TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мекејлеб и Гран Канарија ја добија драмата со Обрадорио

SportMedia - 12.11.2016

По победата во Еврокупот над МЗТ Скопје, Гран Канарија продолжи во ист ритам и во шпанската АЦБ-лига. Тимот за кого настапуваат Американците со македонски пасош, Лестер Бо Мекејлеб и Ричард Хендрикс на гостувањето кај Обрадорио по голем пресврт ...

Еврокуп: МЗТ Скопје со кошмарен пораз и два јубилеја

Нова ТВ - 10.11.2016

Нова, резултатски, кошмарна вечер за МЗТ Скопје. И тоа во меч што е одигран во период на два јубилеја. Првиот е роденденски и се однесува на пет децении од формирањето на клубот од Јане Сандански, вториот датира од поновата историја и одбележуваше ...

МЗТ убедливо поразен од Гран Канарија

Кајгана - 10.11.2016

Кошаркарите на МЗТ сè уште се без победа во Еврокупот. Четвртиот пораз МЗТ го забележа од Гран Канарија 75-98 (17-24, 16-27, 22-18, 20-29). Натпреварот со Гран Канарија МЗТ го искористи за да се потсети на најголемата победа во пет децениската ...

МЗТ поразен од Гран Канарија

Идивиди - 10.11.2016

Македонскиот тим не успеа да приреди сензација. На домашен терен беше совладан од шпанскиот тим со 98:75. МЗТ Скопје го забележа третиот пораз во Еврокупот, откако на домашен терен беше совладан од Гран Канарија за кого настапува Лестер Бо Мекејлеб ...

МЗТ Скопје се откажа од Лучиќ

SportMedia - 10.11.2016

Урош Лучиќ е се подалеку да остане играч на МЗТ Скопје Аеродром. Неофицијално, се чека само на постигнување на двострана согласност помеѓу македонскиот првак и некогашниот капитен на „сино-белите“, за прекин на договорот кој беше со важност до ...

Еврокуп: Гран Канарија го совлада МЗТ Скопје

Сител - 10.11.2016

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром претрпеа пораз (75:98) на домашен терен во рамките на 5. коло од А групата од Еврокупот. Поуспешни беа кошаркарите на Гран Канарија, кои ја остварија четвртата победа, додека МЗТ Скопје и натаму е без триумф.

Фото: МЗТ Скопје ги награди легендите!

Вечер - 10.11.2016

Иако трибините се полупразни, сепак, Стефанов, Куртовиќ, Симиќ, Михајловски, Димов, Блажевски се најдоа на теренот каде што нивните наследници не можат да фатат ритам. За потсетување, мечот меѓу МЗТ Скопје и Реал (М) во 1996 година заврши со ...

МЗТ Скопје го прекина договорот со Урош Лучиќ

Вечер - 10.11.2016

Според неофицијални информации МЗТ Скопје - Аеродром е пред прекин на соработката со поранешниот капитен на "сино – белите", Србинот Урош Лучиќ. Се очекува само постигнување на двострана согласност помеѓу македонскиот првак и српскиот центар за ...

Пораз на МЗТ од Гран Канарија

Телма - 09.11.2016

МЗТ Скопје не успеа да ја совлада Гран Канарија и со триумф над шпанската екипа да го одбележи јубелејот 20 години од големата клупска победа над Реал Мадрид.Македонскиот шампион претрпе пораз од 75-98.

Бо, догодина да ни дојдеш во Аеродром (ФОТО)

Екипа - 09.11.2016

Лестер Бо Мекејлеб го носеше македонскиот национален дрес на Европското првенство кога Македонија беше четврта сила во Европа. Пред почетокот на натпреварот помеѓу неговиот сегашен клуб Гран Канарија и македонскиот шампион МЗТ Скопје Мекејлеб беше ...

Урош Лучиќ на излезна врата од МЗТ Скопје

Екипа - 09.11.2016

Урош Лучиќ е кошаркарот што ќе го плати цехот за слабите резултати на МЗТ Скопје на стартот од сезонава. Српскиот крилен центар игра многу послабо во однос на партиите од пред две години, а воопшто не се најде во составот за вечерашниот дуел со Гран ...

МЗТ на мегдан со Гран Канарија, ќе се слави и историскиот триумф над Реал Мадрид

Екипа - 09.11.2016

Охрабрени по трилер-триумфот над Унион Олимпија во АБА-лигата, кошаркарите на МЗТ Скопје со зголемен оптимизам се вртат кон следниот предизвик – дуелот со Гран Канарија во рамките од Еврокупот (19 часот, СЦ „Јане Сандански“).

МЗТ Скопје славеше јубилеј, Гран Канарија убедлива победа

МКД - 09.11.2016

МЗТ Скопје убедливо со 98-75 загуби од Гран Канарија на мечот на кој беше одбележано 20 години од легендарната победа над големиот Реал Мадрид и 50 години од постоењето на клубот. Во свечената атмосфера во „Јане Сандански“, МЗТ Скопје покажа дека во ...

Јончевски: Овој пораз нека ни биде лекција

Екипа - 09.11.2016

Четвртиот пораз во низа во рамки на Еврокупот на МЗТ Скопје му го нанесе Гран Канарија so 75-98.И покрај крајниот исход, „металците“ велат дека се задоволни од прикажаната игра, но мора да се намалат грешките во иднина.

Нов пораз: МЗТ без шанси против моќната Гран Канарија

Екипа - 09.11.2016

МЗТ Скопје го претрпе и четвртиот пораз во низа во рамките од Еврокупот, овојпат со најубедлив резултат 75-98 против тимот на Гран Канарија. Крајниот исход е сосема реален со оглед на фактот дека македонскиот првак против себе го имаше еден од ...

Гран Канарија со Мекејлеб гостуваат во „Јане Сандански“

+инфо - 09.11.2016

Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје Аеродром вечер од 19 часот го пречекува тимот на Гран Канарија во дуел од Еврокупот. Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје Аеродром вечер од 19 часот го пречекува тимот на Гран Канарија во дуел од ...

Мекејлеб најави можност повторно да заигра за Македонија

А1 On - 09.11.2016

Гостувањето на шпанската екипа Гран Канарија во Скопје во рамките на Еврокупот и дуелот со македонскиот шампион МЗТ Скопје привлече внимание особено што во редовите на шпанската екипа настапува Лестер Бо Мекејлеб.

Мекејлеб најавува камбек: Можеби ова лето ќе заиграм пак за Македонија!

Gol.mk - 09.11.2016

Лестер Бо Мекејлеб, некогашниот репрезентативец на Македонија повторно се врати во Скопје. Овој пат, црномурестиот кошаркар од САД ќе биде во дресот на Гран Канарија, шпанскиот гигант кој во рамки на Еврокупот му гостува на македонскиот првак МЗТ ...

Гран Канарија со Мекејлеб гостуваат во „Јане Сандански“

А1 On - 09.11.2016

Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје Аеродром вечер од 19 часот го пречекува тимот на Гран Канарија во дуел од Еврокупот. За разлика од МЗТ Скопје кој досега нема победа во трите одиграни натпревари во Еврокупот, гостите од Лас Палмас за кои ...

РК Вардар „навива“ за Гран Канарија

SportMedia - 09.11.2016

Гран Канарија на вечерашниот дуел со МЗТ Скопје во рамките на 5. коло од Еврокупот ќе има поддршка од трибините. Еден од петте Шпанци во редовите на РК Вардар, Жоан Кањелас утрово го посети тренингот на „канаринците“ и направи селфи фотографија.

ФОТО: Аеродром му се поклони на големиот „Борче Мекејлебовски“

Gol.mk - 09.11.2016

Поранешниот македонски репрезентативец, Лестер Бо Мекејлеб, очекувано е поздравен со аплауз пред натпреварот меѓу МЗТ Скопје и Гран Канарија. Поради големиот придонес за македонската кошарка, како член на македонската репрезентација, популарниот ...

ВИДЕО: Тешко е против Мекејлеб! Бо краде и поентира како некогаш во дресот на Македонија

Gol.mk - 09.11.2016

Лестер Бо Мекејлеб за првпат во својата клупска кариера игра во државата, чие државјанство има, во случајот Македонија. Некогашниот наш натурализиран репрезентативец со тимот на Гран Канарија му гостува на МЗТ Скопје во рамки на Еврокупот, а ...

Мекејлеб: Ја обожавам македонската публика

SportMedia - 09.11.2016

М. Ковачева Миленикот на македонската публика, херојот од Европското првенство во 2011 година, Лестер Бо Мекејлеб е повторно во Скопје. Некогашниот македонски репрезентативец, овој пат во дресот на Гран Канарија денеска ќе биде ривал на македонскиот ...

Гран Канарија сепак несоборлив предизвик за МЗТ Скопје

Спортклуб - 09.11.2016

Актуелниот македонски шампион, МЗТ Скопје Аердором нанижа уште еден пораз во рамките на Еврокупот, откако на домашен терен вечерва загуби од Гран Канарија со 75:98. Постојано нашиот состав беше во негатива и несомнено во ниту еден момент не покажа ...

Јончевски: Грешките за жал се повторуваат, ова треба да биде лекција

Спортклуб - 09.11.2016

Актуелниот македнски шампион, МЗТ Скопје, и вечерва повторно беше поразен од Гран Канарија на домашен терен во рамките на Еврокупот. Јончевски како и во претходните дуели го немаше целиот состав на располагање, а клучна причина конкретно во овој ...

Касимиро: Секогаш е тешко да се победи во Скопје

Gol.mk - 09.11.2016

Екипата на Гран Канарија со убедливи 98-75 славеше над МЗТ Скопје, а тренерот на гостинот, Луис Касимиро е задоволен од убедливиот триумф во Еврокупот. Шпанскиот гигант го надигра македонскиот шампион и беше доминантен речиси цела средба, а Касимиро ...

Мекиќ: Ќе извлечеме поуки за во иднина од поразот против Гран Канарија

Gol.mk - 09.11.2016

Адем Мекиќ, кошаркарот на МЗТ Скопје поради повреди во таборот на „штрковите“ доби поголема минутажа на дуелот против Гран Канарија од Еврокупот, меѓутоа, не успеа да помогне во борбата за позитивен резултат (75-98).

Јончевски: Нека биде ова лекција за оние натпревари што ни следат!

Gol.mk - 09.11.2016

МЗТ Скопје само што победи викендов во рамките на АБА лигата, веднаш им се врати на поразите. Вечерва во рамки од 4. коло од Еврокупот забележа пораз на домашен терен од тимот на Гран Канарија, што беше четврти пораз во ова натпреварување.

Јончевски: Се надевам дека публиката ќе доаѓа во поголем број за нас

SportMedia - 09.11.2016

МЗТ Скопје не успеа да приреди ново чудо, на домашен терен беше поразен од Гран Канарија со 98:75. И овој пат тренерот на МЗТ Скопје, Александар Јончевски го немаше на располагање целиот состав, а како главна причина за крајниот епилог се ...

МЗТ не го разубави јубилејот: Гран Канарија пресилна за македонскиот шампион

Дерби - 09.11.2016

МЗТ Скопје денеска го одбележа убавиот 20-годишен јубилеј од незаборавната победа над големиот кошаркарски гигант Реал Мадрид, но за жал истиот не можеше да биде збогатен со уште една победа над силна шпанска екипа, во случајот Гран Канарија.

Четврти пораз во Еврокупот: Гран Канарија му го расипа јубилејот на МЗТ

Gol.mk - 09.11.2016

Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје и по четири одиграни кола во Еврокупот останува без победа, претрпувајќи го и вториот домашен пораз, вечерва од шпанска Гран Канарија со резултат од 75-98.

Нема ново чудо во Аеродром!

SportMedia - 09.11.2016

Да, не се чуди ново чудо во Аеродром, налик на она од пред дваесет години, кога МЗТ Скопје го победи Реал Мадрид. Во слава, во чест на тој најголем резултат во историјата, клубот од Аердром ја искористи можноста дуелот од Еврокупот, против ...

Гран Канарија со Мекејлеб гостуваат во „Јане Сандански“...

Н.Македонија - 09.11.2016

Гран Канарија со Мекејлеб гостуваат во „Јане Сандански“ Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје Аеродром вечер од 19 часот го пречекува тимот на Гран Канарија во дуел од Еврокупот. За разлика од МЗТ Скопје кој досега нема победа во трите ...

Бо Мекејлеб најавува камбек во репрезентацијата?!

Курир - 09.11.2016

Лестер Бо Мекејлеб, некогашниот репрезентативец на Македонија повторно се врати во Скопје. Овој пат, црномурестиот кошаркар од САД ќе биде во дресот на Гран Канарија, шпанскиот гигант кој во рамки на Еврокупот му гостува на македонскиот првак МЗТ ...

Мекејлеб најави можност повторно да заигра за Македонија

Курир - 09.11.2016

Гостувањето на шпанската екипа Гран Канарија во Скопје во рамките на Еврокупот и дуелот со македонскиот шампион МЗТ Скопје привлече внимание особено што во редовите на шпанската екипа настапува Лестер Бо Мекејлеб, пренесува ...

Гран Канарија со Мекејлеб гостуваат во „Јане Сандански“

Курир - 09.11.2016

Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје Аеродром вечер од 19 часот го пречекува тимот на Гран Канарија во дуел од Еврокупот. За разлика од МЗТ Скопје кој досега нема победа во трите одиграни натпревари во Еврокупот, гостите од Лас Палмас за кои ...

МЗТ Скопје со нов пораз во Еврокупот

Курир - 09.11.2016

Македонскиот кошаркарски шамион МЗТ Скопје Аеродром загуби на домашен терен од Гран Канарија со 98:75 во рамки на 4 – то коло од Еврокупот, на натпреварот во кој тимот од Аеродром славеше 20 години од победата над Реал Мадрид.

Нов пораз на МЗТ Скопје во Еврокупот...

Н.Македонија - 09.11.2016

Нов пораз на МЗТ Скопје во Еврокупот Кошаркарите на МЗТ Скопје впишаа нов четврти по ред пораз во Еврокупот откако дома загубија со убедливи 75-98 од шпанската Гран Канарија. Поранешните македонски репезентативци Лестер БО Мекејлеб и Ричард Хендрикс ...

РОДЕНДЕН НА МЗТ СКОПЈЕ: Против Гран Канарија се слават 50 години од постоењето

Телеграф - 09.11.2016

Покрај роденденската прослава, аеродромци денеска одбележуваат и точно две децении од големата победа над Реал Мадрид Средбата меѓу МЗТ Скопје и Гран Канарија, која денеска ќе биде одиграна во Аеродром од 19 часот во рамки на 5.

СЕЌАВАЊЕ НА МЕЧОТ СО РЕАЛ: Легендите на МЗТ Скопје дојдоа во новиот „Јане Сандански“

Телеграф - 09.11.2016

Кошаркарите кои во 1996 година дојдоа до големиот триумф над „кралевите“ се појавија на мечот против Гран Канарија Поголемиот дел од кошаркарите на МЗТ Сопје коишто на 6 ноември во 1996 година го совладаа тимот на Реал Мадрид се дел од дуелот против ...

МЗТ загуби од Гран Канарија

Алфа - 09.11.2016

Нов пораз за екипата на МЗТ Скопје, овој пат во дуелот со Гран Канарија во рамките на 4.коло од Еврокупот. Шпанците ја оправадаа фаворитската улога, што резултираше со највисок пораз на македонскиот првак во ова натпреврување од 98:75.

НИШТО НОВО ЗА МЗТ: Четврти пораз во Еврокупот (ФОТО)

Телеграф - 09.11.2016

Шампионот и на четвртиот меч сезонава во Еврокупот претрпе пораз Кошаркарите на МЗТ Скопје не успеаја да го прослават 50. роденден со победа, а не потсетија ниту на одличниот ноември во 1996 година кога во Скопје падна Реал Мадрид.

МЗТ Скопје поразен дома од Гран Канарија во Еврокупот

Канал5 - 09.11.2016

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром претрпеа пораз на домашен терен во рамките на 5. коло од А групата од Еврокупот. Поуспешни беа кошаркарите на Гран Канарија, кои ја остварија четвртата победа, додека МЗТ Скопје и натаму е без триумф.

Мекејлеб најавува камбек во репрезентацијата?!

Скопје инфо - 09.11.2016

Лестер Бо Мекејлеб, некогашниот репрезентативец на Македонија повторно се врати во Скопје. Овој пат, црномурестиот кошаркар од САД ќе биде во дресот на Гран Канарија, шпанскиот гигант кој во рамки на Еврокупот му гостува на македонскиот првак МЗТ ...

Бо Мекејлеб најавува камбек во репрезентацијата?!

Нетпрес - 09.11.2016

Лестер Бо Мекејлеб, некогашниот репрезентативец на Македонија повторно се врати во Скопје. Овој пат, црномурестиот кошаркар од САД ќе биде во дресот на Гран Канарија, шпанскиот гигант кој во рамки на Еврокупот му гостува на македонскиот првак МЗТ ...

МЗТ Скопје не успеа да ја совлада Гран Канарија

Република - 09.11.2016

МЗТ Скопје не успеа да ја совлада Гран Канарија и со триумф над шпанската екипа да го одбележи јубелејот 20 години од големата клупска победа над Реал Мадрид. Македонскиот шампион претрпе пораз од 75-98.

Пред две децении падна Реал (М), на ред е Гран Канарија

Вечер - 09.11.2016

По 20 години на истото место гостува нов шпански претставник, за кого настапуваат двајца поранешни репрезентативци Бо Мекејлеб и Ричард Хендрикс, а дали македонскиот шампион има сили за ново изненадување ќе видиме вечерва од 19 часот во СЦ "Јане ...

Мекејлеб најавува камбек во репрезентацијата?!

Република - 09.11.2016

Лестер Бо Мекејлеб, некогашниот репрезентативец на Македонија повторно се врати во Скопје. Овој пат, црномурестиот кошаркар од САД ќе биде во дресот на Гран Канарија, шпанскиот гигант кој во рамки на Еврокупот му гостува на македонскиот првак МЗТ ...

МЗТ Скопје е мал залак за Гран Канарија

Вечер - 09.11.2016

Македонскиот кошаркарски шампион, МЗТ Скопје - Аеродром, го претрпе нов пораз во Еврокупот, откако во СЦ „Јане Сандански“ загуби со 75:98 од лидерот во А - групата, Гран Канарија. Избраниците на Александар Јончевски беа во постојана негатива и на ...

ДА за Македонија, можеби за МЗТ Скопје

Вечер - 09.11.2016

Експлозивниот плејмејкер моментално го носи дресот на шпанскиот клуб Гран Канарија, а за време на престојот во Скопје, Мекејлеб откри дека е среќен што повторно е во Македонија и што повторно ќе уживаа во македонската публика која просто ја обожава ...

Јончевски: Одигравме најдобро, но Гран Канарија е премногу силна за нас

Вечер - 09.11.2016

Кошаркарите на МЗТ Скопје го забележаа и четвриот пораз во Еврокупот, откако во СЦ „Јане Сандански“ загубија од екипата на Гран Канарија со 98:75. Тренерот на „металците", Александар Јончевски, се надева дека постојаните грешки кои ги прават на ...

МЗТ убедливо поразен од Гран Канарија

Макфакс - 09.11.2016

Кошаркарите на МЗТ сѐ уште се без победа во Еврокупот. Четвртиот пораз МЗТ го забележа од Гран Канарија 75-98 (17-24, 16-27, 22-18, 20-29). Натпреварот со Гран Канарија МЗТ го искористи за да се потсети на најголемата победа во пет децениската ...

Гран Канарија со Мекејлеб гостуваат во „Јане Сандански“

Lider - 09.11.2016

Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје Аеродром вечер од 19 часот го пречекува тимот на Гран Канарија во дуел од Еврокупот. За разлика од МЗТ Скопје кој досега нема победа во трите одиграни натпревари во Еврокупот, гостите од Лас Палмас за кои ...

Мекејлеб најави можност повторно да заигра за Македонија

еМагазин - 09.11.2016

Гостувањето на шпанската екипа Гран Канарија во Скопје во рамките на Еврокупот и дуелот со македонскиот шампион МЗТ Скопје привлече внимание особено што во редовите на шпанската екипа настапува Лестер Бо Мекејлеб.

ЕВРОКУП: Мекејлеб со Гран Канарија гостуваат во „Јане Сандански“

Телевизија Нова - 09.11.2016

Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје Аеродром вечер од 19 часот го пречекува тимот на Гран Канарија во дуел од Еврокупот. За разлика од МЗТ Скопје кој досега нема победа во трите одиграни натпревари во Еврокупот, гостите од Лас Палмас за кои ...

Мекејлеб: Ја обожавам оваа земја и публика

Телевизија Нова - 09.11.2016

Миленикот на македонската публика, херојот од Европското првенство во 2011 година, Лестер Бо Мекејлеб е повторно во Скопје. Некогашниот македонски репрезентативец, овој пат во дресот на Гран Канарија денеска ќе биде ривал на македонскиот првак МЗТ ...

Јончевски: Гран Канарија не е само Мекејлеб

Екипа - 08.11.2016

МЗТ Скопје утре (19ч.) ќе ја нагости Гран Канарија во рамки на Еврокупот, натпревар во кој „металците“ ќе се обидат да ја прекинат серијата од три порази во европското натпреварување против тимот што има перфектни 3-0 во оваа група.

Во Гран Канарија внимателни: Немаме простор за грешка против МЗТ Скопје

Екипа - 08.11.2016

МЗТ Скопје утре ќе ја пречека Гран Канарија во натпревар од Еврокупот. За македонскиот шампион ова ќе биде нова прилика да се освојат посакуваните бодови и прва победа во европското клупско натпреварување.

Сè е подготвено за спектакл: МЗТ ги собра сите легенди за да се потсетат на Реал Мадрид!

Gol.mk - 08.11.2016

Македонскиот кошаркарски првак МЗТ Скопје на дуелот од Еврокупот против Гран Канарија кој се игра в среда ќе прослави 20 години од големата победа над Реал Мадрид (69-68), а на големиот јубилеј своето присуство го потврдија речиси сите кошаркарски ...

Мекејлеб и Гран Канарија се тресеа на патот кон Скопје

SportMedia - 08.11.2016

Кошаркарите на Гран Канарија вечерва пристигнаа во нашиот главен град. Долгиот лет на шпанскиот тим за кого настапуваат Лестер Бо Мекејлеб и Ричард Хендрикс не минал најдобро. Пред слетувањето на скопскиот аеродром „Александар Велики“, играчите и ...

Јончевски: Знаеме кои се Мекејлеб и Хендрикс

SportMedia - 08.11.2016

По триумфот над Унион Олимпија во АБА-лигата, МЗТ Скопје утре е пред нов евро-предизвик. Во СЦ “Јане Сандански“ гостува тимот на Гран Канарија за кого настапува Лестер Бо Мекејлеб и Ричард Хендрикс.

Јончевски: Знаеме што можат Мекејлеб и Хендрикс, ќе се обидеме да ги сопреме!

Gol.mk - 08.11.2016

Екипата на МЗТ Скопје по триумфот над Олимпија Љубљана во АБА-лигата ја чека меч во Еврокупот. Противник е Гран Канарија, шпански кошаркарски гигант и фаворит во групата, за кого стратегот на „металците“, Александар Јончевски има само пофални ...