Најнови вести

Принудна стерилизација - животните приказни на Ромките во Чешка

Факултети - тукушто објавено

Елена, 47-годишна социјална работничка, била стерилизирана против своја волја. Таа е една од четирите Ромки во Чешка што се жртви на недоброволна стерилизација и ја раскажуваат својата приказна во театарската претстава наречена „Приказни што никогаш ...

Одгледување деца на дански начин

Факултети - тукушто објавено

Во Данска не е пожелно да се истакнувате. Тоа го потврдуваат мноштвото аргументи од поучната книга „Данско одгледување на деца“, која зборува за тоа што знаат најсреќните луѓе на светот за одгледувањето и воспитувањето самоуверени и способни деца.

2 поврзани вести »

Град фокусиран на здравјето и среќата на своите жители

Факултети - тукушто објавено

( Фото: Pixabay ) Во 1987 година Копенхаген се приклучи на иницијативата на Светската здравствена организација, во која денес се вклучени 1.400 градови од целиот свет, а чија цел е да изградат поздрави и посреќни заедници.

Три кратки приказни - за вербата, довербата и за надежта

Факултети - тукушто објавено

Најкомплексните и најважните работи понекогаш лесно може да се објаснат. Се кријат во секојдневните ситуации, ритуали, постапки и движења. Во продолжение се дадени три кратки приказни што на секој човек ќе им покажат што се вербата, довербата и ...

Какво време да очекуваме до крајот на месец февруари?

Факултети - тукушто објавено

Денес е петок, 23 февруари 2018 година, 54-иот ден во годината. Сонцето изгреа во 06:13, а ќе зајде во 17:20 часот. Денот ќе трае 11 часа и 07 минути. Во Македонија ова утро преовладува облачно и доста топло време за овој период од годината, со ...

45 поврзани вести »

Каде летово: Листа на најдобрите музички фестивали

Факултети - тукушто објавено

( Фото: Pixabay ) Ако сакате во живо да слушнете некои од најголемите музички имиња, ви ги претставуваме фестивалите на кои можете да си го остварите ова задоволство. 1. Primavera Sound Фестивалот, кој е активен од 2001 година, се одржува во ...

„Епл“ подготвува ново чудо!

Факултети - тукушто објавено

( Фото: Youtube screenshot / Bloomberg ) Извршниот директор на „Епл“, Тим Кук, најави дека овој светски гигант работи на неколку револуционерни производи, но треба да бидеме трпеливи додека да се појават на пазарот, за неколку години.

Каква e музиката на селфи-генерацијата?

Факултети - тукушто објавено

( Фото: Pixabay ) Со цел одбележување на 20-годишното партнерство со наградите „Брит“, од „ Мастеркард “ спровеле опсежно истражување за тоа како еволуирала музиката во претходните две децении.

Кога политиката ќе ѝ се испречи на културата: Неразјаснет случај на филмскиот фестивал ФЕСТ во Југославија

Факултети - тукушто објавено

( Фото: Pixabay ) Организаторите на филмскиот фестивал ФЕСТ отсекогаш имале многу маки во настојувањето програмата да ја исполнат со најдобрите филмови снимени претходната година во светот.

3 поврзани вести »

(ВИДЕО) Предлог за боб санка на Македонија на ЗОИ

Екран - тукушто објавено

Додека новинар на 24.вести земаше изјава за „горливата тема“ кај нас – сексуалното злоставувње на штитенички во Домот „25. Мај“ во позадина се одвиваше една друга акција која сопственикот на профилот К2 на Твитер ја нарече: „Боб санка тимот на ...

Најнови вестиTop TweetsНастаниМаркетингКонтакт