Музика

Струмичкиот карневал годинава од 14 до 21 февруари

Радио МОФ - пред: 5 часа

Годинашниов Интернационален струмички карневал ќе се одржи од 14 до 21 февруари. Трите главни карневалски денови се 16, 17 и 18 февруари. Со традиционалниот маскенбал (16 февруари) и изборот на принц и принцеза на струмичкиот карневал традиционално ...

Егзит е официјално најдобар фестивал во Европа!

Популарно - 18.01.2018

EXIT е официјално најдобар фестивал во Европа, објавено е синоќа на доделувањето на Европските фестивалски награди во Холандија! EXIT победи во главната категорија во конкуренција со вртоглави 350 фестивали од повеќе од 35 земји, со повеќе од милион ...

9 поврзани вести »

Оваа преработка на наше изворно македонско оро мора да ја слушнете (ВИДЕО)

Популарно - 18.01.2018

Момчило Митровски Момо деновиве го промовираше проектот кој нема да остави никого рамнодушен, посебно љубителите на убавата македонска музика и почитувачите на нашето изворно творештво. Имено, станува збор за „Чамче“, изворно македонско оро кое ...

(ВИДЕО) „Екстра Бенд Скопје“ снимија свое музичко шоу со преработка на песни, актуелни и барани од публиката.

Екран - пред: 19 часа

Момците кои минатата година ја заокружија со рекорден број на настапи, сериозно го сфатија барањето на публиката и решија во новата 2018 година да изненадат со проект кој ќе допре дури и до најпребирливите музички вкусови.

Премиера на „Македонисимо“ во лондонски „Вигмор хол“...

Н.Македонија - 18.01.2018

По Лондон овој музички проект на Симон Трпчески и композиторот Панде Шахов патува за Полска, Франција, Германија, а потоа следува Амстердам, каде што ќе биде претставен во познатата сала „Концертхгбау“ Пијанистот Симон Трпчевски заедно со Александар ...

Министерство за култура откупи музички композиции во вредност од 3.280.000 денари

AKO - 18.01.2018

Министерство за култура продолжува да ги откупува или субвенционира композициите од областа на сериозна музика, за разлика од забавните песни, чиј избор беше поништен по налог на министерот Алаѓозовски.

ЧУДО ОД ДЕТЕ: Марија Спасовска со нов кавер на песната When I was your man од Bruno Mars

Среќа.mk - 17.01.2018

Во моментот Марија Спасовска бурно навива во Загреб, давајќи целосна поддршка на македонската ракометна репрезентација. Инаку таа е активна ракометарка во РК Вардар, а нејзиниот шут од центар ја покажува нејзината лавовска борба.

Најнови вестиTop TweetsНастаниМаркетингКонтакт