TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Израел продолжува со градежните работи во Ерусалим

24 Вести - 16.11.2014

Израел нема да ги замрзне градежните работи во ниту еден еврејски кварт во Ерусалим, изјави денеска шефот на израелската дипломатија Авигдор Либерман. - Секој кој сонува дека Владата на Израел ќе попушти и ќе ги огранични градежните работи во ...

Израел продолжува со градежните работи во Ерусалим

А1 On - 16.11.2014

Израел нема да ги замрзне градежните работи во ниту еден еврејски кварт во Ерусалим, изјави денеска шефот на израелската дипломатија Авигдор Либерман. - Секој кој сонува дека Владата на Израел ќе попушти и ќе ги огранични градежните работи во ...

Израел ги тргна рестрикциите за муслиманите во источен Ерусалим

24 Вести - 15.11.2014

Израелските власти ја тргнаа повеќемесечната рестрикација за муслиманските верници во источен Ерусалим, дозволувајќи им на сите мажи, без разлика на возраста да доаѓаат на молитва во религиозниот комплекс, кој за свето место го сметаат и муслиманите ...

Израел ги тргна рестрикциите за муслиманските верници во источен Ерусалим

Алфа - 15.11.2014

Во јули годинава израелските власти забранија на редовните петочни молитви на оваа локација да доаѓаат муслимани, помлади од 35 години. Израелските власти ја тргнаа повеќемесечната рестрикација за муслиманските верници во источен Ерусалим, ...

Израел ги тргна рестрикциите за муслиманите

Канал5 - 15.11.2014

Израелските власти ја тргнаа повеќемесечната рестрикација за муслиманските верници во источен Ерусалим, дозволувајќи им на сите мажи да доаѓаат на молитва во религиозниот комплекс. На вчерашната петочна молитва првпат беше овозможено на секој ...

Израел ги тргна рестрикциите за муслиманските верници во источен Ерусалим

+инфо - 15.11.2014

Израелските власти ја тргнаа повеќемесечната рестрикација за муслиманските верници во источен Ерусалим, дозволувајќи им на сите мажи, без разлика на возраста, да доаѓаат на молитва во религиозниот комплекс, кој за свето место го сметаат и ...

Израел ги тргна рестрикциите за муслиманските верници во источен Ерусалим

А1 On - 15.11.2014

Израелските власти ја тргнаа повеќемесечната рестрикација за муслиманските верници во источен Ерусалим, дозволувајќи им на сите мажи, без разлика на возраста да доаѓаат на молитва во религиозниот комплекс, кој за свето место го сметаат и муслиманите ...

Израел ги тргна рестрикциите за муслиманските верници во источен Ерусалим

Либертас - 15.11.2014

Израелските власти ја тргнаа повеќемесечната рестрикација за муслиманските верници во источен Ерусалим, дозволувајќи им на сите мажи, без разлика на возраста, да доаѓаат на молитва во религиозниот комплекс, кој за свето место го сметаат и ...

Нема повеќе рестрикции за муслиманските верници во источен Ерусалим

Press24 - 15.11.2014

Израелските власти ја тргнаа повеќемесечната рестрикација за муслиманските верници во источен Ерусалим, дозволувајќи им на сите мажи, без разлика на возраста да доаѓаат на молитва во религиозниот комплекс, кој за свето место го сметаат и муслиманите ...

Нема повеќе рестрикции за муслиманските верници во источен Ерусалим

Maxim - 15.11.2014

Израелските власти ја тргнаа повеќемесечната рестрикација за муслиманските верници во источен Ерусалим, дозволувајќи им на сите мажи, без разлика на возраста да доаѓаат на молитва во религиозниот комплекс, кој за свето место го сметаат и муслиманите ...

Израел: Отстранети рестрикциите за муслиманите во источен Ерусалим

Falanga - 15.11.2014

Во јули годинава израелските власти забранија на редовните петочни молитви на оваа локација да доаѓаат муслимани, помлади од 35 години.. Израелските власти ја тргнаа повеќемесечната рестрикација за муслиманските верници во источен Ерусалим, ...

Кери: Договорено намалување на израелско-палестинските тензии

Алфа - 14.11.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави синоќа дека на разговорите во Аман се договорени чекори за намалување на тензиите меѓу Израел и Палестинците. Американскиот државен секретар Џон Кери изјави синоќа дека на разговорите во Аман се ...

Израел и Палестинците договориле мерки за намалување на тензиите во Ерусалим

Тера - 14.11.2014

Израел и Палестинците ветиле дека ќе преземат конкретни мерки за да се стишат напнатостите околу најсветото место во Ерусалим, изјави ноќта кон петокот американскиот државен секретар Џон Кери по разговорите во јорданската престолнина Аман.

Кери: Договорено намалување на израелско-палестинските тензии

+инфо - 14.11.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави синоќа дека на разговорите во Аман се договорени чекори за намалување на тензиите меѓу Израел и Палестинците. По разговорот со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и јорданскиот крал Абдула Втори, ...

Кери: Договорено намалување на израелско-палестинските тензии

А1 On - 14.11.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави синоќа дека на разговорите во Аман се договорени чекори за намалување на тензиите меѓу Израел и Палестинците. По разговорот со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и јорданскиот крал Абдула Втори, ...

Кери: Договорено намалување на израелско-палестинските тензии

Либертас - 14.11.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави синоќа дека на разговорите во Аман се договорени чекори за намалување на тензиите меѓу Израел и Палестинците. По разговорот со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и јорданскиот крал Абдула Втори, ...

Израел и Палестинците договориле мерки за намалување на тензиите во Ерусалим

Макфакс - 14.11.2014

Израел и Палестинците ветиле дека ќе преземат конкретни мерки за да се стишат напнатостите околу најсветото место во Ерусалим, изјави ноќта кон петокот американскиот државен секретар Џон Кери по разговорите во јорданската престолнина Аман.

Израел нема да соработува со ОН во истрагата за нарушување на човековите права во Појасот Газа

Алфа - 13.11.2014

Израел нема да соработува со комисијата на Обединетите нации, која го истражува нарушувањето на човековите права, извршени за време на војната во Појасот Газа во текот на летото и нема да му дозволи на нејзиниот тим на влезе на израелска територија, ...

Израел ќе изгради 200 нови живеалишта во Источен Ерусалим

Точка - 13.11.2014

САД повторно го критикуваа својот сојузник Израел во однос на продолжувањето на колонизацијата во Источен Ерусалим, што според Вашингтон придонесува за зголемување на тензиите со Палестинците.

Израел нема да соработува со ОН во истрагата за нарушување на човековите права во Појасот Газа

+инфо - 13.11.2014

Израел нема да соработува со комисијата на Обединетите нации, која го истражува нарушувањето на човековите права, извршени за време на војната во Појасот Газа во текот на летото и нема да му дозволи на нејзиниот тим на влезе на израелска територија, ...

САД загрижени од одлуката на Израел да изгради 200 нови живеалишта во Источен Ерусалим

+инфо - 13.11.2014

САД повторно го критикуваа својот сојузник Израел во однос на продолжувањето на колонизацијата во Источен Ерусалим, што според Вашингтон придонесува за зголемување на тензиите со Палестинците.

Израел нема да соработува со ОН во истрагата за нарушување на човековите права во Појасот Газа

А1 On - 13.11.2014

Израел нема да соработува со комисијата на Обединетите нации, која го истражува нарушувањето на човековите права, извршени за време на војната во Појасот Газа во текот на летото и нема да му дозволи на нејзиниот тим на влезе на израелска територија, ...

Западни медиуми: Израел нема да ги нарушува односите со САД поради зацврстување на врските со Русија

Руска реч - 13.11.2014

Израел нема да ги нарушува своите односи со САД за да си зацврсти врските со Русија, се кажува во статија на весникот Haaretz. Како што забележува авторот на материјалот, колку и да се големи грешките на администрацијата на американскиот ...

Израел ќе изгради 200 нови живеалишта во Источен Ерусалим

Нетпрес - 13.11.2014

САД повторно го критикуваа својот сојузник Израел во однос на продолжувањето на колонизацијата во Источен Ерусалим, што според Вашингтон придонесува за зголемување на тензиите со Палестинците.

Израел нема да соработува со ОН во истрагата за Газа

Вечер - 13.11.2014

Вилијам Шабас Израел нема да соработува со комисијата на Обединетите нации, која го истражува нарушувањето на човековите права, извршено за време на војната во Појасот Газа во текот на летото и нема да му дозволи на тимот на ОН на влезе на израелска ...

Нови судири во источен Ерусалим

Макфакс - 13.11.2014

Нови судри избувнаа во четвртокот меѓу Палестинците и израелските војници во источните делови во Ерусалим, а повторно раст на тензиите меѓу двете страни ќе биде тема на состанокот меѓу претседателот на Палестинската национална самоуправа Махмуд Абас ...

Деескалацијата не е пожелна

Deutsche Welle - 12.11.2014

Едната страна напаѓа, другата безмилосно возвраќа, тоа постојано се случува во Газа. Но, последниот бран насилство во Израел и палестинските области на политичките актери на теренот не им е неповолен, смета Рајнер Золих Во Светата земја повторно ...

Еврејски доселеници запалиле џамија во окупираниот Западен брег

МКД - 12.11.2014

Џамија во окупираниот Западен брег била запалена синоќа, за што се осомничени еврејски доселеници, објавиле палестински безбедносни извори. „Доселениците подметнале пожар во приземјето на џамијата во Ал Мугера, во близина на еврејската населба Шила ...

Држете ги Евреите подалеку од Ал акса или ќе има религиозна војна

Дневник - 12.11.2014

Палестинскиот лидер, Махмуд Абас, предупредува дека може да дојде до глобална верска војна ако им се дозволи на Евреите да се молат во џамијата Ал акса, што, според него, би ја „загадило“.

Двајца Израелци убиени во Тел Авив и на Западниот Брег

24 Вести - 11.11.2014

Една Израелка и војник се убиени во два одвоени напади со нож, во Тел Авив и на Западниот Брег, соопшти израелската полиција. Во нападот во Тел Авив, цел беше еден израелски војник, а малку подоцна 26-годишна Израелка беше избодена и усмртена, ...

Палестинци убиле израелски војник и една жена

Р.С.Европа - 11.11.2014

Израелски војник и една жена вчера биле избодени до смрт од палестинци во Тел Авив и во окупираниот Западен Брег. Војникот бил нападнат со нож на железничка станица во Тел Авив. Напаѓачот бил уапсен од полицијата.

Нови судири во Западниот Брег, убиен еден Палестинец

Р.С.Европа - 11.11.2014

Палестинец е убиен во судири со израелската армија во Западниот Брег. Таму со денови имам зголемена напнатост меѓу Израел и Палестинците. Палестински медицински извори соопштија дека човекот бил застрелан во близина на јужниот град Хеброн.

Двајца Израелци убиени во напади со нож во Тел Авив и на Западнит Брег

Алфа - 11.11.2014

Една Израелка и војник се убиени во два одвоени напади со нож, во Тел Авив и на Западниот Брег, соопшти израелската полиција. Една Израелка и војник се убиени во два одвоени напади со нож, во Тел Авив и на Западниот Брег, соопшти израелската ...

Палестинци убиле израелски војник и една жена

Локално - 11.11.2014

Израелски војник и една жена вчера биле избодени до смрт од палестинци во Тел Авив и во окупираниот Западен Брег. Војникот бил нападнат со нож на железничка станица во Тел Авив. Напаѓачот бил уапсен од полицијата.

Двајца Израелци убиени во напади со нож во Тел Авив и на Западнит Брег

+инфо - 11.11.2014

Една Израелка и војник се убиени во два одвоени напади со нож, во Тел Авив и на Западниот Брег, соопшти израелската полиција. Во нападот во Тел Авив, цел беше еден израелски војник, а малку подоцна 26-годишна Израелка беше избодена и усмртена, ...

Двајца Израелци убиени во напади со нож во Тел Авив и на Западнит Брег

А1 On - 11.11.2014

Една Израелка и војник се убиени во два одвоени напади со нож, во Тел Авив и на Западниот Брег, соопшти израелската полиција. Во нападот во Тел Авив, цел беше еден израелски војник, а малку подоцна 26-годишна Израелка беше избодена и усмртена, ...

СДСМ до амбасадорот на Израел: Неопходна е техничка влада

+инфо - 11.11.2014

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев и генералниот секретар Оливер Спасовски денеска во седиштето на партијата се сретнале со амбасадорот на Израел, Дан Ориан, и разговарале за актуелните политички случувања во земјава и за економските проблеми на ...

Заев се сретна со израелскиот амбасадор Дан Ориан

А1 On - 11.11.2014

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев и генералниот секретар Оливер Спасовски денеска во седиштето на партијата се сретнаа со амбасадорот на Израел, Дан Ориан. На средбата се разговараше за актуелните политички случувања во земјава и за економските ...

Двајца Израелци убиени во напади со нож во Тел Авив и на Западниoт Брег

Сител - 11.11.2014

Една Израелка и војник се убиени во два одвоени напади со нож, во Тел Авив и на Западниот Брег, соопшти израелската полиција. Во нападот во Тел Авив, цел беше еден израелски војник, а малку подоцна 26-годишна Израелка беше избодена и усмртена, ...

СДСМ до амбасадорот на Израел: Неопходна е техничка влада

Либертас - 11.11.2014

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев и генералниот секретар Оливер Спасовски денеска во седиштето на партијата се сретнале со амбасадорот на Израел, Дан Ориан, и разговарале за актуелните политички случувања во земјава и за економските проблеми на ...

Раководствотото на СДСМ се сретна со амбасадорот на Израел, Дан Ориан

Sky - 11.11.2014

Соопштение на СДСМ од средбата со израелскиот амбасадор Дан Ориан - интегрален текст: Претседателот на СДСМ, Зоран Заев и генералниот секретар Оливер Спасовски денеска во седиштето на партијата се сретнаа со амбасадорот на Израел, Дан Ориан.

Македонија и Израел имаат одлична соработка

Вечер - 11.11.2014

Министерот за одбрана на Република Македонија Зоран Јолевски и амбасадорот на Израел Дан Орјан истакнаа дека имаат одлична соработка на полето на одбраната која и натаму треба да се унапредува и развива, информираа од Министерството за одбрана.

Двајца Израелци убиени во напади со нож во Тел Авив и на Западнит Брег

Денешен - 11.11.2014

Една Израелка и војник се убиени во два одвоени напади со нож, во Тел Авив и на Западниот Брег, соопшти израелската полиција. Во нападот во Тел Авив, цел беше еден израелски војник, а малку подоцна 26-годишна Израелка беше избодена и усмртена, ...

Малку надеж кај населението во Газа

Deutsche Welle - 10.11.2014

Куќите се урнати, шаторите тонат во кал, контејнерите се полни со вода. Палестинците, кои во Појасот Газа ги загубија домовите, страдаат и десет недели по прекинот на огнот.

Расте стравот од нови насилства во Ерусалим

Р.С.Европа - 10.11.2014

Палестински тинејџер избодел и тешко повредил израелски војник во Тел Авив, по што се зголемија стравувањата на за нови анти-израелски насилства во Ерусалим.

Во Тел Авив напад врз Израелец, протести во арапските села

Дневник - 10.11.2014

Во напад близу железничката станица во Тел Авив, кој им се припишува на Палестинците и е окарактеризиран како терористички напад, млад Израелец, за кој израелската армија потврди дека е припадник на безбедносните сили ИДФ, е избоден со нож вчера и ...

Во Тел Авив напад врз Изралец, протести во арапските села

Тера - 10.11.2014

Во напад близу железничката станица во Тел Авив кој им се припишува на Палестинците , со нож во понеделникот е избоден Израелец и во критична состојба е префрлен во болница, а истовремено во ...

Почна Неделата на израелски филм

Н.Македонија - 10.11.2014

Со филмот „Посета на оркестарот“, израелско-француска копродукција од 2007 година, во режија на Еран Колирин, синоќа во Кинотеката на Македонија почна Неделата на израелски филм - прво претставување ...

Македонија и Израел потпишаа Протокол за соработка за дипломатска обука

Точка - 10.11.2014

Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска го прими амбасадорот на Државата Израел во Република Македонија со седиште во Ерусалим г. Дан Орјан.

Пешевски оствари средба со амбасадорот на Израел

Точка - 10.11.2014

Заменикот на претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања,Владимир Пешевски, денес оствари средба со амбасадорот на Државата Израел за Република Македонија, Дан ...

На повидок нова војна меѓу Израелците и Палестинците?

Канал5 - 10.11.2014

Израелска девојка (14) убиена е со нож на Западниот брег. Овој инцидент се случил само неколку часа откако во Тел Авив, исто така со нож, беше ранет еден израелски војник. Израелскиот премиер се закани дека ќе одговори на насилството на арапите.

Македонија и Израел ги зајакнуваат односите

Курир - 10.11.2014

Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска го прими амбасадорот на Државата Израел во Република Македонија со седиште во Ерусалим Дан Орјан.

Македонија и Израел потпишаа Протокол за соработка за дипломатска обука

Нетпрес - 10.11.2014

Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска го прими амбасадорот на Државата Израел во Република Македонија со седиште во Ерусалим г. Дан Орјан.

Пешевски оствари средба со амбасадорот на Израел

Нетпрес - 10.11.2014

Заменикот на претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања,Владимир Пешевски, денес оствари средба со амбасадорот на Државата Израел за Република Македонија, Дан ...

Македонија и Израел ги зајакнуваат односите

Press24 - 10.11.2014

Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска го прими амбасадорот на Државата Израел во Република Македонија со седиште во Ерусалим Дан Орјан.

Пешевски се сретна со израелскиот амбасадор Ориан

Press24 - 10.11.2014

Вицепремиерот задолжен за економски прашања Владимир Пешевски денеска се сретна со амбасадорот на Државата Израел, Дан Ориан. На средбата разменети се мислења од повеќе аспекти на односите меѓу двете ...

Вицепремиерот Пешевски се сретна со израелскиот амбасадор Ориан

Курир - 10.11.2014

Вицепремиерот задолжен за економски прашања Владимир Пешевски денеска се сретна со амбасадорот на Државата Израел, Дан Ориан. На средбата разменети се мислења од повеќе аспекти на односите меѓу двете држави и потенциран е интересот за натамошен ...

Западен брег: 14-годишно израелско девојче избодено до смрт

МРТ - 10.11.2014

Само неколку часа претходно Палестинец прободе војник во Тел Авив и беше уапсен... 14-годишно израелско девојче е избодено до смрт во најнов напад на Западниот брег. Напаѓачот е застрелан.

Вицепремиерот Пешевски се сретна со израелскиот амбасадор Ориан

Сител - 10.11.2014

Вицепремиерот задолжен за економски прашања Владимир Пешевски денеска се сретна со амбасадорот на Државата Израел, Дан Ориан. На средбата разменети се мислења од повеќе аспекти на односите меѓу двете држави и потенциран е интересот за натамошен ...

Во Тел Авив напад врз Изралец, протести во арапските села

Макфакс - 10.11.2014

Во напад близу железничката станица во Тел Авив кој им се припишува на Палестинците , со нож во понеделникот е избоден Израелец и во критична состојба е префрлен во болница, а истовремено во ...

Израел да стане значаен трговски партнер на Македонија

Вечер - 10.11.2014

Вицепремиерот задолжен за економски прашања Владимир Пешевски денеска имаше средба со амбасадорот на Израел, Дан Ориан, на која меѓу другото, стана збор и за зголемување на економската соработка на ...

Протокол за соработка меѓу МНР и Израел

Lider - 10.11.2014

Во просториите на Министерството за надворешни работи на Република Македонија ќе се потпише Протокол за соработка меѓу Министерствата за надворешни работи на Република Македонија и Државата Израел, ...

Попоски го прими новиот амбасадор на Израел

Maxim - 10.11.2014

Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска го прими амбасадорот на Државата Израел во Република Македонија со седиште во Ерусалим Дан Орјан.

Вицепремиерот Пешевски се сретна со израелскиот амбасадор Ориан

Lider - 10.11.2014

Вицепремиерот задолжен за економски прашања Владимир Пешевски денеска се сретна со амбасадорот на Државата Израел, Дан Ориан. На средбата разменети се мислења од повеќе аспекти на односите меѓу двете ...

Пешевски го прими израелскиот амбасадор

Maxim - 10.11.2014

Вицепремиерот задолжен за економски прашања Владимир Пешевски денеска се сретна со амбасадорот на Државата Израел, Дан Ориан. На средбата разменети се мислења од повеќе аспекти на односите меѓу двете ...