TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Општина Струмица до Курир: Апсолутно нема никаква набавка на корнишони под сомнеж

А1 On - 17.11.2013

Општина Струмица реагира до портал Курир за текстот под наслов „ Општина Струмица и ЈП Комуналец набавувале корнишони од фирмите каде што се пронајдени затруените производи “.

Земјоделците реагираат, Заеви ни нанесоа огромна штета

Сител - 17.11.2013

Отровните корнишони на Заеви ни го уништија угледот и ни ја доведоа егистенцијата во опасност. Струмичките земјоделци реагираат по скандалот со фирмите на кланот Заеви и пласираните 35 тони отровни ...

Опасни конструкции на „Курир“, Општина Струмица никогаш не набавувала никакви сомнителни производи

Бриф - 17.11.2013

Општина Струмица испрати реакција до порталот Курир, за текстот објавен на 17-ти ноември 2013 година под наслов „Општина Струмица и ЈП Комуналец набавувале корнишони од фирмите каде што се пронајдени ...

Курир ги напаѓа Заеви и Општина Струмица со документ од 2010-та година

Бриф - 17.11.2013

Откако Курир ја објави информацијата дека општина Струмица и ЈП Комуналец набавувале корнишони од фирмите каде што се пронајдени затруените производи, Заев испрати реакција.

Заеви се бранат со манипулации и уште повеќе пропаѓаат

Нетпрес - 17.11.2013

Фирмата Еко-оранжерии „Анска Река“ во сопственост на членови на фамилијата Заеви, која пласираше 34 тони корнишони со зголемена концентрација пестициди во Хрватска денеска се обиде преку демант да ...

Општина Струмица и ЈП Комуналец набавувале корнишони од фирмите каде што се пронајдени затруените производи

Курир - 17.11.2013

Фирмата која што ја носи одговорноста за краставичките со пестициди кои беа вратени од Хрватска, ги снабдувала и општина Струмица и ЈП Комуналец од Струмица.

Општина Струмица набавувала корнишони од фирмите со затруените производи

Нетпрес - 17.11.2013

Фирмата која што ја носи одговорноста за краставичките со пестициди кои беа вратени од Хрватска, ги снабдувала и општина Струмица и ЈП Комуналец од Струмица, пишува порталот „Курир“.

Општина Струмица и ЈП Комуналец набавувале корнишони од фирмите каде што се пронајдени затруените производи

Press24 - 17.11.2013

Фирмата која што ја носи одговорноста за краставичките со пестициди кои беа вратени од Хрватска, ги снабдувала и општина Струмица и ЈП Комуналец од Струмица.

„Анска река“ поради затруени корнишони доби забрана за вршење дејност и казна од 13.000 евра

Република - 17.11.2013

Еко-оранжериите „Анска Река“ кои пласираа 34 тони корнишони со зголемена концентрација пестициди во Хрватска, треба да платат 13.100 евра глоба. Во исто време, компанијата доби и забрана за вршење ...

Општина Струмица и ЈП Комуналец набавувале од фирмите со отровните корнишони

еВести - 17.11.2013

Имено фирмата Тргопродукт која што е на фамилијата Заеви, во време кога сопственик била Катерина Бојовиќ-Заева, преку склучена јавна набавка со ЈП Комуналец за потребите на претрпијатието обезбедила ...

Општина Струмица: Не сме набавувале сомнителни производи

Press24 - 17.11.2013

Општина Струмица реагира на текстот кој Press24 го објави повикувајќи се на информации од порталот Курир дека фирмата Тргопродукт го снабдувала со корнишони и ЈП Комуналец како и Општина Струмица.

Општина Струмица ќе го тужи „Курир“

Sky - 17.11.2013

Општина Струмица денеска до медиумите испрати реакција во врска со текст објавен на порталот „Курир“ на 17-ти ноември 2013 година под наслов „Општина Струмица и ЈП Комуналец набавувале корнишони од ...

ФОТО доказ: Заев повторно лаже, Курир не лаже!

Курир - 17.11.2013

Градоначалникот на општина Струмица и лидер на СДСМ, Зоран Заев, наместо да се обиде да го реши случајот кој предизвика револт кај јавноста, повторно одлучи да лаже.

Општина Струмица набавувала од корнишоните со пестициди

Економски - 17.11.2013

Фирмата која што ја носи одговорноста за краставичките со пестициди кои беа вратени од Хрватска, ги снабдувала и општина Струмица и ЈП Комуналец од Струмица, пишува порталот „Курир“.

Општина Струмица купувала од затруените крставици?

Maxim - 17.11.2013

Фирмата која што ја носи одговорноста за краставичките со пестициди кои беа вратени од Хрватска, ги снабдувала и општина Струмица и ЈП Комуналец од Струмица.

Затворена „Анска река“ и глоба од 13.000 евра заради корнишоните со пестициди

Нова ТВ - 16.11.2013

Вкупно 13.100 евра глоба и забрана за вршење дејност и се изречени на Еко-оранжерии „Анска Река“ која пласираше 34 тони корнишони со зголемена концентрација пестициди во Хрватска, јавува МИА.

Анска Река со демант: Нема присуство на пестициди

Нова ТВ - 16.11.2013

Во врска со изнесените невистини дека корнишоните одгледани во Анска Река, „содржат токсини" или „пестициди“ во поголема мера од пропишаната, компанијата со сите свои права и одговорности, тврди и ...

13.000 евра казна за „Анска река“ за загадените корнишони

МКД - 16.11.2013

Забрана за вршење на дејност и 13.000 евра казна е решението на Агенцијата за храна и ветеринарство на Македонија за компанијата „Еко-оранжерии Анска Река“ откако хрватските власти откриле зголемена ...

„Еко оранжерии“ затворена, ќе плати и 13.100 евра казна

Алсат-М - 16.11.2013

Вкупно 13.100 евра глоба и забрана за вршење дејност и се изречени на Еко-оранжерии „Анска Река“ која пласираше 34 тони корнишони со зголемена концентрација пестициди во Хрватска.

АХВ: Фирмите на Заеви извезувале отровни краставици во Хрватска

Алфа - 16.11.2013

Над 13.000 евра глоба и забрана за вршење дејност и се изречени на фирмата "Еко-оранжерии Анска Река“, која пласирала 34 тони корнишони со зголемена концентрација пестициди во Хрватска.

Еко Оранжерии: Нема присуство на пестициди и резидуи во нашите производи

А1 On - 16.11.2013

Во врска со изнесените невистини дека корнишоните одгледани во „Анска Река“ наводно содржат токсини или пестициди во поголема мера од пропишаната, компанијата до сретствата за јавно информирање ...

МЗШВ: Анска Река се обидува да манипулира со јавноста за да ја затскрие одговорноста

А1 On - 16.11.2013

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ги осудува, како што соопшти, обидите за манипулации што компанијата Еко Оранжерии Анска Река се обидува да ги направи.

Фитосанитарната инспекција утврди дека корнишоните на „Анска Река“ се без пестициди

+инфо - 16.11.2013

Во врска со изнесените невистини дека корнишоните одгледани во „Анска Река“ наводно содржат токсини или пестициди во поголема мера од пропишаната, компанијата до сретствата за јавно информирање ...

„Анска Река“ демантира: Нема присуство на пестициди во корнишоните

Фактор - 16.11.2013

Во врска со изнесените невистини дека корнишоните одгледани во Анска Река, „содржат токсини” или „пестициди“ во поголема мера од пропишаната, компанијата со сите свои права и одговорности, тврди и ...

Министерството за земјоделство контра „Анска река“

+инфо - 16.11.2013

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ги осудува, обидите за манипулации што компанијата „Еко Оранжерии Анска Река“ се обидува да ги направи.

Оранжеријата Анска река казнета со 13 000 евра

Канал5 - 16.11.2013

Затруените краставици извезени во Хрватска таму на депонија целосно се уништени. За 34 тони корнишони со зголемена концентрација на пестициди што валандовската фирма Еко Оранжерии Анска Река ги ...

Анска река на Заеви доби забрана за вршење дејност и казна од 13.100 евра

Сител - 16.11.2013

Надлежните институции потврдија. Кланот Заеви извезувал отровни корнишони во Хрватска. Фирмата Анска река каде еден од сопствениците е прв братучед на лидерот на СДСМ ќе добие клуч на врата а ќе ...

Анска река: Нема пестициди во нашите корнишони

Либертас - 16.11.2013

„Анска Река“ демантира дека нејзините корнишони содржат токсини или пестициди во поголема мера од пропишаната. Компанијата прати заклочок од извршениот инспекциски надзор на Фитосанитарната ...

,,Анска река “ со демант, залихите биле незатруени

Канал5 - 16.11.2013

Попладнево компанијата еко оранжерии Анска река ги демантираше наводите дека нивните корнишони биле затруени со пестициди, повикувајќи се на наод на фитосанитарната инспекција.

Затворена „Анска река“ на Заеви

МРТ - 16.11.2013

Инспекторатот за земјоделство изрече мерка забрана за работа ,а претходно и глоба од 13100 евра на фирмата „Еко Оранжерии Анска река“ од Валандово, сопственост на семејството Заеви.

МЗШВ: Анска Река се обидува да манипулира со јавноста за да ја затскрие одговорноста

Канал5 - 16.11.2013

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ги осудува, како што соопшти, обидите за манипулации што компанијата Еко Оранжерии Анска Река се обидува да ги направи.

МЗШВ: Анска Река сака да ја затскрие одговорноста

Телеграф - 16.11.2013

Документот што е лиферуван денеска во јавноста не се однесува на затруените краставици во кои е лоциран пестицид, туку се однесува на друга контрола на краставици, се вели во соопштението ...

Kорнишоните на „Анска Река“ се без пестициди

Бриф - 16.11.2013

Во врска со изнесените невистини дека корнишоните одгледани во „Анска Река“ наводно содржат токсини или пестициди во поголема мера од пропишаната, компанијата до сретствата за јавно информирање ...

Фирмите на Заеви работеле незаконски и без стручни лица

Нетпрес - 16.11.2013

Фирмата „Еко Оранжерии Анска река“ од Валандово, во сопственост на фамилијата Заеви, работела спротивно на законите и немала ангажирано струлчно лице, агроном, поради што 34 тони македонски ...

Институциите потврдија дека Заеви стојат зад затруените краставици

Курир - 16.11.2013

Вкупно 13.100 евра глоба и забрана за вршење дејност и се изречени на Еко-оранжерии „Анска Река“ која пласираше 34 тони корнишони со зголемена концентрација пестициди во Хрватска.

ПОТВРДЕНО: Заеви извезувале отровни краставици во Хрватска

Press24 - 16.11.2013

Вкупно 13.100 евра глоба и забрана за вршење дејност и се изречени на Еко-оранжерии „Анска Река“ која пласираше 34 тони корнишони со зголемена концентрација пестициди во Хрватска.

„Анска Река“ ќе плати казна 13 илјади евра за загадените краставици

Република - 16.11.2013

„Еко-оранжерии Анска Река“ заработи забрана за вршење на дејност и парична казна во висина од 13.000 евра казна од Агенцијата за храна и ветеринарство на Македонија.

Заеви се бранат со манипулации и уште повеќе пропаѓаат

Курир - 16.11.2013

Фирмата Еко-оранжерии „Анска Река“ во сопственост на членови на фамилијата Заеви, која пласираше 34 тони корнишони со зголемена концентрација пестициди во Хрватска денеска се обиде преку демант да ...

Фитосанитарна инспекција утврдила дека корнишоните на „Анска Река“ се без пестициди

Sky - 16.11.2013

До сите медиуми за јавно информирање, компанијата „Анска Река“, во врска со изнесените невистини, дека корнишоните одгледани во „Анска Река“ наводно содржат токсини или пестициди во поголема мера од ...

Анска река испрати демант - Заеви се бранат со маниппулации за отровните корнишони

Press24 - 16.11.2013

Компанијата Анска река, дел од фирмите на семејството Заеви во обид да се затскрие од одговорноста прати манипулативен заклучок од извршениот инспекциски надзор на Фитосанитарната инспекција при ...

„Еко оранжерии“ затворена, ќе плати и 13.100 евра казна

Денешен - 16.11.2013

Вкупно 13.100 евра глоба и забрана за вршење дејност и се изречени на Еко-оранжерии „Анска Река“ која пласираше 34 тони корнишони со зголемена концентрација пестициди во Хрватска.

МЗШВ: Анска Река се обидува да манипулира со јавноста за да ја затскрие одговорноста

Lider - 16.11.2013

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ги осудува, како што соопшти, обидите за манипулации што компанијата Еко Оранжерии Анска Река се обидува да ги направи.

Молк во фирмите на кланот Заеви за токсичните краставици

Maxim - 16.11.2013

Молк во фирмите на кланот Заеви по скандалот со токсичните 35 тони корнишони кои заглавија на хрватската граница. Максим се обиде да стапи во контакт со комапниите кои според нашите информации ги ...

НЕТПРЕС: фирми на Заеви стојат зад токсичните краставици

Алфа - 15.11.2013

35-те тони токсични краставици кои беа откриени, па уништени во Хрватска се произведени во „Еко оранжерии Анска река“ од Валандово, а извезени од „Трго Продукт“ од с. Дебиле – Струмица.

Заеви стојат зад аферата со затруените краставици

Вечер - 15.11.2013

Како што пишува порталот, краставиците, во моментот кога биле берени, содржеле пестицид и тоа во доза дури 5 пати над дозволените граници. Според нивните информации, производител на краставиците, ...

НЕТПРЕС: Фирми на Заеви ги извезувале краставиците со пестициди во Хрватска

Канал5 - 15.11.2013

Фирми на Заеви стојат зад производството и извозот на 35-те тони краставици затруени со пестициди, кои хрватските власти ги запленија пред неколку дена , објавува Нетпрес .

Производителот и извозникот на отровните корнишни – сопственост на фамилијата Заеви

Сител - 15.11.2013

Фирмите на кланот Заеви извезувале отровни краставици во Хрватска. Како што дознава Сител од свои извори, последната пратка од 35 тона токсични корнишони кои беа запрени на хрватската граница ги ...

„Нетпрес“: Заеви стојат зад аферата со затруените краставици

Курир - 15.11.2013

Фирми на Заеви стојат зад производството и извозот на 35-те тони краставици затруени со пестициди, кои хрватските власти ги запленија пред неколку дена, ексклузивно дознава Нетпрес.

МЕГАСКАНДАЛ: Заеви стојат зад аферата со затруените краставици

Нетпрес - 15.11.2013

Фирми на Заеви стојат зад производството и извозот на 35-те тони краставици затруени со пестициди, кои хрватските власти ги запленија пред неколку дена, ексклузивно дознава Нетпрес.

„Нетпрес“: Заеви стојат зад аферата со затруените краставици

еВести - 15.11.2013

Фирми на Заеви стојат зад производството и извозот на 35-те тони краставици затруени со пестициди, кои хрватските власти ги запленија пред неколку дена, ексклузивно дознава Нетпрес.

МЕГАСКАНДАЛ: Фирмите од кланот Заеви ги произвеле токсичните корнишони

Press24 - 15.11.2013

Фирмите на кланот Заеви извезувале отровни краставици во Хрватска. Како што дознава Press24 од свои извори, последната пратка од скоро 30 тона токсични корнишони кои беа запрени на хрватската граница ...

Нетпрес: Заеви стојат зад аферата со затруените краставици

Република - 15.11.2013

Фирми на Заеви стојат зад производството и извозот на 35-те тони краставици затруени со пестициди, кои хрватските власти ги запленија пред неколку дена, објави Нетпрес.

Гласот и молкот на Борјан Јовановски

Курир - 15.11.2013

По објавувањето на информациите од страна на порталот Нетпрес дека Фирми на Заеви стојат зад производството и извозот на 35-те тони краставици затруени со пестициди, кои хрватските власти ги ...

„Не смеам да кажам ништо“ - молк во фирмите на кланот Заеви за токсичните краставици

Press24 - 15.11.2013

Молк во фирмите на кланот Заеви по скандалот со токсичните 35 тони корнишони кои заглавија на хрватската граница. Press24 денеска се обиде да стапи во контакт со комапниите кои според нашите ...

„Нетпрес“: Заеви стојат зад аферата со затруените краставици

Lider - 15.11.2013

Фирми на Заеви стојат зад производството и извозот на 35-те тони краставици затруени со пестициди, кои хрватските власти ги запленија пред неколку дена, ексклузивно дознава Нетпрес.

„Нетпрес“: Заеви стојат зад аферата со затруените краставици

Денешен - 15.11.2013

Фирми на Заеви стојат зад производството и извозот на 35-те тони краставици затруени со пестициди, кои хрватските власти ги запленија пред неколку дена, ексклузивно дознава Нетпрес .

„Нетпрес“: Фирмите на Заеви ги извезувале затруените краставици

Економски - 15.11.2013

Фирми на Заеви стојат зад производството и извозот на 35-те тони краставици затруени со пестициди, кои хрватските власти ги запленија пред неколку дена, ексклузивно дознава Нетпрес.

Нетпрес: Фирми на Заеви ги извезувале краставиците со пестициди во Хрватска

Falanga - 15.11.2013

Како двете фирми кои стојат зад производството и извозот на краставиците се поврзани со Заев?. Фирми на Заеви стојат зад производството и извозот на 35-те тони краставици затруени со пестициди, кои ...