TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Протестен собир на албанската опозиција во Тирана

Алфа - 11.10.2009

Десетици илјади лица присуствиваа на синоќешниот протестен собир одржан под мотото „Зо одбрана на слободата на изборите“, што во центарот на Тирана го ...

Протестите на албанската опозиција ќе продолжат

Форум - 11.10.2009

Албанската опозиција синоќа во Тирана на голем протест побара отворање на изборните кутии, како услов за влез на Социјалистичката партија во Парламентот ...

Социјалистите најавија бојкот на албанскиот парламент

Алсат-М - 11.10.2009

Десетици илјади лица присуствуваа на синоќешниот протестен собир одржан под мотото „За одбрана на слободата на изборите“ во центарот на Тирана организиран од ...

Aлбанскиот премиер Бериша сака да ги закопа остатоците на Мајка Тереза во Албанија

SETimes - 11.10.2009

11/10/2009 TИРАНА, Албанија -- Премиерот Сали Бериша во петокот (9-ти октомври) објави дека Тирана официјално побара остатоците на Мајка Тереза да бидат ...

Протестен собир на албанската опозиција во Тирана

Канал5 - 11.10.2009

Десетици илјади лица присуствиваа на синоќешниот протестен собир одржан под мотото „Зо одбрана на слободата на изборите“, што во центарот на Тирана го ...

Протестите на албанската опозиција ќе продолжат

МРТ - 11.10.2009

Албанската опозиција синоќа во Тирана на голем протест побара отворање на изборните кутии, како услов за влез на Социјалистичката партија во Парламентот.

Протестите на албанската опозиција ќе продолжат

Макфакс - 11.10.2009

Тирана / 11.10.09 / 10:16 Албанската опозиција синоќа во Тирана на голем протест побара отворање на изборните кутии, како услов за влез на Социјалистичката ...

Рама - започна албанската сезона на протести

Inpress - 11.10.2009

Тирана, 11. октомври (ИНПРЕС) Албанската Социјалистичка партија, поддржана од други опозициски партии, во Тирана организираше протест за одбрана на „слободата ...

Албанија ги побара моштите на Мајка Тереза

А1 - 10.10.2009

Официјална Тирана започнала активности за земање на моштите на Мајка Тереза од Индија во Албанија. Ова го соопшти албанскиот премиер Сали Бериша.

Албанија ги бара посмртните останки на Мајка Тереза

Р.С.Европа - 10.10.2009

Албанија сака посмртните останки на нобеловката за мир Мајка Тереза и на кралот Ахмед Зогу да бидат пренесени во таа земја.

Албанија ги бара посмртните останки на мајка Тереза

Телма - 10.10.2009

Албанскиот премиер Сали Бериша изјави дека деговата земја сака во Албанија да бидат погребани посмртните останки од добитничката на Нобеловата награда за мир ...

Албанија ги побара моштите на Мајка Тереза

Алфа - 10.10.2009

Официјална Тирана започнала активности за земање на моштите на Мајка Тереза од Индија во Албанија.

Албанија во преговори за враќање на посмртните останки на мајка Тереза и на кралот Зогу

Алсат-М - 10.10.2009

Владата во Тирана побара од Индија посмртните останки да бидат вратени до 100 годишнината од раѓањето на мајка Тереза, во август.

Албанија ги побара моштите на Мајка Тереза

Форум - 10.10.2009

Официјална Тирана започнала активности за земање на моштите на Мајка Тереза од Индија во Албанија Ова, како што јави дописникот на Макфакс , го соопшти ...

Трка со скутери

Алсат-М - 10.10.2009

Тирана планира да ги врати посмртните останки на Мајка Тереза во Албанија. Албанската добитничка на Нобелова награда почива во Индија каде се одвиваше ...

Албанија во преговори за враќање на посмртните останки на мајка Тереза и на кралот Зогу

Сител - 10.10.2009

Албанскиот премиер Сали Бериша изјави дека деговата земја сака во Албанија да бидат погребани посмртните останки од добитничката на Нобеловата награда за мир ...

Албанија во преговори за враќање на посмртните останки на мајка Тереза и на кралот Зогу

Канал5 - 10.10.2009

Албанскиот премиер Сали Бериша изјави дека деговата земја сака во Албанија да бидат погребани посмртните останки од добитничката на Нобеловата награда за мир ...

Моштите на кралот Ахмед Зогу наскоро во Албанија

МРТ - 10.10.2009

Моштите на албанскиот крал Ахмед Зогу наскоро ќе бидат пренесени од Франција во Албанија, јави дописникот на Макфакс.

Албанија ги побара моштите на Мајка Тереза

МРТ - 10.10.2009

Официјална Тирана започнала активности за земање на моштите на Мајка Тереза од Индија во Албанија.

Албанија ги побара моштите на Мајка Тереза

Макфакс - 10.10.2009

Тирана / 10.10.09 / 10:19 Официјална Тирана започнала активности за земање на моштите на Мајка Тереза од Индија во Албанија.

Албанија повторно не претркува - ги бара останките од Мајка Тереза

Inpress - 10.10.2009

Тирана, 10. октомври (ИНПРЕС) Албанскиот премиер Сали Бериша, вчера побара останките од Мајка Тереза и од единствениот монарх од периодот после независноста, ...

Моштите на кралот Ахмед Зогу наскоро во Албанија

Форум - 09.10.2009

Моштите на албанскиот крал Ахмед Зогу наскоро ќе бидат пренесени од Франција во Албанија, јави дописникот на Макфакс Албанскиот крал Ахмед Зогу (лево)и ...

Железница ќе ги поврзе Албанија и Косово

Дневник - 09.10.2009

Само неколку месеци по пуштањето на автопатот Драч-Кукс-Морина, албанската влада е подготвена да реализира друг проект што ќе ги поврзува Албанија и Косово, ...

Албанија нема да упати свои мировници во Косово

Кирилица - 09.10.2009

Албанскиот премиер Сали Бериша по средбата со командантот на меѓународните Сили на Косово, Маркус Бенетлес во Приштина изјави дека неговата земја нема да упати ...

Моштите на кралот Ахмед Зогу наскоро во Албанија

Макфакс - 09.10.2009

Скопје / 09.10.09 / 17:14 Моштите на албанскиот крал Ахмед Зогу наскоро ќе бидат пренесени од Франција во Албанија, јави дописникот на Макфакс.

Албанија нема да испрати свои мировници на Косово

Р.С.Европа - 08.10.2009

Албанскиот премиер Сали Бериша по средбата со командантот на меѓународните Сили на Косово, Маркус Бенетлес во Приштина, изјави дека неговата земја нема да ...

Социјалистите во Албанија продолжуваат со неучество во работата на парламентот

Алфа - 08.10.2009

Социјалистичката партија во Албанија не учествува во работата на парламентот поради неисполнување барања од таа партија во врска со парламентарните избори од ...

Бериша: Не се залагам за Голема Албанија

Н.Македонија - 08.10.2009

Албанскиот премиер Сали Бериша ги отфрли тврдењата дека се залага за Голема Албанија, нагласувајќи дека тесната соработка помеѓу Тирана и Приштина не значи ...

Бериша - Грешка при преводот на руски

МРТ - 08.10.2009

Албанскиот премиер Сали Бериша повторно одговори на обвинувањата изнесени на негова сметка од шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров.

Албанија нема да биде застапена во КФОР на Косово

МРТ - 08.10.2009

Албанија нема да биде застапена во КФОР на Косово, туку ќе помага во други форми. Ова вчера, на вториот ден од посетата на Косово, го изјави албанскиот премиер ...

Социјалистите во Албанија продолжуваат со неучество во работата на парламентот

Кирилица - 08.10.2009

Социјалистичката партија во Албанија не учествува во работата на парламентот поради неисполнување барања од таа партија во врска со парламентарните избори од ...

Албанија нема да биде застапена во КФОР на Косово

Макфакс - 08.10.2009

Тирана / 08.10.09 / 08:21 Албанија нема да биде застапена во КФОР на Косово, туку ќе помага во други форми.

Сали Бериша - Почесен граѓанин на Призрен

Inpress - 08.10.2009

Приштина, 8. октомври (ИНПРЕС) Косово е пример за верска хармонија, а неговите граѓани се најзаслужни за високите стандарди на слободи и права на малцинствата.

Сали Бериша-Албанско национално единство под знамето на ЕУ

Inpress - 08.10.2009

Тирана, 8. октомври (ИНПРЕС) Република Косово, во последниве 20 месеци, со брзи чекори се движи кон консолидација како безбедна, независна држава, со ...

Протести против унијата Бериша - Мета

Inpress - 08.10.2009

Тирана, 8. октомври (ИНПРЕС) Опозиционите партии во Албанија, без разлика на ориентацијата кон лево или десно, треба да се обединат против актуелната влада на ...

Бериша во Косово пречекан како херој

А1 - 07.10.2009

Албанскиот премиер Сали Бериша, на првата посета во независно Косово, беше причекан како херој. Косоварите кои масовно излегуваа да го пречекаат каде и да се ...

Бериша: Албанија и Косово одвоено во ЕУ

Вест - 07.10.2009

ПРИШТИНА, КОСОВО, 7 октомври (АП) - Албанскиот премиер ја исклучи можноста за унификација на неговата земја со Косово, велејќи дека и двете земји се надеваат ...

Русија загрижена поради изјавата на Бериша

Утрински - 07.10.2009

Белград - Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изрази голема загриженост во врска со неодамнешната изјава на премиерот Сали Бериша „за ...

Бериша и Тачи: Албанците сакаат подобри односи со Србија

Н.Македонија - 07.10.2009

Ние сме дведржави со мнозинско албанско население и имаме огромна одговорност да испратиме порака до ситенаши соседи дека имаат вистински пријатели во Албанија ...

Не се залагам за Голема Албанија

Идивиди - 07.10.2009

Тирана, 7 октомври (МИА) - Албанскиот премиер Сали Бериша ги отфрли тврдењата дека се залага за Голема Албанија, укажувајќи дека тесната соработка не значи ...

Бериша ги демантираше тврдењата дека се залага за голема Албанија

Кајгана - 07.10.2009

Албанскиот премиер Сали Бериша ги отфрли тврдењата дека се залага за Голема Албанија, укажувајќи дека тесната соработка не значи автоматски приклучување на ...

Албанските функционери останаа без службени возила

Форум - 07.10.2009

Албанската влада одлучи да им се одземаат државните автомобили и шоферите на пратениците и замениците-министри Без автомобили остануваат и директорите на ...

Бериша не рекол дека ќе се обединат Албанија и Косово

Форум - 07.10.2009

Албанскиот премиер Сали Бериша повторно одговори на обвинувањата изнесени на негова сметка од шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров Сали Бериша , кој ...

Голем пречек за Бериша во Призрен

Алсат-М - 07.10.2009

Величенствен пречек за премиерот на Албанија, Сали Бериша во Призрен. Со прегратки и песни, Бериша со кече на глава се сретна со граѓаните од општината.

Албанските социјалисти се заканија со ескалација на антивладините протести

SETimes - 07.10.2009

07/10/2009 ТИРАНА, Албанија -- Водачот на Социјалистичката партија (СП), Еди Рама, во вторникот (6-ти октомври) рече дека протестите планирани за сабота пред ...

Бериша ги демантираше тврдењата дека се залага за Голема Албанија

Сител - 07.10.2009

Албанскиот премиер Сали Бериша ги отфрли тврдењата дека се залага за Голема Албанија, укажувајќи дека тесната соработка не значи автоматски приклучување на ...

Бериша ги демантираше тврдењата дека се залага за Голема Албанија

Кирилица - 07.10.2009

Албанскиот премиер Сали Бериша ги отфрли тврдењата дека се залага за Голема Албанија, укажувајќи дека тесната соработка не значи автоматски приклучување на ...

Бериша ги демантира тврдењата дека се залага за Голема Албанија

Канал5 - 07.10.2009

Албанскиот премиер Сали Бериша ги отфрли тврдењата дека се залага за Голема Албанија, укажувајќи дека тесната соработка не значи автоматски приклучување на ...

Бериша ги демантираше тврдењата дека се залага за Голема Албанија

Вечер - 07.10.2009

Албанскиот премиер Сали Бериша ги отфрли тврдењата дека се залага за Голема Албанија, укажувајќи дека тесната соработка не значи автоматски приклучување на ...

Бериша - Грешка при преводот на руски

Макфакс - 07.10.2009

Приштина/Тирана / 07.10.09 / 18:16 Албанскиот премиер Сали Бериша повторно одговори на обвинувањата изнесени на негова сметка од шефот на руската дипломатија, ...

Бериша обединител

Inpress - 07.10.2009

Приштина, 7. октомври (ИНПРЕС) „Не постојат две албански нации, а националниот идеал на Албанците треба да биде европскиот идеал“, порача синоќа албанскиот ...

Албанскиот премиер Бериша на Косово

Р.С.Европа - 06.10.2009

Албанскиот премиер Сали Бериша денеска ќе допатува во дводневна посета на Косово. Тој ќе има средба со премиерот Хашим Тачи со кој ќе потпише повеќе договори ...

Бериша:Албанија и Косово ќе влезат во ЕУ но одделно

Р.С.Европа - 06.10.2009

Албанскиот премиер ја отфрли можноста за обединување меѓу неговата земја и Косово, велејќи дека двете нации се надеваат дека ќе се приклучат на Европската ...

Русија загрижена поради изјавите на Бериша

Телма - 06.10.2009

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изрази голема загриженост во врска со неодамнешната изјава на премиерот Сали Бериша „за неопходноста од ...

Бериша во посета на приштина

Телма - 06.10.2009

Независносата на Косово конечно стави крај на една од најголемите неправди во регионот, рече денеска албанскиот премиер Сали Бериша во неговото обраќање пред ...

Русија загрижена поради изјавата на Бериша

Идивиди - 06.10.2009

Белград, 6 октомври (МИА) - Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изрази голема загриженост во врска со неодамнешната изјава на премиерот Сали ...

Бериша: Без промена на границите на Балканот

Форум - 06.10.2009

Независноста на Косово конечно стави крај на една од најголемите неправди во регионот, рече денеска албанскиот премиер Сали Бериша во неговото обраќање пред ...

Бериша: Албанија и Косово се две земји со една нација

Дневник - 06.10.2009

Албанија и Косово се две земји, но една нација. Не постојат никаде два албански народа, два српски народа и слично.

Русија загрижена поради изјавата на Бериша

Кирилица - 06.10.2009

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изрази голема загриженост во врска со неодамнешната изјава на премиерот Сали Бериша „за неопходноста од ...

Русија загрижена од изјавите на Бериша

МРТ - 06.10.2009

Русија е загрижена од скорешните изјави на албанскиот премиер Сали Бериша дека обединувањето на албанските земји(вклучително и Косово), треба да заврши во ...

Русија загрижена поради изјавата на Бериша

Канал5 - 06.10.2009

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изрази голема загриженост во врска со неодамнешната изјава на премиерот Сали Бериша „за неопходноста од ...

Бериша: Албанија и Косово две земји, но една нација

Канал5 - 06.10.2009

„Албанија и Косово се две земји, но една нација. Не постојат никаде два албански народа, два српски народа и слично.

Бериша и Сејдиу ги повикаа Србите да гласаат на локалните избори во Косово

Кирилица - 06.10.2009

Косовскиот претседател Фатмир Сејдиу и албанскиот премиер Сали Бериша денеска на заедничка прес-конференција во Приштина ги повикаа косовските Срби да ...

Бериша во посета на Косово

МРТ - 06.10.2009

Албанскиот премиер Сали Бериша денеска ќе допатува во дводневна посета на Косово, каде ќе оствари средби со косовскиот државен врв.

Русија загрижена од изјавите на Бериша

Макфакс - 06.10.2009

Москва / 06.10.09 / 07:40 Русија е загрижена од скорешните изјави на албанскиот премиер Сали Бериша дека обединувањето на албанските земји(вклучително и ...

Бериша во посета на Косово

Макфакс - 06.10.2009

Тирана / 06.10.09 / 10:16 Албанскиот премиер Сали Бериша денеска ќе допатува во дводневна посета на Косово, каде ќе оствари средби со косовскиот државен врв.

Бериша: Без промена на границите

Макфакс - 06.10.2009

Приштина / 06.10.09 / 18:09 Независносата на Косово конечно стави крај на една од најголемите неправди во регионот, рече денеска албанскиот премиер Сали Бериша ...

Бериша – Нема обединување меѓу Албанија и Косово

Макфакс - 06.10.2009

Приштина / 06.10.09 / 19:10 „Националниот идеал на Албанците е европскиот идеал“, изјави Бериша, за време на посетата на Косово.

Бериша и Сејдиу ги повикаа Србите да гласаат на локалните избори

Inpress - 06.10.2009

Приштина, 6. октромври (ИНПРЕС) Албанскиот премиер Сали Бериша во Приштина оцени дека на Косово се консолидирани стандардите за малцинствата и нивните права.

Бериша - Косово дава придонес за мирот и стабилноста во Регионот

Inpress - 06.10.2009

Приштина,6. октомври (ИНПРЕС) Прашање на денови е започнувањето со изградбата на историската патна делница Морине -Приштина - Призрен.

Бериша ја повика опозицијата во парламентот

Inpress - 05.10.2009

Тирана, 5 октомври (ИНПРЕС) Албанскиот премиер Сали Бериша, ја повика денес опозицијата да се врати во парламентот и да го даде својот придонес во ...

Бериша на Косово - Русија опоменува

Inpress - 05.10.2009

Приштина,6. октомври (ИНПРЕС) Албанскиот премиер Сали Бериша, денеска ќе пристигне во дводневна официјална посета на Косово, на покана на косовското ...