Балкан

Уште еден свештеник е уапсен во Србија поради дрога

Макфакс - пред: 3 часа

Полицијата во Краљево синоќа го уапсила С.М. (26) свештеник од Крушевац, кај кого пронашла 52 грама марихуана и 55 грама амфетамин, пренесе Б92. На свештеникот му е одреден притвор, а полицијата истражува дали има врска со претходен случај со дрога ...

8 поврзани вести »

ВТОР СЛУЧАЈ: Најдена е дрога во море

Фактор - пред: 36 мин

Хрватската полиција соопштила дека изминатите денови во морето кај Вис и Хвар e пронајдена значителна количина марихуана. На јужната страна од Хвар вчера се пронајдени два пакета со марихуана, потопени во морската вода, со вкупна тежина од 160 ...

Кога е тешко- Мило

Deutsche Welle - пред: 7 часа

Кампањата за претседателски избори во Црна Гора официјално може да почне. Најсилната партија ДПС го избра кандидатот: лидерот Мило Ѓукановиќ. Негов најсериозен противник е Младен Бојаниќ, поддржан од опозицијата.

11 поврзани вести »

САД ги повикаа косовските пратенци да гласаат за демаркација на границата

+инфо - пред: 5 часа

Амерканскиот амбасадор во Приштина, Грег Делави упати апел до пратениците во косовскиот Парламент денеска да го ратификуваат Договорот за демаркација на границата меѓу Косово и Црна Гора. Делави на Твитер напиша дека извештаите во Косово покажуваат ...

12 поврзани вести »

Видео: Алармантна состојбата во регионот - водата навлезе во 40 куќи

Press24 - пред: 6 часа

Водостојот на реката Сава во Босанска Градишка е во пораст, а во попладневните часови се очекува голем бран од правец на Јасеновац. Нивото на реката измерено утрово во 8 часот изнесувало 868 сантиметри.

18 поврзани вести »

Косово смета дека е време да аплицира за Советот на Европа

Макфакс - пред: 4 часа

Заменик косовскиот премиер Енвер Хоџај изјави дека Косово мора што побрзо да аплицира за членство во Советот на Европа. „Дојде време да поднесеме пријава“, рече Хоџај и додаде дека процесот за прием во Советот на Европа трае од една до три години“, ...

Могерини: До јуни да почнат пристапните преговори на ЕУ со Албанија

А1 On - тукушто објавено

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини изјави денеска дека очекува Европската комисија да даде безусловна препорака за почеток на пристапни преговори со Албанија во следните два до три месеци.

Ник Дучиќ е нов командант на КФОР

А1 On - пред: 32 мин

Полковник Ник Дучиќ, Амерканец со српско потекло, е новиот командант на базата Бонстил, кај Урошевац и на мултинационалната бригада Кфор-Исток. Тој во Косово доаѓа од позицијата командант на 79 пешадиска бригада на Националната гарда на Калифорнија.

Еве ја листата на Грција со предлози за името на Македонија

МКД - пред: 4 часа

Само неколку дека пред историската посета на грчкиот министер за надворешни работи, Атина го испрати предлогот на спогодбата до владата во Скопје во кој имапет предлози за името на земјата, пишуваат грчките медиуми.

Парламентот на Словенија ја потврди оставката на премиерот Миро Церар

Алфа - пред: 2 часа

Словенечкиот Парламент денеска официјално ја потврди оставката на премиерот Миро Церар, но неговиот кабинет ќе продолжи со работа се до формирање на нова влада. Словенечкиот Парламент денеска официјално ја потврди оставката на премиерот Миро Церар, ...

Брзорастечките компании во БиХ остваруваат голем пораст...

Н.Македонија - пред: 3 часа

Главната предност на овие компании е во нудењето квалитетни услуги, што при неповолниот амбиент за претприемаштво во БиХ, дава резултати Околу 500 брзорастечки компании во регионот во текот на 2016 година вработувале повеќе од 200 илјади работници.

Туристка загинала на Плитвичките езера

Слободен Печат - пред: 4 часа

Туристка од Јужна Кореја го изгубила животот кога при прошетка во познатиот хрватски национален парк се лизнала и паднала во провалија длабока 70 метри. Според очевидци, туристката се обидела да направи селфи, при што не внимавала каде се движи, по ...

11 поврзани вести »

Европскиот суд за човекови права ја осуди Турција за притворањето на новинари

Алфа - пред: 5 часа

Европскиот суд за човекови права во Стрзабур денска ја осуди Турција поради притворањето на новинарите Мехмет Алтан и Шахин Алпајм, со оценка дека тие се притворени без да се почитува законот.

4 поврзани вести »

Ја шокираше полицијата: Хрват возел со 4,9 промили алкохол во крвта

Сител - пред: 5 часа

Полицијата во Копривница, во Хрватска запрела маж (47) кој возел со 4,9 промили алкохол во крвта. Пијаниот возач го запреле во петокот, околу пладне, во 12.35 часот на улица во Копривница.

Трагедија избегната за влакно - автобус со кошаркари за малку ќе излетал во провалија во Црна Гора

Press24 - пред: 4 часа

Автобус со кошаркари од клубот „Теод“ се излизлгал синоча околу 2 часот по полноќ од патот на делницата Никшиќ-Шавник, па така за среќа е избегната трагедија, бидејќи автобусот застанал пред провалија.

Каменос: Македонија е една и грчка

А1 On - пред: 9 часа

Не прифаќаме ниту Северна, ниту Јужна, ниту Источна, ниту Западна Македонија, затоа што Македонија е една и грчка, вели лидерот на Независни Грци и коалиционен партнер во грчката Влада, Панос Каменос и уште еднаш го повтори неговиот цврст став од ...

33 поврзани вести »

После поплавите земјотрес ја стресе Црна Гора

Press24 - пред: 6 часа

Заводот за хидрометеорологија и сеизмологија регистрираше утринава во 7 часот и 24 минути земјотрес со помала јачина, на епицентар девет километри западно од Плава. „Силината на овој земјотрес изнесува 3,1 степен според Рихтерова скала, што одговара ...

Турција очекува од ЕУ уште 3 милијарди евра за мигрантите

Денар - пред: 8 часа

Турција очекува од ЕУ целосно да ги спроведе своите ветувања за двегодишниот договор за спречување на нелегалната имиграција во Европа, објавува „Daily Sabah“. Во публикацијата се цитираат зборовите на Реџеп Тајип Ердоган за време на церемонијата за ...

10 поврзани вести »

Романската полиција истражува „сомнителна“ смрт на локален новинар

Сител - пред: 9 часа

Романската полиција соопшти дека истражува „сомнителна“ смрт на познат новинар, кој бил пронајден мртов во неговиот дом во близина на Букурешт. Полицискиот портпарол Чиприан Романеску синоќа изјави дека Андреј Георге починал под сомнителни околности ...

6 поврзани вести »

Фото: Градник „вреден“ 40.000 евра - цариник се посомневал во изјавата на патници, па направил претрес

Press24 - пред: 9 часа

На 17. март 2018 година, на граничниот премин Градина во Србија биле запленети скоро 40.000 непријавени евра. На излезот од Србија, за детална контрола е издвоен „мерцедес“ со германски регистерски таблички, во кое имало тројца турски државјани кои ...

Најнови вестиTop TweetsНастаниМаркетингКонтакт