TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ракомет: Металург - Фленсбург 29:37

А1 - 08.10.2006

Македонскиот ракометен првак Металург го претрпе вториот пораз во групата од Лигата на шампионите. Германскиот Фленсбург рутинирано славеше попладнево во Кале со 37:29. Флензбург е за неколку класи подобар од нашиот првак, така што поразот од осум гола разлика е дури и одличен резултат за ...

Ракомет: Вардар Про - Паок 43:29

А1 - 07.10.2006

Ракометарите на Вардар Про се пласираа во третото коло од купот на победниците на куповите. Во реванш-мечот од второто коло, тие повторно го совладаа грчкиот Паок, овој пат во Скопје и многу поубедливо отколку во Солун. Местото во третото коло од купот на куп победниците Вардар Про го заслужи со ...

Нема да им се предадат на силните Германци

Време - 07.10.2006

2. КОЛО ЛШ, МЕТАЛУРГ - ФЛЕНСБУРГ, УТРЕ ВО СРЦ „КАЛЕ“ (17.15) Александра Мазнева-Бундалевска Никој не планира да крене раце од настапот во најквалитетната европска ракометна клупска лига, Лигата на шампионите, и нема никому да му се предадеме, најмалку на утрешниот противник Фленсбург, е ставот на ...

Вардар како инспирација

Вест - 07.10.2006

РАКОМЕТ, ЛИГА НА ШАМПИОНИ - МЕТАЛУРГ УТРЕ ГО ПРЕЧЕКУВА ФЛЕНЗБУРГ Лутиот ривал за шампионската титула, Вардар, ќе им послужи на металурзи како инспирација кога утре, во 17.15 часот, ќе истрчаат на теренот во "Кале" против моќниот германски вицепрвак Флензбург.

„Црвено-црните“ веќе размислуваат за следниот противник

Време - 07.10.2006

ДЕНЕСКА РЕВАНШ ОД 2. КОЛО ОД КПК, ВАРДАР ПРО - ПАОК Ракометарите на Вардар про, македонскиот претставник во Купот на европските куп-победници (КПК), денеска во СРЦ „Кале“ (20.15 часот, МТВ-пренос) го играат реванш-натпреварот од 2. коло против грчки ПАОК, но веќе размислуваат за следниот противник.

Вардар Про релаксирано во реваншот против ПАОК

Утрински - 07.10.2006

Младост ја очекува тешка мисија на гостувањето во Брага Вардар Про и Младост се останатите наши претставници, покрај Металург, кои викендот имаат настапи во европските ракометани купови. „Црвено-црните" вечерва во СРЦ „Кале" (20.15 ч.

Вардарци се прогласија за победници

Дневник - 07.10.2006

Без грижи за исходот на реваншот со грчкиот ПАОК во Купот на националните куп-победници, самоуверени дека вечерва (20.15 ч. СРЦ Кале) ќе победат без проблеми Без грижи за исходот на реваншот со грчкиот ПАОК во Купот на националните куп-победници, самоуверени дека вечерва (20.15 ч.

Металурзите не ветуваат чуда

Дневник - 07.10.2006

Шансата за македонскиот шампион во дуелот со Флензбург е да бидат потценети Свесни дека се во една од најсилните групи од Лигата на шампионите, ракометарите на Металург не ветуваат чудо на утрешниот дуел со германскиот Флензбург, во СРЦ „Кале“ (17.15 ч.).

Германскиот џин - инспирација

Вечер - 07.10.2006

Во Лигата на шампионите, утре во "Кале" (17.15) Металург ја пречекува една од најдобрите европски екипи Флензбург, денеска (20.15) Вардар го игра реваншот од КПК со грчкиот ПАОК, а во Купот на ЕХФ, Младост на гости кај португалскиот Брага ЛЕГЕНДА: По дуелот за бодови, нови искушенија: Момент од ...

Миркуловски: Шансата е во домашниот терен

Време - 06.10.2006

МЕТАЛУРГ В НЕДЕЛА ИГРА ПРОТИВ ФЛЕНЗБУРГ ВО ЛШ Домашниот терен во Скопје, во СРЦ „Кале“, е предноста за Металург за неделниот натпревар против германскиот гигант Флензбург во рамките на 2. коло од елитната ракометна Лига на шампиони (ЛШ).

Без Докниќ и Додер против грчкиот тим

Време - 06.10.2006

ВАРДАР УТРЕ ГО ИГРА РЕВАНШОТ ВО КУПОТ НА ЕХФ Одличниот голман Голуб Докниќ и бекот Тихомир Додер нема да бидат во составот на македонскиот ракометен вицепрвак Вардар Про во саботниот меч против грчки ПАОК (СРЦ „Кале“, 20.15 часот, МТВ-пренос) во рамките на 2.

Вардар конечно го победи Металург

Време - 06.10.2006

ВО ДЕРБИТО ОД 4. КОЛО ОД МАШКАТА СУПЕРЛИГА Александра Мазнева Бундалевска Со голот на Виктор Коваленко во последните секунди ракометарите на Вардар про го победија Металург со 23-22 (11-11) во дерби-мечот од 4. коло од машката Суперлига, одигран завчера во салата во Автокоманда.

Реваншот со ПАОК е чиста формалност за Вардар Про

Утрински - 06.10.2006

Екипата на Вардар Про комплетно растеретена го очекува реванш натпреварот со ПАОК во рамки на второто коло во КПК. Од Солун пред седум дена „црвено-црните" се вратија со залиха од пет гола (34:29), па оттука четата на Веселин Вујовиќ повеќе мисли на ждрепката во вторник за наредниот противник на ...

Вардар Про, конечно, ја освои Автокоманда

Утрински - 06.10.2006

Победата на вардарци против Металург (23:22) им ја донесе Коваленко со голот на неколку стотинки до крајот мечот Со голот на Коваленко на неколку стотинки до крајот на мечот екипата на Вардар Про како гостин го победи лутиот градски ривал Металург со 23:22 во дерби пресметката од четвртото коло во ...

Поставувањето подлога во салата „Кале" поголем проблем отколку мечот со Фленсбург

Утрински - 06.10.2006

Од компанијата „Г-Флоор" порачуваат дека подлогата се монтира за 8-10 часа, а лицето што ќе ги изведува работите вели дека му требаат 20 часа САШКО Ѓ. ДИМОВСКИ Поставувањето на подлогата во „СРЦ „Кале" и неколкутемина повредени играчи од стартниот ростер создаваат поголеми главоболки кај ...

Вардарци нема да ги пуштат играчите во репрезентација

Дневник - 06.10.2006

Ако сениорската репрезентација на Македонија на турнирот во Доха, Катар, не биде во својот комплетен состав, заедно со играчите на Металург, тогаш и Вардар про ќе размисли дали ќе ги ослободи своите ракометари. На списокот, што се' уште официјално не е објавен, селекторот Гино Стрезовски имаше ...

Коваленко ги закова на крај

Дневник - 06.10.2006

За актуелниот првак ова е првпат по повеќе од една година да „врзат“ два пораза во серија По пауза од повеќе од една година, Металург загуби на домашен терен, во Автокоманда, овој пат од градскиот ривал Вардар про со 22-23 (11-11).

Металург против гигантот, Вардар има плус 5

Вечер - 06.10.2006

Металург во рамките на "Д" групата во ЛШ, во 2. коло, в недела во "Кале" (17.15 ч.) го пречекува германскиот Фленсбург, а ден порано (20.15 ч.) Вардар со предност од 5 голови од првиот натпревар игра со грчкиот ПАОК Во своето прво учество во најквалитетното клупско натпреварување, Лигата на ...

Вардар-Про во гости го победи првакот Металург со 23:22

А1 - 05.10.2006

Два ракометни натпревара од четвртото коло во домашното ракометно првенство. Со голот на Коваленко во последната секунда, вицешампионот Вардар-Про како гостин во скопската сала Автокоманда го победи првакот Металург со 23:22, во големото дерби на нашиот ракомет.

Викендов настапи на Металург и Вардар во Европа

А1 - 05.10.2006

Двете најдобри ракометни екипи кај нас моментно, Металург и Вардар Про по вчерашниот дерби дуел, денеска пред новинарите, традиционално во пресрет на нивните настапи во Европа. Овој викенд на задоволство на ракометните фанови во Скопје двојна европска програма.

Кому психолошката предност?

Вест - 04.10.2006

РАКОМЕТ - МЕТАЛУРГ ДЕНЕСКА ГО ПРЕЧЕКУВА ВАРДАР Некогаш само локално дерби, дуелите на Металург и Вардар во изминатиов период еволуираа во големо дерби на македонскиот ракомет. Првата од четирите пресметки оваа сезона ќе ја имаат вечерва во салата во Автокоманда (18.30 часот).

Меч што не решава, но ќе покаже многу

Дневник - 04.10.2006

Лани Металург петпати го победи Вардар про во меѓусебните дуели Првиот ракометен градски дуел меѓу Металург и Вардар про, вечерва, во Автокоманда (18,30 ч.) не решава ништо, но ќе покаже кој од тимовите во моментов е во подобра форма, поуигран, постабилен и созреан да биде фаворит за титулата.

Грчките власти се извиниле за скршениот автобус

Време - 03.10.2006

ПО ИНЦИДЕНТОТ ВО СОЛУН Грчкото министерство за надворешни работи се извинило за инцидентот што се случи во саботата во Солун по завршувањето на ракометниот натпревар ПАОК - Вардар Про, кога автобусот на скопјани бил искршен и ишаран со пароли „ПАОК“, „Елада“, „Фуцк Скопје“.

Мечките ги „изедоа“ металурзите

Време - 02.10.2006

ЛШ, 1 КОЛО: ЧЕХОВСКИ МЕДВЕДИ - МЕТАЛУРГ 40-25 (22-9) Со убедлив пораз од 15 гола разлика, македонскиот ракометен првак Металург имаше слабо деби во Лигата на шампионите (ЛШ), откако на гостувањето во Чехов, Русија, загуби од Чеховски медведи со 25-40 (9-22).

Настрада автобусот на вардарци

Вест - 02.10.2006

КУП НА ПОБЕДНИЦИТЕ НА КУПОВИТЕ - ПРИ ГОСТУВАЊЕТО ВО СОЛУН ПАОК - ВАРДАР 29:34 (17:16) СОЛУН. - Спортска сала. Гледачи: 300. Судии: Чаба и Пал Кекеш (Унгарија). ПАОК: Георгиос, Ѓуричиќ, Иштван 4, Р. Георгиос 3, Периклис 1, Василеос 5, Раги 4, Курулиу 5, Панајотис 2, Петридис, Константинос, ...

Демолиран автобусот на Вардар во Солун

Време - 02.10.2006

2. КОЛО ОД КПК, ПАОК - ВАРДАР ПРО 29-34 (17-16) Вицепрвакот на Македонија во ракомет, Вардар Про, е многу близу до пласман во 3. коло од Купот на европските куп-победници (КПК), откако во првиот меч, против грчки ПАОК, во Солун, победи со 34-29 (16-17). Реваншот е в сабота, во СРЦ „Кале“.

Средени за десет минути

Вест - 02.10.2006

РАКОМЕТ - СКРОМЕН СТАРТ НА МЕТАЛУРГ ВО ЛИГАТА НА ШАМПИОНИТЕ ЧЕХОВСКИ МЕДВЕДИ - МЕТАЛУРГ 40:25 (22:9) ЧЕХОВ. - Сала "Олимписки". Гледачи: 2.300. Судии: Плеша и Припаш (Романија). Ч. МЕДВЕДИ: Титов, Костигов, Филипов 6, Ковалев 6, Егоров 2, Р. Иванов, Евдокимов 3, Черноиванов, В.

Вардар Про со плус пет од Солун

Утрински - 02.10.2006

Играчите на Вардар можат да бидат задоволни и од резултатот и од прикажаната игра против Паок во Солун кого успеаја да го совладаат со 34:29 (16:17) и мирно да го очекуваат реваншот во Скопје. Во текот на првото полувреме се водеше рамноправна борба во која ракометарите на Паок беа постојано во ...

Неуспешно деби на „металурзите" во групите од ЛШ

Утрински - 02.10.2006

Во првиот меч од групата Металург загуби на гостувањето кај рускиот првак Чеховски Медведи со 40:25 Ракометниот шампион на Русија, Чеховски Медведи, беше пресилен противник за првакот на Македонија, Металург, кој во гратчето Чехов, одалечено околу 70 километри од Москва, доживеа вистинска ...

Полна им торба со „мечиња“

Дневник - 02.10.2006

Металург беше лесен плен за „мечките“ од Чехов, во деби-настапот на најквалитетната лига Македонскиот ракометен шампион Металург, на својот деби-настап во Лигата на шампионите не пружи сериозен отпор на гостувањето против рускиот првак Чеховские медведи, кој без никакви проблеми извојува убедлива ...

МЕТАЛУРГ СОВЛАДАН ЗА 10 МИНУТИ

Вечер - 02.10.2006

Во сефтето на мегдан со европските великани, нашиот првак мина катастрофално против елитниот руски состав, додека Вардар по победата над ПАОК се соочи со грчките хулигани кои го демолирале автобусот Македонскиот првак Металург неславно мина во својот деби во Лигата на шампионите.