TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Категорија :

Никој не попушта за законот за јазици, мнозинството се мачи да обезбеди кворум во Собранието

Сакам да кажам - тукушто објавено

Нема договор меѓу власта и опозицијата за одблокирање на донесувањето на Законот за употреба на јазиците и на реформските закони предвидени во извештајот на експертот Рајнхард Прибе. На вчерашната координација кај претседателот на Собранието Талат ...

35 поврзани вести »

“КОЛКУ ИМ Е ТЕШКО НА МАКЕДОНЦИТЕ, А КОЛКУ НА ГРЦИТЕ”: Еве што рекол познатиот еврејски крал !

Маркукуле - пред: 1 час

Агрип Втори бил еврејски крал, последниот претставник на Херодовата династија. Тој бил роден на крајот од третата децениија на првиот век. Во време кога Евреите биле под Римска окупација, Агрип ги оправдувал Римјаните и ги убедувал Евреите да не се ...

Човекот неможе да голта и да дише во исто време: Ова се 39 бизарни факти за човековото тело!

Студенти - пред: 2 часа

Човековото тело е многу сложена структура. Иако на многумина им изгледа кревко, поприлично е силно. Човековиот мозок не е истражен до крај и не се знае како функционира. Ова се најинтересните факти за телото и функционирањето на човекот: 2.

2 поврзани вести »

Венеција – градот на мистеријата и романтичните легенди

Студенти - пред: 2 часа

За Венеција не треба посебно претставување, таа е позната како Серенисима (Најмирна) Венеција и има моќ да ги воодушевува сите оние кои прв пат доаѓаат и оние кои повторно се враќаат кај неа.

Бесмртноста не чека во 2050. година?

Кумановски м. - пред: 2 часа

loading... Судејќи според водечкито футоролог др. Илјар Пирсон можноста да станеме бесмртни може да ја очекуваме до 2050. година. Во новиот извештај за напредокот на технологијата, др. Пирсон твди дека сите оние кои се родени по 1970.

Симптомите на срцев удар започнуваат еден месец пред тоа – раната регистрација може да спаси животи

Кумановски м. - пред: 2 часа

loading... Превенцијата е најдоброто нешто за здравјето. Таа е подобра од самото исцелување затоа што не дозволува да дојде до тоа. Многу болести имаат претходно постоечки симптоми кои, ако навреме им се посвети внимание може да се спречат, но ако ...

5 поврзани вести »

5 начини за спречување на ракот

Кумановски м. - пред: 2 часа

loading... Малигните заболувања предизвикуваат околу 450 смртни случаи на ден во Обединетото Кралство. Според експертите, само неколку промени во животниот стил можат да ја спречат оваа болест.

Намирници за здрави очи

Кумановски м. - пред: 2 часа

loading... Голем број луѓе низ светот имаат некој вид проблем со очите, како последица на стареење или пак генетски наследно. Здравјето на очите треба да се чува и одржува, па според истражувањата, докажано е дека некои намирници богати со одредени ...

5 поврзани вести »

Времето со ново изненадување: Подгответе се за невреме

Sky - пред: 2 часа

Под влијание на серија влажни бранови во наредните денови ќе се задржи претежно облачно време со повремени локални врнежи од дожд, а на планините и на некои повисоки места од снег. Врнежите ќе бидат со слаб до умерен интензитет и повеќе застапени во ...

44 поврзани вести »

Фејсбук казнет со 100 милиони евра

Кумановски м. - пред: 2 часа

loading... Овој пат станува збор за спор во Белгија, а тамошниот суд донел одлука според која Фејсбук е должен да плати парична казна од 250.000 евра дневно (до максималниот износ од 100 милиони евра) поради крешење на приватноста на корисниците.