Здравје

Природни маски за нега на лице

365 - пред: 4 часа

Природната нега на кожата е далеку побезбедна, поефтина и подостапна за употреба. Најчесто е потребно да одвоите само неколку минути и да направите хранлива маска за нега на лицето. Пилинзи (ги отстрануваат старите клетки, ја поттикнуваат ...

12 поврзани вести »

Овошјето (сепак) помага во симнувањето на килограмите

Црнобело - пред: 15 часа

Веќе неколку години сме во недоумица дали овошјето ни помага полесно да се ослободиме од килограмите или го забавува процесот на слабеење, особено кога во пораст се протеинските диети и режими на исхрана.

6 поврзани вести »

Отстранет тумор на мозок со рекордна големина

Студенти - 23.02.2018

Индиски хирурзи денес соопштиле дека на еден пациент му отстраниле тумор на мозок со рекордна големина од речиси два килограми. Пациентот Сантлал Пал, 31 годишен трговец, бил опериран на 14 февруари кога му е отстранет и туморот.

ОТИДОВ ВО МЕКСИКО НА ОПЕРАЦИЈА ЗА ДА ОСЛАБАМ: Тоа беше мојата најлоша одлука во животот, се започна вака...

Exclusive.mk - 23.02.2018

Отидов во Мексико на операција за да ослабнам: Тоа беше мојата најлоша одлука во животот, се започна вака... Лиа раскажива како дошло до тоа, да после борбата со вишокот на килограми се одлучила да оди на операција која не и ја вратила самодовербата.

4 поврзани вести »

Во првата аптека „Нема ништо на рецепта“, викаат. Се вознемири мама дека ќе остане без лекови, ѝ велам „Не грижи се, и во други ќе побараме“

Среќа.mk - пред: 54 мин

Реков денот со мама да го поминам, ќе ѝ правам друштво до аптека, лековите да си ги купи. Си земала кесичка и во неа си ја ставила книшката со рецепти и илјадарче. „Ќе ми остане и да те частам кафе“, ми вели возбудена. Спремна.

Ве боли желудник? Еве што да правите!

Република - пред: 3 часа

Чирот на желудник е една од причините за надуеност, а консумирањето кафе, алкохол и антибиотици може само да ги влоши проблемите. Маслиново масло и ферментираните млечни производи ја намалуваат надуеноста, објаснуваат нутриционистите.

Сѐ за проширените вени и капилари. Последици и лечење

365 - пред: 4 часа

„Тежина и грчеви во нозете, отоци, тапа болка, чувство на трнење и јадеж, се првите знаци дека нешто не е во ред со крвотокот во нашите вени. Првичните проблеми со проширени вени доколку не се третираат можат да доведат до натамошни последици.

Како да одгледате кромид во шише покрај вашиот прозорец (Видео)

365 - пред: 4 часа

Колку би било убаво да имате можност да скинете свеж зелен кромид од почва кога и да ви притреба? Ништо не заменува свежи кромитчиња во вашата салата, сосови или супи (или со 10-ка кебапи).

Дали често носите слушалки на ушите? Тоа може да биде навистина непријатно, погледнете зошто

Скопје24 - пред: 5 часа

Докторите откриваат неверојатни последици од честото носење на слушалки во ушите. Во новата епизода на емисијата “Докторите” се зборуваше за црнките. Тоа не е ништо ново, ниту пак алармантно, но во овој случај станува збор за црнки на место каде што ...

Тест за рано откривање на аутизмот

Слободен Печат - пред: 5 часа

Научници тврдат дека ги направиле првите чекори кон создавање нов тест за рано откривање аутизам, заснован на испитување крв и урина. Имено, истражувањето објавено во списанието „Молекјулар Аутизм“ укажува дека кај децата со аутизам има повисок ...

Овие стресни ситуации не треба веќе да ги толерирате

Женски магазин - пред: 4 часа

Долг е списокот на работи кои не треба да ги толерирате за да живеете среќен и успешен живот. Прекумерната толеранција може да ве „опустоши“. Еве за што не треба да се нервирате веќе: Oдлуката дека сте неуспешни – секогаш можете да почнете одново ...

Во која положба треба да спиете доколку имате висок крвен притисок

Женски магазин - пред: 4 часа

Редовниот сон е важан за здравјето, но малку луѓе знаат дека положбата во која спиете може да ги намали болките. Истражувањата покажале дека положбата во која спиете може да ги намали болките, па така оваа техника се применува при срцевите ...

Правила за квалитетен детски сон

Мама365 - пред: 5 часа

Здавите и продуктивни навики за спиење кај децата се непроценливи за нивниот здрав раст и развој. Правењето промени во секојдневната рутина на децата од страна на родителите со цел да им се овозможи правилен дневен биоритам во голема мера ќе го ...

Претопло и преладно преку ноќта-како да го облечете детето за спиење

Мама365 - пред: 5 часа

Ако сте во недоумица дали на детето му е претопло или преладно во текот на ноќта тогаш фатете ги неговите раце и нозе и според нивната топлина ќе добиете одговор на прашањето, ако му се ладни рацете или нозете најверојатно на детето му е ладно и ...

Имал жолти заби и забен камен: Со оваа смеса за еден ден си направил “бисери”

Маркукуле - пред: 5 часа

Забниот камен е чест проблем и современата стоматологија предлага многу начини за негово отстрануање. Но, постои метод со кој одлично се решава овој проблем, а ќе заштедите и пари. Темелната хигиена на устата е многу важна: ако не се грижите доволно ...

Чаша вода во часовите на „Yu-Shi“ за здравје на бубрезите

Женски магазин - пред: 11 часа

Треба да се зголеми количината на вода во бубрезите од 17.00 до 19.00 во периодот на “Yu-Shi”. Водата помага да се исчистат бубрезите и бешиката, исто така спречува и болести на бубрезите.

Дали мразот навистина ја ублажува болката?

Кумановски м. - пред: 14 часа

loading... Се повеќе луѓе се занимаваат активно со спорт – некои професионално, а други аматерски. И природно, колку повеќе време посветуваме на тоа занимање, толку веројатноста од повреди се зголемува, пишува Obekti.bg.

Јајца за појадок и збогум на вишокот килограми

Кумановски м. - пред: 14 часа

loading... Ако секој ден јадете јајца за појадок, можете да го намалите чувството на глад, да ја намалите потрошувачката на калории на ручек и во текот на целиот ден, потврдува новото истражување.

ПОСЛЕДНИОТ МОДЕН ТРЕНД: Девојките полудеа за овој тип веѓи (ФОТО)

Кумановски м. - пред: 13 часа

loading... Дамите кои сакаат да изгледаат автентично воодушевени се со веѓите рибја опашка кои веднаш ги обликуваа, а фотографиите ги објавија на социјалната мрежа Инстаграм. New Brow Trend of 2018?! Welcome the #fishtailbrows 🐠🐟! (Inspired by ...

Пијалок за ДЕТОКСИКАЦИЈА: Има чудотворно дејство!

Exclusive.mk - пред: 14 часа

После повеќе од две децении истражувања и напорна работа на усовршување на диети и методи на детоксикација, нутриционистката Ен Луис Гитлемен повторно им нуди убави вести на обожавателите на здравиот живот, овој пат осмислувајќи детоксикациски план ...

Најнови вестиTop TweetsНастаниМаркетингКонтакт