Кошарка

Звезда се прошета во Скопје, МЗТ немоќен против шампионот во АБА

МКД - пред: 5 часа

„Штрковите" им се вратија на поразите откако вечерва пред своите фанови загубија во дуелот со Црвена ѕвезда, шампионот во АБА славеше во „Јане Сандански" со убедливи 58-92 МЗТ Скопје не успеа да сврзе две победи, по триумфот над Цибона вечерва ...

35 поврзани вести »

МОЛКОТ ЗАВРШИ: Наумоски ќе го консултира УО дали ќе има вонредно Собрание

SportMedia - пред: 3 часа

Дали инцијативата за свикување на вонредно Собрание на МКФ, поднесена од страна на екс-репрезентативецот Владо Илиевски е валидна или не, ќе одлучи, многу извесно, Управниот одбор на МКФ. За утре попладне, од 17.часот (во просториите на ...

9 поврзани вести »

ВИДЕО: Пред 12 години Коби Брајант постигна 81 поен против Торонто

Gol.mk - пред: 7 часа

На денешен ден пред точно 12 години, Коби Брајант испиша нова историска страница во НБА лигата и постигна 81 поен во дуелот со Торонто (122-104). „Стејплс центарот“ како и целата кошаркарска јавност беше сведок на еден од најталентираните офанзивни ...

36 поврзани вести »

Блокотехна на гости ги победи ,,Битолчани”, младите Соколи поразени од Струмица

Дерби - пред: 15 часа

Тимот на Блокотехна продолжува со добрите игри и со последната победа против Пелистер, му ,,диши во врат” на Работнички во Првата лига. Кошаркарите на Блокотехна целиот натпревар диктираа победничко темпо и на крајот од првото полувреме заминаа со ...

8 поврзани вести »

Дончиќ за својот идол Петровиќ: Би ја украл цела негова игра, особено шутот за три поени

Gol.mk - 21.01.2018

Сите го сметаат за наследник на големиот Дражен Петровиќ, а тој со неговата игра на само 18 години покажува дека е достоен за таквите споредби. Се работи за Лука Дончиќ, словенечкиот репрезентативец, кој минатата година го освои златниот медал со ...

ЖЕЉКО ЛУКАЈИЌ: Андреј и Андреј – тоа е добивката од вакви мечеви

SportMedia - пред: 5 часа

МЗТ Скопје, би се рекло и очекувано, загуби од Црвена Звезда. На крајот и повеќе од убедливо (58:92), но шефот на стручниот штаб на „сино-белите", Жељко Лукајиќ не делуваше премногу разочарано од крајниот епилог на вечерашниот дуел против веројатно ...

Неочекувано: Милвоки му „удри клоца“ на Кид!

Дерби - пред: 2 часа

Џејсон Кид повеќе не е тренер на НБА составот Милвоки Бакс, објави клубот од Висконсин. Оваа информација дојде како гром од ведро небо со оглед на тоа што претходно немаше никакви шпекулации, сознанија оти легендарниот ас може да остане без работа ...

Тоа е тоа, одиме понатаму, во петок е Олимпијакос, во понеделник – Партизан!

SportMedia - пред: 4 часа

Црвена Зѕевзда релативно лесно стигна до планираната цел на вечерашното гостување во Скопје. МЗТ Скопје конкурирапше само во првата четвртина. Но по онаа серија од (9-0) во средишниот дел на втората, се некако си дојде на своето место.

Костоски и Питешти без одговор за Крајова

Дерби - пред: 6 часа

Александар Костоски со Питешти не успеа позитивно да одговори на предизвикот и гостувањето кај Крајова во романското првенство. Домаќините одиграа меч на повисоко ниво, ги добија во своја полза првите три периоди, а тоа беше повеќе од доволно за ...

Антиќ на клупата, ама во „цивилка" (ФОТО)

SportMedia - пред: 6 часа

Најавите од стручниот штаб на Црвена Ѕвезда се реализираа. Нашиот најдобар кошаркар, иако беше дел од двата тренинзи кои ги одржа шампионот на АБА лигата, сепак, остана на клупата. Односно натпреварот во СЦ Јане Сандански" го следи во „цивилно ...

Вакво тепање не сте виделе: Борба за една топка прерасна во – бокс меч (ВИДЕО)

Sport 1 - пред: 18 часа

Дуелот во италијанската кошаркарска лига помеѓу Виртус Болоња и Тренто ќе остане запаметена по невиденото тепање, кое започна буквално од – ништо. Во центарот на вниманието беа Алесандро Џентиле и Хорхе Гитиерез, а искра за бокс мечот – борба за ...

Детроит даде кош на 4,7 секунди и мислеше дека победи, но тоа е НБА (Видео)

SportMedia - пред: 14 часа

Меч кој беше решен буквално во последната секунда се одигра во Детроит, каде домаќините сепак не ги израдуваа навивачите. Бруклин беше тимот кој се радуваше на победата и тоа од 101:100. Детроит беше во негатива од еден поен, но домаќините изведоа ...

Одличниот Димитријевиќ не можеше сам против Мурсија

Дерби - пред: 17 часа

Македонскиот репрезентативец, Ненад Димитријевиќ беше најдобар поединец и најдобар стрелец, но тоа не беше доволно Хувентуд да ја прекине негативната серија и да слави над Мурсија пред своите гледачи (62-71).

„Ќе дојдам во твојата куќа во Турција и ќе те е*ам се додека не искрвариш“

Спортклуб - 21.01.2018

Претседателот на кошаркарскиот клуб Панатинаикос, Димитрис Јанакопулос предизвика голем интерес и бес кај навивачите на Фенербахче поради погрдната фотографија која ја испрати кон тренерот на турскиот клуб, Жељко Обрадовиќ.

НБА Топ 10: Расчистете го патот, доаѓа „летечкиот“ Вигинс (Видео)

Дерби - 21.01.2018

Богата беше синоќешната програма во НБА лигата, паднаа многу атрактивни потези, а десетте најдобри се најдоа на најновата Топ 10 листата. Врвот овој пат е резервиран за ѕвездата на Минесота Тимбервулвс, Ендрју Вигинс кој имаше свое шоу со моќни ...

Шестдневни подготовки за „црвено-жолтите" во февруарскиот „прозорец"

SportMedia - 21.01.2018

Подготовките на македонската репрезентација за дуелот со Словачка на 25 февруари во Скопје, ќе траат шест дена. Селекторот Јорданчо Давитков првиот тренинг го закажа за 19 февруари во салата на СЦ „Јане Сандански".

Шкупи се засили со Американците Рендолф и Хил

Екипа - 21.01.2018

По последниот пораз од Шелистер во Чаир, КК Шкупи за продолжението од шампионатот во Првата македонска фудбалска лига се засили со Американците Дариуш Рендолф и Дензел Хил. Претходно, како што е познато, чаирчани ги подновија играчките редови со ...

Како за седум секунди се даваат пет поени? (ВИДЕО)

SportMedia - 21.01.2018

Џејмс Џонсон одигра одличен натпревар во Шарлот, и беше еден до најзаслужните што на крајот неговиот Мајами излезе како победник. Последната минута од мечот беше негова. Во рок од седум секунди успеа да реализира пет поени, и да донесе пресврт, а ...

Најнови вестиTop TweetsНастаниМаркетингКонтакт