Економија

Со европски пари земјоделците ќе добијат нови системи за наводнување

Build - пред: 6 часа

Околу 1,7 милиони евра од ИПА фондовите на Европската унија (ЕУ) ќе бидат издвоени за проектот за избор на локации за градење и за изработка на тендерски досиеја за изградба на новите еколошки прифатливи системи за наводнување на земјоделските ...

17 поврзани вести »

Николовски: Новиот предлог-закон за тутун наскоро на јавна расправа

+инфо - пред: 8 часа

Реколтата е многу квалитетна и затоа просечната цена од 217,5 денари е највисока. Новиот закон за тутун е во завршна фаза и деновиве ќе се обликува предлог-текстот кој веднаш ќе се најде на јавна расправа, изјави министерот за земјоделство шумарство ...

5 поврзани вести »

Цената на лајткоин се истрела нагоре по поделбата на крипто-валутата

Стандард - пред: 7 часа

Виртуелната валута лајткоин поскапе за 9,25% до 245,33 долари за готовина денеска, по нејзината разделба на две, соопшти CNBC. Алтернативните на биткоин дигитални пари забележаа раст во цената за 55% за последните седум дена како резултат на нагорен ...

45 поврзани вести »

Транспортерите од Фени и Џи Сол се договорија

24 Вести - пред: 10 часа

Претставници на транспортерите од Фени и на закупецот на комбинатот, швајцарскиот Џи Сол попладнево, на средба во владата, со посредство на вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев постигнаа договор со кој швајцарскиот инвеститор треба да им ...

58 поврзани вести »

Помал број на превезени патници со автобуси кон крајот на 2017 година

Build - пред: 6 часа

Државниот завод за статистика регистрирал намалување на вкупниот број на патници превезени со автобуси во четвртиот квартал од 2017 година. За 5,9% е намалена бројката на превезени лица во патниот патнички превоз, така што со автобуси лани се ...

11 поврзани вести »

Македонски експерти ќе „продаваат памет“ на странски пазари

ТВ21 - пред: 11 часа

Македонските експерти во соработка со консултанти од Швајцарија ќе ги освојуваат странските пазари. Во земјава е формиран Клуб кој ќе организира консултантски услуги за компании надвор од Македонија.

22 поврзани вести »

Македонците само 12 години уживаат во пензионерскте денови – ќе се намали ли дополнително овој период?

Сител - пред: 10 часа

Македонците во просек користат пензија 12 години. Овој податок ја става Македонија во групата земји каде најкратко се уживаат бенефиттите од долгогодишната работа. Просечната возраст за одење во пензија кај нас е 63 години, а просечниот животен век ...

Влада: Независноста на Регулаторна комисија е доведена во прашање

AKO - пред: 10 часа

Владата денеска ја разгледа информација за обврските и роковите кои произведуваат од Законот за утврдување на цени на водните услуги. Од анализата врз основа на оваа информација, произлегува дека Регулаторната комисија за енергетика не ги почитувала ...

ПОЛНИ АВТОБУСИ ОДАТ КОН ГЕРМАНИЈА: Од оваа земја луѓето масовно се иселуваат

Фактор - пред: 10 часа

Во источна Европа иселување има четврт век, а тоа во последно време се случува и во Украина. Како што наведува Блумберг, Украина сега е генератор од каде работници заминуваат во европските држави за подобар живот.

Македонија бара дозвола да извезува свинско месо во ЕУ

Макфакс - пред: 14 часа

Агенцијата за храна и ветеринарство почна со спроведување на активности за добивање на дозвола за извоз на свежо свинско месо на европскиот пазар. Согласно Акциониот план на Агенцијата, предвидено е прекинување на превентивната вакцинација на ...

21 поврзани вести »

Колку досега платил Бил Гејтс данок?

Friday.mk - пред: 11 часа

Основачот на Microsoft, е вториот најбогат човек во светот и единствен кој е пред него е сопственикот на Amazona, Џеф Безос. Сепак, Билј Гејтс поголемиот дел од својот живот го поминал како најбогат човек во светот, а веројатно по тоа ќе биде и ...

17 поврзани вести »

Вработените во шумската полиција преку колективен договор ќе ги унапредуваат работничките права

А1 On - пред: 12 часа

На предлог на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, Владата денеска ја разгледа информација за заштита и унапредување на работничките права преку колективен договор на вработените во шумската полиција.

Тевдовски: Нема да се зголеми возраста за одење во пензија

24 Вести - пред: 13 часа

Иако Меѓународниот монетар фонд и годинава повторно и препорачана на Македонија да ја зголеми возраста за одење во пензија, министерот за финансии смета дека не треба да се направи таков чекор се додека не се исцрпат сите други решенија кои можат да ...

14 поврзани вести »

Транспортерите на протест бараат 4 милиони евра од „Фени“ за пренос на руда

Алфа - пред: 13 часа

Транспортерите што имаат милионски побарувања од комбинатот „Фени“ веќе втор ден го изразуваат своето незадоволство на протест. Тие денеска од 12 до 15 часот го блокираа патот Кавадарци-мотел Дреново, непосредно пред зградата на комбинатот.

17 поврзани вести »

За 18,7 отсто зголемен бројот на патници на аеродромите

+инфо - пред: 16 часа

На скопскиот аеродром минатиот месец се регистрирани 145.592 патници, за 18,3 проценти повеќе споредено со јануари 2017 година. Од двата аеродрома во Македонија, во Скопје и во Охрид, во јануари годинава се превезени 151.381 патник, што претставува ...

16 поврзани вести »

„Пелистер“ три месеци ќе копа јаглен за РЕК Битола по цена од 87,8 денари од гигаџул, велат од ЕЛЕМ

Сакам да кажам - пред: 16 часа

РЕК Битола склучила договор со фирмата Пелистер за привремен ископ и транспорт на јаглен по цена од 87,80 денари по гигаџул. АД Електрани на Македонија (ЕЛЕМ) соопшти дека откако фирмата Трансмет, која го доби последниот тендер за ископ на јаглен, ...

27 поврзани вести »

Закон за аудио и аудиовизуелни медиуми

24 Вести - пред: 13 часа

Конечниот текст на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги кој се најде пред Влада е апсурден, неприменлив и штетен затоа што домашните операторите не може со изјави да гарантираат за програмата за странските серзвиси кои ги реемитуваат.

До Државниот инспекторат за труд работниците најмногу се жалат на неисплаќањето на платите

Академик - пред: 17 часа

Во Македонија е потребно поголемо и посилно синдикално организирање со нагласена заштита на работничките права и правата од работен однос, за кои пак, работодавците мора да имаат свест и развиена практика на доследно законско почитување, вели Злате ...

Нагада за Арсовска на Светскиот инвестициски форум на бизнис- ангели

МРТ - пред: 16 часа

За време на тридневниот форум, Арсовска од ССК ќе биде специјален говорник на самитот за влијанието на инвестициите, со фокус на улогата на жените- лидери... Претседателката на Сојузот на стопански комори, Данела Арсовска наградена на Светскиот ...

6 поврзани вести »

Бескомпромисна заложба за социјална правда

CivilMedia - пред: 14 часа

Светскиот ден на социјалната правда во Македонија и оваа година нѐ исправа пред прашањето во каква тоа социјална држава живееме. Одговорот е очигледен. Како организација за човекови права и слободи, ЦИВИЛ со децении наназад ги алармира јавноста и ...

9 поврзани вести »
Најнови вестиTop TweetsНастаниМаркетингКонтакт