотени како никогаш до сега: избори на 5 јуни за одбрана на ...

ГДОМ ги повикува граѓаните: Наша обврска и наша задача е да си ја заштитиме нашата земја!

Lider - 21.04.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија ги повикува сите граѓани вечерва од 19:00 часот да им се придружат на големиот собир кој ќе се одржи пред Собранието на Република Македонија. -Граѓанското движење за одбрана на Македонија ги повикува сите ...

ГДОМ: Наша обврска и наша задача е да си ја заштитиме нашата земја!

Пулс24 - 21.04.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија ги повикува сите граѓани вечерва од 19:00 часот да им се придружат на големиот собир кој ќе се одржи пред Собранието на Република Македонија. -Граѓанското движење за одбрана на Македонија ги повикува сите ...

Спасовски се обидел да направи хаос во врска со локацијата на народниот собир

Пулс24 - 21.04.2016

Спасовски се обидел да направи хаос во врска со локацијата на вечерашниот народен собир. Неофицијално дознаваме дека имало проблеми во врска со локацијата на народниот собир и протестот на СОРОС и СДСМ.

Огромен број на гневни граѓани се движат кон Скопје за поддршка на ГДОМ

Пулс24 - 21.04.2016

Граѓаните не сакаат луѓе кои без избори сакаат да дојдат на власт да ја уништуваат Македонија! Дознаваме дека во моментов кон Скопје се движи народ во бројка од 40 000 граѓани кои сакаат да го искажат својот револт против деструктивната политика на ...

Македонски знамиња, ора и песни - народот сплотен на собирот на ГДОМ(Видео)

Exclusive.mk - 21.04.2016

Македонските граѓани излегоа со моќна порака- ДА за избори, НЕ за црни сценарија на СДСМ.Се веат македонски знамиња, се пеат патриотски песни, се игра македонско оро. Народот вечерва се сплоти среде Скопје на народниот собир на Граѓанското движење ...

Реки од народ се движат од Ѓорче Петров кон Собрание (ГАЛЕРИЈА)

Exclusive.mk - 21.04.2016

Огромен број на граѓани од Ѓорче Петров се движат кон Собрание, каде што денеска во 19 часот ќе се одржи народен собир на ГДОМ, за кој е најавено дека ќе биде најмасовен до ...

Протестот и собирот завршија, едните бараат избори, другите оставки

Exclusive.mk - 21.04.2016

Пред Владата заврши протестот против одлуката на шефот на државата, Ѓорге Иванов да аболицира политичари, а пред Собранието заврши собирот организиран од ГДОМ. Првите бараат лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски и Иванов да си заминат од ...

Реки од народ се упатуваат кон собирот на ГДОМ(Фото+Видео)

Exclusive.mk - 21.04.2016

Реки од народ се упатуваат пред Собранието каде ќе се одржи овој собир. Се веат македонски знамиња, се пеат патриотски песни. Ваква беше сликата и на минатите собири на ГДОМ. Ова се дел луѓето кои се движат на Партизанска а по нив се движеа и ...

"Протестирам" и ГДОМ со протести во Битола

Телма - 20.04.2016

Со блокада на една од најфреквентните сообраќајници во центарот на Битола, кај зградата Грозд, протестираа вечерва битолчани кои бараат оставка од градоначалникот Талески и повлекување на аболицијата од претседателот Иванов.

Граѓаните да се воздржат од насилни протести

Телма - 20.04.2016

Лидерот на СДСМ Зоран Заев апелира до граѓаните да не потклекнуваат на провокации, утрешните протести да поминат во мирна атмосфера, без инциденти и насилства. Да не се дозволи да се случи народ против народ.

Битола, Охрид, Прилеп, Кавадарци масовно за избори на 5 јуни

Утрински - 20.04.2016

Граѓани од цела Македонија вечерва дадоа гласна подршка за избори на 5 јуни и ставање крај на политичката криза предизвикана од СДСМ ИЗВОР: Телеграф.мк / ФОТО: Курир.мк Граѓаните на Охрид излегоа на масовен протест на кој даваат поддршка на ...

Протести на ГДОМ во Кавадарци, Битола и Охрид

Р.С.Европа - 20.04.2016

По пауза од еден ден и ГДОМ се врати со протестите. Поддржувачите на организацијата и на владејачката ВМРО-ДПМНЕ протестираат во Кавадарци , Битола и Охрид. На протестот во Охрид, како и на собирите во останатите градови на Македонија беа повторени ...

Спречете го црниот четврток

Утрински - 20.04.2016

Дружината на Миленко, таканречената ГДОМ, бара крв да падне на скопските улици Познатиот скопски измамник Миленко Неделковски и неговата дружина повикуваат на црн четврток и на крвопролевање.

ГДОМ и поддржувачите протестираат во Прилеп

МКД - 20.04.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) и поддржувачите од 18 часот започнаа протести во Прилеп, а од попладнево беа најавени и собири во Кавадарци, Битола и Охрид. За утре, пак, е најавен голем протест во Скопје, под мотото „Народот се ...

Протестни собири на „Протестирам“ и ГДОМ во Охрид

МКД - 20.04.2016

Во градот покрај најголемото национално езеро од попладнево започнаа два паралелни протести иницирани од Граѓанското движење „Протестирам“ и Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ).

Во Велес трет мирен протест на ГДОМ

Вест - 20.04.2016

Вечерва во центарот на Велес меѓу споменикот на Кочо Солев Рацин и на Коњаникот посветен на велешките војводи Илинденци, се одржа третиот мирен протест на Граѓанското Движење за Обнова на Македонија-ГДОМ.

Прилеп: Втор ден протести на ГДОМ

Вест - 20.04.2016

Пред споменикот „Карпалак“ во центарот на Прилеп, Граѓанското движење за одбрана на Македонија, ГДОМ ги одржа вторите протести. На протестите на кои прилепски автори рецитираа патриотска поезија, членот на ГДОМ, Филип Петровски, обаќајќи им се на ...

Собир на активисти на ГДОМ во Охрид

Вест - 20.04.2016

Во Охрид попладнево пред зградата на Општината протестен собир одржаа активистите на Граѓанското движење за одбрана на Македонија. На протестот како и на собирите на ГДОМ во останатите градови на Македонија беа повторени барањата на граѓанската ...

Контра-протест во Охрид за избори во јуни

Фокус - 20.04.2016

Протест и контра-протест во Охрид Две групи на демонстранти во моментов протестираат во центарот на Охрид. Наспроти граѓаните кои бараат укинување на одлуката за аболиција и одложување на изборите закажани за 5-ти јуни, на контра-протест излегоа и ...

Во Битола блокада на крстосници и контрапротест на ГДОМ

Сакам да кажам - 20.04.2016

Со блокада на крстосницата кај Гроздот вечерва продолжија протестите за оставка на битолскиот градоначалник Владимир Талески и повлекување на аболицијата од Иванов. Се работи за една од најфреквентните сообраќајници во близина на Широк Сокак, со што ...

ГДОМ од Охрид: СДСМ излези на избори народот повторно да те казни

OhridNews - 20.04.2016

„СДСМ излези на избори народот повторно да те казни“, „ Нема да ви дозволиме државата да ја продадете“- порачаа насобраните граѓани, поддржувачи на Граѓанското движење за одбрана на Македонија-ГДОМ, попладнево од пред општинската зграда во Охрид.

Контра протест на ГДОМ во Кавадарци

Дума - 20.04.2016

Паркот на револуцијата во Кавадарци беше местото каде подржувачите на ГДОМ и членовите на ВМРО-ДПМНЕ вечерва одржаа протест преку кој упатија порака дека се за одржување на изборите на 5 јуни.

Виена чека, Скопје се бои, протести и контрапротести низ Македонија

Сакам да кажам - 20.04.2016

Вчера протести имаше и во Прилеп, Струмица, Кочани, Куманово, Штип, Велес, Битола, Кавадарци и Охрид, а ГДОМ за денеска попладне најавува голем провладин протест пред Собранието на Македонија Политичката криза во Македонија се заострува додека ...

МАКЕДОНИЈА НА НОЗЕ: ГДОМ со огромен народен собир пред Собрание во 19 часот

Курир - 20.04.2016

Македонија е на нозе во одбрана од украинското сценарио на Зоран Заев. Граѓанското движење за одбрана на Македонја (ГДОМ) повикува за најмасовен собир пред Законовданиот дом. Во 19 часот пред Собранието на Република Македонија вечерва ќе се одржи ...

ГРАЃАНСКИ СОБИРИ: ГДОМ во Охрид, Битола, Велес, Прилеп и Кавадарци

Телеграф - 20.04.2016

Членовите на ГДОМ истакнуваат дека народот како што ја создаде оваа држава, сега кога се чуствува отворена закана за нејзино подривање застанува на бедемот и одбрана на институциите и зачувување на мирот Граѓаните на Охрид, Битола, Велес, Прилеп и ...

ГДОМ организираше протести во Охрид, Битола, Велес, Прилеп и Кавадарци

Сител - 20.04.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) вечерва организираше масовни граѓански собири во повеќе македонски градови. Граѓаните на Охрид, Битола, Велес, Прилеп и Кавадарци вечерва излегуваат на масовни протести на кои ќе биде испратена ...

МАКЕДОНИЈА СЕ KРЕНА: Битола, Охрид, Прилеп, Кавадарци, масовно за избори на 5 јуни (ФОТО)

Телеграф - 20.04.2016

Граѓаните истакнуваат дека изборите се единственото решение за надминување на кризата чија сериозност и се заканува на државата и претставува сериозна кочница за напредокот Граѓани од цела Македонија вечерва дадоа гласна подршка за избори на 5 јуни ...

Битолчани и вечерва масовно ЗА избори на 5-ти јуни и крај на кризата

Сител - 20.04.2016

Граѓаните на Битола и вечерва масовно излегоа за поддршка на собирот на ГДОМ од кој беше испратена порака за избори ан 5-ти јуни и крај на политичката криза. Граѓаните масовно се собраа да кажат ДА за избори и НЕ за деструкциите на СДСМ и Зоран Заев.

Велешани со масовна поддршка за ГДОМ- на 5ти јуни сите на избори

Сител - 20.04.2016

Граѓаните на Велес и вечерва во масовен број излегоа да дадат поддршка на Граѓанското движење за одбрана на Македонија кое се залага за избори ан 5-ти јуни и крај на политичката криза. -Ми претставува огромно задоволство што денес во градот на ...

Прилеп: Втор ден протести на ГДОМ

Алфа - 20.04.2016

Пред споменикот „Карпалак“ во центарот на Прилеп, Граѓанското движење за одбрана на Македонија, ГДОМ ги одржа вторите протести. Пред споменикот „Карпалак“ во центарот на Прилеп, Граѓанското движење за одбрана на Македонија, ГДОМ ги одржа вторите ...

ГДОМ: Масовен народен собир во Охрид

Телеграф - 20.04.2016

Во Охрид, како и на собирите на ГДОМ во останатите градови, беше побарано одржување на избори на 5 јуни, како единствен начин за надминување на политичката криза Во Охрид попладнево пред зградата на Општината протестен собир одржаа активистите на ...

Собир на ГДОМ во Кавадарци

Сител - 20.04.2016

Многу добро знаеме што значи да се сака татковината. Тоа што нашите пријатели од Социјалдемократскиот Сојуз кои се нарекуваат Македонци, стануваат против сопствената татковина, е срам за нив.

Собир на активисти на ГДОМ во Охрид

Сител - 20.04.2016

Во Охрид попладнево пред зградата на Општината протестен собир одржаа активистите на Граѓанското движење за одбрана на Македонија. На протестот како и на собирите на ГДОМ во останатите градови на Македонија беа повторени барањата на граѓанската ...

ФОТО: Илјадници прилепчани излегоа за поддршка за избори на 5-ти јуни

Курир - 20.04.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) вечерва одржува повеќе граѓански собири ширум Македонија. Граѓаните на Прилеп масовно излегоа да дадат поддршка и да испратат порака за избори на 5-ти јуни и ставање конечен крај на кризата ...

Кајакарот Атанас Николовски до граѓаните: На 5 јуни сите да излеземе на избори

Курир - 20.04.2016

Македонскиот кајакар Атанас Николовски вечерва во Велес го поддржа Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ). -Ми претставува огромно задоволство што денес во градот на гемиџиите дојдовме по трет пат да го поддржиме Граѓанското движење за ...

ФОТО: Двојно повеќе охриѓани за избори, наспроти оние против избори

Курир - 20.04.2016

Граѓаните на Охрид денеска излегоа на масовен протест на кој даваат поддршка на Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) и испраќаат пораки за избори на 5-ти јуни и конечен крај на кризата.

ФОТО: Велешани со масовна поддршка за ГДОМ- на 5ти јуни сите на избори

Курир - 20.04.2016

Граѓаните на Велес и вечерва во масовен број излегоа да дадат поддршка на Граѓанското движење за одбрана на Македонија кое се залага за избори ан 5-ти јуни и крај на политичката криза. -Ми претставува огромно задоволство што денес во градот на ...

Протести на ГДОМ и „Протестирам“ во Велес и Кавадарци

Канал5 - 20.04.2016

Граѓаните нема да дозволат мрачните сценарија да ја загрозат иднината на земјата. Во оваа криза сме насилно втурнати, велат од ГДОМ на собирот кој се одржа во центарот на Велес. Најостра осуда како што велат од граѓанското движење на обидите за ...

Паралелни протести во Битола

Канал5 - 20.04.2016

Сите мора да разберат дека главниот збор во врска со случувањата во Македонија ќе го кажат македонските граѓани, порачаа вечерва од Битола од Граѓанското движење за одбрана на Македонија. На собирот кој се одржа на Широк сокак уште беше нагласено ...

Прилеп: Втор ден протести на ГДОМ

Сител - 20.04.2016

Пред споменикот „Карпалак“ во центарот на Прилеп, Граѓанското движење за одбрана на Македонија, ГДОМ ги одржа вторите протести. На протестите на кои прилепски автори рецитираа патриотска поезија, членот на ГДОМ, Филип Петровски, обаќајќи им се на ...

ФОТО: Битолчани и вечерва масовно ЗА избори на 5-ти јуни и крај на кризата

Курир - 20.04.2016

Граѓаните на Битола и вечерва масовно излегоа за поддршка на собирот на ГДОМ од кој беше испратена порака за избори ан 5-ти јуни и крај на политичката криза. Граѓаните масовно се собраа да кажат ДА за избори и НЕ за деструкциите на СДСМ и Зоран Заев.

ГДОМ во Охрид

ТВМ - 20.04.2016

Мирко Томоски писател од Охрид, член на ГДОМ, во обраќањето порача дека се подготвени да направат се за да ја зачуваат Македонија и испрати порака за избори на 5-ти јуни и ставање на дефинитивен крај на избори преку изразување на народната волја.

Протести на „ГДОМ“ и на „Протестирам“ во Охрид

Канал5 - 20.04.2016

“СДСМ излези на избори народот повторно да те казни”, “СДСМ Охрид 50 милиони евра криминал Фатиме фати ги”,” Нема да ви дозволиме државата да ја пропаднете” беа дел од пораките, кои илјадници охриѓани поддржувачи на Граганското движење за одбрана на ...

Петровски: Утре на масовниот собир во Скопје ќе порачаме дека Македонија може да излезе од криза на 5 јуни

Курир - 20.04.2016

Барањата на Заев се невозможни. Собранието не може да се свика, тое е распуштено поради тоа што се закажани предвремени парламентарни избори. Тие избори се закажани по негово барање, на договор кој што го потпиша и самиот тој.

Даштевски: Никако не смее да се дозволи во Македонија некој да дојде на власт без избори

Курир - 20.04.2016

Вечерва ќе упатиме порака дека е прочитана намерата на СДСМ за дестабилизација на државата и за промена на името, дека граѓаните се свесни за тоа и поради тоа масовно се придружуваат на сите протести, постојано се придружуваат актери, пејачи, ...

Фото – прилепчани масовно за поддршка за избори на 5-ти јуни

Маркукуле - 20.04.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) вечерва одржува повеќе граѓански собири ширум Македонија. Граѓаните на Прилеп масовно излегоа да дадат поддршка и да испратат порака за избори на 5-ти јуни и ставање конечен крај на кризата ...

Македонија на нозе: ГДОМ со огромен народен собир пред Собрание во 19 часот

Press24 - 20.04.2016

Македонија е на нозе во одбрана од украинското сценарио на Зоран Заев. Граѓанското движење за одбрана на Македонја (ГДОМ) повикува за најмасовен собир пред Законовданиот дом. Во 19 часот пред Собранието на Република Македонија вечерва ќе се одржи ...

ГДОМ и граѓаните од Охрид, Битола, Велес, Прилеп и Кавадарци и вечерва со масовни собири

Република - 20.04.2016

Масовни граѓански собири во повеќе градови и вечерва организира граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ). На масовни протести граѓаните од Охрид, Битола, Велес, Прилеп и Кавадарци вечерва ќе испратат порака за избори на 5-ти јуни и ...

Атанас Николовски: На 5 јуни сите на избори!

Република - 20.04.2016

Македонскиот кајакар Атанас Николовски вечерва во Велес го поддржа Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ). Ми претставува огромно задоволство што денес во градот на гемиџиите дојдовме по трет пат да го поддржиме Граѓанското движење за ...

Битола на нозе – избори на 5 јуни за крај на кризата (ФОТО)

Република - 20.04.2016

Граѓаните на Битола и вечерва масовно излегоа за поддршка на собирот на ГДОМ од кој беше испратена порака за избори ан 5-ти јуни и крај на политичката криза. -По оној изблик на негативна енергија кој беше пласиран од страна на поддржувачите на ...

Битолчани и вечерва масовно ЗА избори на 5-ти јуни и и НЕ за деструкциите на СДСМ (ФОТО)

Нетпрес - 20.04.2016

Граѓаните на Битола и вечерва масовно излегоа за поддршка на собирот на ГДОМ од кој беше испратена порака за избори ан 5-ти јуни и крај на политичката криза. Граѓаните масовно се собраа да кажат ДА за избори и НЕ за деструкциите на СДСМ и Зоран Заев.

Илјадници прилепчани дадоа поддршка за избори на 5-ти јуни (ФОТО)

Нетпрес - 20.04.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) вечерва одржува повеќе граѓански собири ширум Македонија. Граѓаните на Прилеп масовно излегоа да дадат поддршка и да испратат порака за избори на 5-ти јуни и ставање конечен крај на кризата ...

Собир на ГДОМ во Кочани

Дневник - 20.04.2016

Пред Општина Кочани жители од општината се собраа да дадат поддршка на Граѓанското движење за обнова на Македонија (ГДОМ). Членот на ГДОМ Александар Пандов им рече дека Македонија знае на која страна е вистината, кои се патриоти и кои ја сакаат ...

Кајакарот Атанас Николовски до граѓаните: На 5 јуни сите да излеземе на избори

Press24 - 20.04.2016

Македонскиот кајакар Атанас Николовски вечерва во Велес го поддржа Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ). -Ми претставува огромно задоволство што денес во градот на гемиџиите дојдовме по трет пат да го поддржиме Граѓанското движење за ...

Камиловски: СДСМ ќе изгуби драстично лошо на 5 јуни, а потоа ќе се распадне

Република - 20.04.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија и денес одржува масовен народен собир на Широк Сокак во Битола. Граѓаните масовно се собраа да кажат ДА за избори и НЕ за деструкциите на СДСМ и Зоран Заев.

Петровски: Утре на масовниот собир во Скопје ќе порачаме дека Македонија може да излезе од криза на 5 јуни

Вистина.мк - 20.04.2016

Барањата на Заев се невозможни. Собранието не може да се свика, тое е распуштено поради тоа што се закажани предвремени парламентарни избори. Тие избори се закажани по негово барање, на договор кој што го потпиша и самиот тој.

Охриѓани со пораки за избори на 5 јуни и конечен крај на кризата (ФОТО)

Нетпрес - 20.04.2016

Граѓаните на Охрид денеска излегоа на масовен протест на кој даваат поддршка на Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) и испраќаат пораки за избори на 5-ти јуни и конечен крај на кризата.

Прилеп: Втор ден протести на ГДОМ

Вечер - 20.04.2016

Пред споменикот „Карпалак" во центарот на Прилеп, Граѓанското движење за одбрана на Македонија, ГДОМ ги одржа вторите протести. На протестите на кои прилепски автори рецитираа патриотска поезија, членот на ГДОМ, Филип Петровски, обаќајќи им се на ...

ФОТО: Илјадници прилепчани излегоа за поддршка за избори на 5-ти јуни

Press24 - 20.04.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) вечерва одржува повеќе граѓански собири ширум Македонија. Граѓаните на Прилеп масовно излегоа да дадат поддршка и да испратат порака за избори на 5-ти јуни и ставање конечен крај на кризата ...

Охриѓани масоно кажаа ДА за избори (ФОТО)

Република - 20.04.2016

Граѓаните на Охрид денеска излегоа на масовен протест на кој даваат поддршка на Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) и испраќаат пораки за избори на 5-ти јуни и конечен крај на кризата.

ФОТО: Велешани со масовна поддршка за ГДОМ- на 5ти јуни сите на избори

Press24 - 20.04.2016

Граѓаните на Велес и вечерва во масовен број излегоа да дадат поддршка на Граѓанското движење за одбрана на Македонија кое се залага за избори ан 5-ти јуни и крај на политичката криза. -Ми претставува огромно задоволство што денес во градот на ...

ФОТО: Битолчани и вечерва масовно ЗА избори на 5-ти јуни и крај на кризата

Press24 - 20.04.2016

Граѓаните на Битола и вечерва масовно излегоа за поддршка на собирот на ГДОМ од кој беше испратена порака за избори ан 5-ти јуни и крај на политичката криза. Граѓаните масовно се собраа да кажат ДА за избори и НЕ за деструкциите на СДСМ и Зоран Заев.

Петровски: Утре на масовниот собир во Скопје ќе порачаме дека Македонија може да излезе од криза на 5 јуни

Press24 - 20.04.2016

Барањата на Заев се невозможни. Собранието не може да се свика, тое е распуштено поради тоа што се закажани предвремени парламентарни избори. Тие избори се закажани по негово барање, на договор кој што го потпиша и самиот тој.

Даштевски: Никако не смее да се дозволи во Македонија некој да дојде на власт без избори

Press24 - 20.04.2016

Вечерва ќе упатиме порака дека е прочитана намерата на СДСМ за дестабилизација на државата и за промена на името, дека граѓаните се свесни за тоа и поради тоа масовно се придружуваат на сите протести, постојано се придружуваат актери, пејачи, ...

ГДОМ во Прилеп: Илјадници граѓани излегоа за поддршка за избори на 5-ти јуни

Република - 20.04.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) вечерва одржува повеќе граѓански собири ширум Македонија. Граѓаните на Прилеп масовно излегоа да дадат поддршка и да испратат порака за избори на 5-ти јуни и ставање конечен крај на кризата ...

ФОТО: Двојно повеќе охриѓани за избори, наспроти оние против избори

Press24 - 20.04.2016

Граѓаните на Охрид денеска излегоа на масовен протест на кој даваат поддршка на Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) и испраќаат пораки за избори на 5-ти јуни и конечен крај на кризата.

Велешани со масовна поддршка за избори на 5-ти јуни (ФОТО)

Нетпрес - 20.04.2016

Граѓаните на Велес и вечерва во масовен број излегоа да дадат поддршка на Граѓанското движење за одбрана на Македонија кое се залага за избори на 5-ти јуни и крај на политичката криза. -Ми претставува огромно задоволство што денес во градот на ...

Петровски: Утре на масовен собир да му кажеме стоп на Заев!

Нетпрес - 20.04.2016

Барањата на Заев се невозможни. Собранието не може да се свика, тое е распуштено поради тоа што се закажани предвремени парламентарни избори. Тие избори се закажани по негово барање, на договор кој што го потпиша и самиот тој.

Спречете го црниот четврток

Репортер - 20.04.2016

Дружината на Миленко, таканречената ГДОМ, бара крв да падне на скопските улици Познатиот скопски измамник Миленко Неделковски и неговата дружина повикуваат на црн четврток и на крвопролевање.

Протести на ГДОМ во Велес и Прилеп

еМагазин - 20.04.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија вчера мирно протестираше во Велес и Битола.На протестите од ГДОМ, порачаа дека изборите мора да одржат на 5 јуни, за да земјата излезе од криза.

Поддржувачите на ГДОМ бараат избори на 5 јуни и крај на кризата

Фактор - 20.04.2016

Охриѓани вечерва излегоа на масовен собир на кој даваат поддршка на Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ). Тие се за избори на 5-ти јуни и надминување на кризата. Објаснуваат дека кризата ја „кочи“ државата и напредокот.

Протести и контра-протести во Охрид

Позитив.мк - 20.04.2016

во центарот на општина Охрид моментално започнаа протести и контра-протестите, на кои две групи демонстранти излегоа на улиците. Наспроти граѓаните кои бараат укинување на одлуката за аболиција и одложување на изборите закажани за 5 јуни, на ...

ГДОМ од Битола порача дека е доста од деструктивни политики

Фактор - 20.04.2016

Македонците сфатија дека деструктивноста и негативната енергија може да биде победена само со добро расположение, порача ГДОМ од Битола. Тие бараат избори на 5 јуни и крај на кризата, но и да престане и сквернавењето на спомениците.

Оливер Андонов: „Немаат храброст да се соочат со вас на 5 јуни!“

Вечер - 20.04.2016

Тоа што нашите пријатели од Социјалдемократскиот Сојуз кои се нарекуваат Македонци, стануваат против сопствената татковина, е срам за нив. Ваква порака испрати во Кавадарци Оливер Андонов, за време на протестот кој беше организиран од ГДОМ, во ...

Трет мирен протест на ГДОМ

Вечер - 20.04.2016

Вечерва во центарот на Велес меѓу споменикот на Кочо Солев Рацин и на Коњаникот посветен на велешките војводи Илинденци, се одржа третиот мирен протест на Граѓанското Движење за Обнова на Македонија- ГДОМ Пред присутните граѓани на Велес најпрво ...

МАКЕДОНИЈА ВЕЧЕРВА НА НОЗЕ: ГДОМ со огромен народен собир пред Собрание во 19 часот

Пулс24 - 20.04.2016

Македонија е на нозе во одбрана од украинското сценарио на Зоран Заев. Граѓанското движење за одбрана на Македонја (ГДОМ) повикува за најмасовен собир пред Законовданиот дом. Во 19 часот пред Собранието на Република Македонија вечерва ќе се одржи ...

Масовни граѓански собири на ГДОМ во Охрид, Битола, Велес, Прилеп и Кавадарци

Lider - 20.04.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) вечерва организира масовни граѓански собири во повеќе македонски градови. Граѓаните на Охрид, Битола, Велес, Прилеп и Кавадарци вечерва излегуваат на масовни протести на кои ќе биде испратена ...

ФОТО: Велешани со масовна поддршка за ГДОМ- на 5ти јуни сите на избори

Lider - 20.04.2016

Граѓаните на Велес и вечерва во масовен број излегоа да дадат поддршка на Граѓанското движење за одбрана на Македонија кое се залага за избори ан 5-ти јуни и крај на политичката криза. -Ми претставува огромно задоволство што денес во градот на ...

Прилепчани масовнo излегоа за поддршка на избори на 5-ти април

Пулс24 - 20.04.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) вечерва одржува повеќе граѓански собири ширум Македонија. Граѓаните на Прилеп масовно излегоа да дадат поддршка и да испратат порака за избори на 5-ти јуни и ставање конечен крај на кризата ...

Кајакарот Атанас Николовски до граѓаните: На 5 јуни сите да излеземе на избори

Lider - 20.04.2016

Македонскиот кајакар Атанас Николовски вечерва во Велес го поддржа Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ). -Ми претставува огромно задоволство што денес во градот на гемиџиите дојдовме по трет пат да го поддржиме Граѓанското движење за ...

Петровски: Утре на масовниот собир во Скопје ќе порачаме дека Македонија може да излезе од криза на 5 јуни

Lider - 20.04.2016

Барањата на Заев се невозможни. Собранието не може да се свика, тое е распуштено поради тоа што се закажани предвремени парламентарни избори. Тие избори се закажани по негово барање, на договор кој што го потпиша и самиот тој.

ФОТО: Двојно повеќе охриѓани за избори, наспроти оние против избори

Lider - 20.04.2016

Граѓаните на Охрид денеска излегоа на масовен протест на кој даваат поддршка на Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) и испраќаат пораки за избори на 5-ти јуни и конечен крај на кризата.

ФОТО: Илјадници прилепчани излегоа за поддршка за избори на 5-ти јуни

Lider - 20.04.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) вечерва одржува повеќе граѓански собири ширум Македонија. Граѓаните на Прилеп масовно излегоа да дадат поддршка и да испратат порака за избори на 5-ти јуни и ставање конечен крај на кризата ...

Граѓаните на Велес масовно излегоа на улиците за поддршка на ГДОМ

Пулс24 - 20.04.2016

Граѓаните на Велес и вечерва во масовен број излегоа да дадат поддршка на Граѓанското движење за одбрана на Македонија кое се залага за избори ан 5-ти јуни и крај на политичката криза. Ми претставува огромно задоволство што денес во градот на ...

ФОТО: Битолчани и вечерва масовно ЗА избори на 5-ти јуни и крај на кризата

Lider - 20.04.2016

Граѓаните на Битола и вечерва масовно излегоа за поддршка на собирот на ГДОМ од кој беше испратена порака за избори ан 5-ти јуни и крај на политичката криза. Граѓаните масовно се собраа да кажат ДА за избори и НЕ за деструкциите на СДСМ и Зоран Заев.

Филип Петровски: Ние сме тука собрани да му кажеме НЕ, доста е Заев

Пулс24 - 20.04.2016

Барањата на Заев се невозможни. Собранието не може да се свика, тое е распуштено поради тоа што се закажани предвремени парламентарни избори. Тие избори се закажани по негово барање, на договор кој што го потпиша и самиот тој.

Даштевски: Никако не смее да се дозволи во Македонија некој да дојде на власт без избори

Lider - 20.04.2016

Вечерва ќе упатиме порака дека е прочитана намерата на СДСМ за дестабилизација на државата и за промена на името, дека граѓаните се свесни за тоа и поради тоа масовно се придружуваат на сите протести, постојано се придружуваат актери, пејачи, ...

СДСМ ќе се распадне по изборите кои СЕКАКО ќе ги изгубат

Пулс24 - 20.04.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија денес, трет ден по ред, одржува масовен народен собир на Широк Сокак во Битола. Граѓаните масовно се собраа да кажат ДА за избори и НЕ за деструкциите на СДСМ и Зоран Заев.

Даштески: Не смее да се дозволи некој да дојде на власт без избори

Пулс24 - 20.04.2016

Вечерва ќе упатиме порака дека е прочитана намерата на СДСМ за дестабилизација на државата и за промена на името, дека граѓаните се свесни за тоа и поради тоа масовно се придружуваат на сите протести, постојано се придружуваат актери, пејачи, ...

Фото: Прилеп на нозе

Пулс24 - 20.04.2016

Масовна поддршка на граѓаните во Прилеп за ГДОМ! Прилепчани излегоа на улиците да го искажат револтот од протестите и уништувањето на се што е македонско. Преку мирен протест тие застанаа во заштита на македонските интереси.

Мирни собири на „Протестирам“ и на ГДОМ во Кочани

Телма - 19.04.2016

Членови и поддржувачи на Здружението на граѓани „Протестирам“, с е собраа во Паркот на Револуцијата во Кочани од каде се упатија по улиците „ВМРО“, „Димитар Влахов“, покрај ОУ „Кирил и Методиј“, а кај градскиот трговски центар говор одржа Сашко ...

Шарена револуција: Сакаме високи плати а не високи споменици

Телма - 13.05.2016

Во Скопје демонстрантите вечерва се обединети под мотото Сакаме повисоки плати, не повисоки споменици. Боја беше фрлена врз агенцијата за вработување и министерството за економија. Се протестираше, како што наведува иницијативата Протестирам, против ...

Битола: „Протестирам“ пред домот на Талевски, контра протести на ГДОМ на Широк сокак

Телма - 19.04.2016

И вечерва битолчани протестираа пред зградата во која живее градоначалникот Владимир Талески и бараа оставка од него. Претходно демонстрантите половина час ја блокираа крстосницата кај ракометното игралиште во Битола, а потоа по улицата Партизанска ...

Масовни собири на ГДОМ во Велес, Битола, Кочани, Прилеп

Утрински - 19.04.2016

Се собравме да им покажеме дека не се плашиме, дека сме решени дека сe ќе направиме за да си ја сочуваме оваа нашата Македонија, бидејќи друга татковина ниту имаме, ниту сакаме да имаме, истакна актерот Тони Михајловски на масовниот народен собир ...

И „Граѓаните“ и ГДОМ ги засилуваат протестите

Утрински - 19.04.2016

Протестите иницирани од граѓанското движење „Протестирам“ земаат замав и се прошируваат низ повеќе делови од Македонија. Паралелно со нив, масовни протести најавуваат и од Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ).

ГДОМ пак со протести во Скопје, в четврток пред Собрание

МКД - 19.04.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) в четврток вечер пак ќе организираа протест во Скопје, овојпат пред Собрание. На собирот ќе се побара изборите да се одржат на 5 јуни како единствен излез од кризата во која се наоѓа земјата.

ГДОМ во Битола и Велес: Излез од кризата само преку избори

МКД - 19.04.2016

Приврзаниците на Граѓанското движење за одбрана на Македонија и вечерва присуствуваа на собири во Велес и Битола и порачаа дека излез од оваа длабока политичка криза е можен само преку изборите закажани за 5 јуни.

Завршија протестите, за ГДОМ изборите на 5 јуни се излез од кризата, за Протестирам одлагањето на изборите

МКД - 19.04.2016

Во повеќе градови во Македонија завршија протестите и контрапротестите. Илјадиници граѓани учествуваа на протестите организирани од граѓанското движење Протестирам во Скопје, Прилеп, Струмица, Кочани, Куманово, Велес и Битола.

Собир на ГДОМ во Кочани

Вест - 19.04.2016

Пред Општина Кочани жители од општината се собраа да дадат поддршка на Граѓанското движење за обнова на Македонија (ГДОМ). Членот на ГДОМ Александар Пандов им рече дека Македонија знае на која страна е вистината, кои се патриоти и кои ја сакаат ...

Собир на ГДОМ во Велес и Битола

Вест - 19.04.2016

Пред споменикот на Кочо Рацин во центарот на Велес активистите на Граѓанското движење за одбрана на Македонија ГДОМ одржаа втор мирен народен собор со велешани што го поддржуваат движењето.

Во четврток големи протести најавуваат и „Граѓаните“ и ГДОМ

Фокус - 19.04.2016

Протестите ќе се случат во очи на преговорите во Виена Како што сега стојат работите в четврток во Скопје ќе имаме два големи протести. Едниот на граѓанските организации, а едниот на ГДОМ.

ГДОМ в четврток на протест пред Собрание

+инфо - 19.04.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) в четврток ќе организира протест пред Собрание на кој ќе побара изборите да се одржат на 5 јуни како единствен излез од кризата во која се наоѓа земјава.

Мирно заврши протестот во Скопје, контрапротестантите со закана - ќе се пресметале со „соросоидите“

+инфо - 19.04.2016

Илјадници граѓани кои учествуваа на протестниот марш во Скопје се разотидоја предмалку, откако полицијата го блокира движењето кај Европскиот универзитет. Се протестираше и во Прилеп, Струмица, Кочани, Куманово, Велес и Битола.

Во Битола и протест и контра-протест

Фокус - 19.04.2016

За вечерва во Битола се закажани и протест и контра-протест. За вечерва во Битола се закажани и протест и контра-протест. Незадоволните граѓани кои веќе една недела протестираат против одлуката на Иванов за општа аболиција во 19 часот на граѓански ...

ГДОМ организира масовен собир пред Собрание во четврток

Сител - 19.04.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) во четврток вечер ќе организира масовен собир за одбрана на државата. Како што пишува Курир, собирот ќе се одржи пред Собранието на Република Македонија и на истиот граѓаните ќе побараат одржување ...

ГДОМ во Велес осум пати поброен од СДСМ

Сител - 19.04.2016

Огромен број на велешани денес излегоа на собирот организиран од Граѓанското движење за одбрана на Македонија и дадоа масовна поддршка за изборите да се одржат на 5-ти јуни и со тоа да се стави крај на кризата наметната од СДСМ.

Илјадници битолчани со поддршка за крај на кризата преку избори

Сител - 19.04.2016

Илјадници граѓани на Битола и вечерва излегоа за поддршка на собирот на ГДОМ, од кој се испраќаат проаки за одржување на зибори на 5-ти јуни Присутните на собирот велат дека изборите се единственото решение за надминување на кризата чија сериозност ...

Илјадници велешани порачаа СТОП за деструкцијата на СДСМ, ајде на избори

Сител - 19.04.2016

Огромен број на велешани денес излегоа на собирот организиран од Граѓанското движење за одбрана на Македонија. Тие дадоа масовна поддршка за изборите да се одржат на 5-ти јуни и со тоа да се стави крај на кризата наметната од СДСМ.

МАСОВЕН СОБИР ВО ВЕЛЕС: Граѓаните порачаа да се оди на избори (ФОТО)

Телеграф - 19.04.2016

ГДОМ вечерва организира собири на граѓани и во Кочани, Прилеп и Битола Огромен број на граѓани од Велес денес излегоа на собирот организиран од Граѓанското движење за одбрана на Македонија.

Собир на ГДОМ во Кочани

Сител - 19.04.2016

Пред Општина Кочани жители од општината се собраа да дадат поддршка на Граѓанското движење за обнова на Македонија (ГДОМ). Членот на ГДОМ Александар Пандов им рече дека Македонија знае на која страна е вистината, кои се патриоти и кои ја сакаат ...

Камиловски: Заев сака власт без избори, народот тоа нема да го дозволи

Курир - 19.04.2016

Свеста на народот треба да се разбуди, бидејќи некој сака да се „пикне“ на власт без избори, порачува Маријан Камиловски од ГДОМ, од собирот во Прилеп. -СДСМ сака да дојде на власт без избори.

ФОТО: Масовен протест на ГДОМ вечерва и во Кочани- избори на 5-ти јуни!

Курир - 19.04.2016

Граѓаните на Кочани вечерва излегоа на масовен протест на кој даваат поддршка на Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) и испраќаат пораки за избори на 5-ти јуни и конечен крај на ...

ФОТО: ГДОМ во Велес осум пати поброен од СДСМ

Курир - 19.04.2016

Огромен број на велешани денес излегоа на собирот организиран од Граѓанското движење за одбрана на Македонија и дадоа масовна поддршка за изборите да се одржат на 5-ти јуни и со тоа да се стави крај на кризата наметната од СДСМ.

Собир на ГДОМ во Кочани

Канал5 - 19.04.2016

Пред Општина Кочани жители од општината се собраа да дадат поддршка на Граѓанското движење за обнова на Македонија (ГДОМ). Членот на ГДОМ Александар Пандов им рече дека Македонија знае на која страна е вистината, кои се патриоти и кои ја сакаат ...

ГДОМ: Се што треба да направиме ќе направиме за да си ја сочуваме Македонија (ВИДЕО)

Курир - 19.04.2016

Се што треба да направиме ќе направиме за да си ја сочуваме Македонија, порача ГДОМ од ...

ГДОМ организира масовен собир пред Собрание во четврток

Курир - 19.04.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) во четврток вечер ќе организира масовен собир за одбрана на државата. Како што дознаваме, собирот ќе се одржи пред Собранието на Република Македонија и на истиот граѓаните ќе побараат одржување на ...

ФОТО: Кочани излезе масовно со поддршка за избори

Курир - 19.04.2016

Граѓанското движење на Македонија (ГДОМ) вечерва одржува собир во Кочани. Граѓаните на Кочани излегоа масовно да дадат поддршка за избори ан 5-ти јуни и крај на ...

Илјадници битолчани порачаа: ЗА МАКЕДОНИЈА СЕ РАБОТИ! (ФОТО)

Курир - 19.04.2016

Илјадници битолчани попладнево излегоа на улиците да дадат поддршка на Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ). Граѓаните на Битола во масовен број порачаа: ЗА МАКЕДОНИЈА СЕ ...

ФОТО: Илјадници битолчани со поддршка за крај на кризата преку избори

Курир - 19.04.2016

Илјадници граѓани на Битола и вечерва излегоа за поддршка на собирот на ГДОМ, од кој се испраќаат проаки за одржување на зибори на 5-ти јуни Присутните на собирот велат дека изборите се единственото решение за надминување на кризата чија сериозност ...

ФОТО: Илјадници велешани порачаа СТОП за деструкцијата на СДСМ, ајде на избори

Курир - 19.04.2016

Огромен број на велешани денес излегоа на собирот организиран од Граѓанското движење за одбрана на Македонија. Тие дадоа масовна поддршка за изборите да се одржат на 5-ти јуни и со тоа да се стави крај на кризата наметната од СДСМ.

ГДОМ повика на единство во Прилеп

Канал5 - 19.04.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија вечерва на музички хепенинг на паркот на револуцијата во Прилеп. Оттаму членовите на движењето повикаа на единство и масовност на Македонците на изборите на 5 јуни, но и да не се дозволи наша меѓусебна ...

НАРОДЕН СОБИР ВО БИТОЛА: Граѓаните масовно дадоа поддршка за предвремените избори

Телеграф - 19.04.2016

Активистите на ГДОМ, порачаа дека парламентарни избори на 5 јуни се единствено решение за надминување на политичката криза Во Битола вечерва се одржа собир во организација на Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) со цел поддршка за ...

ГДОМ од Битола: Македонија е на Македонците

Канал5 - 19.04.2016

Македонија е на Македонците и нема да дозволиме црни сценарија. Им порачуваме на сите мрачни сили дека поминаa времињата кога за Македонија се одлучуваше во големите светски центри. Сега Македонците одлучуваат сами за себе, беше речено на собирот на ...

Пандов: Народот сака оваа криза да се реши на избори на 5-ти јуни!

Курир - 19.04.2016

Иницијалната каписла за повторно да се собере ГДОМ е аболицијата на двајцата докажани виновници за политичката криза во Македонија, а тоа се Зоран Заев и Зоран Верушевски. Ова во вестите на ТВ Нова го истакна Александар Пандов од ГДОМ.

Протестите на ГДОМ далеку помасовни - за во четврток се најавува најмасовниот протест досега за избори и крај на ...

Сител - 19.04.2016

Граѓаните со убедлива поддршка и во поголем број кажаа Да за избори на 5 јуни. Битола, Штип, Велес масовно рекоа НЕ за сценаријата за продолжување на кризата и бескрајната агонија во Македонија.

Михајловски: Народот сака да го сочува она што му е изградено до сега, ситуацијата да се реши на избори

Курир - 19.04.2016

Велешани денес масовно се собраа да дадат поддршка на народниот собир на ГДОМ. Тони Михајловски истакна дека од таму била испратена порака за мир, за разбирање, порака да не се оди на агресија и да не се уништува она што е изградено во нашата земја.

Протести во Кочани

Канал5 - 19.04.2016

Целта на вечерашниот протест во Кочани, што наиде на масовен одзив од граѓаните на овој град, а, во организација на Граѓанското движење за одбрана на Македонија, се пораките упатени до оние кои ја доведоа земјата во оваа наметната политичка криза.

Втор ден приврзаниците на ГДОМ во центарот на Велес ги искажаа своите ставови.

Канал5 - 19.04.2016

Никој нема да дозволи да се реализираат деструктивните сценарија на опозицијата, затоа што секогаш ќе застанеме во одбрана на нашата земја рече во својот говор Тони Михајловски. „Ние сме тие што ќе ве испратиме на буништето на политичката историја ...

МАКЕДОНИЈА НА НОЗЕ: Масовни народни собири во Велес, Битола, Кочани... (ВИДЕО/ФОТО)

Телеграф - 19.04.2016

Им порачуваме да се освестат, да преминат на нашата, македонската страна. Нема да дозволиме некој да ни ја поделува и да ни ја распарчува земјата. Спремен сум и живот да го дадам за оваа земја, само да знам дека времето на предавниците е завршено, ...

ГДОМ се “пишманија”, в четврток повторно ќе излезат на протест…

Локално - 19.04.2016

В четврток ГДОМ повторно ќе излезат на контра-протести, паралелно со оние на ‘Протестирам” ГДОМ, иако се откажа од протестите, сега ќе организираат голем митин, а ваквата најава доаѓа по закажувањето на петочките преговори во Виена, на која треба да ...

ГДОМ организира масовен собир пред Собрание во четврток

Маркукуле - 19.04.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) во четврток вечер ќе организира масовен собир за одбрана на државата. Како што дознаваме, собирот ќе се одржи пред Собранието на Република Македонија и на истиот граѓаните ќе побараат одржување на ...

ГДОМ се предомисли, ќе има собири во Битола, Штип и Велес

Дневник - 19.04.2016

Од Граѓанското движење ГДОМ повикаа на силен одзив на граѓаните против деструктивните сценарија спроведувани од опозицијата, рушењето на волјата на народот и одбрана на државата и институциите.

„Курир“: Граѓаните покажаа дека одбраната на земјата е поважна од агендата на СДСМ и СОРОС

Нетпрес - 19.04.2016

Во сите градови каде што вчера Граѓанскотo движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) организираше протести имаше два или три пати повеќе граѓани од протестите организирани од СДСМ и СОРОС. Македонците кои го поддржаа ГДОМ се залагаат за одбрана на ...

ФОТО: ГДОМ во Велес осум пати поброен од СДСМ

Нетпрес - 19.04.2016

Огромен број на велешани денес излегоа на собирот организиран од Граѓанското движење за одбрана на Македонија и дадоа масовна поддршка за изборите да се одржат на 5-ти јуни и со тоа да се стави крај на кризата наметната од СДСМ.

Камиловски од Прилеп: Народот нема да дозволи Заев да се „пикне“ на власт без избори

Република - 19.04.2016

Свеста на народот треба да се разбуди, бидејќи некој сака да се „пикне“ на власт без избори, порачува Маријан Камиловски од ГДОМ, од собирот во Прилеп. -СДСМ сака да дојде на власт без избори.

ГДОМ со повик до граѓаните: Народе македонски, ДА за избори, НЕ за агонија – заедно за Македонија

Република - 19.04.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) в четврток ќе организира масовен собир за одбрана на државата. Собирот ќе се одржи пред Собранието на Република Македонија, а граѓаните ќе побараат одржување на избори за излез од кризата во која ...

Илјадници битолчани сакаат крај на кризата преку избори (ФОТО)

Република - 19.04.2016

Илјадници граѓани на Битола и вечерва излегоа за поддршка на собирот на ГДОМ, од кој се испраќаат проаки за одржување на зибори на 5-ти јуни Присутните на собирот велат дека изборите се единственото решение за надминување на кризата чија сериозност ...

Михајловски: Во Македонија власта ја бира народот преку фер и демократски избори

Република - 19.04.2016

Граѓаните на Велес денес масовно се собраа да дадат поддршка на народниот собир на ГДОМ. Тони Михајловски истакна дека од таму била испратена порака за мир, за разбирање, порака да не се оди на агресија и да не се уништува она што е изградено во ...

Камиловски: СДСМ сакаат како во 2001 да се „упикаат“ на власт, народот тоа нема да го дозволи

Нетпрес - 19.04.2016

Свеста на народот треба да се разбуди, бидејќи некој сака да се „пикне“ на власт без избори, порачува Маријан Камиловски од ГДОМ, од собирот во Прилеп. СДСМ сака да дојде на власт без избори.

ФОТО: Масовен протест на ГДОМ – штипјани побараа избори на 5-ти јуни!

Нетпрес - 19.04.2016

Граѓаните на Штип втор ден по ред излегуваат на масовен протест на кој даваат поддршка на Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) и испраќаат пораки за избори на 5-ти јуни и конечен крај на ...

ФОТО: ГДОМ во Велес осум пати поброен од СДСМ

Press24 - 19.04.2016

Огромен број на велешани денес излегоа на собирот организиран од Граѓанското движење за одбрана на Македонија и дадоа масовна поддршка за изборите да се одржат на 5-ти јуни и со тоа да се стави крај на кризата наметната од СДСМ.

Битолчани порачаа: ЗА МАКЕДОНИЈА СЕ РАБОТИ! (ФОТО)

Нетпрес - 19.04.2016

Илјадници битолчани попладнево излегоа на улиците да дадат поддршка на Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ). Тие побараа разрешување на политичката криза преку избори на 5-ти јуни.

Пандов: Народот бара кризата да се реши на избори на 5-ти јуни! (ВИДЕО)

Република - 19.04.2016

Причината за повторно да се собере ГДОМ е аболицијата на двајцата докажани виновници за политичката криза во Македонија, а тоа се Зоран Заев и Зоран Верушевски. Ова во вестите на ТВ Нова го истакна Александар Пандов од ГДОМ на мирен собир во Кочани.

Михајловски: Народот сака да го сочува она што му е изградено до сега

Нетпрес - 19.04.2016

Актерот Тони Михајловски истакна дека од вечерашниот собир на ГДОМ во Велес била испратена порака за мир, за разбирање, порака да не се оди на агресија и да не се уништува она што е изградено во нашата земја.

Камиловски: Заев сака власт без избори, народот тоа нема да го дозволи

Press24 - 19.04.2016

Свеста на народот треба да се разбуди, бидејќи некој сака да се „пикне“ на власт без избори, порачува Маријан Камиловски од ГДОМ, од собирот во Прилеп. -СДСМ сака да дојде на власт без избори.

ГДОМ вечерва масовно во Штип – избори на 5-ти јуни!

Република - 19.04.2016

Втор ден по ред граѓаните на Штип масовно излегуваат да дадат поддршка на Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) и испраќаат пораки за избори на 5-ти јуни и конечен крај на ...

ГДОМ организира масовен собир пред Собрание во четврток

Press24 - 19.04.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) во четврток вечер ќе организира масовен собир за одбрана на државата. Како што пишува Курир, собирот ќе се одржи пред Собранието на Република Македонија и на истиот граѓаните ќе побараат одржување ...

ГДОМ во Велес осум пати поброен од СДСМ (ФОТО)

Република - 19.04.2016

Илјадници велешани денес излегоа на собирот организиран од Граѓанското движење за одбрана на Македонија и дадоа масовна поддршка за изборите да се одржат на 5-ти јуни и со тоа да се стави крај на кризата наметната од СДСМ.

ФОТО: Илјадници битолчани со поддршка за крај на кризата преку избори

Press24 - 19.04.2016

Илјадници граѓани на Битола и вечерва излегоа за поддршка на собирот на ГДОМ, од кој се испраќаат проаки за одржување на зибори на 5-ти јуни. Присутните на собирот велат дека изборите се единственото решение за надминување на кризата чија сериозност ...

ФОТО: Велешани со поддршка за ГДОМ- побараа избори на 5-ти јуни за крај на кризата

Нетпрес - 19.04.2016

Огромен број на велешани денес излегоа на собирот организиран од Граѓанското движење за одбрана на Македонија. Тие дадоа масовна поддршка за изборите да се одржат на 5-ти јуни и со тоа да се стави крај на кризата наметната од СДСМ.

Пандов: Народот сака оваа криза да се реши на избори на 5-ти јуни!

Нетпрес - 19.04.2016

Иницијалната каписла за повторно да се собере ГДОМ е аболицијата на двајцата докажани виновници за политичката криза во Македонија, а тоа се Зоран Заев и Зоран Верушевски. Ова во вестите на ТВ Нова го истакна Александар Пандов од ГДОМ, кој ...

ГДОМ: Се што треба да направиме ќе направиме за да си ја сочуваме Македонија (ВИДЕО)

Press24 - 19.04.2016

Се што треба да направиме ќе направиме за да си ја сочуваме Македонија, порача ГДОМ од ...

ГДОМ со масовен собир в четврток пред Собрание

Нетпрес - 19.04.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) во четврток вечер ќе организира масовен собир за одбрана на државата. Повикувајќи се на сопствени, неименувани извори, порталот „Курир’“ објавува дека собирот ќе се одржи пред Собранието на ...

ФОТО: Кочани излезе масовно со поддршка за избори

Press24 - 19.04.2016

Граѓанското движење на Македонија (ГДОМ) вечерва одржува собир во Кочани. Граѓаните на Кочани излегоа масовно да дадат поддршка за избори ан 5-ти јуни и крај на ...

Илјадници битолчани порачаа: ЗА МАКЕДОНИЈА СЕ РАБОТИ! (ФОТО)

Press24 - 19.04.2016

Илјадници битолчани попладнево излегоа на улиците да дадат поддршка на Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ). Граѓаните на Битола во масовен број порачаа: ЗА МАКЕДОНИЈА СЕ ...

ФОТО: Илјадници битолчани со поддршка за крај на кризата преку избори

Нетпрес - 19.04.2016

Илјадници граѓани на Битола и вечерва излегоа за поддршка на собирот на ГДОМ, од кој се испраќаат проаки за одржување на зибори на 5-ти јуни. Присутните на собирот велат дека изборите се единственото решение за надминување на кризата чија сериозност ...

ГДОМ в четврток на протест пред Собрание

Бриф - 19.04.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) в четврток ќе организира протест пред Собрание на кој ќе побара изборите да се одржат на 5 јуни како единствен излез од кризата во која се наоѓа земјава.

ФОТО: Илјадници велешани порачаа СТОП за деструкцијата на СДСМ, ајде на избори

Press24 - 19.04.2016

Огромен број на велешани денес излегоа на собирот организиран од Граѓанското движење за одбрана на Македонија. Тие дадоа масовна поддршка за изборите да се одржат на 5-ти јуни и со тоа да се стави крај на кризата наметната од СДСМ.

ГДОМ в четврток организира собир пред Собранието

Фактор - 19.04.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) в четврток ќе организираа собир пред Собранието во Скопје. Тие ќе побараат изборите да се одржат на 5 јуни, како единствен излез од кризата во која се наоѓа Македонија.

Пандов: Народот сака оваа криза да се реши на избори на 5-ти јуни!

Press24 - 19.04.2016

Иницијалната каписла за повторно да се собере ГДОМ е аболицијата на двајцата докажани виновници за политичката криза во Македонија, а тоа се Зоран Заев и Зоран Верушевски. Ова во вестите на ТВ Нова го истакна Александар Пандов од ГДОМ.

Михајловски: Народот сака да го сочува она што му е изградено до сега, ситуацијата да се реши на избори

Press24 - 19.04.2016

Велешани денес масовно се собраа да дадат поддршка на народниот собир на ГДОМ. Тони Михајловски истакна дека од таму била испратена порака за мир, за разбирање, порака да не се оди на агресија и да не се уништува она што е изградено во нашата земја.

Протести на ГДОМ во Штип, Велес и Битола

еМагазин - 19.04.2016

Во Штип, Велес и во Битола, пак, беа одржани протести од граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) против аболицијата на Зоран Заев и Зоран Верушевски од страна на претседателот Ѓорге Иванов, каде што беше изразено и незадоволство од ...

ГДОМ протестираше во Битола, Штип и Велес

МРТ - 19.04.2016

Од Граѓанското движење велат дека се револтирани од деструктивното однесување на опозицијата. Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) протестираше во Битола, Штип и во Велес. Се противат на одлуката на претседателот за помилување на ...

ГДОМ ќе излезе на улица во четврток за да не се бега од избори

Позитив.мк - 19.04.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) најави враќање на членството на улица откако не престануваат протестите против аболицијата на Иванов и одлужување на изборите на 5-ти. ГДОМ ќе одржи голем народен собир пред Собранието на Република ...

ФОТО: Масовен протест на ГДОМ вечерва и во Штип- избори на 5-ти јуни!

Press24 - 19.04.2016

Граѓаните на Штип втор ден по ред излегуваат на масовен протест на кој даваат поддршка на Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) и испраќаат пораки за избори на 5-ти јуни и конечен крај на ...

ГДОМ од Битола порачува:За Македонија се работи

Фактор - 19.04.2016

Граѓани на Битола попладнево излегоа на улиците да дадат поддршка на Граѓанското движење за одбрана на Македонија. Нивната парола е „За Македонија се работи“. Велат дека излегле на протест за одбрана на државата од деструктивните сценарија и не се ...

Контра протести во Велес- се бараат избори на 5-ти јуни

Позитив.мк - 19.04.2016

ГДОМ вечерва организира собири на граѓани кои стојат на ставот дека изборите на 5-ти јуби треба да се одржат. Освен во овие градови контра-протести се организираат и во Кочани, Прилеп и Битола.

ГДОМ во Велес: Се што треба да направиме ќе направиме за да си ја сочуваме Македонија (ВИДЕО)

Нетпрес - 19.04.2016

Огромен број на велешани денес излегоа на собирот организиран од Граѓанското движење за одбрана на Македонија. Тие дадоа масовна поддршка за изборите да се одржат на 5-ти јуни и со тоа да се стави крај на кризата наметната од СДСМ.

Се засилуваат протестите од двете страни кулминација би можела да се случи в четврток

Позитив.мк - 19.04.2016

Протестите кои веќе седми ден се организираат од страна на граѓанското движење „Протестирам“ се секој нареден протест помасовни, а започнаа да се шират и во останатите градови низ Македонија.

Собири на ГДОМ во Велес, Битола и Кочани

Фактор - 19.04.2016

Во Велес, Битола и Кочани вечерва ГДОМ одржа собири. Тони Михајловски, член на ГДОМ, во обраќањето пред присутните, порача дека се подготвени да направат се за да ја зачуваат Македонија. „Тука сме за да ја зачуваме земјата и да им ја оставиме на ...

ГДОМ од Прилеп повика да се излезе на избори на 5 јуни

Репортер - 19.04.2016

Ја добивме поддршката од прилепчани за одбрана на Македонија и за излегување на 5 јуни на избори кои се неопходни за Македонија, нагласија вечерва претставници на Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) на собирот во Паркот на ...

Камиловски: СДСМ сака да дојде на власт без избори

Пулс24 - 19.04.2016

Свеста на народот треба да се разбуди, бидејќи некој сака да се „пикне“ на власт без избори, порачува Маријан Камиловски од ГДОМ, од собирот во Прилеп. -СДСМ сака да дојде на власт без избори.

ГДОМ организира масовен собир пред Собрание во четврток

Lider - 19.04.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) во четврток вечер ќе организира масовен собир за одбрана на државата. Како што дознаваме, собирот ќе се одржи пред Собранието на Република Македонија и на истиот граѓаните ќе побараат одржување на ...

ГДОМ во Велес осум пати поброен од СДСМ!

Пулс24 - 19.04.2016

Огромен број на велешани денес излегоа на собирот организиран од Граѓанското движење за одбрана на Македонија и дадоа масовна поддршка за изборите да се одржат на 5-ти јуни и со тоа да се стави крај на кризата наметната од СДСМ.

Пандов: Народот сака оваа криза да заврши на 5-ти јуни

Пулс24 - 19.04.2016

Иницијалната каписла за повторно да се собере ГДОМ е аболицијата на двајцата докажани виновници за политичката криза во Македонија, а тоа се Зоран Заев и Зоран Верушевски. Ова во вестите на ТВ Нова го истакна Александар Пандов од ГДОМ.

ФОТО: Масовен протест на ГДОМ вечерва и во Штип- избори на 5-ти јуни!

Lider - 19.04.2016

Граѓаните на Штип втор ден по ред излегуваат на масовен протест на кој даваат поддршка на Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) и испраќаат пораки за избори на 5-ти јуни и конечен крај на ...

ФОТО: ГДОМ во Велес осум пати поброен од СДСМ

Lider - 19.04.2016

Огромен број на велешани денес излегоа на собирот организиран од Граѓанското движење за одбрана на Македонија и дадоа масовна поддршка за изборите да се одржат на 5-ти јуни и со тоа да се стави крај на кризата наметната од СДСМ.

Пандов: Народот сака оваа криза да се реши на избори на 5-ти јуни!

Lider - 19.04.2016

Иницијалната каписла за повторно да се собере ГДОМ е аболицијата на двајцата докажани виновници за политичката криза во Македонија, а тоа се Зоран Заев и Зоран Верушевски. Ова во вестите на ТВ Нова го истакна Александар Пандов од ГДОМ.

Македoнија ќе стане вo четвртoк

Пулс24 - 19.04.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) во четврток вечер ќе организира масовен собир за одбрана на државата. Како што дознаваме, собирот ќе се одржи пред Собранието на Република Македонија и на истиот граѓаните ќе побараат одржување на ...

ФОТО: Илјадници битолчани со поддршка за крај на кризата преку избори

Lider - 19.04.2016

Илјадници граѓани на Битола и вечерва излегоа за поддршка на собирот на ГДОМ, од кој се испраќаат проаки за одржување на зибори на 5-ти јуни. Присутните на собирот велат дека изборите се единственото решение за надминување на кризата чија сериозност ...

Велешани во поддршка на ГДОМ- порачаа избори на 5-ти јуни за крај на кризата

Lider - 19.04.2016

Огромен број на велешани денес излегоа на собирот организиран од Граѓанското движење за одбрана на Македонија. Тие дадоа масовна поддршка за изборите да се одржат на 5-ти јуни и со тоа да се стави крај на кризата наметната од СДСМ.

Кочани излезе масовно со поддршка за избори/ФОТО

Lider - 19.04.2016

Граѓанското движење на Македонија (ГДОМ) вечерва одржува собир во Кочани. Граѓаните на Кочани излегоа масовно да дадат поддршка за избори ан 5-ти јуни и крај на ...

Илјадници битолчани порачаа: ЗА МАКЕДОНИЈА СЕ РАБОТИ! (ФОТО)

Lider - 19.04.2016

Илјадници битолчани попладнево излегоа на улиците да дадат поддршка на Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ). Граѓаните на Битола во масовен број порачаа: ЗА МАКЕДОНИЈА СЕ ...

Михајловски: Народот сака да го сочува она што му е изградено до сега, ситуацијата да се реши на избори

Lider - 19.04.2016

Велешани денеска масовно се собраа да дадат поддршка на народниот собир на ГДОМ. Тони Михајловски истакна дека од таму била испратена порака за мир, за разбирање, порака да не се оди на агресија и да не се уништува она што е изградено во нашата ...

ГДОМ пак со протести во Скопје, в четврток пред Собрание

Lider - 19.04.2016

Граѓанското движење за одбрана на македонија (ГДОМ) в четврток вечер пак ќе организира народен собир во Скопје, овојпат пред Собрание. На собирот ќе се побара изборите да се одржат на 5 јуни како единствен излез од кризата во која се наоѓа земјата.

ГДОМ организира собир пред Собрание в четврток

Канал 77 - 19.04.2016

Иако објавија дека ставаат крај на контрапротестите, поддржувачите на Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ), повторно најавија собир, за како што велат, одбрана на државата. Собирот ќе се в четврток пред Собранието на Република ...

Камиловски: Заев сака власт без избори, народот тоа нема да го дозволи

Lider - 19.04.2016

Свеста на народот треба да се разбуди, бидејќи некој сака да се „пикне“ на власт без избори, порачува Маријан Камиловски од ГДОМ, од собирот во Прилеп. -СДСМ сака да дојде на власт без избори.

ГДОМ во Велес: Масовноста на овие собири е голема бидејќи народот има што да изгуби

Lider - 19.04.2016

„Граѓанското здружение за одбрана на Македонија“ од Велес упати пораки за мир и разбирање, да не се оди на агресија и да не се уништува она што е изградено. -Ситуацијата треба се реши на најбезболен начин, сигурно нема ништо да реши со уништување на ...

Филип Петровски во говорот на ГДОМ: Доста е од ова ваше дивеење!

Пулс24 - 19.04.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) продолжува со организација на масовни мирни граѓански собири ширум земјава. ГДОМ вечерва организираше собири на граѓани во Велес, Кочани, Прилеп и Битола.

Протести и во Битола (фото)

Exclusive.mk - 19.04.2016

Илјадници граѓани на Битола и вечерва излегоа за поддршка на собирот на ГДОМ, од кој се испраќаат проаки за одржување на зибори на 5-ти јуни. Присутните на собирот велат дека изборите се единственото решение за надминување на кризата чија сериозност ...

Мирен протест на ГДОМ во Велес

24 Вести - 18.04.2016

Велешани вечерва излегоа преку мирен протест да дадат поддршка за Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) изразувајќи револт од деструктивната политика на опозицијата. Од ГДОМ истакнаа дека изборите се единственото решение за надминување ...

ГДОМ од Битола: Партиите да излезат на избори и најдобрите да победат

24 Вести - 18.04.2016

Народот во Македонија нема да дозволи да се случи дестабилизација, нема да се случи напаѓање на безбедносните структури нити промена на името, истакна Александар Даштевски, член на граѓанското движење ГДОМ, кое вечерва одржа граѓански собир во ...

Битолчани протестираа пред домот на градоначалникот, на контрапротест излегоа и од ГДОМ

24 Вести - 18.04.2016

Дел од оние кои протестираа во изминатите пет дена во Битола, по денешниот пленум што го одржаа попладнево кај Офицерскиот дом, нешто после 19 часот се упатија по улицата партизанска во Нова Битола.

"Протестирам" и ГДОМ со собири во Штип

Телма - 18.04.2016

Во Штип попладнево се протестираше на две локации покрај реката Отиња. Околу 500 демонстранти од “Протестирам” под силно полициско обезбедување го почнаа протестот пред штипскиот Основен суд.

ГДОМ: Постигнати барањата, протестите во мирување

Алсат-М - 18.04.2016

Од здружението Граѓанско движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) велат дека ги прекинале протестите бидејќи се исполниле двете цели за кои протестирале. Првата - тоа што се закажани избори за на петти јуни, а втората бидејќи претседателот Ѓорге ...

ГДОМ од Битола - Партиите да излезат на избори и најдобрите да победат

Утрински - 18.04.2016

Народот во Македонија нема да дозволи да се случи дестабилизација, нема да се случи напаѓање на безбедносните структури нити промена на името, истакна Александар Даштевски, член на граѓанското движење ГДОМ, кое вечерва одржа граѓански собир во ...

ГДОМ продолжува со собирите во Штип, Велес и Битола

МКД - 18.04.2016

Во Штип во тек е протест на приврзаници на Граѓанското движење за одбрана на Македонија. ГДОМ досега ги одржуваше во Скопје и ги прекина со објаснување дека нивната цел е постигната – решението за изборите за 5 јуни е потпишано.

Собир на ГДОМ на Магнолија (ФОТО)

МКД - 18.04.2016

Вечерва на плоштадот Магнолија собир на Граѓанското движење за одбрана на Македонија и против како што велат деструктивните сценарија спроведувани од опозицијата, рушењето на волјата на народот и одбрана на државата и институциите, јавува Тера.

Мирен протест на ГДОМ во Велес

Вест - 18.04.2016

Велешани вечерва излегоа преку мирен протест да дадат поддршка за Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) изразувајќи револт од деструктивната политика на опозицијата. Од ГДОМ истакнаа дека изборите се единственото решение за надминување ...

ГДОМ од Битола: Партиите да излезат на избори и најдобрите да победат

Вест - 18.04.2016

Народот во Македонија нема да дозволи да се случи дестабилизација, нема да се случи напаѓање на безбедносните структури нити промена на името, истакна Александар Даштевски, член на граѓанското движење ГДОМ, кое вечерва одржа граѓански собир во ...

ГДОМ веќе не излегува на контрапротести, ја постигнале целта да има избори на 5 јуни

Либертас - 18.04.2016

Повеќе нема да има контрапротести пред седиштето на СДСМ организирани од Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ). Како што велат од движењето, протестот го прекинуваат поради тоа што нивната цел веќе била постигната, со тоа што ...

ГДОМ: Нашите протести завршија, целта е остварена

+инфо - 18.04.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија повеќе нема да протестира пред штабот на СДСМ. Претставници на ГДОМ велат дека нивната цел е веќе постигната, дека претседателот на Собранието го потпишал решението за избори на 5 јуни, а Државната ...

Започна контра-протестот во Битола и Штип

Фокус - 18.04.2016

ГДОМ продолжува со контра-протести Приврзаниците на Граѓанското движење за одбрана на Македонија(ГДОМ) се собраа на контра-протест во Битола и во Штип. Тие протестираат за да го изразат револтот против, како што велат, деструктивните сценарија ...

Собир на ГДОМ на Магнолија

Тера - 18.04.2016

Вечерва на плоштадот Магнолија собир на Граѓанското движење за одбрана на Македонија и против како што велат деструктивните сценарија спроведувани од опозицијата, рушењето на волјата на народот и одбрана на државата и институциите.

ГДОМ со протести во Штип, Битола и Велес

Кајгана - 18.04.2016

Приврзаниците на Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) вечерва ги започна протестите во Штип, Битола и Велес. Од ГДОМ порачуваат дека тие се против деструктивните сценарија што ги спроведува опозицијата.

Протест на ГДОМ во Велес: „Да ја одбраниме Македонија со најдемократското нешто - избори“ (ФОТО)

Дума - 18.04.2016

Вечерва во Велес се одржа и втор протест. Пред канцелариите на ВМРО ДПМНЕ во центарот на Велес протестираа граѓани приврзаници на ГДОМ. На протестот беше речено дека денеска кога Македонија е соочена со политичка катаклизма и валкана игра ...

ГДОМ со народни собири вечерва во Велес, Кочани, Прилеп и Битола

Курир - 18.04.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) продолжува со организација на масовни мирни граѓански собири ширум земјава. ГДОМ вечерва организира собири на граѓани во Велес, Кочани, Прилеп и Битола.

Илјадници велешани во одбрана на државата и поддршка на ГДОМ

Сител - 18.04.2016

Велешани масовно излегоа во градот да дадат поддршка на протестот на ГДОМ. Илјадници велешани излегоа да дадат поддршка на иницијативата на Граѓанското движење за одбрана на Македонија. Тие истакнаа дека изборите се единственото решение за ...

ФОТО: Неколку илјади штипјани со поддршка за ГДОМ

Курир - 18.04.2016

Неколку илјади граѓани на општина Штип денес излегоа на протест за поддршка на Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ). Минатата недела ГДОМ одржуваше масовни мирни протести во Скопје, а сега собири со граѓани одржува и во другите ...

Неколку илјади штипјани со поддршка за ГДОМ

Сител - 18.04.2016

Неколку илјади граѓани на општина Штип денес излегоа на протест за поддршка на Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ). Минатата недела ГДОМ одржуваше масовни мирни протести во Скопје, а сега собири со граѓани одржува и во другите ...

Битолчани едногласни: Доста е, избори за крај на кризата (ФОТО)

Курир - 18.04.2016

Илјадници битолчани излегоа на плоштадот Магнолија и дадоа поддршка на иницијативата на Граѓанското движење за одбрана на Македонија. Граѓаните едногласно велат дека изборите се единственото решение за надминување на кризата чија сериозност и се ...

Андонов: Изборите се распишани, а СДСМ се противи за да ја продлабочи кризата

Курир - 18.04.2016

Заврши мирниот протест на ГДОМ во Штип. Огромен број на граѓани се собраа да дадат поддршка за изборниот процес на 5-ти јуни. -Претседателот на Собранието, Трајко Вељановски, ги распиша изборите, но СДСМ продолжува да се противи, сакајќи да ја ...

ФОТО: ГДОМ во Велес три пати поброен од СОРОС и СДСМ, порача Доста е, избори мора да има!

Курир - 18.04.2016

-Доста е, избори мора да има! Ова е порака која поддржувачите на ГДОМ ја испратија вечерва од масовниот собир во Велес на кој присуствуваа илјадници граѓани. Фотографиите покажуваа дека собирот на Граѓанското движење за одбрана на Македонија во ...

Андонов: Изборите се распишани, а СДСМ се противи за да ја продлабочи кризата

Сител - 18.04.2016

Заврши мирниот протест на ГДОМ во Штип. Огромен број на граѓани се собраа да дадат поддршка за изборниот процес на 5-ти јуни. -Претседателот на Собранието, Трајко Вељановски, ги распиша изборите, но СДСМ продолжува да се противи, сакајќи да ја ...

Граѓаните низ Македонија покажаа дека одбраната на земјата е поважна од агендата на СДСМ и СОРОС

Курир - 18.04.2016

Во сите градови каде што вчера Граѓанскот движење за одбрана на Македонија организираше протести имаше два или три пати повеќе граѓани од протестите организирани од СДСМ и СОРОС. Македонците кои го поддржаа ГДОМ се залагаат за одбрана на земјата од ...

Битолчани едногласни: Доста е, избори за крај на кризата

Сител - 18.04.2016

Илјадници битолчани излегоа на плоштадот Магнолија и дадоа поддршка на иницијативата на Граѓанското движење за одбрана на Македонија. Граѓаните едногласно велат дека изборите се единственото решение за надминување на кризата чија сериозност и се ...

ГДОМ во Велес три пати поброен од СОРОС и СДСМ, порача Доста е, избори мора да има!

Сител - 18.04.2016

Фотографиите покажуваа дека собирот на Граѓанското движење за одбрана на Македонија во Велес е три пати поброен од протестот кој денеска во Велес го организираат СОРОС и СДСМ. Илјадниците велешани кои излегоа да дадат поддршка на иницијативата на ...

НАРОДЕН СОБИР ВО БИТОЛА: Илјадници граѓани порачаа да се оди на избори (ФОТО)

Телеграф - 18.04.2016

Присутните Битолчани сметаат дека изборите се единственото решение за надминување на кризата чија сериозност и се заканува на државата На плоштадот „Магнолија“ во Битола излегоа илјадници граѓани, кои дадоа поддршка за иницијативата на Граѓанското ...

ГДОМ протестира во Битола, Велес и Штип

Точка - 18.04.2016

ГДОМ досега своите протести ги одржуваше во Скопје, меѓутоа ги прекина со објаснување дека нивната цел била постигната, односно дека биле распишани избори за 5. јуни. И покрај тоа што ГДОМ нема да протестира во Скопје, приврзаниците на ова движење ...

Во Штип протести на ГДОМ и опозицијата

Канал5 - 18.04.2016

- Тука сме заедно со граѓаните на Штип да изразиме несебична поддршка за распишаните избори на 5 јуни. Со тоа да се стави крај на наметнатата криза од опозицијата, што неминовно ја турка Македонија во неединство и анархија, изјави универзитетскиот ...

Велес: Мирен протест на ГДОМ

Телеграф - 18.04.2016

На собирот во Велес од ГДОМ истакнаа дека нема случај никаде во светот опозицијата да бега и да се плаши од избори Велешани вечерва излегоа преку мирен протест да дадат поддршка за Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) изразувајќи ...

Македонците со убедлива поддршка за избори на 5-ти јуни и крај на кризата

Сител - 18.04.2016

Граѓаните на Македонија вечерва масовно кажаа „Да“ за избори и „Не“ на сценаријата за продолжување на кризата и бескрајна агонија во Македонија. Во три града кои како „фронт“ сакаше да ги отвори СДСМ со своите соросови платеници, одговорот на ...

Мирен протест на ГДОМ во Велес

Канал5 - 18.04.2016

Велешани вечерва излегоа преку мирен протест да дадат поддршка за Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) изразувајќи револт од деструктивната политика на опозицијата. фото МИА Од ГДОМ истакнаа дека изборите се единственото решение за ...

ГДОМ: Мирни протести во Битола

Канал5 - 18.04.2016

Ставање крај на политичката криза во државата и излегување на избори на 5 јуни побара Граѓанското движење за одбрана на Македонија на собир во Битола. Бојкотот на изборите не е во интерес на македонскиот народ, нема да дозволиме дестабилизација на ...

ГДОМ од денеска нема да протестира

Локално - 18.04.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) од денеска повеќе нема да протестира пред штабот на СДСМ. Од движењето велат дека протестот го прекинуваат поради тоа што нивната цел е веќе постигната, со тоа што претседателот на Собранието го ...

ГДОМ од денеска нема да протестира: Целта е постигната избори на 5 јуни

Репортер - 18.04.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) од денеска повеќе нема да протестира пред штабот на СДСМ. Од движењето велат дека протестот го прекинуваат поради тоа што нивната цел е веќе постигната, со тоа што претседателот на Собранието го ...

ГДОМ вечерва со масовни протести во Штип, во Битола и во Велес

Република - 18.04.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) за вечерва најави масовни протести во Штип, во Битола и во Велес. Од ГДОМ ги повикаа своите приврзаници на протест против аболицијата на Зоран Заев и Зоран Верушевски од страна на претседателот ...

ГДОМ вечерва со масовни собири во Битола, Штип и Велес

Бриф - 18.04.2016

Од Граѓанското движење повикаа на силен одзив на граѓаните против деструктивните сценарија спроведувани од опозицијата, рушењето на волјата на народот и одбрана на државата и институциите.

Масовни граѓански собири на ГДОМ во Охрид, Битола, Велес, Прилеп и Кавадарци

Нетпрес - 18.04.2016

Граѓаните на Охрид, Битола, Велес, Прилеп и Кавадарци вечерва излегуваат на масовни протести на кои ќе биде испратена порака за избори на 5-ти јуни и ставање на дефинитивен крај на избори преку изразување на народната волја.

Собири на ГДОМ во Битола, Штип и Велес

Фактор - 18.04.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија вечерва во 19 часот, ќе одржи собири на плоштадите во Битола, Штип и Велес. Од ГДОМ ги повикаа граѓаните да излезат против деструктивните сценарија на опозицијата, рушењето на волјата на народот и одбрана ...

ФОТО: Неколку илјади штипјани со поддршка за ГДОМ

Press24 - 18.04.2016

Неколку илјади граѓани на општина Штип денес излегоа на протест за поддршка на Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ). Минатата недела ГДОМ одржуваше масовни мирни протести во Скопје, а сега собири со граѓани одржува и во другите ...

Илјадници Штипјани на протестот на ГДОМ (фото)

Република - 18.04.2016

Неколку илјади граѓани од општина Штип излегоа на собир на повикот од Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ). ГДОМ повика на силен одзив на граѓаните против деструктивните сценарија на опозицијата, рушењето на волјата на народот и ...

Во тек собирите на ГДОМ, бараат да запрат деструктивните политики

Фактор - 18.04.2016

Собирот на Граѓанското движење за одбрана на Македонија започна во Штип. Тие се против деструктивните сценарија спроведувани од опозицијата, уривањето на волјата на народот и одбрана на државата и институциите.

Штипјани излегоа да дадат поддршка за ГДОМ

Позитив.мк - 18.04.2016

Граѓаните на општина Штип денес излегоа на протест за поддршка на Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ). Минатата недела ГДОМ одржуваше масовни мирни протести во Скопје, а сега собири со граѓани одржува и во другите градови.Од ...

ФОТО: Илјадници велешани во одбрана на државата

Нетпрес - 18.04.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија денеска во Велес доби поддршка од илјадници граѓани. Тие истакнаа дека изборите се единственото решение за надминување на кризата, која претставува сериозна кочница за напредокот.

ГДОМ со народни собири вечерва во Велес, Кочани, Прилеп и Битола

Press24 - 18.04.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) продолжува со организација на масовни мирни граѓански собири ширум земјава. ГДОМ вечерва организира собири на граѓани во Велес, Кочани, Прилеп и Битола.

ФОТО: Илјадници велешани во одбрана на државата и поддршка на ГДОМ

Вистина.мк - 18.04.2016

Велешани масовно излегоа во градот да дадат поддршка на протестот на ГДОМ. Илјадници велешани излегоа да дадат поддршка на иницијативата на Граѓанското движење за одбрана на Македонија. Тие истакнаа дека изборите се единственото решение за ...

Битолчани го поддржаа ГДОМ: Доста е, избори за крај на кризата (фото)

Република - 18.04.2016

Илјадници битолчани на плоштадот Магнолија дадоа поддршка на иницијативата на Граѓанското движење за одбрана на Македонија, од каде едногласно ја упатија пораката дека избори мора да има. Бројот на граѓани во Битола од минута во минута е се поголем, ...

Собир на ГДОМ во Битола: Избори за излез од кризата!

Нетпрес - 18.04.2016

Битолчани во голем број денеска ја дадоа својата поддршка на иницијативата на ГДОМ на плоштадот „Магнолија“. Од минута во минута расте бројот на граѓаните кои порачуваат дека изборите се единственото решение за надминување на кризата, чија ...

ФОТО: Битолчани едногласно велат дека изборите се единственото решение за надминување на кризата

Press24 - 18.04.2016

Илјадници битолчани излегоа на плоштадот Магнолија и дадоа поддршка на иницијативата на Граѓанското движење за одбрана на Македонија. Граѓаните едногласно велат дека изборите се единственото решение за надминување на кризата чија сериозност и се ...

ГДОМ од Битола:Насилието не е опција која ќе донесе подобро утре

Фактор - 18.04.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија вечерва на плоштадот Магнолија во Битола, одржува собир против деструктивните сценарија спроведувани од опозицијата, рушењето на волјата на народот и одбрана на државата и институциите.

ГДОМ со протести во Штип, Битола и Велес

Макфакс - 18.04.2016

Приврзаниците на Граѓанското движење за одбрана на Македонија(ГДОМ) во понеделник вечер ги започна протестите во Штип, Битола и Велес. Од ГДОМ порачуваат дека тие се против деструктивните сценарија што ги спроведува опозицијата.

Андонов: Изборите се распишани, а СДСМ се противи за да ја продлабочи кризата

Press24 - 18.04.2016

Заврши мирниот протест на ГДОМ во Штип. Огромен број на граѓани се собраа да дадат поддршка за изборниот процес на 5-ти јуни. -Претседателот на Собранието, Трајко Вељановски, ги распиша изборите, но СДСМ продолжува да се противи, сакајќи да ја ...

Велешани порачаа: Доста е, избори мора да има!

Press24 - 18.04.2016

-Доста е, избори мора да има! Ова е порака која поддржувачите на ГДОМ ја испратија вечерва од масовниот собир во Велес на кој присуствуваа илјадници граѓани. Фотографиите покажуваа дека собирот на Граѓанското движење за одбрана на Македонија во ...

Андонов: СДСМ се противи на избори за да ја продлабочи кризата

Нетпрес - 18.04.2016

Мирниот собир на Граѓанското здружение за одбрана на Македонија во Штип заврши. Граѓаните во огромен број излегоа да дадат поддршка за изборите кои се распишани за 5. јуни. -Претседателот на Собранието, Трајко Вељановски, ги распиша изборите, но ...

Народот ја создаде оваа држава, тој и ќе ја одбрани: ГДОМ и илјадници велешани излегоа за Македонија (ФОТО)

Република - 18.04.2016

И Велес излезе да ѝ даде поддршка на иницијативата на Граѓанското движење за одбрана на Македонија ГДОМ. Уметници, актери, интелектуалци, илјадници велешани излегоа на мирен протест за да изразат револт од деструктивната политика на опозицијата, за ...

ФОТО: ГДОМ во Велес три пати поброен од СОРОС и СДСМ

Нетпрес - 18.04.2016

Фотографиите покажуваат дека собирот на Граѓанското движење за одбрана на Македонија во Велес е три пати поброен од протестот кој денеска во Велес го организираат СОРОС и СДСМ. Протест на СДСМ и СОРОС во Велес Илјадниците велешани кои излегоа да ...

ГДОМ побара крај на кризата во Битола, Велес и Струмица

Позитив.мк - 18.04.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија се активираше со контра-протести во Битола, Велес и Струмица откако повикот на „Протестирам“ се рашири викендов за масовност и во градовите од внатрешноста наместо протести да се одржуваат во Скопје.

Граѓаните низ Македонија покажаа дека одбраната на земјата е поважна од агендата на СДСМ и СОРОС

Press24 - 18.04.2016

Во сите градови каде што вчера Граѓанскот движење за одбрана на Македонија организираше протести имаше два или три пати повеќе граѓани од протестите организирани од СДСМ и СОРОС. Македонците кои го поддржаа ГДОМ се залагаат за одбрана на земјата од ...

ГДОМ од Битола: Партиите да излезат на избори и најдобрите да победат

Press24 - 18.04.2016

Народот во Македонија нема да дозволи да се случи дестабилизација, нема да се случи напаѓање на безбедносните структури нити промена на името, истакна Александар Даштевски, член на граѓанското движење ГДОМ, кое вечерва одржа граѓански собир во ...

ГДОМ на плоштад, а другата група протестираше пред станот на градоначалникот

Дневник - 18.04.2016

ГДОМ одржа мировен собир на плоштадот Магнолија во Битола со барање граѓаните да излезат на избори на 5 јули и запрат насилните протести. - Ова е втора епизода од украинското сценарио. Неколку дена по ред го напаѓаат симболот на Македонија , на ...

Оливер Андонов: СДСМ е заложник на странски амбасади од кои зависат изборите на 5 јуни

Република - 18.04.2016

Неколку илјади граѓани од општина Штип се одзваа на повикот на ГДОМ против деструктивните сценарија на опозицијата, рушењето на волјата на народот и одбрана на државата. По завршувањето на мирниот протест на ГДОМ во Штип во изјава за ТВ Нова ...

ГДОМ веќе не излегува на контрапротести

Канал 77 - 18.04.2016

ГДОМ веќе не излегува на контрапротести, зашто како што велат оттаму, ја постигнале целта да има избори на 5 јуни. Повеќе нема да има контрапротести пред седиштето на СДСМ организирани од Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ).

ГДОМ со народни собири вечерва во Велес, Кочани, Прилеп и Битола

Lider - 18.04.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) продолжува со организација на масовни мирни граѓански собири ширум земјава. ГДОМ вечерва организира собири на граѓани во Велес, Кочани, Прилеп и Битола.

И Штипјани масовно го поддржаа ГДОМ

Пулс24 - 18.04.2016

Неколку илјади граѓани на општина Штип денес излегоа на протест за поддршка на Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ). Минатата недела ГДОМ одржуваше масовни мирни протести во Скопје, а сега собири со граѓани одржува и во другите ...

Неколку илјади штипјани со поддршка за ГДОМ/ФОТО

Lider - 18.04.2016

Неколку илјади граѓани на општина Штип денес излегоа на протест за поддршка на Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ). Минатата недела ГДОМ одржуваше масовни мирни протести во Скопје, а сега собири со граѓани одржува и во другите ...

Собир на ГДОМ во Битола

Lider - 18.04.2016

Битолчани излегоа на протестен марш против одлуката на Иванов за аболицијата на Зоран Заев и Верушевски. Нашата репортерка од Битола истакна дека бројот на граѓани во Битола од минута во минута е се поголем, а најавено е дека маршот ќе продолжи на ...

Андонов: Изборите се распишани, а СДСМ се противи за да ја продлабочи кризата

Lider - 18.04.2016

Заврши мирниот протест на ГДОМ, откако пред половина час се разотидоа оние кои се собраа како поддршка на изборниот процес на 5-ти јуни. „Претседателот Трајко Вељановски ги распиша изборите, но СДСМ продолжува да се противи, сакајќи да ја продлабочи ...

Андонов: Изборите се распишани, а Заев прави се за да ја продлабочи кризата

Пулс24 - 18.04.2016

Заврши мирниот протест на ГДОМ во Штип. Огромен број на граѓани се собраа да дадат поддршка за изборниот процес на 5-ти јуни. -Претседателот на Собранието, Трајко Вељановски, ги распиша изборите, но СДСМ продолжува да се противи, сакајќи да ја ...

ГДОМ во Велес три пати поброен од СОРОС и СДСМ, порача Доста е, избори мора да има!

Lider - 18.04.2016

-Доста е, избори мора да има! Ова е порака која поддржувачите на ГДОМ ја испратија вечерва од масовниот собир во Велес на кој присуствуваа илјадници граѓани. Фотографиите покажуваа дека собирот на Граѓанското движење за одбрана на Македонија во ...

Битолчани едногласни: Доста е, избори за крај на кризата

Lider - 18.04.2016

Илјадници битолчани излегоа на плоштадот Магнолија и дадоа поддршка на иницијативата на Граѓанското движење за одбрана на Македонија. Граѓаните едногласно велат дека изборите се единственото решение за надминување на кризата чија сериозност и се ...

ФОТО: Убедлива поддршка за избори на 5-ти јуни и крај на кризата

Lider - 18.04.2016

Граѓаните на Македонија вечерва масовно кажаа „Да“ за избори и „Не“ на сценаријата за продолжување на кризата и бескрајна агонија во Македонија. Во три града кои како „фронт“ сакаше да ги отвори СДСМ со своите соросови платеници, одговорот на ...