Ракомет

Нема крај на скандалите во српскиот ракомет, овој пат се тепаа играчи, навивачи, директори (ВИДЕО)

МКД - пред: 3 часа

Како турбиленциите во репрезентацијата да не беа доволни, скандалите во српскиот ракомет се префрлија и на клупско ниво откако на трибините се тепаа спортските директори на Динамо Панчево и Војводина.

7 поврзани вести »

Пенезиќ ја одложи пензијата за уште една сезона, најблиску до трансфер во Унгарија

Gol.mk - пред: 5 часа

Ракометарка на Вардар и хрватската репрезентативка, Андреа Пенезиќ нема да се пензионира на крајот од сезоната и покрај тоа што на истек од договорот со ЖРК Вардар ќе ја напушти нашата земја.

8 поврзани вести »

Бурата во Србија не стивнува: Сојузот ги искара Цветковиќ и ракометарите

24 Ракомет - пред: 6 часа

Откако прво селекторот на Србија ги нападна ракометарите за недолично однесување за време на Европското првенство во Хрватска, а потоа тие му вратија со иста мерка, се чини дека ситуацијата завршува со соопштение од раководните лица.

10 поврзани вести »

ЖРК Куманово најавува победа и превземање на втората позиција

Кумановски м. - пред: 12 часа

loading... Женскиот ракометен тим од Куманово во сабота на домашен терен го игра вториот натпревар од вториот дел на регуларната сезона. Противник ќе им биде екипата на ЖРК Пелистер од Битола.

Обрван налето заминува од Шамбери, веќе официјализиран и неговиот наследник

Gol.mk - пред: 23 часа

Поранешниот македонки селектор, хрватскиот стручњак, Ивица Обрван на крајот на сезоната ќе го напушти Шамбери , на истек на договорот, а веќе е познат и неговиот наследник. Ерик Мате, кој работи како помошник тренер во Монпелје, ќе го добие првиот ...

4 поврзани вести »

„Случај Нуиќ“ – Делегатот на ЕХФ тврди дека добивал смртни закани!

Екипа - 22.02.2018

Делегатот на ЕХФ на квалификацискиот натпревар за СП 2019 меѓу репрезентациите на БиХ и на Швајцарија, Дарко Репеншек, тврди дека добивал смртни закани после „случајот Нуиќ“ и одлуката на ЕХФ да и додели службена победа на Швацарија.

По стапките на машкиот Ф4: Светски музички ѕвезди и за дамите во Будимпешта

24 Ракомет - пред: 3 часа

Завршниот турнир од Лигата на шампионите во женска конкуренција кој и годинава ќе се одржи во Будимпешта ќе биде збогатен со учество на музички ѕвезди по примерот на фајнл-фор турнирот кај мажите.

Нови проблеми за БиХ: Владимир Врањеш суспендиран на два меча

24 Ракомет - пред: 5 часа

Покрај проблемите со натпреварот кој репрезентацијата на БиХ го загуби на зелена маса против Швајцарија, на адреса на БиХ стигна уште една казна овој пат за еден од ракометарите. Владимир Врањеш нема да може да настапи на следните две официјални ...

Утре почнува 13. коло на Лигата на шампионите. Распоред и сатница

РК Металург - пред: 8 часа

Со утрешните пет натпревари, почнува 13. коло на групната фаза на Лигата на шампионите за групите “А“ и “Б“. . Распоред и сатница: 24.02.2018 г., 16.00 ч.: Кристијанштад – Барселона (А) 24.02.2018 г., 17.30 ч.

Шишкарев пред гостувањето на Русија: Скопје има убави места, ќе одиме на ќебапи и плескавици

24 Ракомет - пред: 8 часа

Десното крило на Вардар, Данил Шишкарев во април со колегите од селекцијата на Русија ќе биде гост на Македонија во Скопје со оглед на тоа што „Зборнаја“ ќе ја искористи ЕХФ-неделата за подготовки во нашата земја.

Пионерките одат на победа и во Делчево

Вардар - пред: 9 часа

Најмладите ракометарки на Вардар стартуваат со пролетниот дел од сезоната, со гостување кај Делчево в недела во 11 часот во салата во „Методија Митевски Брицо". Пионерките со тренерското дуо Анжела Платон и Александра Кузмановска со ривалот Делчево ...

Мини-лигата на Металург за регионот Исток продолжува со турнирот во Кочани

РК Металург - пред: 9 часа

В недела, 25 февруари, во Кочани ќе се одигра турнирот во мини-ракомет, втор од трите предвидени за регионот Исток. . Распоред на турнирот: 10.00 Астра Спорт 1 – Тиквеш М. 2006 и помали 10.30 Астра Спорт 2 – Д.И.Малешевски М.

Пионерите на Вардар во Куманово ја отвораат пролетната сезона

Вардар - пред: 10 часа

Пионерите на Вардар в недела, 25 февруари во 16.30 часот гостуваат кај Куманово, во спортската сала „Куманово" со машката пионерска лига. Со натпреварите од осмото коло почнува пролетниот дел од пионерското првенството, во кое досега избраниците на ...

Романија без Шимицу во баражот со Македонија

Екипа - пред: 10 часа

Левиот бек на репрезентацијата на Романија, Александру Шимицу има повреда на рамото и ќе го пропушти јунскиот бараж за СП 2019 против Македонија. Романскиот репрезентативец кој настапува за францускиот Ст.Рафаел, го повредил рамото на шутерската ...

Цветковски се врати во тимот, Иштад со бодови кај Хелсинборг

24 Ракомет - пред: 10 часа

Составот на Иштад славеше на гостувањето кај Хелсинборг со 31:25, но со новите бодови не успеа да скокне на табелата и остана далеку од лидерот Кристијанштад. Во тимот на Иштад во составот беше и голманот Јане Цветковски кого го немаше на последните ...

Мркиќ распали на Исланд

24 Ракомет - пред: 11 часа

Иако на нејзиниот тим не му оди најдобро и нема да обезбеди место во разигурвањето за титулата на Исланд, сепак македонската интернационалка Савица Мркиќ е далеку најдобриот играч и стрелец на Грота.

Вардар без Чупиќ и против Нант

SportMedia - пред: 12 часа

Иван Чупиќ и натаму е надвор од терените. И покрај најавите дека десното крило се чувствува многу подобро, сепак остана во Скопје и не отпатува со експедицијата на Вардар за Нант, каде во недела македонскиот шампион ќе ги одмери силите со ...

Нант без Лазаров против Вардар!

Спортски - пред: 12 часа

Капитенот на Македонија, Кирил Лазаров нема да биде во комбинација ниту за неделниот натпревар против Вардар. Лазаров сеуште не е доволно опоравен по повредата која ја доби на ЕП во Хрватска против селекцијата на Шпанија.

Сериозна повреда за Валентин Порт?

24 Ракомет - пред: 12 часа

Лидерот во францускиот шампионат, Монпелје, во најчувствителниот дел од сезоната ќе остане без услугите на можеби најдобриот играч, Валентин Порт. Монпелје во последниот натпревар славеше над Иври со 36:22, но се чини скапо ќе ја плати оваа победа.

Нов викенд – ново дружење со Вардар Јуниор лигата

Вардар - пред: 14 часа

Ракометарите и ракометарките од Вардар Јуниор лигата викендов се собираат во Скопје за шестото коло натпревари од оваа сезона. Мечевите се играат во СЦ Кале, а според распоредот и двата дена почнуваме од 9 часот.

Најнови вестиTop TweetsНастаниМаркетингКонтакт