Култура

Објектите од „Скопје 2014“ ќе се бришат од Регистарот на културно наследство

Build - пред: 6 часа

Сите незаконски запишани споменици и објекти од проектот „Скопје 2014“ во Регистарот на културно наследство на Македонија ќе бидат избришани од него. Оваа информација денеска ја обелодени министерот за култура Роберт Алаѓозовски, којшто одржа прес – ...

20 поврзани вести »

Министерот за култура без одговор на прозивката од опозицијата за оставка

Телма - пред: 11 часа

Ресорниот министер, Роберт Алаѓозовски без одговор на прозивката на опозицијата , да ја повлече Годишната програма за култура и да поднесе оставка, по многубројните реакции во јавноста околу одлуките на комисиите.

36 поврзани вести »

Со посна трпеза заврши „Прочка 2018“

Шеталиште - пред: 11 часа

Традиционално активностите за меѓународниот карневал „Прочка 2018“ завршија со посна трпеза, што ја организира здружението „Прилепски мечкари“, во трпезаријата од манастирот „Свети Ѓоргија“ „Овој е наш традиционален ручек, се организира секогаш по ...

30 поврзани вести »

Уметничката колекција на Рокфелер оди на аукција

Кумановски м. - пред: 10 часа

loading... Аукциската куќа „Кристи“ ќе продава стотина уметнички дела од колекцијата на Дејвид Рокфелер и неговата сопруга Пеги, меѓу кои има и слики на Матис, Моне и Пикасо. Колекцијата од утре до 8 март ќе може да се види во Лондон, а потоа ќе ...

6 поврзани вести »

Повелба на ДПМ за академик Милан Ѓурчинов

Канал5 - пред: 16 часа

Друштвото на писателите на Македонија денеска организираше трибина во чест на 90 години од раѓањето и 60 години членство во ДПМ на академик Милан Ѓурчинов. Претседателот на ДПМ Веле Смилевски му врачи Повелба за шестдецениското членство, за која ...

12 поврзани вести »

3 совети за успех од еден од најбогатите луѓе во светот

Денар - пред: 18 часа

Директорот на „Alibaba“ и еден од најбогатите луѓе на светот, кинезот Џек Ма има 3 совети без кои, како што смета, не би дошол до успехот кој го направи 28 најмоќен човек во светот, според магазинот Форбс.

Роман на годината - извадоци од пристигнатите романи (12)

Окно - пред: 5 часа

Јусуф Сулејман, Ананка (Антолог) Голем шегаџија беше Арбин, затоа понекогаш, за да го засмее Меќабил, го задеваше со прашањето: „Што ти значи да бидеш Маџир, нели е тешка работа?“, велеше Арбин, помалиот брат на Ананка.

„Македоника литера“ го објави романот „Мелница за мумии“ на чешкиот писател Петр Станчик

МКД - пред: 11 часа

Друштвото за издавачка дејност „Македоника литера“ од Скопје деновиве го објави романот „Мелница за мумии“ на чешкиот писател Петр Станчик, во превод од чешки јазик на Донка Роус. Книгата е наградена со најпрестижната книжевна награда во Чешка – ...

Марија Монтесори: Методи на воспитување на децата

Exclusive.mk - пред: 10 часа

Марија Монтесори (1870-1952) познат педагог од Италија, докторка и творец на педагошка метода, образован работник, педагог и филозоф. Преку својот процес има многу помогнато во однос на тоа да се смени ставот на воспитување на децата.

На денешен ден-20 февруари е отворен Метрополитен музејот во Њујорк

Република - пред: 17 часа

На денешен ден-20 февруари 1872 година е отворен е Метрополитен во Њујорк, еден од најголемите музеи во светот. Музејот на уметноста „Метрополитен“ или попознат само како Мет се наоѓа на источниот крај на Централ парк и поседува постојана збирка ...

Повлечена одлуката Орхан Памук да стане почесен граѓанин на Сараево

Оff.net - пред: 15 часа

Нобеловецот, кој е познат критичар на Ердоган, беше номиниран за ова признание во текот на пишувањето сценарио за војната во Босна, a пред неговата најавена посета на градот оваа пролет. Но Сараево неодамна се ...

D & d

Окно - пред: 17 часа

Пространството на ходникот тера на галоп се прашувам кој ден е колку е часот од каде сум долетала халите ме носат нема многу луѓе да брзаат освен моделите на билбордите да стигнат белите лица да влезат. Излез С16. Ја чекам торбата.

Повеќе жени-авторки во викторијанска доба отколку во модернизмот...

Н.Македонија - пред: 15 часа

Повеќе жени-авторки во викторијанска доба отколку во модернизмот Истражувачи од универзитетите во Илиноис и Калифорнија анализирале 104 илјади романи напишани во периодот од 1780 до 2007 година.

„Уханија“ на поетот Борче Панов ќе биде промовирана во Скопје

МКД - пред: 19 часа

Во Читалната „Славко Јаневски“ во Скопје, на 23 февруари, со почеток од 18.30 часот, ќе се одржи промоција на поетската книга „Уханија“ од познатиот македонски поет Борче Панов. За поетската книга „Уханија“ ќе зборуваат кантавторот, поет и филозоф ...

Битолската библиотека го одбележува Меѓународниот ден на мајчиниот јазик

Шеталиште - пред: 14 часа

Јазикот е културно наследство во кое што се обединува духовната и материјалната култура на човештвото. Македонскиот јазик е најреферентното обележје на македонскиот народ. Да се занемари македонскиот јазик, значи да се занемари естетиката на ...

Ноќ со Павле Камилоски и романтични шансони, канцони и шпански песни

Република - пред: 19 часа

Ноќ со Павле Камилоски и романтични шансони, канцони и шпански песни, како и медитеранска и класична музика е уникатното музичко доживување што ќе се одржи во Дистрикт Бар и Ресторан, на 24 февруари (сабота), со почеток во 20.30 часот.

4 поврзани вести »

Утврдена Програмата за одбележување значајни историски и културни настани во Битола

Канал5 - пред: 19 часа

Советот на општина Битола ја утврди Програмата за одбележување значајни историски и културни настани. Според Валентин Груевски, претседател на Советот на општина Битола во програмата содржани се важни датуми од историјата на градот, настани за ...

Детски пиеси од Сашо Огненовски излегоа во Белград...

Н.Македонија - пред: 18 часа

Детски пиеси од Сашо Огненовски излегоа во Белград Збирка детски пиеси од Сашо Огненовски излезе деновиве во превод на српски јазик во издание на книгоиздателството „Алма“ од Белград. Насловот на книгата е „Волшебниот компас“ и содржи пет пиеси ...

Промоција на публикација за Римскиот театар-Скупи во Музеј на Град Скопје

Република - пред: 19 часа

В петок (23.02) во археолошката сала на Музејот на Град Скопје, со почеток во 12 часот, ќе биде промовирана публикацијата „Римскиот град-Скупи“ (археолошки истражувања од (2013-2016) на група автори.

Пролетни работилници по креативно пишување...

Н.Македонија - пред: 18 часа

Пролетни работилници по креативно пишување Пролетни работилници по креативно пишување на ориентални кратки поетски форми ќе се случуваат во текот на март, еднаш седмично, секој четврток од 20 часот.

Најнови вестиTop TweetsНастаниМаркетингКонтакт