Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи промена на Уставот и недостоинствено решение за името

ТВ21 - тукушто објавено

Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва во во емисијата „Отворено“ на ТВ24 изјави дека неговата партија нема да поддржи промена на Уставот со цел промена на уставното име ниту, пак, ќе поддржи недостоинствено решение за ...

56 поврзани вести »

Државниот секретер пред медиумите и министерката со солзи во очите даде оставка (ВИДЕО)

Канал5 - пред: 7 часа

Државниот секретар во Хрватското министерство за демографија, Марин Стрмота ja изненади и неговата шефица, Министерката за демографска политика Нада Мугарниќ. Стромота демографските мерки на Владата ги нарече несериозни и голем фолклор.

6 поврзани вести »

Двајца поранешни грчки министри поднесоа пријави против сведоци во случајот „Новартис“

Сител - пред: 9 часа

- Двајца поранешни грчки министри поднесоа кривични пријави против сведоците кои тврдат дека тие и други поранешни функционери се вмешани во корупцискиот скандал со фармацевтска компанија „Новартис“.

Македонската влада без коментар за изјавата на Рама

Р.С.Европа - пред: 17 часа

Изјавата на Рама за заеднички претседател на Косово и на Албанија е упатена до ЕУ да не ги одолговлекува интеграциите на овие земји. А ставот не треба да ја загрижува Македонија, велат дел аналитичари.

102 поврзани вести »

Македонија

Јавното обвинителство можело да ја запре сексуалната злоупотреба и забремнувањето на 13- годишното девојче

Телма - пред: 9 часа

Јавното обвинителство можело да ја запре сексуалната злоупотреба и забремнувањето на 13- годишното девојче штитеничка на домовите за згрижување доколку покренело обвинение по кривичната пријава од Велешката полиција.

91 поврзани вести »

Македонија е втора во Европа по смртност на новороденчиња

Телма - пред: 9 часа

ЕДНО ПОЧИНАТО БЕБЕ НА 120 ЖИВОРОДЕНИ. Ваквата сурова реалност во Македонија ја акцентираше и последниот извештај на УНИЦЕФ, кој не вброи во земјите со мали изгледи за преживување на бебињата.

40 поврзани вести »

Собранието доби тројца потпретседатели

Алфа - пред: 9 часа

Пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ не учествуваа на седницата. Тие се против зголемување на бројот на потпретседатели, зашто, како што велат, целта била да се задоволат потребите на владејачките партнери, а не и реална потреба.

43 поврзани вести »

Економија

Со европски пари земјоделците ќе добијат нови системи за наводнување

Build - пред: 6 часа

Околу 1,7 милиони евра од ИПА фондовите на Европската унија (ЕУ) ќе бидат издвоени за проектот за избор на локации за градење и за изработка на тендерски досиеја за изградба на новите еколошки прифатливи системи за наводнување на земјоделските ...

17 поврзани вести »

Николовски: Новиот предлог-закон за тутун наскоро на јавна расправа

+инфо - пред: 8 часа

Реколтата е многу квалитетна и затоа просечната цена од 217,5 денари е највисока. Новиот закон за тутун е во завршна фаза и деновиве ќе се обликува предлог-текстот кој веднаш ќе се најде на јавна расправа, изјави министерот за земјоделство шумарство ...

5 поврзани вести »

Цената на лајткоин се истрела нагоре по поделбата на крипто-валутата

Стандард - пред: 7 часа

Виртуелната валута лајткоин поскапе за 9,25% до 245,33 долари за готовина денеска, по нејзината разделба на две, соопшти CNBC. Алтернативните на биткоин дигитални пари забележаа раст во цената за 55% за последните седум дена како резултат на нагорен ...

45 поврзани вести »

Балкан

Од грип во Романија починаа 37 лица

Макфакс - пред: 9 часа

Од грип во Романија починаа 37 лица, соопшти Националниот центар за контрола на заразни болести во Националниот институт за јавно здравје. „Последните две жртви на грип не биле вакцинирани и претходно имале здравствени проблеми.

8 поврзани вести »

Лавров утре во посета на Словенија и Србија

Курир - пред: 15 часа

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров утре ја почнува посетата на Словенија и на Србија. Лавров прво ќе престојува во Љубљана, каде ќе има средби со словенечкиот државен врв и ќе потпише меморандум за основање на Меѓународен центар на Втората ...

51 поврзани вести »

Во Егејското море регистриран земјотрес од 4,3 степени

Макфакс - пред: 13 часа

Земјотрес со интензитет од 4,3 степени според Рихтеровата скала бил регистриран во Егејското Море, покажува извештајот на официјалната интернет страница на Европскиот медитерански сеизмолошки центар (EMSC) .

17 поврзани вести »

Свет

Дали Ердоган има намера да ги нападне сириските сили?

Телма - пред: 9 часа

Во Сирија моментот на конечната пресметка околу курдскиот град и регион Африн, е се поблиску. Турската артилерија ја бомбардира курдската енклава додека се погласни се информациите дека сиријските провладини сили веќе влегуваат во градот со цел да и ...

72 поврзани вести »

Холандската полиција: Стануваме нарко-држава, не можеме да се бориме со бандите

МКД - пред: 8 часа

Холандија почнува да личи на нарко-држава, а полицијата не може да го потисне создавањето на паралелна криминална економија. Ова драматично предупредување се наоѓа во новиот извештај на полициската унија во земјата.

7 поврзани вести »

Абас упрати повик за признавање на Палестина во Советот на безбедноста

Кумановски м. - пред: 4 часа

loading... Палестинскиот претседател Махмуд Абас го повика Советот за безбедност при Обединетите нации да се одржи Меѓународна конференција чиј резултат би бил признавање на државата Палестина во границите пред војната од 1967. година,.

10 поврзани вести »

Скопје

Работилници за еднаков пристап за финансирање на граѓанските организации...

Н.Македонија - пред: 15 часа

Работилници за еднаков пристап за финансирање на граѓанските организации Во општината Аеродром се одржа работилница за изработка на методологија за поддршка на НВО-секторот и граѓанските организации од буџетот на оваа локална самоуправа.

7 поврзани вести »

Делови од Кисела Вода, Аеродром и Шуто Оризари утре без струја

Канал5 - пред: 21 часа

Од 8:30 до 10:30 часот утре без електрична енергија ќе останат потрошувачите од улицата „Киро Крстевски“ во Кисела Вода. Во периодот од 9 до 11 часот утре без струја ќе бидат корисниците од улицата „Тодор Чангов“, делот кај ГП „Пелагонија“ кон ...

7 поврзани вести »

Пајак службата за малку ќе ги однесеше возилата на СЈО пред Кривичниот суд

Фокус - 19.02.2018

Малку недостасуваше обвинителите на СЈО, кои денеска се во Кривичниот суд поради одржување на неколку рочишта да останат без двата службени автомобили со кои пристигнаа, бидејќи за малку ќе беа однесени од пајак службата.

6 поврзани вести »

Црна Хроника

Се заканувал дека ќе ги убие социјалните службенички откако му била укината помошта поради фалсификат документи

Фокус - пред: 18 часа

58-годишен скопјанец со иницијали Д.К. им се заканувал на службеничките во Центарот за социјални работи во Скопје, дека ќе им го одзеде животот. Причините за таквите закани биле во тоа што Центарот донел одлука да му биде укината социјалната парична ...

13 поврзани вести »

МВР со детали за сообраќајката попладнево кај „Александар Палас“ - две лица итно однесени во болница

Press24 - пред: 14 часа

Денеска во 14:10 часот на булеварот “8-ми Септември“ во Скопје се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило “Мазда“ со штипски регистерски таблици, управувано од 66-годишниот Љ.К.

7 поврзани вести »

Полицаец ја истепал жената со која живеел невенчано

Република - пред: 16 часа

Н.Б. (33) од Гевгелија, вработен во Министерството за внатрешни работи, вчера во општина Аеродром, ја истепал жената со која живеел во вонбрачна заедница во Скопје. Како што соопшти МВР, инцидентот се случил во 21.10 часот на паркинг на бул.

17 поврзани вести »

Република

Лекар и хуманист почитуван од цела Битола

Слободен Печат - пред: 8 часа

Повозрасните битолчани со носталгија се сеќаваат на еден од најпознатите битолски лекари, кого го паметат како исклучително хуман, пожртвуван доктор, посветен на лекарската професија Судбината си поиграла со неговото семејство, кога во 1963 година, ...

13 поврзани вести »

Под мотото „Покажи ја својата реткост, покажи дека се грижиш“ лицата со ретки болести повикуваат на поддршка!

Среќа.mk - пред: 9 часа

Еден ден во годината се одбележува, но овие луѓе секојдневно се соочуваат со предизвиците кои ги носи ретката болест. 28-ми февруари е денот кога се одбележува Меѓународниот ден на лицата со ретки болести , а по тој повод цел месец се одржуваат ...

4 поврзани вести »

Презентирани резултатите од проектот за подобрување на услугите за лицата со попреченост

OhridNews - пред: 9 часа

Здружението за поддршка на деца и млади со различности„Сината птица“, ги презентираше резултатите од истражувањето извршено во рамките на проектот „Застапуваме, зајакнуваме, се поврзуваме“, во кој е вклучена и општина Охрид.

8 поврзани вести »

Култура

Објектите од „Скопје 2014“ ќе се бришат од Регистарот на културно наследство

Build - пред: 6 часа

Сите незаконски запишани споменици и објекти од проектот „Скопје 2014“ во Регистарот на културно наследство на Македонија ќе бидат избришани од него. Оваа информација денеска ја обелодени министерот за култура Роберт Алаѓозовски, којшто одржа прес – ...

20 поврзани вести »

Министерот за култура без одговор на прозивката од опозицијата за оставка

Телма - пред: 11 часа

Ресорниот министер, Роберт Алаѓозовски без одговор на прозивката на опозицијата , да ја повлече Годишната програма за култура и да поднесе оставка, по многубројните реакции во јавноста околу одлуките на комисиите.

36 поврзани вести »

Со посна трпеза заврши „Прочка 2018“

Шеталиште - пред: 11 часа

Традиционално активностите за меѓународниот карневал „Прочка 2018“ завршија со посна трпеза, што ја организира здружението „Прилепски мечкари“, во трпезаријата од манастирот „Свети Ѓоргија“ „Овој е наш традиционален ручек, се организира секогаш по ...

30 поврзани вести »

Наука / Технологија

Познати се боите и спецификациите за новиот Samsung Galaxy S9

Кајгана - пред: 10 часа

Новиот Samsung Galaxy S9 ќе биде промовиран во недела, на Mobile World Congress кој се одржува во Барселона, но нестрпливите љубители на смартфоните на оваа компанија се потрудија да најдат податоци за уредот само неколку дена пред неговото ...

13 поврзани вести »

Автомобилот на Тесла нема засекогаш да остане во орбитата (ВИДЕО)

Кумановски м. - пред: 4 часа

loading... „Тесла“ веројатно ќе удри во Земјата за неколку десетици милиони години. Научниците од Универзитетот во Торонто соопштиле дека црвниот „Тесла роудстер“, автомобил кој неодамна е лансиран во вселената со помош на големата ракета, сепак ќе ...

7 поврзани вести »

Sony влегува на пазарот за споделено патување

Стандард - пред: 11 часа

Јапонската технолошка компанија Sony е последниот засега и донекаде изненадувачки нов играч на пазарот на споделени патувања. Sony Corp денеска соопшти дека ќе биде уште една голема компанија која сака да ги помести слоевите на јапонскиот такси ...

4 поврзани вести »

Сцена

ФОТО: Џенифер Анистон фотографирана без шминка, ќе се шокирате од изгледот

Курир - пред: 9 часа

Актерката е сликана по тренинг во Лос Анџелес. Џенифер Анистон и Џастин Теро пред неколку дена објавија дена се разведуваат по две ипол години брак. Иако целиот свет зборува за предбрачниот договор, ТМЗ објави дека не постои ниту еден доказ дека ...

45 поврзани вести »

Селена Гомез и Џастин Бибер си разменуваат бакнежи на Јамајка по свадбата на неговиот татко

Фемина - пред: 7 часа

Селена Гомез и Џастин Бибер отпатуваа во Јамајка за да присуствуваат на свадбата на неговиот татко. Славниот пар, кој неодамна ја обнови својата врска, беше уловен додека си разменуваше бакнежи и прегратки на плажа.

Кралицата Елизабета до Ана Винтур на модна ревија во Лондон

+инфо - пред: 9 часа

По завршувањето на ревијата серија критики беа упатени кон Винтур за тоа што ги задржала очилата за сонце додека комуницирала со Кралицата. Кралицата Елизабета присуствуваше на ревија во рамките на Лондонската модна недела.

Најнови вестиTop TweetsНастаниМаркетингКонтакт