TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Металург го победи и Горење

Deutsche Welle - 07.10.2012

Македонскиот првак втората победа во Лигата на шампионите ја оствари благодарение на одличната одбрана во првото полувреме. Тренерот Лино Червар и се заблагодари на публиката во Скопје за поддршката.

Горење „изгоре“ од нервоза, Словенците се искараа по натпреварот…

Хитпортал - 07.10.2012

П о завршувањето на средбата, гостинскиот тренер Бранко Тамше на патот кон гостинската соблекувална постојано на глас повторуваше – „Не победија со нашата игра, не победија со нашата игра“.

Червар: Металург е најголемото изненадување во ЛШ

Кајгана - 07.10.2012

Тренерот на Металург, Лино Червар е задоволен од натпреварот против Горење, одигран во сабота во салата „Борис Трајковски", каде ги совладаа гостите со 30-23.

Металург ја постигна и втората победа во Лигата на шампионите во ракомет

МРТ - 07.10.2012

Македонскиот ракометен шампион Металург ја оствари и втората победа во рамките на „Ц“ групата од Лигата на шампионите откако вчера во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје го победија словенечкиот првак ...

Два од два за Металург во Лигата на шампионите

Канал5 - 07.10.2012

Потврден стартот од соништата за ракометарите на Металург. Македонскиот првак беше целосно супериорен противник во дуелот со словенечки Горење Велење и победи со 30-23, за втор триумф во вториот ...

Силкеборг го совлада Шамбери во Лигата на шампиони

Сител - 07.10.2012

Ракометарите на Силкеборг го совлада тимот на Шамбери, во последниот натпревар од 2-то коло во групата „Ц’’ на ракометната Лига на шампиони, во која настапува и македонскиот првак Металург.

Лино: Игравме трпеливо и интелигентно

Вечер - 07.10.2012

РАКОМЕТ: ЛИГА НА ШАМИПИОНИ (МАЖИ) - ГРУПА Ц Одличниот старт во новата сезона во ЛШ против Шамбери, Металург на маестрален начин го потврди против словенечкиот првак Горење, совладувајќи го со ...

Металург по втора победа во Лигата на шампионите

Deutsche Welle - 06.10.2012

Победа во денешниот меч против Горење Велење ќе и’ даде дополнителен сјај на сензационалната победа на гостувањето против Шамбери во Франција во првото коло од ЛШ, смета тренерот на Металург Лино ...

Металург по втора победа во ракометната Лига на шампиони

24 Вести - 06.10.2012

Ракометарите на македонскиот првак Металург денеска со почеток во 18 часот во Спортскиот центар „Борис Трајковски“ го играат вториот натпревар од Лигата на шампионите.

Металург супериорен против Горење

Оn.net - 06.10.2012

Ракометарите на Металург убедливо славеа над Горење со 30:23 во 2. коло од Лигата на шампиони. По триумфот над Шамбери во Франција, избраниците на Лино Червар одново ги израдуваа македонските ...

Велење е ривал по мерка за Металург

Екипа - 06.10.2012

Само една недела по големиот триумф среде Франција над Шамбери, пред ракометарите на Металург е нов предизвик во Лигата на шампионите.

Металург незапирлив во Лигата на шампионите: „Изгоре“ и тимот од Велење (30-23)

Екипа - 06.10.2012

Македонскиот шампион, екипата на Металург на извонреден начин демонстрирајќи надмоќ, желба и квалитет го забележа и вториот триумф во 2. коло од Групата Ц во лигата на шампионите.

Миркуловски: Овој Металург е подготвен за високи дострели

Екипа - 06.10.2012

Македонскиот репрезентативец Филип Миркуловски беше презадоволен од новата победа на Металург, овојпат убедлива над Горење од Велење, во најквалитетното европско клупско натпреварување.

Червар: Покажавме врвна игра

Екипа - 06.10.2012

Сосема очекувано, прес-конференцијата по мечот меѓу Металург и Горење Велење мина во позитивно расположение за членовите на македонскиот шампион, кои што стигнаа до втората победа во низа во Лигата ...

Металург загреан за Горење

Утрински - 06.10.2012

Капитенот Димовски посакува мечот да личи на тој со Цимос Копер во минатата сезона Ракометниот првак на Словенија втора сезона едноподруго ќе му биде прв гостин на Металург во Лигата на шампионите.

Ванчо Димовски: Ако одиграме како во Шамбери, Горење ќе падне

МКД - 06.10.2012

Капитенот на македонскиот ракометен шампион Металург вечерва очекува тежок меч со Горење, но на навивачите им ветува немилосрдна борба до крајот.

Червар: Двата бода од Шамбери ќе добијат на вредност само ако денеска го поразиме Горење

МКД - 06.10.2012

Македонскиот ракометен првак Металург со сензација ја почна новата сезона од Лигата на шампионите, откако во првото коло среде Франција го совлада Шамбери.

Металург продолжува да гази, Горење вратен во Велење со полна мрежа голови

МКД - 06.10.2012

Ракометарите на Металург го задржаа стоотстониот учинок во групната фаза од Лигата на шампионите (ЛШ) откако вечерва, во преполната сала „Борис Трајковски“ во која имаше бразилска атмосфера успеа да ...

ЛШ: Металург - Горење велење 30:23

Телма - 06.10.2012

Македонскиот ракометен шампион Металург ја забележа втората победа во ЛШ откако вечерва беше совладан Горење со 30:23 на полувреме13:6.

(ФОТО) Металург го преслуша и Горење

Утрински - 06.10.2012

Убедлива победа од 30:23 изборена со гранитна одбрана во првиот дел, кога гостите од Велење дадоа само три гола од игра, како и со 12 погодока од контранапади Многу полесно од очекувањата, ...

„Врзани бодови“ отвораат нови врати

Дневник - 06.10.2012

Бодовите освоени во Франција сега за Металург може да станат „златни“ со триумф против Горење Kолку и дали навистина Металург има доволно силна екипа за повторување на ланскиот успех, пласманот во ...

Да се повтори играта од Шамбери

Н.Македонија - 06.10.2012

Ако одиграме како што умееме и забележиме нова победа, на големо ни се отвораат вратите за висок пласман во втората фаза од ЛШ, вели левото крило на скопјани Дејан Манасков Во Скопје лани беше ...

Денеска Металург против Горење Велење во ЛШ

Хитпортал - 06.10.2012

Р акометарите на македонскиот првак Металург денеска со почеток во 18 часот во Спортскиот центар „Борис Трајковски“ го играат вториот натпревар од Лигата на шампионите.

Горење ја почувствува силата на Металург

Спортманиа - 06.10.2012

Македонскиот ракометен шампион Металург стигна до уште една сигурна победа во рамките на Лигата на шампионите, а првиот триумф пред своите навивачи го оствари против Горење со 30:23.

Металург лесно го кутна Горење

Н.Македонија - 06.10.2012

Ракометарите на македонскиот шампион Металург ја забележа и втората победа во годинешната Лига на шампиони, откако вечерва во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје, го совладаа словенечкиот првак Горење ...

Металург убедлив против Горење

ЗаЗабава - 06.10.2012

Македонскиот ракометен шампион со одлична игра убедливо го совлада тимот на Горење од Словенија со 30-23 во второто коло од Ц групата во Лигата на шампионите.

Втора победа на Металург во ракометната Лига на Шампиони!

СуперСпорт - 06.10.2012

Македонскиот првак Металург ја остари и втората победа во ракометната Лига на шампиони. Попладнево со СЦ „Борис Трајковски“ ракометарите на Металург го совлада шампионот на Словенија екипата на ...

Металург си поигра со Горење

Кајгана - 06.10.2012

Македонскиот шампион Металург во полната сала „Борис Трајковски" успеа да го совлада словенечкиот претставник во Лигата на шампионите Горење Велење со повеќе од убедливи 30-23.

Металург пресилен за словенечки Горење (30:23)

Дневник - 06.10.2012

Македонскиот ракометен шампион Металург ја оствари и втората победа во рамките на „Ц“ групата од Лигата на шампионите откако попладнево во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје го победија словенечкиот ...

Горење преслаб за Металург

Хитпортал - 06.10.2012

М акедонскиот ракометен шампион Металург ја забележа втората победа во групната фаза од Лигата на Шампионите и ширум ја отвори вратата за топ 16 фазата.

Металург по втора победа во ракометната Лига на шампиони

+инфо - 06.10.2012

Ракометарите на македонскиот првак Металург денеска со почеток во 18 часот во Спортскиот центар „Борис Трајковски“ го играат вториот натпревар од Лигата на шампионите.

Металург демонстрира сила: Изгоре и Горење!

+инфо - 06.10.2012

Македонскиот ракометен шампион Металург стигна до уште една сигурна победа во Лигата на шампионите. По триумфот над Шамбери во Франција, избраниците на Лино Червар во одличен амбиент во спортскиот ...

Металург по втора победа во ракометната Лига на шампиони

МРТ - 06.10.2012

Ракометарите на македонскиот првак Металург денеска со почеток во 18 часот во Спортскиот центар „Борис Трајковски“ го играат вториот натпревар од Лигата на шампионите.

Горење во Скопје по „брејк“

Сител - 06.10.2012

Словенечкиот шампион во ракомет Горење Велење попладнево во Скопје во СЦ „Борис Трајковски“ гостува кај македонскиот првак Металург во натпревар од 2.коло од Лигата на шампионите.

Втора победа на Металург во ракометната Лига на шампионите

Сител - 06.10.2012

Македонскиот првак Металург ја остари и втората победа во ракометната Лига на шампиони. Попладнево со СЦ „Борис Трајковски“ ракометарите на Металург го совлада шампионот на Словенија екипата на ...

Металург го прегази Горење

Либертас - 06.10.2012

Македонскиот ракометен шампион Металург стигна до уште една сигурна победа во Лигата на шампионите. По триумфот над Шамбери во Франција, избраниците на Лино Червар во одличен амбиент во спортскиот ...

Червар: Првото полувреме ни ја донесе победата

Сител - 06.10.2012

Ракометарите на Металург ја постигнаа втората победа во Лигата на шампионите, попладнево беше совлада екипата на Горење со 30:23 (13:6).

Во Горење го признаа поразот од подобриот ривал

Сител - 06.10.2012

Дојдоа да останат непоразени во Скопје, но и тие како и лани Копер ја почуствуваа јачината на македонскиот првак Металург.

Димовски: Горење е силен тим, но не смее да не потцени

Точка - 06.10.2012

По победата во првото коло против Шамбери во Лигата на шампионите и поразот од Нексе во Регионалнаста СЕХА лига, македонскиот ракометен шампион Металург денеска (18.00 ч) во салата “Борис Трајковски" ...

Металург убедливо против Горење

Точка - 06.10.2012

Ракометарите на Металугр триумфираа и во вториот натпревар во Лигата на шампионите, овојпат во Скопје падна словенечки Горење Велење.

Димовски: Горење е силен тим , но не смее да не потцени

Нетпрес - 06.10.2012

По победата во првото коло против Шамбери во Лигата на шампионите и поразот од Нексе во Регионалнаста СЕХА лига, македонскиот ракометен шампион Металург денеска (18.00 ч) во салата “Борис Трајковски" ...

Металург ќе атакува на втора победа во Лигата на шампионите

Курир - 06.10.2012

Ракометарите на македонскиот првак Металург денеска со почеток во 18 часот во Спортскиот центар „Борис Трајковски“ го играат вториот натпревар од Лигата на шампионите.

Металург го прегази Горење

Нетпрес - 06.10.2012

Македонскиот ракометен шампион Металург, е страв и трепет за противниците во Лигата на шампионите сезонава, откако триумфираа и во 2.

Металург си поигра со Горење

Пулс24 - 06.10.2012

Ракометарите на македоснкиот шампион Металург во сабота, во полната сала „Борис Трајковски"успеа да го совлада словенечкиот претставник во чигата на шампионите Горење Велење со повеќе од убедливи ...

Червар: Металург е најголемото изненадување во ЛШ

Пулс24 - 06.10.2012

Тренерот на Металург, Лино Червар е задоволен од натпреварот против Горење, одигран во сабота во салата „Борис Трајковски", каде ги совладаа гостите со 30-23.

Металург го прегази Горење!

Курир - 06.10.2012

Македонскиот ракометен шампион Металург ја оствари и втората победа во рамките на „Ц“ групата од Лигата на шампионите откако попладнево во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје го победија словенечкиот ...

Металург си поигра со Горење

Макфакс - 06.10.2012

Ракометарите на македоснкиот шампион Металург во сабота, во полната сала „Борис Трајковски"успеа да го совлада словенечкиот претставник во чигата на шампионите Горење Велење со повеќе од убедливи ...

Червар: Металург е најголемото изненадување во ЛШ

Макфакс - 06.10.2012

Тренерот на Металург, Лино Червар е задоволен од натпреварот против Горење, одигран во сабота во салата „Борис Трајковски", каде ги совладаа гостите со 30-23.

Металург го прегази Горење во Лигата на шампиони во ракомет

Денешен - 06.10.2012

Македонскиот првак Металург го доби и вториот натпревар во ракометната Лига на шампиони. Попладнево со СЦ „Борис Трајковски“ ракометарите на Металург го совлада шампионот на Словенија екипата на ...

Металург подготвен да изгори

Дневник - 05.10.2012

На сите во клубот ни е јасно од колкаво значење е саботниот меч, двата бода од Шамбери ќе добијат значење само ако славиме над Горење, вели тренерот Червар Металург ќе мора да ја стегне одбраната ако ...

Червар: Транзицијата најопасна

Н.Македонија - 05.10.2012

Ќе биде мошне значајно како нашата екипа ќе реагира во таа трка со противничката транзиција, односно колку брзо ќе се враќаме во одбраната по нашиот напад, вели хрватскиот стратег Против Нексе ...

Димовски: Да продолжи серијата победи

Вечер - 05.10.2012

Нашиот првак Металург по блескавиот старт и победата на гости против францускиот Шамбери, вечерва во Скопје (18 ч.) пред нов испит - гостува силниот словенечки шампион Горење Македонскиот ракометен ...

Димовски: На добар пат сме да стигнеме до посакуваното

24 Вести - 04.10.2012

Победата над Шамбери во Франција во првото коло од Лигата на шампионите за Металург значеше позитивен старт на меѓународна сцена.

Червар: Велење игра исто како Нексе

Екипа - 04.10.2012

Металург заврши фантастична работа со триумфот во Франција над Шамбери, но сето тоа ќе падне во вода доколку в сабота не се стигне до триумф над Горење Велење.

Има уште билети за Металург – Горење

Екипа - 04.10.2012

Раководството на ракометниот клуб Металург со официјално соопштение до јавноста информира дека се уште има билети за саботниот меч во Лигата на шампионите против словенечкиот тим Горење, што ќе се ...

ЛШ: Металург го пречекува Горење, потребна е победа за потврда на успехот од натпреварот со Шамбери

Телма - 04.10.2012

Металург во сабота го пречекува тимот на Горење од Словенија во второто коло на ЛШ, тренерот Лино Червар смета дека само победа против Горење Велење ќе значи дека бодовите освоени во Франција против ...

Металург е квалитетен состав и во ЛШ секој ќе мора да го респектира

Н.Македонија - 04.10.2012

Со победа над Словенците, сметам дека дури 60 отсто од пласманот во втората фаза ќе биде веќе завршена работа во наша полза, вели Наум Мојсоски Металурзите редат победи есенва РАКОМЕТ - НАУМ МОЈСОСКИ ...

Червар: Победата над Шамбери ќе вреди само доколку се победи Горење

А1 On - 04.10.2012

Ракометниот шампион на Македонија, Металург, во сабота ќе го одигра натпреварот од второто коло во Лигата на шампиони. Противник на избраниците на тренерот Лино Червар ќе биде првакот на Словенија ...

Червар: Да ја играме одбраната по која не препознаваа

Дневник - 04.10.2012

Македонскиот ракометен шампион Металург во пресрет на саботниот натпреварот со Горење, одржа прес - конференција на која тренерот Лино Червар ги повика своите играчи да ја поправат играта во одбрана.

Червар: Победата над Шамбери ќе вреди само доколку се победи Горење

Кајгана - 04.10.2012

Ракометниот шампион на Македонија, Металург, во сабота ќе го одигра натпреварот од второто коло во Лигата на шампиони. Противник на избраниците на тренерот Лино Червар ќе биде првакот на Словенија, ...

Червар: Мораме да го победиме Горење за да ја потврдиме победата над Шамбери

Спортски - 04.10.2012

Ракометниот шампион на Македонија, Металург, во сабота ќе го одигра натпреварот од второто коло во Лигата на шампиони. Противник на избраниците на тренерот Лино Червар ќе биде шампионот на Словенија ...

Червар : „Мораме да го победиме Горење за да го потврдиме успехот против Шамбери“

СуперСпорт - 04.10.2012

Ракометниот шампион на Македонија, Металург, во сабота ќе го одигра натпреварот од второто коло во Лигата на шампионите, на кој противник ќе им биде шампионот на Словенија, Горење Велење.

Металург против Горење го потврдува триумфот над Шамбери

+инфо - 04.10.2012

Македонскиот ракометен шампион Металург в сабота од 18 часот во спортскиот центар „Борис Трајковски“ го пречекува словенечкиот шампион Горење од Велење во рамките од второто коло во Лигата на ...

Горење со победа доаѓа во Скопје

Сител - 04.10.2012

Противникот на Металург во Лигата на шампионите синоќа во рамки на 5.коло од словенечкото првенство оствари победа 25:24 против екипата на Цеље, вториот тим од Словенија во Лигата на шампионите.

Червар: Да ја играме одбраната по која не препознаваа

МРТ - 04.10.2012

Македонскиот ракометен шампион Металург во пресрет на саботниот натпреварот со Горење, одржа прес - конференција на која тренерот Лино Червар ги повика своите играчи да ја поправат играта во одбрана.

ЛШ во ракомет: Металург со одбрана треба да го добиe Горење

Сител - 04.10.2012

Ракометарите на Металург по успешното гостување во земјата на олимпискиот шампион (Франција) и победата од 33:30 против вицепрвакот Шамбери, в сабота од 18 часот се наоѓаат пред вистинскиот предизвик ...

Само победа над Горење ќе даде вистинска вредност на триумфот над Шамбери

Канал5 - 04.10.2012

Само со победа над Горење бодовите освоени во Франција ќе го добијат вистинското значење, вели Лино Червар. Металург е подготвен за новиот европски предизвик.

Лино: Словенците имаат силен карактер

Вечер - 04.10.2012

Утре во арената "Борис Трајковски" (18 ч.) нашиот шампион Металург ќе ги вкрсти копјата со словенечкиот шампион Горење По добриот старт во групата, во Лигата на шампионите, победата и одличната игра ...

Червар: Горење е незгоден противник како Нексе

Точка - 04.10.2012

Македонскиот шампион Металург одлично стартуваше во Лигата на шампионите со победата на гости над Шамбери, но овој успех би паднал во вода доколку во сабота во салата „Борис Трајковски не се победи ...

Червар: Горење е незгоден противник како Нексе

Нетпрес - 04.10.2012

Македонскиот шампион Металур одлично стартуваше во Лигата на шампионите со победата на гости над Шамбери, но овој успех би паднал во вода доколку во сабота во салата „Борис Трајковски не се победи ...

Червар: Мора да се поправиме во одбраната

Курир - 04.10.2012

Македонскиот ракометен шампион Металург во пресрет на саботниот натпреварот со Горење, одржа прес - конференција на која тренерот Лино Червар ги повика своите играчи да ја поправат играта во одбрана.

Червар: Победата над Шамбери ќе вреди само доколку се победи Горење

Пулс24 - 04.10.2012

Металург во мечот влегува по големата победа над Шамбери во Франција и неочекуваниот пораз од хрватскиот тим Нексе во регионалната СЕХА лига.

Червар: Победата над Шамбери ќе вреди само доколку се победи Горење

Макфакс - 04.10.2012

Ракометниот шампион на Македонија, Металург, во сабота ќе го одигра натпреварот од второто коло во Лигата на шампиони. Противник на избраниците на тренерот Лино Червар ќе биде првакот на Словенија ...

Манасков е „џокерот“ на Червар

Дневник - 02.10.2012

Освоените бодови од Франција против Шамбери ќе бидат потврдени викендов со победа против Горење Велење и ќе биде отворен патот кон осмина-финалето За многумина беше изненадување триумфот на ...

Червар: Историски натпревар на Металург

Н.Македонија - 02.10.2012

Со максимална ангажираност во текот на сите 60 минути, не плашејќи се од големото реноме на противникот, избраниците на тренерот Червар го победија Шамбери на гости со 33-30 и покажаа дека со право ...

Металург моќно во Франција

Deutsche Welle - 01.10.2012

Македонскиот ракометен шампион, Металург со победа ја почна сезоната во европската Лига на шампионите Ракометарите на Металург успешно стартуваа во новата сезона во Лигата на шампионите, откако ...

Лш: Металург стартуваше со победа против Шамбери 33:30

Телма - 01.10.2012

Ракометарите на Металург стартуваа со победа во Лигата на Шампионите, го победија Шамбери со 33:30. Мојсовски и Манасков најефикасни со по 7 голови, Станиќ имаше 12 одбрани Батиновиќ постигна шест ...

Металург со одличен старт во ЛШ, победен Шамбери на гости

Дневник - 01.10.2012

Ракометниот клуб Металург одлично стартуваше во новата сезона во Лигата на Шампионите со победа од 33-30 на гостувањето кај францускиот Шамбери во првото коло.

Тренерот на Шамбери: Немавме решение за Вугринец

СуперСпорт - 01.10.2012

Металург успеа да слави голема победа на гостувањето кај вицешампионот на Франција Шамбери од 33:30. Во една група во која нема изразит фаворит победите на гостински терен би можеле да имаат пресудна ...

Металург го совлада Шамбери

ЗаЗабава - 01.10.2012

Ракометарите на македонскиот шампион Металург во гости ја совладаа силната екипа на Шамбери со 33-30, во премиерниот натпревар од новата сезона во ракометната Лига на шампиони.

Металург со победа ја почна сезоната во ЛШ

Идивиди - 01.10.2012

Македонскиот шампион Металург со победа ја почна новата сезона во Лигата на шампионите откако вечерва на гости кај Шамбери постигна победа од 33:30 (15:13).

Силниот Шамбери на колена пред македонскиот шампион

Спортски - 01.10.2012

Ракометарите на Металург со победа стартуваа во Лигата на шампиони, откако на гостински терен го совладаа силниот Шамбери со 33:30, и со тоа ја покажаа високата класа.

Санкт Петербург инфериорен против Горење

Н.Македонија - 01.10.2012

Очекувано рускиот претставник Санкт Петербург потврди дека е најголемиот аутсајдер во групата Ц од Лигата на шампионите во ракомет, откако во Велење загуби од словенечкиот првак Горење со убедливи ...

Металург го победи Шамбери во Франција

Црнобело - 01.10.2012

Арената во Шамбери вообичаено е непобедлива тврдина, но силниот македонски тим на Металург успеа да ги тргне насмевките од лицата на домаќините оваа недела.

Металург го прегази Шамбери

Либертас - 01.10.2012

Ракометарите на Металург забележаа одличен старт во новата сезона во Лигата на шампионите, откако вечерва славеа на гостувањето против француски Шамбери со 33-30.

Одличен старт на Металург во ЛШ, го победи Шамбери на гости

Кирилица - 01.10.2012

Играчите на македонскиот првак, на теренот на вицепрвакот на Франција, одиграа речиси перфектен меч, сите линии во тимот функционираа беспрекорно, не дозволувајќи му на домаќинот во ниту еден момент ...

Тренерот на Шамбери разочаран од поразот

Сител - 01.10.2012

Екипата на Металург оствари одличен старт во ракометната лига на шампиони. Победа во Савој против домашниот Шамбери од 33-30.

Металург го приземји Шамбери

Вечер - 01.10.2012

Избраниците на селекторот Лино Червар доминираа од првата до последната минута за конечен триумф над францускиот вицешампион со 30:33 Македонскиот шампион Металург покажа дека има квалитет да им се ...

Металург му одржа лекција на Шамбери

Точка - 01.10.2012

Македонскиот ракометен шампион Металург стартуваше со победа во Лигата на шампионите, откако во првто коло во Ц- групата на гости славеше над Шамбери со 30:33 (13:15).

Металург му одржа лекција на Шамбери

Нетпрес - 01.10.2012

Македонскиот ракометен шампион Металург стартуваше со победа во Лигата на шампионите, откако во првто коло во Ц- групата на гости славеше над Шамбери со 30:33 (13:15).

Металург со победа ја почна сезоната во ЛШ

Курир - 01.10.2012

Во текот на целиот натпревар македонскиот шампион имаше контрола над резултатот и над играта и сосема заслужено ја запиша првата победа. Најубедливата предност Металург од шест голови ја имаше во 50.

Силниот Шамбери на колена пред македонскиот шампион

Таратур - 01.10.2012

Ракометарите на Металург со победа стартуваа во Лигата на шампиони, откако на гостински терен го совладаа силниот Шамбери со 33:30, и со тоа ја покажаа високата класа.

Чокрев: Металург полека го наоѓа своето место во европскиот ракомет

Курир - 01.10.2012

Претседателот на РК Металург Ристо Чокрев за официјалната интернет страница на тимот по мечот со Шамбери упати само пофални зборови на адреса на ракометарите.

Металург го шокира Шамбери

Inpress - 01.10.2012

Шамбери, 1 октомври 2012 (ИНПРЕС) Македонскиот ракометен шампион Металург со победа ја започна новата сезона во Лигата на шампионите откако синоќа славеше на гости кај францускиот Шамбери со 33:30.