TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Австриската ЕВН и официјално стана газда на "Дистрибуција"

Утрински - 25.03.2006

Австриската енергетска компанија ЕВН АГ од вчера и официјално стана мнозински сопственик на АД ЕСМ "Дистрибуција". Вчера на Берзата помина блок-трансакцијата за купопродажба на акции во државна сопственост на ЕСМ. Вкупната вредност на оваа трансакција изнесува 10.722.774.011,88 денари или 175, 2 ...

Козјите уши на царот Тројан

Дневник - 25.03.2006

Во Македонија за разлика од Бугарија, се продадоа освен бројачи и 2/3 од сите 110 кВ трафостаници со преку 45 километри високонапонска 110 кВ мрежа што на пазарот денес вредат околу 45 милиони евра. Се продадоа и 12 мали хидроцентрали кои вредат околу 42 милиони евра и носат годишен приход од околу ...

ЕВН уплати 175 милиони евра за „ЕСМ дистрибуција“

Дневник - 25.03.2006

Австриската компанија ЕВН вчера уплати 175,2 милиони евра за купување 70,1 отсто од акциите во „ЕСМ дистрибуција“. Трансакцијата помина на Македонската берза, по што Австријците официјално станаа сопственици на 10.467.268 акции во ЕСМ, откако во минатата недела победија на тендерот за продажба на ...

ЕВН плати 175 милиони евра

Вечер - 25.03.2006

Австриската фирма ЕВН вчера и официјално стана газда на државните акции во ЕСМ-дистрибуција, откако во блок трансакција купопродажбата помина и на берзата. Продадени се државните акции што претставуваат 70,1 отсто од капиталот на ЕСМ-дистрибуција.

ЕВН ги плати 225-те милиони евра за ЕСМ Дистрибуција

А1 - 24.03.2006

Австриската компанија ЕВН ги плати 225-те милиони евра за ЕСМ Дистрибуција. 175 милиони евра уплати преку берзата, во блок трансакција и стана сопственик на 70,1% од акциите на Дистрибуција. Во понеделник, централниот депозитар овие акции ќе ги впише на име на ЕВН.

ВМРО-ДПМНЕ: Владата токми нов тендер за ЕСМ

Вест - 24.03.2006

Владата брза да раскрчми уште нешто од ЕСМ и подготвува нов тендер за продажба на несуштински делови на највредната македонска компанија, изјави на вчерашниот прес Зоран Коњановски од Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. Тој рече дека Владата сака да ги продаде "ФОТ" и "Форд" Битола, фабрики со над 400 ...

Договорот за ЕСМ да се објави

Време - 24.03.2006

ТРАНСПАРЕНТНОСТ - МАКЕДОНИЈА Купопродажниот договор за ЕСМ Дистрибуција треба да и биде даден на увид на јавноста по 7 април, а од Владата и австриската компанија ЕВН зависи дали ќе биде објавен целиот документ или делови од него, изјави вчера Габриела Коневска претседателка на „Транспарентност ...

ЕСМ на распродажба

Време - 24.03.2006

ВМРО-ДПМНЕ ТВРДИ Владата пред изборите ќе продаде уште еден дел од имотот на ЕСМ, рече Зоран Коњановски, член на Извршниот комитет на партијата на вчерашната прес-конференција. - Владата за многу кратко време ќе објави тендер за продажба на нов пакет т.н. несуштински делови на ЕСМ.

Владата ќе продава уште еден дел од ЕСМ

Дневник - 24.03.2006

ВМРО-ДПМНЕ има сознанија дека Владата пред изборите планира да продаде уште еден дел од имотот на ЕСМ под изговор оти станува збор за несуштински дел од претпријатието. - Владата за многу кратко време ќе објави тендер за продажба на нов пакет т.н. несуштински делови на ЕСМ.

Апел за увид во договорот за ЕСМ

Дневник - 24.03.2006

Граѓанското здружение „Глас за светлина“ вчера ја повика Владата да го објави купопродажниот договор за „ЕСМ дистрибуција“ и да каже дали во пакет со компанијата го продала и оптичкиот кабел. Во здружението сметаат дека Владата ги уценува институциите на системот да молчат, односно да не прават ...

Извршена трансакцијата на акциите на ЕСМ дистрибуција

Канал5 - 24.03.2006

Се изврши берзанската трансакција на акциите на ЕСМ Дистрибуција. Сега и формално австриската ЕВН е сопственик на мнозинскиот пакет акции од дистрибуција. Се изврши берзанската трансакција на акциите на ЕСМ Дистрибуција. Сега и формално австриската ЕВН е сопственик на мнозинскиот пакет акции од ...

Владата ќе продава уште еден дел од ЕСМ

Вечер - 24.03.2006

ВМРО-ДПМНЕ има сознанија дека власта пред изборите ќе продаде уште еден дел од имотот на ЕСМ. "Владата за многу кратко време ќе објави тендер за продажба на нов пакет т.н. несуштински делови на ЕСМ. Но, не само што не станува збор за несуштински делови, туку се работи за едни од највиталните ...

„Транспарентност“ за објавување на договорот за ЕСМ

А1 - 23.03.2006

Притисокот за јавно објавување на договорот за продажба на ЕСМ Дистрибуција мора да продолжи, сите сомневања ќе бидат симнати само ако Владата дозволи увид во деталите од него, препорача денеска „Транспарентност Македонија“. Здружението „Глас за светлина“ прашува дали во пакет со ЕСМ Дистрибуција ...

Јавноста ќе види дел од договорот

Време - 23.03.2006

ЗДЕЛКАТА ЗА ЕСМ ОСТАНУВА ТАЈНА Мирче Котевски Купопродажниот договор за ЕСМ-Дистрибуција склучен меѓу Владата и австриската „ЕВН“ заинтересираните ќе може да го разгледаат само откако ќе потпишат договор за доверливост, разјасни Министерството за економија.

Договорот за ЕСМ ќе се гледа само со заклетва

Вест - 23.03.2006

ПО 7 АПРИЛ ДО СЕКОГО СОСТАПНА ПРОДАЖБАТА НА ЕЛЕКТРОДИСТРИБУЦИЈА Секој кој ќе побара може да го види купопродажниот договор за ЕСМ Дистрибуција, но претходно ќе мора да потпише изјава со која ќе се обврзе да не го коментира. Документот ќе биде ставен на јавен увид по 7 април, кога треба да заврши ...

„Легнаа“ 225 милиони евра

Утрински - 23.03.2006

Започна конкретната реализација на купопродажниот договор за ЕСМ "Дистрибуција° Како ќе се трошат парите од продажбата ќе одлучува новата влада, а дотогаш ќе лежат во НБМ МАЈА ТОМИЌ На сметката на НБМ вчера легнаа 225-те милиони евра за "Дистрибуција", според договореното со Владата.

Мижитатара со договорот за „ЕСМ дистрибуција“

Дневник - 23.03.2006

Владата по 7 април ќе овозможи увид само на некои делови од купопродажниот договор за „ЕСМ дистрибуција“. Граѓаните што ќе се заинтересираат да видат дел од договорот ќе треба да потпишат нотарски заверена согласност дека нема да го пренесуваат или да го коментираат тоа што го прочитале.

Парите од ЕСМ дистрибуција лошо е да се чуваат до 2008

Канал5 - 23.03.2006

Парите од продажбата на ЕСМ дистрибуција не треба долго време да останат како дел од девизните резерви, сметаат експертите. Парите од продажбата на ЕСМ дистрибуција не треба долго време да останат како дел од девизните резерви, сметаат експертите.

Почна битката за менаџерсите позиции во ЕСМ

Канал5 - 23.03.2006

Почна битката за менаџерските позиции во ЕСМ Дистрибуција. Кој ке лета а кој ке седне во раководните фотељи по продажбата? На 31 март ке се бира новиот управен и надзорен одбор под контрола на Австријците. Почна битката за менаџерските позиции во ЕСМ Дистрибуција.

225-те милиони евра за ЕСМ Дистрибуција стигнаа во Македонија

Канал5 - 23.03.2006

225-те милиони евра за ЕСМ Дистрибуција стигнаа во Македонија. Австриската ЕВН преку Депозитната банка Дојче банк денеска попладне ги префрли на посебна сметка во народната банка. Утре се очекува да се изврши и берзанската трансакција на акциите од сопственост на владата во сопственост на ЕВН.

Владата го извади од фиока договорот за "ЕСМ-дистрибуција"

Вечер - 23.03.2006

Договорот за продажба на ЕСМ-дистрибуција од седми април ќе биде ставен на јавен увид, но сите кои ќе го разгледаат документот ќе мора претходно писмено да се обврзат дека нема јавно да го коментираат. И новинарите ќе имаат можност да го видат купопродажниот договор, но тоа ќе може да се стори само ...

Договорот за ЕСМ на увид, не смее да се коментира содржината

А1 - 22.03.2006

Владата упорно ја манипулира јавноста. Купопродажниот договор за ЕСМ ќе го даде на увид, ама со истиот ултиматум што и го постави на Антикорупциската комисија - тие што ќе го видат, не смеат да ја коментираат неговата содржина.

ЕВН за малку пари направи одлична зделка

А1 - 22.03.2006

И странските експерти ги потврдуваат ставовите на македонските стручњаци дека ЕВН со купувањето на ЕСМ Дистрибуција за малку пари направи одлична зделка. Германскиот весник „Ди пресе“ во изданието од 19-ти овој месец објавува анализа во која цитира аналитичари од Ерсте банк и од одредени ...

Неплаќачите се исплашија од новиот газда

Вест - 22.03.2006

РАСТЕ НАПЛАТА НА СМЕТКИТЕ ЗА СТРУЈА Во скопската и тетовската подружница, последниве две недели наплатата на сметките за струја е двојно зголемена Странскиот газда на ЕСМ Дистрибуција, австриската компанија ЕВН, иако се уште ја нема превземено компанијата, веќе предизвика зголемување во наплатата ...

Увид во договорот е можен, но без право јавно да се коментира!

Време - 22.03.2006

ШТО КРИЈАТ ВЛАДАТА И АВСТРИЈЦИТЕ? Владата најверојатно ќе го стави на увид купопродажниот договор за ЕСМ потпишан со австрискиот концерн „ЕВН“, но претходно секој што ќе посака да го види ќе мора да потпише изјава оти нема да го коментира во јавност.

Парите од ЕСМ не смее да се трошат до 2008

Вест - 22.03.2006

ВЛАДАТА СЕ ОБВРЗАЛА ПРЕД ММФ Премерот најави оти следната Влада ќе одлучи што ќе прави со парите од продажбата на ЕСМ, но во договорот за стенд-бај аранжамн со Фондот стои дека тие влегуваат во девизните резерви и која било влада не смее да ги чепка до 2008 година Идната влада ќе може да ги троши ...

Договорот со ЕВН ќе се обелодени по 7 април

Утрински - 22.03.2006

Купопродажниот документ за ЕСМ "Дистрибуција" засега е тајна Од ЕВН велат дека во Европа нема практика на обелоденување вакви документи МАЈА ТОМИЌ Владата на вчерашната седница заклучи да го даде на увид на јавноста купопродажниот договор меѓу ЕСМ "Дистрибуција" и австриската ЕВН откако на 7 април ...

Владата да го објави договорот за ЕСМ

Утрински - 22.03.2006

Барање Здружението на граѓани "Глас за светлина" вчера побара од Владата да одговори дали се точни информациите дека, според купопродажниот договор за ЕСМ "Дистрибуција", владиниот Кабинет презел обврски државата да ги плаќа долговите што ќе настанат во иднина од оние што нема да ги плаќаат редовно ...

Владата на тапет за штетна продажба на ЕСМ

Дневник - 22.03.2006

Здружението на граѓани „Глас за светлина“ вчера побара одговор од Владата дали во купопродажниот договор за „ЕСМ дистрибуција“ државата презела обврска да ги плаќа долговите што ќе настанат поради нередовно плаќање на сметките за струја во земјава.

Еден работник на ЕСМ загина, а еден тешко се повреди

Вечер - 22.03.2006

При поправка на далновод, во несреќа која се случи вчераутро во скопското село Стајковци, еден работник на ЕСМ загина а еден тешко се повреди. Борко Младеновски го изгубил животот на самото место, а неговиот колега со тешки изгореници во амбулантно возило е пренесен во Клиничкиот центар во Скопје.

Владата уште не го обелодени договорот за ЕСМ

А1 - 21.03.2006

Владата глуми транспарентност; повеќепати најавува дека купопродажниот договор за ЕСМ ќе го обелодени, но тој и натаму е тајна за јавноста. Експертите коментираат дека власта требаше да каже какви услови им даде на Австријците пред тајно да го подготви и потпише договорот.

„Глас за светлина“ бара објавување на договорот за ЕСМ

А1 - 21.03.2006

Здружението на граѓани „Глас за светлина“ повторно ја повика Владата да ја објави содржината на купопродажниот договор за да завршат шпекулациите и да се види дали во него има штетни калузули за македонските граѓани. „Глас за светлина“ побара Владата да одговори дали се точни информациите дека, ...

Шеќеринска: Договорот за ЕСМ ќе биде јавен

Време - 21.03.2006

ВЛАДАТА НЕКООРДИНИРАНА Купопродажниот договор за ЕСМ-Дистрибуција што го потпишаа Владата и австрискиот концерн „ЕВН“ ќе и биде ставен на увид на јавноста веќе од денеска, изјави вицепремиерката Радмила Шеќеринска. Според неа, документот повторно бил испратен на разгледување кај Државната комисија ...

„Стандард и Пурс“: ЕВН има помал долгорочен кооперативен рејтинг по купувањето на ЕСМ Дистрибуција

Канал5 - 21.03.2006

А рејтинг агенцијата „Стандард и Пурс“ го намали долгорочниот корпоративен рејтинг на австриската ЕВН по купувањето на ЕСМ Дистрибуција, пренесува бизнис порталот тотал. А рејтинг агенцијата Стандард и Пурс го намали долгорочниот корпоративен рејтинг на австриската ЕВН по купувањето на ЕСМ ...

Владата тврди ќе го покаже договорот за ЕСМ- Австријците се чудат

Канал5 - 21.03.2006

Владата сака да го покаже договорот за ЕСМ Дистрибуција. Вицепремиерката Шеќеринска повторно најави- во најскоро време договорот ќе биде јавен. Договорот за ЕСМ Дистрибуција ќе биде на јавен увид од 7 април, се договориле Владата и ЕВН.

Шеќеринска: Договорот за ЕСМ ќе биде достапен за јавноста

А1 - 20.03.2006

Разногласие во Владата. Ќе биде објавен или не купопродажниот договор за ЕСМ. По премиерот Бучковски, денеска и вицепремиерката Шеќеринска ветува транспарентност. Тврди, договорот ќе биде достапен на јавноста. Чекавме да се потпише со победникот.

Ослепени од светлина

Време - 20.03.2006

Георги Барбаровски Завршниот чин од продажбата на „ЕСМ-дистрибуција“ е транспарентен, замаглени се очекувањата со кои ќе се соочиме потоа. Одбрана е најповолната понуда, но последиците не може да се предвидат, затоа што тајните клаузули во приватизацијата на јавниот имот во земјава за нас се ...

"ЕвН" купи 150 милиони евра неплатени сметки за струја

Вест - 20.03.2006

НОВИОТ ГАЗДА ЌЕ ГО ПРЕВЗЕМЕ ЕСМ ПОЧЕТОКОТ НА АПРИЛ Австриски "ЕвН"освен нисконапонската мрежа, 10 - тина високонапонски трафостаници од 110 киловолти и 11 мали хидроелектрани, купи и 150 милиони евра долгови за ненаплатена потрошена електрична енергија, висок процент на кражби на струја и одвај 80 ...

По продажбата на ЕСМ договорот остана таен

Време - 20.03.2006

СЕ ИСПАЗАРИЈА ЛИ ВЛАДАТА И „ЕВН“ Мирче Котевски Владата ќе направи скандал доколку дозволи купопродажниот договор што го склучи со новиот сопственик на „ЕСМ-дистрибуција“ да остане деловна тајна бидејќи е нелогично постапка за приватизација на природен монопол да заврши со спогодба меѓу двете ...

Владата не ги објасни на вистински начин причините за продажбата

Утрински - 20.03.2006

"Транспарентност " со забелешки околу способноста на власта да ја промовира идејата за приватизација на ЕСМ Оваа невладина организација нема забелешки во однос на начинот на кој се спроведуваше меѓународниот тендер и се вршеше изборот на странски партнер Гордана Дувњак "Владата не успеа на ...

Јагма за парите од "ЕСМ-дистрибуција"

Вечер - 20.03.2006

Новиот газда на "ЕСМ-дистрибуција", австриската групација ЕВН, до среда треба да уплати 225 милиони евра, што ги понуди за купување на 90 проценти од капиталот на дистрибутивната компанија. Иако премиерот Владо Бучковски најави дека новиот Парламент, по изборите, ќе одлучува како ќе се трошат ...