TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Искршен автомобилот на Ахмети во Куманово

24 Вести - 13.11.2016

Инцидент во Куманово, лидерот на ДУИ Али Ахмети беше пречекан од група граѓани кои го блокирале патот кај влезот на кумановското село Черкезе, со цел да го спречат да стигне до крајната дестинација.

Видео: Непријатен пречек со навреди за Ахмети во Куманово

Нова ТВ - 13.11.2016

Револтирани жители со довикување пцовки и навреди попладнево му приредија непријатен пречек на Али Ахмети во кумановската населба Черкези, објави Алсат-М. Според медиумот, се работи за жители од Диво Насеље и блиски пријатели на Џемаил Реџепи алијас ...

Ахмети - Се уште немам проценка за работата на СЈО

Р.С.Европа - 13.11.2016

Има многу центри кои работат на штета на интегрирањето на Македонија во ЕУ и во НАТО, оценува во интервјуто на Радио Слободна Европа, претседателот на ДУИ Али Ахмети. Тој тврди и дека не се плашат од СДСМ и новите партии на Албанците, велејќи дека ...

Роднини на командант Шќипоња не дозволија Ахмети да влезе во Куманово

Алсат-М - 13.11.2016

Додека ДУИ во рамките на предизборната кампања се подготвуваше да ја одржи најавената средба со граѓаните на Куманово во еден ресторан на влезот на Куманово, поточно во близина на селото Черкез, десетици жители, претежно роднини на Командант ...

ДУИ: Група насилни провокатори му го блокираа влезот на Ахмети во Куманово

Алсат-М - 13.11.2016

Веднаш по завршувањето на собирот на во Куманово, реагираше партијата на Ахмети. Според нив, мала група насилни провокатори се обиделе да му го попречат патот на претседателот на ДУИ, Али Ахмети, кој се движел кон местото на одржување на средбата со ...

партиите се загреваат пред официјалниот старт на кампањата

Алсат-М - 13.11.2016

Една недела пред официјалниот старт на изборната кампања, партии почнаа со промовоција на платформите. Лидерот на ДУИ во интервју за радио Слободна Европ вели дека по изборите на Албанците ќе им обезбеди целосна еднаквост со Македонците.

Ахмети без добредојде во кумановско Черкези (ВИДЕО)

МКД - 13.11.2016

Пријатели на Џемаил Реџепи-Командант Шкипоња, кој беше убиен лани му приредија неочекувано „добредојде" на Али Ахмети во кумановската населба Черкези, јави ТВ Алсат М . Жители од Диво Насеље и блиски пријатели на Командант Шкипоња, поранешен висок ...

ДУИ: Пропадна обидот на насилните провокатори кои сакаа да го блокираат влезот на Ахмети во Куманово

МКД - 13.11.2016

Мала група насилни провокатори се обидоа да му го попречат патот на претседателот на ДУИ, Али Ахмети, кој се движел кон местото на одржување на средбата со Кумановци, реагира ДУИ по завршувањето на собирот во Куманово.

Видео: Непријатен пречек за Ахмети, искршени стакла на автомобил на делегацијата

Фокус - 13.11.2016

Група граѓани се собраа на влезот на кумановското село Черкезе, со намера да го спречат собирот на ДУИ и лидерот на партијата Али Ахмети со партиските активисти од Куманово, пбјави ТВ21. Според информациите на телевизијата, собирот на граѓани против ...

ДУИ: Насилни провокатори му го блокираа влезот на Ахмети во Куманово

+инфо - 13.11.2016

Нивниот обид пропаднал и Али Ахмети ја одржал средбата во Куманово, во сала полна со поддржувачи и симпатизери. Веднаш по завршувањето на собирот на во Куманово, реагираше партијата на Ахмети.

Ахмети не се плаши дека СДСМ ќе им земат гласови

Тера - 13.11.2016

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети во неделното интервју на Радио Слободна Европа вели дека не се плаши дека СДСМ ќе им земат гласови на престојните избори. Тој смета дека со овој потег СДСМ нема ништо да постигне. „Не, не апсолутно не сме загрижени.

(ВИДЕО) Псовки и навреди за Ахмети во Куманово

+инфо - 13.11.2016

Пријатели на Џемаил Реџепи-Командант Шкипоња, кој беше убиен лани му приредија неочекувано „добредојде“ на Ахмети во кумановската населба Черкези. Жители од Диво Насеље и блиски пријатели на Џемаил Реџепи алијас Командант Шкипоња, поранешен висок ...

ВИДЕО: Псовки и навреди за Амети во кумановско Черкези

А1 On - 13.11.2016

Револтирани жители со довикување пцовки и навреди попладнево му приредија непријатен пречек на Али Ахмети во кумановската населба Черкези, објави Алсат-М. Група граѓани се собраа на влезот на кумановското село Черкезе, со намера да го спречат ...

Ахмети: СЈО професионално да си ја заврши работата

Фокус - 13.11.2016

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети , во интервју за Радио Слободна Европа, вели дека очекува Специјалното јавно обвинителство (СЈО) професионално да ја заврши својата работа . -Јас очекував и очекувам Специјалното јавно обвинителство да ја заврши ...

Со камења по возилото на Ахмети

Тера - 13.11.2016

Група демонстранти се обиде да го попречи партискиот собир на ДУИ во кумановско Черкези, објави Алсат-М . Предводени од роднините и пријателите на Командант Шќипоња, кој беше убиен минатата година, демонстрантите ги блокираа улиците, но беа спречени ...

Искршени стакла на автомобил од делегацијата на Ахмети (ВИДЕО)

+инфо - 13.11.2016

Жителите го блокира патот кон ресторанот каде што требаше да се одржи собирот и средбата на Али Ахмети со активистите на ДУИ. Група граѓани се собраа на влезот на кумановското село Черкезе, со намера да го спречат собирот на ДУИ и лидерот на ...

Ахмети: Има многу центри што работат на недовербата меѓу Албанците и Македонците

+инфо - 13.11.2016

ДУИ како партија функционира како демократско движење каде што се почитува волјата на мнозинството, вели Ахмети. Не, не апсолутно не сме загрижени. Мислиме дека СДСМ нема да добие ништо со овие акробации или, пак, со овие пораки за граѓански партии, ...

Ахмети: Ако СЈО зазема страна тогаш тоа ќе биде штетно за земјата

ТВ21 - 13.11.2016

Во интервју за Радио Слободна Европа, лидерот на ДУИ, Али Ахмети вели дека СЈО мора да работи независно и да не зазема страна, бидејќи според него оваа институција треба да рефлектира правна држава.

Протест во Куманово – искршени стаклата на автомобилот од делегацијата на Ахмети

ТВ21 - 13.11.2016

Група граѓани се собраа на влезот на кумановското село Черкезе, со намера да го спречат собирот на ДУИ и лидерот на партијата Али Ахмети со партиските активисти од Куманово. Собирот на граѓани против ДУИ е организиран од семејството на Џемаил Реџепи ...

„Со крв победив, со крв ќе изгубам“, протест и камења против Ахмети во Куманово

Сакам да кажам - 13.11.2016

Група граѓани на Куманово денес не го пуштија да помине лидерот на ДУИ Али Ахмети кој требаше да има средба со партиските активисти во еден кумановски ресторан, објави Телевизијата 21. “Дали знаеш за што се боревме ние, со крв победив, со крв ќе ...

ДУИ СЕ ОГЛАСИ: Насилни провокатори не му дозволуваа на Ахмети да влезе во Куманово (ВИДЕО)

Телеграф - 13.11.2016

Нивниот обид пропаднал и Али Ахмети ја одржал средбата во Куманово, во сала полна со поддржувачи и симпатизери Веднаш по завршувањето на собирот на во Куманово, реагираше партијата на Ахмети.

ДУИ: Група насилни провокатори му го блокираа влезот на Ахмети во Куманово (ВИДЕО)

Курир - 13.11.2016

Веднаш по завршувањето на собирот на во Куманово, реагираше партијата на Ахмети. Според нив, мала група насилни провокатори се обиделе да му го попречат патот на претседателот на ДУИ, Али Ахмети, кој се движел кон местото на одржување на средбата со ...

(ВИДЕО) Пцовки и навреди за Ахмети во кумановско Черкези

Локално - 13.11.2016

Жители од Диво Насеље и блиски пријатели на Џемаил Реџепи алијас Командант Шкипоња, поранешен висок функционер на ДУИ кој беше убиен лани му приредија неочекувано „добредојде“ на Али Ахмети во кумановската населба Черкези, објави Алсат-М.

(ВИДЕО) Ахмети – Се уште немам проценка за работата на СЈО

Локално - 13.11.2016

Има многу центри кои работат на штета на интегрирањето на Македонија во ЕУ и во НАТО, оценува во интервјуто на Радио Слободна Европа , претседателот на ДУИ Али Ахмети. Тој тврди и дека не се плашат од СДСМ и новите партии на Албанците, велејќи дека ...

ВИДЕО: Пцовки, камења и навреди за Ахмети во Куманово

Локално - 13.11.2016

Жители од Диво Насеље и блиски пријатели на Џемаил Реџепи алијас Командант Шкипоња, поранешен висок функционер на ДУИ кој беше убиен лани му приредија неочекувано „добредојде“ на Али Ахмети во кумановската населба Черкези, објави Алсат-М .

Видео: Ахмети непожелен во Куманово – се врати со искршени стакла на автомобилот

Позитив.мк - 13.11.2016

Група граѓани се собраа на влезот на кумановското село Черкезе, со намера да го спречат собирот на ДУИ и лидерот на партијата Али Ахмети со партиските активисти од Куманово. Собирот на граѓани против ДУИ е организиран од семејството на Џемаил Реџепи ...

(ВИДЕО) Искршени стакла на автомобил од делегацијата на Ахмети

Репортер - 13.11.2016

Група граѓани се собраа на влезот на кумановското село Черкезе, со намера да го спречат собирот на ДУИ и лидерот на партијата Али Ахмети со партиските активисти од Куманово. Собирот на граѓани против ДУИ е организиран од семејството на Џемаил Реџепи ...

ВИДЕО: Скршени стаклата на автомобилот на делегацијата на Ахмети во Черкезе

Фактор - 13.11.2016

Група граѓани се собраа на влезот на кумановското село Черкезе, за да го спречат собирот на ДУИ и лидерот на партијата, Али Ахмети со партиските активисти од Куманово. Мештаните своето незадоволство го искажаа и со крешење на стаклото на едно од ...

Ахмети: ДУИ не се плаши од СДСМ – граѓанскиот концепт им е пропаднат!

Вечер - 13.11.2016

"Не, не апсолутно не сме загрижени. Мислиме дека СДСМ нема да добие ништо со овие акробации, да ги наречам организациски, или, пак, со овие пораки за граѓански партии, бидејќи е изненаден и самиот албански електорат од каде излегоа тие како ...

(ВИДЕО) Пцовки и навреди за Ахмети во Куманово

Репортер - 13.11.2016

Жители од Диво Насеље и блиски пријатели на Џемаил Реџепи алијас Командант Шкипоња, поранешен висок функционер на ДУИ кој беше убиен лани му приредија неочекувано „добредојде“ на Али Ахмети во кумановската населба Черкези, објави Алсат-М.

(ВИДЕО)Искршени стакла на автомобил од делегацијата на Ахмети

Бриф - 13.11.2016

Група граѓани се собраа на влезот на кумановското село Черкезе, со намера да го спречат собирот на ДУИ и лидерот на партијата Али Ахмети со партиските активисти од Куманово. Собирот на граѓани против ДУИ е организиран од семејството на Џемаил Реџепи ...

Блокиран патот Куманово – Скопје, искршени прозорци на автомобилот на делегацијата на Ахмети (видео)

Кумановски м. - 13.11.2016

Група граѓани се собраа на влезот на кумановското село Черкезе, со намера да го спречат собирот на ДУИ и лидерот на партијата Али Ахмети со партиските активисти од Куманово, објави ТВ21 . Собирот на граѓани против ДУИ е организиран од семејството на ...

ДУИ: Мала група насилни провокатори се обидоа да го спречат собирот во Куманово

Фактор - 13.11.2016

Мала група насилни провокатори се обиделе да му го попречат патот на претседателот на Демократска партија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети, кој се движел кон местото на одржување на предизборниот собирот во Куманово, соопштуваат од ДУИ.

Ахмети не се плаши дека СДСМ ќе им земат гласови

Макфакс - 13.11.2016

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети во неделното интервју на Радио Слободна Европа вели дека не се плаши дека СДСМ ќе им земат гласови на престојните избори. „Не, не апсолутно не сме загрижени. Мислиме дека СДСМ нема да добие ништо со овие акробации, да ги ...

Група насилни провокатори му го блокираа влезот на Ахмети во Куманово

Република - 13.11.2016

Мала група насилни провокатори се обиделе да му го попречат патот на претседателот на ДУИ, Али Ахмети, кој се движел кон местото на одржување на средбата со кумановци. Веднаш по завршувањето на собирот на во Куманово, реагираше партијата на Ахмети.

Ахмети за РСЕ: Има многу центри што работат на создавање хаос во Македонија

Мета - 13.11.2016

Има многу центри кои работат на штета на интегрирањето на нашата земја во ЕУ и особено во НАТО, оцени лидерот на ДУИ, Али Ахмети, во интервју за „ Радио Слободна Европа“. – Има многу центри што работат во насока на создавање хаос, недоверба меѓу ...

(ВИДЕО) Пцовки и навреди за Ахмети во Куманово

Бриф - 13.11.2016

Жители од Диво Насеље и блиски пријатели на Џемаил Реџепи алијас Командант Шкипоња, поранешен висок функционер на ДУИ кој беше убиен лани му приредија неочекувано „добредојде“ на Али Ахмети во кумановската населба Черкези, објави ...

(ВИДЕО) Летаа камења кон Ахмети во Куманово, полицијата го спасуваше

Репортер - 13.11.2016

Голема група демонстранти се обиде да го попречи партискиот собир на ДУИ кумановско Черкези. Предводени од роднините и пријателите на Командант Шќипоња, кој беше убиен минатата година демонстрантите ги блокираа улиците, но беа спречени од полицијата ...

Ахмети за РСЕ: СДСМ нема право на албанските гласови

Стандард - 13.11.2016

Не, не апсолутно не сме загрижени. Мислиме дека СДСМ нема да добие ништо со овие акробации или, пак, со овие пораки за граѓански партии, бидејќи е изненаден и самиот албански електорат од каде излегоа тие како спасители, вели лидерот на ДУИ, Али ...

Ахмети не се плаши дека СДСМ ќе им земат гласови

Фактор - 13.11.2016

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети во неделното интервју на Радио Слободна Европа вели дека не се плаши дека СДСМ ќе им земат гласови на престојните избори. Тој смета дека со овој потег СДСМ нема ништо да постигне. „Не, не апсолутно не сме загрижени.

Полицијата го спасуваше Ахмети во Куманово

Стандард - 13.11.2016

Група демонстранти се обиде да го попречи партискиот собир на ДУИ во кумановско Черкези, објави Алсат-М . Предводени од роднините и пријателите на Командант Шќипоња, кој беше убиен минатата година, демонстрантите ги блокираа улиците, но беа спречени ...

ДУИ обвини дека насилни провокатори му го блокиралe влезот на челникот Али Ахмети во Куманово

Макфакс - 13.11.2016

Мала група насилни провокатори се обиделе да му го попречат патот на претседателот на Демократска партија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети, кој се движел кон местото на одржување на предизборниот собирот во Куманово во неделата, реагираше ...

(ВИДЕО) Искршени стаклата на делегацијата на Ахмети во кумановско Черкезе

еМагазин - 13.11.2016

Група граѓани денеска се собраа на влезот на кумановското село Черкезе, со намера да го спречат собирот на ДУИ и лидерот на партијата Али Ахмети со партиските активисти од Куманово, пренесува телевизијата ТВ 21.

ДУИ: Насилни провокатори му го блокираа влезот на Ахмети во Куманово

еМагазин - 13.11.2016

Мала група насилни провокатори се обиделе да му го попречат патот на претседателот на Демократска партија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети, кој се движел кон местото на одржување на предизборниот собирот во Куманово во неделата, реагираат од ДУИ.

ДУИ: Група насилни провокатори му го блокираа влезот на Ахмети во Куманово

Пулс24 - 13.11.2016

Веднаш по завршувањето на собирот на во Куманово, реагираше партијата на Ахмети. Според нив, мала група насилни провокатори се обиделе да му го попречат патот на претседателот на ДУИ, Али Ахмети, кој се движел кон местото на одржување на средбата со ...

Ахмети: СДСМ нема право на албанските гласови

еМагазин - 13.11.2016

Не, не апсолутно не сме загрижени. Мислиме дека СДСМ нема да добие ништо со овие акробации или, пак, со овие пораки за граѓански партии, бидејќи е изненаден и самиот албански електорат од каде излегоа тие како спасители, вели лидерот на ДУИ, Али ...

ДУИ: Мала група насилни провокатори се обидоа да го спречат собирот во Куманово

Либертас - 13.11.2016

Мала група насилни провокатори се обиделе да му го попречат патот на претседателот на Демократска партија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети, кој се движел кон местото на одржување на предизборниот собирот во Куманово, соопштуваат од ДУИ.

ВИДЕО: Искршени стакла на автомобил од делегацијата на Ахмети во Куманово

Либертас - 13.11.2016

Група граѓани се собраа на влезот на кумановското село Черкезе, со намера да го спречат собирот на ДУИ и лидерот на партијата Али Ахмети со партиските активисти од Куманово. Собирот на граѓани против ДУИ е организиран од семејството на Џемаил Реџепи ...

ВИДЕО: Пцовки и навреди за Ахмети во Куманово

Либертас - 13.11.2016

Жители од Диво Насеље и блиски пријатели на Џемаил Реџепи алијас Командант Шкипоња, поранешен висок функционер на ДУИ кој беше убиен лани му приредија неочекувано „добредојде“ на Али Ахмети во кумановската населба Черкези, објави Алсат-М.

ВИДЕО: Летаа камења кон Ахмети во Куманово, полицијата го спасуваше

Либертас - 13.11.2016

Голема група демонстранти се обиде да го попречи партискиот собир на ДУИ кумановско Черкези. Предводени од роднините и пријателите на Командант Шќипоња, кој беше убиен минатата година демонстрантите ги блокираа улиците, но беа спречени од полицијата ...

Македонија и центрите кои работат на нејзина штета

Р.С.Европа - 11.11.2016

Претседателот на ДУИ Али Ахмети во неделното интервју за РСЕ вели дека имало многу центри кои работат на штета на интегрирањето на земјава во ЕУ и посебно во НАТО. МВР, пак, приведе двајца луѓе за соработка со ИСИС.

Средба на Ахмети со жители од Боговиње

А1 On - 10.11.2016

Лидерот на ДУИ Али Ахмети заедно со градоначалникот на општина Боговиње, Хазби Идризи, претседателот на Изборниот штаб Беким Незири и со претседателот на огранокот на ДУИ, Берзах Бејтулаху-Хаки синоќа се сретнаа со жители од Боговиње.

Средба на Ахмети со жители од Боговиње

ТВ21 - 10.11.2016

Лидерот на ДУИ Али Ахмети заедно со градоначалникот на општина Боговиње, Хазби Идризи, претседателот на Изборниот штаб Беким Незири и со претседателот на огранокот на ДУИ, Берзах Бејтулаху-Хаки синоќа се сретнаа со жители од Боговиње.

Ахмети ги предупреди Албанците да не веруваат во ветувањата за раеви

+инфо - 10.11.2016

Според него, многуте партии ги ослабуваат Албанците. Некои политичари ветуваат рај, меѓутоа, само на збор. Наводно, овие сили ќе ги ослободеле Албанците од „канџите“ и „ропството“, на ДУИ, рече претседателот на Демократската унија за интеграција, ...

Ахмети: На пушката и личи во војна, а на зборот во Собрание

Точка - 10.11.2016

За политичката криза, Пржинскиот договор како излез од неа, и гарант за стабилизација, за предизвиците на партијата, зборуваше во среда лидерот на ДУИ, Али Ахмети пред жителите на Боговиње. „Некои политичари ветуваат рај, меѓутоа, само на збор.

ДУИ ќе добие 5 до 6 пратеници и сега ВМРО у паника ќе му ги пишува говорите на Ахмети

Локално - 10.11.2016

ВМРО е незадоволна од начинот на кој ДУИ ја води предизборната кампања и загрижена дека поради ова нејзиниот стратешки партнер може да остане со помалку од 5 пратеници. Партиски извори тврдат дека во ВМРО постои особена загриженост од скандалозните ...

Ахмети од Боговиње: Албанците сакаат да живеат слободни и без граници

Локално - 10.11.2016

Лидерот на ДУИ Али Ахмети заедно со градоначалникот на општина Боговиње, Хазби Идризи, претседателот на Изборниот штаб Беким Незири и со претседателот на огранокот на ДУИ, Берзах Бејтулаху-Хаки синоќа се сретнаа со жители од Боговиње.

Ахмети: Некои политичари ветуваат рај, меѓутоа, само на збор

Фактор - 10.11.2016

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети вчера во Боговиње рече дека некои политичари ветуваат рај, меѓутоа, само на збор. Вели наводно овие сили ќе ги ослободеле Албанците од „канџите“ и „ропството“, на ДУИ. Смета дека многуте партии ги ослабуваат Албанците.

Ахмети: На пушката и личи во војна, а на зборот во Собрание

Макфакс - 10.11.2016

За политичката криза, Пржинскиот договор како излез од неа, и гарант за стабилизација, за предизвиците на партијата, зборуваше во среда лидерот на ДУИ, Али Ахмети пред жителите на Боговиње. „Некои политичари ветуваат рај, меѓутоа, само на збор.

Ахмети: Албанците не треба да веруваат во рајот што им го ветуваат некои политичари

Стандард - 10.11.2016

Некои политичари ветуваат рај, меѓутоа, само на збор. Наводно, овие сили ќе ги ослободеле Албанците од „канџите“ и „ропството“, на ДУИ, рече првиот човек на ДУИ, Али Ахмети, на вчерашната средба со граѓани во општина Боговиње.

ВМРО се незадоволни и загрижени од кампањата од Ахмети и ДУИ

Позитив.мк - 10.11.2016

Меѓу владините коалициони партнери ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ наводно има недоразбирање поради првите говори на Али Ахмети кои се провокативни и ја нарушуваат меѓусебната позиција, па токму затоа имало интервенции во изборниот штаб во Мала Речица, тврди веб ...

Средба на Ахмети со жители од Боговиње

Телевизија Нова - 10.11.2016

Лидерот на ДУИ Али Ахмети заедно со градоначалникот на општина Боговиње, Хазби Идризи, претседателот на Изборниот штаб Беким Незири и со претседателот на огранокот на ДУИ, Берзах Бејтулаху-Хаки синоќа се сретнаа со жители од Боговиње.

Изборниот штаб на ДУИ суспендиран, сега ВМРО ги пишува говорите на Ахмети

Репортер - 09.11.2016

ВМРО е незадоволна од начинот на кој ДУИ ја води предизборната кампања и загрижена дека поради ова нејзиниот стратешки партнер може да остане со помалку од 5 пратеници. Партиски извори тврдат дека во ВМРО постои особена загриженост од скандалозните ...

Изборниот штаб на ДУИ суспендиран, сега ВМРО ги пишува говорите на Ахмети

Либертас - 09.11.2016

ВМРО е незадоволна од начинот на кој ДУИ ја води предизборната кампања и загрижена дека поради ова нејзиниот стратешки партнер може да остане со помалку од 5 пратеници. Партиски извори тврдат дека во ВМРО постои особена загриженост од скандалозните ...

Ахмети: Новата влада треба да го реши спорот за името

МКД - 08.11.2016

Процесот на организирање и одржување на изборите на 11 декември, задачите на новата влада, интеграцијата на Македонија во НАТО и ЕУ и целосната имплементација на Охридскиот договор беа темите на разговорот на претседателот на Демократската унија за ...

Ахмети се сретна со холандскиот амбасадор Пломп

А1 On - 08.11.2016

Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети денеска во седиштето на партијата во Тетово, се сретна со холандскиот амбасадор во Македонија, Вилем Ваутер Пломп. Од партијата соопштија дека Ахмети и амбасадорот Пломп ...

Ахмети: Приоритет на идната влада треба да биде решение за спорот за името

+инфо - 08.11.2016

Ахмети со холандскиот амбасадор зборувал за потребата за одржување веродостојни и прифатливи избори. Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети, денеска во седиштето на партијата во Тетово се сретна со холанскиот амбасадор ...

Ахмети- Пломп: Новата влада да го официјализира албанскиот јазик

Фокус - 08.11.2016

Лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети денеска оствари средба со холандскиот амбасадор во Македонија, Ваутер Пломп. Ахмети на средбата порачал дека по изборите новата влада ќе треба да се посвети на изнаоѓање решението на спорот ...

Еден Ахмети муч, цело ДУИ чуч!

Фокус - 08.11.2016

Пишува: Рамадан РАМАДАНИ Иако насловот може да измами, ова не е напис за односот на Али Ахмети со неговата партија ДУИ. За тоа сме пишувале порано, а сега е веќе доцна. И за Ахмети и за ДУИ.

Ахмети до Пломп: Идните приоритети на новата Влада мора да бидат решението на спорот за името , владеење на правото и ...

Локално - 08.11.2016

Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети денеска во седиштето на партијата во Тетово, се сретна со холандскиот амбасадор во Македонија, Вилем Ваутер Пломп. Од партијата соопштија дека Ахмети и амбасадорот Пломп ...

Ахмети и Пломп зборуваа за изборите и за задачите на идната влада

Мета - 08.11.2016

За процесот на организирање и на одржување на изборите на 11 декември, задачите на новата влада, како и за интеграцијата на Македонија во НАТО и во ЕУ со целосна имплементација на Охридскиот договор, денеска разговараа претседателот на Демократската ...

Ахмети се сретна со холандскиот амбасадор Пломп

Вечер - 08.11.2016

Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети денеска во седиштето на партијата во Тетово, се сретна со холандскиот амбасадор во Македонија, Вилем Ваутер Пломп. Од партијата соопштија дека Ахмети и амбасадорот Пломп ...

Ахмети на средбата со Пломп: Различни центри ја користат кризата за да не пренасочат од евроатланската ориентација

Либертас - 08.11.2016

За процесот на организирање и на одржување на изборите на 11 декември, задачите на новата влада, како и за интеграцијата на Македонија во НАТО и во ЕУ со целосна имплементација на Охридскиот договор, денеска разговараа претседателот на Демократската ...

ВМРО ДПМНЕ и ДУИ со координирана кампања

Телма - 07.11.2016

Вчерашните говори на Груевски и Ахмети се вовед во предизборната кампања, оценуваат аналитичарите.Очекувањата се дека во наредниот период ќе се интензивираат нападите кон меѓународната заедница, амбасадорите и СЈО.

„Странските служби” влегоа во изборната трка

Р.С.Европа - 07.11.2016

Груевски и Ахмети вчера зборуваа за „центри кои не и мислеле добро на Македонија“, или пак за „странски служби кои не можеле да прелажат народ“. Според аналитичарите, на ваквите изјави треба да се гледа како на најава за изборната кампања во која ...

Аналитичари со оценка за тврдењата на Груевски и Ахмети за инволвираност на странски држави во кризата во Македонија

Алсат-М - 07.11.2016

Предизборна реторика за политички поени или заплашување на населението со нови кризи. Така дел од домашните аналитичари ги коментираат тврдењата на лидерите на ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ, дека странски служби кои не ù мислат добро на Македонија ги спречиле да ...

Нов речник на Ахмети: Кризата ја предизвикаа центри што не ѝ мислат добро на Македонија

МКД - 07.11.2016

Изборите што ни претстојат се важни и не се сомневам во победа на ДУИ. Имавме тежок мандат и не сакам ваквите состојби да ни се повторат. Можевме и подобро ако немавме криза од центри што не ни сакаат добро, изјави Али Ахмети, лидерот на ДУИ на ...

ДУИ на изборите со слоганот „Заедно одлучуваме!“

А1 On - 07.11.2016

„Заедно одлучуваме!„, е слоганот под кој ќе настапи Демократската унија за интеграција(ДУИ) на претстојните парламентарни изборите на 11 декември. Преку слоганот ДУИ порачува дека ќе биде силен и сериозен претставник на Албанците, за кои, наведуваат ...

Ахмети: Центри што не ѝ мислат добро на Македонија нè втурнаа во криза

Курир - 07.11.2016

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска изјави дека центри кои не и мислат добро на Mакедонија ја втурнале државата во криза. Иако не откри за кои центри станува збор, лидерот на ДУИ ги нарече егоистични и регресивни сили кои работат против развојот на ...

ДУИ на изборите со слоганот „Заедно одлучуваме!“

Локално - 07.11.2016

Заедно одлучуваме!„, е слоганот под кој ќе настапи Демократската унија за интеграција(ДУИ) на претстојните парламентарни изборите на 11 декември. Преку слоганот ДУИ порачува дека ќе биде силен и сериозен претставник на Албанците, за кои, наведуваат ...

Ахмети: Центри што не ѝ мислат добро на Македонија нè втурнаа во криза

Вечер - 07.11.2016

Акмети за прв пат призна дека шостојат егоистични и регресивни сили кои ги интересира стагнирањето и кочењето на натамошниот развој на земјата. Иако не откри за кои центри станува збор, лидерот на ДУИ ги нарече егоистични и регресивни сили кои ...

Ахмети на форумот на жени на ДУИ: Изминатите две години да не се повторат

Позитив.мк - 07.11.2016

Во Центарот за култура во Тетово денеска се оддржа собир на Форумот на жени на Демократската Унија за интеграција. На собирот присуствуваше и оддржа обраќање лидерот на партијата Али Ахмети, кој порача дека престојните избори на 11 декември се многу ...

Ахмети: Центри што не ѝ мислат добро на Македонија нè втурнаа во криза

Република - 07.11.2016

Ахмети за првпат призна дека постојат егоистични и регресивни сили кои ги интересира стагнирањето и кочењето на натамошниот развој на земјата. Иако не откри за кои центри станува збор, лидерот на ДУИ ги нарече егоистични и регресивни сили кои ...

ДУИ на изборите со слоганот „Заедно одлучуваме!“

Вечер - 07.11.2016

„Заедно одлучуваме!„, е слоганот под кој ќе настапи Демократската унија за интеграција(ДУИ) на претстојните парламентарни изборите на 11 декември Преку слоганот ДУИ порачува дека ќе биде силен и сериозен претставник на Албанците, за кои, наведуваат ...

ДУИ на изборите со слоганот „Заедно одлучуваме!“

Репортер - 07.11.2016

„Заедно одлучуваме!„, е слоганот под кој ќе настапи Демократската унија за интеграција(ДУИ) на претстојните парламентарни изборите на 11 декември. Преку слоганот ДУИ порачува дека ќе биде силен и сериозен претставник на Албанците, за кои, наведуваат ...

Ахмети: Егоистични и регресивни сили што не ѝ мислат добро на Македонија нè втурнаа во криза

Пулс24 - 07.11.2016

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска изјави дека центри кои не и мислат добро на Mакедонија ја втурнале државата во криза. Иако не откри за кои центри станува збор, лидерот на ДУИ ги нарече егоистични и регресивни сили кои работат против развојот на ...

„Заедно одлучуваме!“ – слоганот со кој ДУИ оди на претстојните избори

Канал 77 - 07.11.2016

„Заедно одлучуваме!“ – вака гласи слоганот под кој Демократската унија за интеграција(ДУИ) ќе настапи на претстојните парламентарни изборите на 11 декември, јавува порталот а1он. Преку слоганот, ДУИ порачува дека ќе биде силен и сериозен претставник ...

Ахмети: Центри што не ѝ мислат добро на Македонија нè втурнаа во криза

Телевизија Нова - 07.11.2016

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска изјави дека центри кои не и мислат добро на Македонија ја втурнале државата во криза. Иако не откри за кои центри станува збор, лидерот на ДУИ ги нарече егоистични и регресивни сили кои работат против развојот на ...

ДУИ на изборите со слоганот „Заедно одлучуваме!“

Телевизија Нова - 07.11.2016

„Заедно одлучуваме!„, е слоганот под кој ќе настапи Демократската унија за интеграција(ДУИ) на претстојните парламентарни изборите на 11 декември. Преку слоганот ДУИ порачува дека ќе биде силен и сериозен претставник на Албанците, за кои, наведуваат ...