Култура

Високо одликување за Раде Силјан од Претседателот на Унгарија

А1 On - пред: 23 мин

Претседателот на Унгарија, Јанош Адер, по повод националниот празник на државата, го одликува Раде Силјан со орденот „Златен крст за заслуги“. Ова високо признание на познатиот македонски писател му се доделува за неговиот повеќедецениски ангажман ...

Графичари од 35 земји од светот учесници на “Меѓународно биенале во мала графика”

Алфа - пред: 16 часа

125 графичари од 35 земји ширум светот учествуваа на Осмото по ред “Меѓународно биенале во мала графика", што се одржа синоќа во Тетово 125 графичари од 35 земји ширум светот учествуваа на Осмото по ред “Меѓународно биенале во мала графика", што се ...

4 поврзани вести »

Годинашново издание на Струмица Опен Фестивал од 10 до 19 август

А1 On - пред: 17 часа

Годинашново седмо издание на Струмица Опен Фестивал ќе се одржи од 10 до 19 август, соопшти организаторот, Здружението „Културен забавен живот“. – Од 10 до 19 август, Струмица ќе ги активира своите уникатни сцени под отворено небо и по седми пат ќе ...

Во Битола јавна трибина „Мајчинство, љубов, живот“ со поетесата Ана Бунтеска

А1 On - пред: 19 часа

Македонско научно друштво-Битола во рамки на програмата на одделението за применети науки и медицина при МНД-Битола, одржа јавна трибина, разговор на тема „Мајчинство, љубов, живот“ на која гостинка беше поетесата Ана Бунтеска, членка на Друштвото ...

Виенски бал без Трифун Костовски

Репортер - пред: 19 часа

Трифун Костовски и неговото семејство, е еден од иницијаторите за одржување на Виенскиот бал, елитниот настан, кој секоја година се одржува традиционално во хотелот „Александар палас“. Во разговор за Независен.мк тој зборува за Виенскиот бал во ...

17 поврзани вести »

„Македоника литера“ ја објави новелата „Двозначен“ од велшката писателка Стиви Дејвис

МКД - 16.03.2018

Друштвото за издавачка дејност „Македоника литера“ од Скопје, неодамна ја објави новелата „Двозначен“ од велшката писателка Стиви Дејвис, во превод од англиски јазик на Дарко Цветаноски. Новелата „Двозначен“ е приказна за Себастијан, син на Џек ...

Неделен репертоар на Драмскиот театар Скопје (19.03.-25.03.2018)

Divian Arts - тукушто објавено

На репертоарот на Драмскиот театар Скопје од 19.03 до 25.03.2018 ќе имате можност на сцената на Театарот да ги проследите следните претстави: ден и час: 20.03.2018 (вторник) | 20.00 претстава: СЕКС ДРОГА И РОКЕНРОЛ играат: Сашо Тасевски автор: Ерик ...

„Инкубатор“ - спој на младост и креативност

Канал5 - пред: 32 мин

Нова културна програма „Инкубатор“ беше промовирана неодамна со цел да ги интегрира младите креативци во современиот уметнички контекст, овозможувајќи им професионална поддршка, менторство и простор за реализација на нивните идеи.

Велес слави седум децении театар во новата зграда, која веќе прокиснува

Факултети - пред: 2 часа

Најпопуларна претстава во театарот „Јордан Хаџиконстантинов-Џинот“ е „Тоалет за дами“ во режија на Деан Дамјановски, за која се бара карта повеќе Народниот театар „Јордан Хаџиконстантинов-Џинот“ од Велес годинава одбележува 70 години постоење.

Секојдневните и необични рутини на Волт Дизни

Факултети - пред: 2 часа

Фото: Getty Images Рутината на Волт Дизни била далеку од статична. Не само што секојдневно се соочувал со секакви видови задачи, од прегледување филмски раскази до планирање на изградбата на Дизниленд, туку неговата улога драстично се менувала низ ...

Проклетството на жените во животот и делото на Едгар Алан По

Факултети - пред: 2 часа

( Фото: Wikimedia Commons ) Некогаш одамна, еден мистичен човек тргнал во потрага по инспирација. Долго скитал додека ја пронашол дури од таа страна на романтизмот. Патот бил тежок, матен, полн со предизвици и инспиративни средби.

„Жизел“ и „Помеѓу соништа и летови“ оваа недела на сцената на МОБ

Република - пред: 2 часа

Ова е неделниот репертоар на 18.03 – 31.03.2018 21 март среда, 20 часот балетска претстава диригент: улоги: балетскиот ансамбл и оркестарот при МОБ 30 март петок, 20 часот камерна опера компизитор: диригент: ...

„Одбројување“ на Фросина Пармаковска е Роман на годината за 2017 година

МКД - пред: 19 часа

Романот „Одбројување“ на Фросина Пармаковска, објавен од издавачката куќа „Или-Или“, ја доби наградата „Роман на годината“ за 2017 година, за најдобро романескно дело напишано на македонски јазик, која ја доделува Фондацијата за промоција и ...

Продуцентот Русе Арсов е новиот директор на Младинскиот културен центар во Скопје

МКД - пред: 17 часа

За в.д. директор на ЈУ Младински културен центар (МКЦ) во Скопје е назначен Русе Арсов, досегашен програмски уредник на Младинскиот културен центар, завршен продуцент и член на програмскиот совет на фестивалот Млад Отворен Театар (МОТ). Новиот в.д.

Отворена изложбата „Париски сигнатури“

Телма - пред: 18 часа

Во рамките на одбележувањето на Франкофонијата во Македонија и 25 години од воспоставувањето на дипломатските односи меѓу двете земји во галеријата „АКАНТУС“ беше отворена изложбата „ПАРИСКИ СИГНАТУРИ“.

Градскиот хор од Гевгелија утре прославува 20 години постоење

Канал5 - пред: 20 часа

Градскиот мешан хор „Гортинија“, којшто зазема посебно место во гевгелиската музичка историја, утре одбележува 20 години уметничка активност. Значајниот јубилеј хорот ќе го прослави со свечен концерт во салата на Народниот театар,на кој под ...

Заедничка изложба на македонски и француски млади фотографи

Макфакс - пред: 22 часа

Во рамките на соработката на Македонија и Франција, општините Дебар и ИФ до сега реализираа неколку успешни проекти со средства на ЕУ. Покрај соработката на локалните власти на двете опптини, има добра соработка и на невладиниот сектор и младите.

Интервју со Влатко Стефановски: Живееме во време на хиперматеријализам

Независен - 17.03.2018

Времињата во кои живееме се напнати и стресни, постојано се рекламираат нови брендови, насилно ти прикажуваат што треба да правиш. И да сакаш да отидеш да живееш во колиба во шума, не можеш, затоа што колиба не се рекламира.

Музеј во Париз ќе дозволи голи посетители за Денот на нудизмот

Оff.net - 17.03.2018

Ако во мај ве води патот накај Париз, и ако случајно по пат ви се загуби куферот, тоа ќе ви дојде таман за да посетите изложба на која услов е да не бидете облечени. Ако успеете да најдете ...

Рускиот костец со Западот е географски, а не идеолошки (3)

Окно - 16.03.2018

Продолжува од вториот дел . прв дел За да ги осигура Русите дека НАТО не е закана, администрацијата на Клинтон си земале здраво за готово дека руските интереси, по ерата на гласност и перестројка, нема да се судрат со интересите на НАТО.

Најнови вестиTop TweetsНастаниМаркетингКонтакт