TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Зошто сите анкети ја промашија победата на Трамп?

Deutsche Welle - 11.11.2016

Два дена пред изборите, анкетарите и статистичарите и даваа на Хилари Клинтон помеѓу 75 и 90 проценти шанса да победи на претседателските избори во САД. Како можеа сите толку многу да згрешат? Во ретроспектива, анкетите погрешија во две главни точки.

Над два милиони Американци потпишаа петиција за Изборниот колеџ да гласа за Клинтон

А1 On - 11.11.2016

Над два милиони Американци потпишаа петиција, со која го повикуваат Изборниот колеџ на 19 декември да гласа за Хилари Клинтон да биде новиот претседател на САД, наместо новоизбраниот републиканец Доналд Трамп, кој ги доби изборите на 8 ноември, стои ...

Над два милиони Американци потпишаа петиција за Изборниот колеџ да гласа за Клинтон

+инфо - 11.11.2016

„Ги повикуваме електорите да не ги прифатат резултатите од гласањето и да го дадат гласот за поранешниот државен секретар“, пишува во петицијата. Над два милиони Американци потпишаа петиција, со која го повикуваат Изборниот колеџ на 19 декември да ...

Над два милиони Американци потпишаа петиција за Изборниот колеџ да гласа за Клинтон...

Н.Македонија - 11.11.2016

Над два милиони Американци потпишаа петиција за Изборниот колеџ да гласа за Клинтон Над два милиони Американци потпишаа петиција, со која го повикуваат Изборниот колеџ на 19 декември да гласа за Хилари Клинтон да биде новиот претседател на САД, ...

За “сламка”! 2 милиони Американци со петиција до електорите: Изберете ја Клинтон за претседател

Локално - 11.11.2016

Речиси 2 милиони Американци се вклучија под петиција со барање до изборната комисија да гласаат за Хилари Клинтон, па таа да стане претседател на САД. Конечниот избор електорите ќе го направат на 19 декември.

Америка започна петиција за Хилари Клинтон да биде претседател

Позитив.мк - 11.11.2016

Над два милиони Американци потпишаа петиција, со која го повикуваат Изборниот колеџ на 19 декември да гласа за Хилари Клинтон да биде новиот претседател на САД, наместо новоизбраниот републиканец Доналд Трамп, кој ги доби изборите на 8 ноември, стои ...

Петиција Изборниот колеџ да гласа за Клинтон, а не за Трамп

Вечер - 11.11.2016

Над два милиони Американци потпишаа петиција, со која го повикуваат Изборниот колеџ на 19 декември да гласа за Хилари Клинтон да биде новиот претседател на САД, наместо новоизбраниот републиканец Доналд Трамп, кој ги доби изборите на 8 ноември Над ...

Спутник: Близу еден милион американци подпишале петиција за Хилари Клинтон да биде претседател на САД

Актуелно24 - 11.11.2016

Во Вашингтон, повеќе од 860 илјади граѓани на САД подпишале петиција со желба Хилари Клинтон да биде прогласена за претседател на Соединетите Американски Држави, а не Доналд Трамп. Трамп неможе да ја води државата.

Милиони Американци кон електоратот: Изберете ја Клинтон за претседател

Стандард - 11.11.2016

Речиси 2 милиони Американци се вклучија под петиција со барање до изборната комисија да гласа за Хилари Клинтон, па таа да стане претседател на САД. Конечниот избор електоратот ќе го направат на 19 декември.

Зошто сите анкети ја промашија победата на Трамп?

Канал 77 - 11.11.2016

Два дена пред изборите, анкетарите и статистичарите и даваа на Хилари Клинтон помеѓу 75 и 90 проценти шанса да победи на претседателските избори во САД. Како можеа сите толку многу да згрешат?Во ретроспектива, анкетите погрешија во две главни точки.

Рејтингот на телевизиите во САД на изборната ноќ мошне близок до рекордниот

+инфо - 10.11.2016

Најгледаната телевизија ноќта на изборите била Си-Ен-Ен, а по неа следеле Фокс њуз и Ен-Би-Си. Околу 71,4 милиони Американци ја следеа изборната победа на републиканецот Доналд Трамп на претседателските избори во САД во вторникот, што е бројка мошне ...

Рејтингот на телевизиите во САД на изборната ноќ мошне близок до рекордниот

А1 On - 10.11.2016

Околу 71,4 милиони Американци ја следеа изборната победа на републиканецот Доналд Трамп на претседателските избори во САД во вторникот, што е бројка мошне блиска до рекордот од 2008 година за време на победата на Барак Обама во првиот мандат.

Речиси достигнат рекордот на рејтингот на телевизиите во САД за време на изборната ноќ

Точка - 10.11.2016

Околу 71,4 милиони Американци ја следеа изборната победа на републиканецот Доналд Трамп на претседателските избори во САД во вторникот, што е бројка мошне блиска до рекордот од 2008 година за време на победата на Барак Обама во првиот мандат.

Рејтингот на телевизиите во САД на изборната ноќ мошне близок до рекордниот

Курир - 10.11.2016

Околу 71,4 милиони Американци ја следеа изборната победа на републиканецот Доналд Трамп на претседателските избори во САД во вторникот, што е бројка мошне блиска до рекордот од 2008 година за време на победата на Барак Обама во првиот мандат.

Рејтингот на телевизиите во САД на изборната ноќ мошне близок до рекордниот

Сител - 10.11.2016

Околу 71,4 милиони Американци ја следеа изборната победа на републиканецот Доналд Трамп на претседателските избори во САД во вторникот, што е бројка мошне блиска до рекордот од 2008 година за време на победата на Барак Обама во првиот мандат.

Рејтингот на телевизиите во САД на изборната ноќ мошне близок до рекордниот

Локално - 10.11.2016

Околу 71,4 милиони Американци ја следеа изборната победа на републиканецот Доналд Трамп на претседателските избори во САД во вторникот, што е бројка мошне блиска до рекордот од 2008 година за време на победата на Барак Обама во првиот мандат.

Рејтингот на телевизиите во САД на изборната ноќ близок до рекордниот

Репортер - 10.11.2016

Околу 71,4 милиони Американци ја следеа изборната победа на републиканецот Доналд Трамп на претседателските избори во САД во вторникот, што е бројка мошне блиска до рекордот од 2008 година за време на победата на Барак Обама во првиот мандат.

Речиси достигнат рекордот на рејтингот на телевизиите во САД за време на изборната ноќ

Нетпрес - 10.11.2016

Компанија за мерење на рејтингот на телевизиите Нилсен соопшти дека во 2008 година изборната ноќ била проследена од 71,5 милиони гледачи. Во вторникот вечерата беше означен крајот на предизборната кампања, која го држеше вниманието на Американците ...

Рејтингот на телевизиите во САД на изборната ноќ мошне близок до рекордниот

Lider - 10.11.2016

Околу 71,4 милиони Американци ја следеа изборната победа на републиканецот Доналд Трамп на претседателските избори во САД во вторникот, што е бројка мошне блиска до рекордот од 2008 година за време на победата на Барак Обама во првиот мандат.

Рејтингот на телевизиите во САД на изборната ноќ мошне близок до рекордниот

Телевизија Нова - 10.11.2016

Околу 71,4 милиони Американци ја следеа изборната победа на републиканецот Доналд Трамп на претседателските избори во САД во вторникот, што е бројка мошне блиска до рекордот од 2008 година за време на победата на Барак Обама во првиот мандат.

Рејтингот на телевизиите во САД на изборната ноќ мошне близок до рекордниот

Либертас - 10.11.2016

Околу 71,4 милиони Американци ја следеа изборната победа на републиканецот Доналд Трамп на претседателските избори во САД во вторникот, што е бројка мошне блиска до рекордот од 2008 година за време на победата на Барак Обама во првиот мандат.

Си-Ен-Ен: Трамп досега освои 247 места во Изборниот колеџ, Клинтон - 215

24 Вести - 09.11.2016

Републиканскиот кандидат за американски претседател Доналд Трамп досега освои 247 места во Изборниот колеџ, а неговиот демократски противкандидат Хилари Клинтон 215, јави Си-Ен-Ен врз основа на проекциите од првичните резултати од претседателските ...

Си-Ен-Ен: Клинтон досега освои 68 места во Изборниот колеџ, а Трамп - 48

24 Вести - 09.11.2016

Демократскиот кандидат за американски претседател Хилари Клинтон досега освои 68 места во Изборниот колеџ, а нејзиниот републикански противкандидат Доналд Трамп 48, јави Си-Ен-Ен врз основа на проекциите од првичните резултати од претседателските ...

Си-Ен-Ен: Трамп досега освои 128 места во Изборниот колеџ, а Клинтон - 97

24 Вести - 09.11.2016

Републиканскиот кандидат за американски претседател Доналд Трамп досега освои 128 места во Изборниот колеџ, а неговиот демократски противкандидат Хилари Клинтон 97, јави Си-Ен-Ен врз основа на проекциите од првичните резултати од претседателските ...

Си-Ен-Ен: Трамп досега освои 139 места во Изборниот колеџ, а Клинтон - 104

24 Вести - 09.11.2016

Републиканскиот кандидат за американски претседател Доналд Трамп досега освои 139 места во Изборниот колеџ, а неговиот демократски противкандидат Хилари Клинтон 104, јави Си-Ен-Ен врз основа на проекциите од првичните резултати од претседателските ...

Трамп досега освои 216 места во Изборниот колеџ, а Клинтон - 209

24 Вести - 09.11.2016

Републиканскиот кандидат за американски претседател Доналд Трамп досега освои 216 места во Изборниот колеџ, а неговиот демократски противкандидат Хилари Клинтон 209, јави Си-Ен-Ен врз основа на проекциите од првичните резултати од претседателските ...

Трамп во водство пред Клинтон

Алсат-М - 09.11.2016

Според досегашните резултати, Трамп победил во Индијана и Кентаки, со што освоил 19 електорски гласови. Републиканскиот кандидат, според досегашните информации води пред кандидатот на демократите, Клинтон и во Њу Хемпшир, каде најчесто победата ја ...

Си-Ен-Ен: Трамп досега освои 247 места во Изборниот колеџ, а Клинтон - 217

Идивиди - 09.11.2016

Вашингтон, 9 ноември 2016 (МИА) - Републиканскиот кандидат за американски претседател Доналд Трамп досега освои 244 места во Изборниот колеџ, а неговиот демократски противкандидат Хилари Клинтон 215, јави Си-Ен-Ен врз основа на проекциите од ...

Си-Ен-Ен: Богатите белци гласаа за Трамп

+инфо - 09.11.2016

Републиканецот Доналд Трамп победи на претседателските избори во САД пред се со гласови од белци Републиканецот Доналд Трамп победи на претседателските избори во САД пред се со гласови од белци, бидејќи Американките биле понаклонети на кандидатката ...

Трамп победи и во Аљаска

А1 On - 09.11.2016

Републиканскиот кандидат за американски претседател Доналд Трамп досега освои 247 места во Изборниот колеџ, а неговиот демократски противкандидат Хилари Клинтон 215, јави Си-Ен-Ен врз основа на проекциите од првичните резултати од претседателските ...

Си-Ен-Ен открива кој гласал за Трамп

Точка - 09.11.2016

Републиканецот Доналд Трамп победи на претседателските избори во САД пред се со гласови од белци, бидејќи Американките биле понаклонети на кандидатката на демократите Хилари Клинтон, јави Си-Ен-Ен.

Си-Ен-Ен: За Трамп гласале главно белци и богати, за Клинтон - жени...

Н.Македонија - 09.11.2016

Си-Ен-Ен: За Трамп гласале главно белци и богати, за Клинтон - жени Републиканецот Доналд Трамп победи на претседателските избори во САД пред се со гласови од белци, бидејќи Американките биле понаклонети на кандидатката на демократите Хилари ...

Си-Ен-Ен: За Трамп гласале воглавно белци и богати, за Клинтон - жени

Алфа - 09.11.2016

Според првите податоци, што се однесува за полот, 53 отсто мажи дале глас за Трамп, додека 54 отсто жени гласале за Клинтон. Републиканецот Доналд Трамп победи на претседателските избори во САД пред се со гласови од белци, бидејќи Американките биле ...

Си-Ен-Ен открива кој гласал за Трамп

Курир - 09.11.2016

Републиканецот Доналд Трамп победи на претседателските избори во САД пред се со гласови од белци, бидејќи Американките биле понаклонети на кандидатката на демократите Хилари Клинтон, јави Си-Ен-Ен.

Си-Ен-Ен: За Трамп гласале воглавно белци и богати, за Клинтон - жени

Сител - 09.11.2016

Републиканецот Доналд Трамп победи на претседателските избори во САД пред се со гласови од белци, бидејќи Американките биле понаклонети на кандидатката на демократите Хилари Клинтон, јави Си-Ен-Ен.

Си-Ен-Ен: Трамп досега освои 244 места во Изборниот колеџ, а Клинтон – 215

Курир - 09.11.2016

Републиканскиот кандидат за американски претседател Доналд Трамп досега освои 244 места во Изборниот колеџ, а неговиот демократски противкандидат Хилари Клинтон 215, јави Си-Ен-Ен врз основа на проекциите од првичните резултати од претседателските ...

ТРАМП ПРЕД ПОБЕДА: Има предност од 19 електорски гласови и водство во клучните држави

Курир - 09.11.2016

Републиканскиот кандидат за американски претседател Доналд Трамп досега освои 216 место во Изборниот колеџ, а неговиот демократски противкандидат Хилари Клинтон сега победи и во Колорадо и Калифорнија, па бројката се зголеми 197, јави Си-Ен-Ен врз ...

CNN: За Клинтон гласале жените, за Трамп белците и богатите

Канал5 - 09.11.2016

Доналд Трамп победи на изборите пред се со гласовите на мажите од белата раса, а Американките биле повеќе наклонети кон Хилари Клинтон- покажуваат податоците што ги објави Си Ен Ен. Според овие податоци, 53% од мажите гласале за Трамп а 54% од ...

Си-Ен-Ен: За Трамп гласале воглавно белци и богати, за Клинтон – жени

Локално - 09.11.2016

Републиканецот Доналд Трамп победи на претседателските избори во САД пред се со гласови од белци, бидејќи Американките биле понаклонети на кандидатката на демократите Хилари Клинтон, јави Си-Ен-Ен.

Трамп досега освои 201 места во Изборниот колеџ, а Клинтон – 190

Орбис - 09.11.2016

Републиканскиот кандидат за американски претседател Доналд Трамп досега освои 201 места во Изборниот колеџ, а на неговиот демократски противкандидат Хилари Клинтон бројката се зголеми 190 , јави Си-Ен-Ен врз основа на проекциите од првичните ...

Си-Ен-Ен открива кој гласал за Трамп

МК News - 09.11.2016

Републиканецот Доналд Трамп победи на претседателските избори во САД пред се со гласови од белци, бидејќи Американките биле понаклонети на кандидатката на демократите Хилари Клинтон, јави Си-Ен-Ен.

„Си-Ен-Ен“ открива кој гласал за Трамп

Република - 09.11.2016

Републиканецот Доналд Трамп победи на претседателските избори во САД пред се со гласови од белци, бидејќи Американките биле понаклонети на кандидатката на демократите Хилари Клинтон, јави Си-Ен-Ен.

ВО ЖИВО: САД одлучи – Трамп е новиот претседател

Репортер - 09.11.2016

Трамп отвара шампањ, Хилари која ако победеше ќе беше прва претседателка на САД, ја изгуби изборната трка. Републиканскиот кандидат за американски претседател Доналд Трамп победи на изборите за претседател, а неговиот демократски противкандидат ...

Доналд Трамп е новиот претседател на САД, Хилари Клинтон замина на спиење

Република - 09.11.2016

Републиканскиот кандидат за американски претседател Доналд Трамп досега освои 276 места во Изборниот колеџ, а неговиот демократски противкандидат Хилари Клинтон 215, јавија светските медиуми врз основа на проекциите од првичните резултати од ...

ВО ЖИВО: САД одлучи - Трамп е новиот претседател

Press24 - 09.11.2016

Трамп отвара шампањ, Хилари која ако победеше ќе беше прва претседателка на САД, ја изгуби изборната трка. Републиканскиот кандидат за американски претседател Доналд Трамп победи на изборите за претседател, а неговиот демократски противкандидат ...

Си-Ен-Ен открива кој гласал за Трамп

Нетпрес - 09.11.2016

Според првите податоци, што се однесува за полот, 53 отсто мажи дале глас за Трамп, додека 54 отсто жени гласале за Клинтон. Помладите гласачи мнозинство гласале за Клинтон, а постарите од 45 години воглавно за Трамп.

За Трамп гласале воглавно белци и богати, за Клинтон - жени

Вечер - 09.11.2016

Републиканецот Доналд Трамп победи на претседателските избори во САД пред се со гласови од белци, бидејќи Американките биле понаклонети на кандидатката на демократите Хилари Клинтон, јави Си-Ен-Ен.

Трамп ги доби Индијана и Кентаки и води во клучната Флорида, а Клинтон – Вермонт

Макфакс - 09.11.2016

Републиканскиот кандидат за претседател на САД, Доналд Трамп, врз основата на излезните анкети е прогласен за победник во сојузните држава Индијана и Кентаки а води и во клучната држава Флорида по преброените четвртина од гласовите, додека ...

За Трамп гласале белци и богати, а за Клинтон...

Press24 - 09.11.2016

Републиканецот Доналд Трамп победи на претседателските избори во САД пред се со гласови од белци, бидејќи Американките биле понаклонети на кандидатката на демократите Хилари Клинтон, јави Си-Ен-Ен.

Клинтон добила повеќе гласови и покрај поразот

Стандард - 09.11.2016

Иако поразот, Хилари Клинтон добила повеќе директни гласови наспроти победникот Доналд Трамп. Ова го покажуваат резултатите по речиси 100-процентно пребројување на гласовите по вчерашните избори во САД.

Си-Ен-Ен: Трамп досега освои 247 места во Изборниот колеџ, а Клинтон – 217

Lider - 09.11.2016

Републиканскиот кандидат за американски претседател Доналд Трамп досега освои 244 места во Изборниот колеџ, а неговиот демократски противкандидат Хилари Клинтон 215, јави Си-Ен-Ен врз основа на проекциите од првичните резултати од претседателските ...

Дали Доналд Трамп ќе биде новиот претседател на САД?

Пулс24 - 09.11.2016

– Републиканскиот кандидат за американски претседател Доналд Трамп досега освои 244 места во Изборниот колеџ, а неговиот демократски противкандидат Хилари Клинтон 215, јави Си-Ен-Ен врз основа на проекциите од првичните резултати од претседателските ...

Си-Ен-Ен: За Трамп гласале воглавно белци и богати, за Клинтон – жени

Lider - 09.11.2016

Републиканецот Доналд Трамп победи на претседателските избори во САД пред се со гласови од белци, бидејќи Американките биле понаклонети на кандидатката на демократите Хилари Клинтон, јави Си-Ен-Ен.

Доналд Трамп ќе биде новиот претседател на САД

Маркукуле - 09.11.2016

– Републиканскиот кандидат за американски претседател Доналд Трамп досега освои 244 места во Изборниот колеџ, а неговиот демократски противкандидат Хилари Клинтон 215, јави Си-Ен-Ен врз основа на проекциите од првичните резултати од претседателските ...

СиЕнЕн: Трамп досега освои 244 места во Изборниот колеџ, а Клинтон 215

Канал 77 - 09.11.2016

Републиканскиот кандидат за американски претседател, Доналд Трамп досега освои 244 места во Изборниот колеџ, а неговиот демократски противкандидат Хилари Клинтон 215, покажуваат најновите проекции од првичните резултати од претседателските избори во ...

Си-Ен-Ен: Трамп досега освои 247 места во Изборниот колеџ, а Клинтон – 217

Телевизија Нова - 09.11.2016

Републиканскиот кандидат за американски претседател Доналд Трамп досега освои 244 места во Изборниот колеџ, а неговиот демократски противкандидат Хилари Клинтон 215, јави Си-Ен-Ен врз основа на проекциите од првичните резултати од претседателските ...

Си-Ен-Ен: За Трамп гласале воглавно белци и богати, за Клинтон – жени

Телевизија Нова - 09.11.2016

Републиканецот Доналд Трамп победи на претседателските избори во САД пред се со гласови од белци, бидејќи Американките биле понаклонети на кандидатката на демократите Хилари Клинтон, јави Си-Ен-Ен.

ТРАМП ПРЕД ПОБЕДА: Досега освои 201 места во Изборниот колеџ, а Клинтон – 190

Телевизија Нова - 09.11.2016

Републиканскиот кандидат за американски претседател Доналд Трамп досега освои 216 место во Изборниот колеџ, а неговиот демократски противкандидат Хилари Клинтон сега победи и во Колорадо и Калифорнија, па бројката се зголеми 197, јави Си-Ен-Ен врз ...

ТРАМП ПРЕД ГОЛЕМА ПОБЕДА: Досега освои 232 места во Изборниот колеџ, а Клинтон – 209

Телевизија Нова - 09.11.2016

Републиканскиот кандидат за американски претседател Доналд Трамп досега освои 232 место во Изборниот колеџ, а на неговиот демократски противкандидат Хилари Клинтон бројката се зголеми 209.

Си-Ен-Ен: Трамп досега освои 244 места во Изборниот колеџ, а Клинтон – 209

Телевизија Нова - 09.11.2016

Републиканскиот кандидат за американски претседател Доналд Трамп досега освои 244 места во Изборниот колеџ, а неговиот демократски противкандидат Хилари Клинтон 209, јави Си-Ен-Ен врз основа на проекциите од првичните резултати од претседателските ...

Трамп во водство, се поблиску до победа

Либертас - 09.11.2016

Републиканскиот кандидат за американски претседател Доналд Трамп досега освои 244 места во Изборниот колеџ, а неговиот демократски противкандидат Хилари Клинтон 215, јави Си-Ен-Ен врз основа на проекциите од првичните резултати од претседателските ...

САД избираат меѓу Клинтон и Трамп

Р.С.Европа - 08.11.2016

Американците гласаат за избор на нов претседател,по една од најспорните кампањи во историјата на САД. Гласачките места се отворени во многу места на источниот брег од 6 часот изутрина по средно европско време , иако во неколку мали градови во ...

Клинтон и Трамп гласаа на преседателските избори во САД

Р.С.Европа - 08.11.2016

Американците гласаат кој ќе биде идниот претседател, по една од најдолгите и најспорни кампањи во историјата на САД. Гласачките места се отворени во многу места на источниот брег од 6 часот изутрина по средно европско време, а гласањето почна во ...

Што очекува Русија по претседателските избори во САД, се прашуваат руски весници?

Локално - 08.11.2016

Што очекува Русија, откако ќе биде објавен резултатот од претседателските избори во САД? Тоа е темата на уредничкиот коментар во “Ведомости”. Весникот истакнува дека луѓето во Русија со внимание и претпазливост ги следат американските избори и за ...

На кого ќе му помогне раното гласање во Тексас?

Глас на Америка - 07.11.2016

Имиграцијата е важно прашање, но во моментов не е` приоритет во оваа сојузна држава Од почетокот на раното гласање на 24 октомври, редиците се долги, а бројот на излезени гласачи се очекува да ги урна сите рекорди.