Свет

Нов автомобилски бренд се појави во Северна Кореја

Авто Плус - тукушто објавено

Нова автомобилска марка, Naenara, се појави во Северна Кореја, со модели опремени со богата опрема Гамата на новиот бренд ќе вклучува автомобили, кросовери, компактни и средни автобуси, како и мали камиони.

67 поврзани вести »

Новата книга за Трамп ќе стане ТВ серија

Оff.net - тукушто објавено

Ендевор контент ги откупи правата неодамна објавениот бестселер Оган и гнев, во кој новинарот Мајкл Вулф го раскажува своето сведоштво на првата година од мандатот на Трамп. Наводно правата се продадени за 7-цифрена сума, а се уште не се знае за ...

71 поврзани вести »

Меркел и Курц - согласност без слога

Deutsche Welle - тукушто објавено

Двајца канцелари во Берлин: Ангела Меркел и Себастијан Курц демонстрираат единство. Но, во бегалската политика има разлики. Меркел има намера во иднина попрецизно да ја набљудува работата на Курц.

14 поврзани вести »

Продолжена вонредната состојба во Турција

МРТ - тукушто објавено

Мерката почна да се спроведува по неуспешниот обид за државен удар во 2016 година. Се интензивира и борбата против терористичките организации околу граничните предели. Турција ја продолжи вонредната состојба за уште три месеци по препорака на ...

5 поврзани вести »

Ционистите уште во 1899 година планирале тајна колонизација на Палестина

Репортер - пред: 36 мин

Радикалните ционисти, уште во 1899 година, на една Конференција направиле извештај, кој бил објавен во весникот Њујорк Тајмс, во кој ја покажале својата намера за колонизација на Палестина.

10 поврзани вести »

Ужас на 21-от век: Глад во некогаш најбогатата држава во Латинска Америка

Денар - тукушто објавено

Гладните луѓе во Венецуела ги ограбуваат продавниците, поради што многу сопственици ги затворија продавниците или започнаа да се наоружуваат со пиштоли и мачети. Се стравува дека немирите би можеле да дојдат до престолнината, Каракас, наведува ...

6 поврзани вести »

MilliDelta – минијатурен мултифункционален робот

Бизнис Инфо - тукушто објавено

Фото: Wyss Institute Инженери од Harvard Wyss Institute создадоа мини робот наречен MilliDelta, а е изработен од композитна структура со флексибилни зглобови. Минијатурниот робот е со димензии 15 x 15 x 20 милиметри и може добро да се снајде во ...

Висок рејтинг на популарноста на бугарскиот претседател Радев

+инфо - пред: 28 мин

Новинската агенција БТА јавува дека ова е најдобар рејтинг на бугарски претседател уште од времето на Петар Стојанов. По една година на функцијата, бугарскиот претседател Румен Радев ужива поддршка од 60 проценти од граѓаните, покажа анкета на ...

(Видео) Осудени демонстрантите што голи заклаа јагне пред Аушвиц

Макфакс - пред: 31 мин

Дванаесет луѓе кои се соблекоа голи пред поранешниот нацистички логор на смртта во Аушвиц и притоа заклаа јагне во знак на протест во вид на перформанс беа осудени за сквернавење на местото.

Снежно невреме го парализираше југоистокот на САД

Слободен Печат - тукушто објавено

Реткото снежно невреме што го зафати југоистокот на САД предизвика хаос во држави како Северна и Јужна Каролина, Џорџија и Луизијана, кои не се навикнати на поголеми количества снег. Невремето и поларниот ветер и што го зафати источниот брег САД ги ...

(Видео) Во запален автобус во Казахстан загинаа најмалку 52 лица

Макфакс - пред: 2 часа

Во пожар кој избил во автобус во Казахстан загинале најмалку 52 лица, објавија тамошните власти. Од запалениот автобус успеале да се спасат петмина патници. Инцидентот се случил денеска изутрина по локално време во регионот Актобе во северозападниот ...

9 поврзани вести »

Фасцинантни снимки од огнената топка што предизвика земјотрес и ја промаши Америка

Таратур - пред: 52 мин

Луѓето ја зачуваа прибраноста и ја снимија оваа необична појава на небото. Метеорот кој прелета над Мичиген предизвика земјотрес со јачина од 2 степени според Рихтеровата скала. Научниците изјавуваат дека огнената топка која се појавила над Мичиген ...

20 поврзани вести »

ЕУ со повик за акција против руската пропаганда

Р.С.Европа - пред: 2 часа

Европската комисија ја обвини Русија за оркестрирање кампања за дезинформирање со цел дестабилизирање на Унијата и повика на интензивирање на мерките во борбата против оваа закана. Еврокомесарот за безбедност Џулијан Кинг во Европскиот парламент во ...

Изгледа како обично село, но крие страшна тајна: На тамошните жители никој не сака да им биде сосед поради ужасните злосторства

Точка - пред: 36 мин

На прв поглед, Миракл Вилиџ на Флорида изгледа како типично американско предградие идеално за одмор од градскиот метеж, но Миракл Вилиџ е се, само не тоа. Ова место крие една многу страшна тајна, а таа е поврзана со жителите, кои во главно се ...

YABUL COOK – уред што готви без гас и струја

Бизнис Инфо - пред: 50 мин

Фото: Youtube YABUL Cook е уред изработен од силикон на којшто не му се потребни струја или гас за да зготви јадење. Освен тоа, YABUL е многу лесен и компактен за транспорт и откако ќе се свитка може да го собере во ранец или чанта.

Галуп: Светот изгуби доверба во Трамп

CivilMedia - пред: 46 мин

Истражувањето на мислењето во 134 земји од Брима Галуп, покажа рекорден колапс во одобрението за улогата на САД во светот, од 48 отсто под Обама, до 30 отсто по една година од владеењето на Доналд Трамп – најниско ниво кое Галуп го забележал од ...

Во 2017 значително намален бројот на загинати во терористички напади вo Сирија и Ирак

+инфо - пред: 2 часа

Бројките не ги вклучуваат екстремистите убиени во напади, и не ги земаат предвид сите жртви на воздушни напади. Бројот на жртвите во терористички напади во Сирија и Ирак значително се намалил во 2017 година, покажа извештај што го објави ...

7 поврзани вести »

Заеднички туристички производи – Поттик на регионалната соработка

Фактор - пред: 58 мин

Јакнењето на меѓусебната соработка на земјите од регионот во насока на раст на трговијата, на меѓусебните инвестициски вложувања, изградба и воспоставување соодветна инфраструктура ќе поттикнат зајакнување на регионот како целина и негово ...

13 поврзани вести »

Нови протести во Полска

Стандард - пред: 55 мин

Протести во Полска во одбрана на правото на жените за абортус. Околу 1.000 лица учествуваа во протестен марш во центарот на Варшава против обидите на власта да го ограничат уште повеќе строгото законодавство против абортусот по желба.

Русија почнала со испораката на ракетниот систем С-400 на Кина...

Н.Македонија - пред: 1 час

Русија почнала со испораката на ракетниот систем С-400 на Кина Новинската агенција ТАСС денеска соопшти дека Русија почнала со испораката на нејзиниот најмодерен противавионски систем С-400 на Кина.

Најнови вестиTop TweetsНастаниМаркетингКонтакт