TIME.mk - Економија http://time.mk/ TIME.mkhttp://time.mk/images/LOGO.pnghttp://time.mk/ mk Tue, 20 Feb 2018 03:23:58 +0000 600 Видео: Биткоинот беше предвиден уште пред дваесет години | Телефони.мк http://time.mk/c/a84c160e53/video-bitkoinot-bese-predviden-uste-pred-dvaeset-godini.html Видео: Биткоинот беше предвиден уште пред дваесет години - Телефони.мк - 20:06 19/02 Mon, 19 Feb 2018 19:06:14 +0000 Телефони.мк - 20:06 19/02
Нобеловецот и еден од пионерите на модерната економија Милтон Фридман уште во 1999 година успешно прогнозираше дека ќе се создадат дигитални виртуелни валути слични како што денес се биткоинот или етереумот и тоа на почетокот на интернет ...
Кумановски м.: Биткоинот зајакнува благодарение на мистериозен инвеститор
Стандард: Непознат трејдер купил биткоини за 400 милиони долари
А1 On: Вредноста на Биткоинот двојно зголемена од почетокот на овој месец
30 поврзани вести »
]]>
Економија
Владата бара решение за вработените во Веибо, за Фени веќе има договор | Сител http://time.mk/c/de7940515a/vladata-bara-resenie-za-vrabotenite-vo-veibo-za-feni-veke-ima-dogovor.html Владата бара решение за вработените во Веибо, за Фени веќе има договор - Сител - 20:08 19/02 Mon, 19 Feb 2018 19:08:59 +0000 Сител - 20:08 19/02
Ќе се најде ли решение за работниците од Веибо од Крива Паланка? Турскиот инвеститор денеска имал средба со вицепрмеиерот Кочо Анѓушев. Се разговарало за две опции. Првата е инветситорот да ги исплати досепаните долгови од околу 700.000 евра.
24 Вести: Бугарската компанија Минстрој сака да го купи Фени
24 Вести: Ќе дозволи ли Комисијата за заштита на конкуренцијата продажба на ЕДС?
Телма: Анѓушев: Вработените во Веибо ќе ги земат платите и ако се отвори стечај
32 поврзани вести »
]]>
Економија
Потпишан договор со германската компанијата „ВИК“, која во Прилеп ќе произведува кафемати | 24 Вести http://time.mk/c/8e78460c2e/potpisan-dogovor-so-germanskata-kompanijata-vik-koja-vo-prilep-ke-proizveduva-kafemati.html Потпишан договор со германската компанијата „ВИК“, која во Прилеп ќе произведува кафемати - 24 Вести - 18:05 19/02 Mon, 19 Feb 2018 17:05:17 +0000 24 Вести - 18:05 19/02
Потпишан договор со германската компанија „ВИК“, која во индустриската зона во Прилеп и ќе произведува кафемати. Инвестицијата е шест милиони евра и 60 ...
Алфа: Германската компанија „ВИК“ денеска потпиша Договор за државна помош со Владата
Телма: Потпишан договор за државна поддршка со групацијата ВИК – почетна инвестиција од 6 милиони евра и 60 нови работни места
ТВ21: Нова инвестиција во Прилеп, германски ВИК ќе произведува кафемати
34 поврзани вести »
]]>
Економија
Тевдовски: Да се искористат сите можности пред да се зголеми прагот за пензионирање | Слободен Печат http://time.mk/c/7211ba4406/tevdovski-da-se-iskoristat-site-moznosti-pred-da-se-zgolemi-pragot-za-penzioniranje.html Тевдовски: Да се искористат сите можности пред да се зголеми прагот за пензионирање - Слободен Печат - 22:51 19/02 Mon, 19 Feb 2018 21:51:06 +0000 Слободен Печат - 22:51 19/02
Министерот за финансии Драган Тевдовски смета дека не треба да се посегне кон зголемување на прагот за пензионирање се додека не се искористат сите други можности. – Како човек кој доаѓа од социјалдемократска Влада сметам дека треба да се почитува ...
Press24: Тевдовски: Да не се зголемува прагот за пензионирање додека не се искористат сите други можности
Стандард: Тевдовски: Да се искористат сите можности пред да се зголеми прагот за пензионирање
Република: Тевдовски: Да не се зголемува прагот за пензионирање додека не се искористат сите други можности
7 поврзани вести »
]]>
Економија
Обновено: Зошто Владата вложи 1 милион евра во акции на МЕР? | Фактор http://time.mk/c/58611730c0/obnoveno-zosto-vladata-vlozi-1-milion-evra-vo-akcii-na-mer.html Обновено: Зошто Владата вложи 1 милион евра во акции на МЕР? - Фактор - 22:37 19/02 Mon, 19 Feb 2018 21:37:55 +0000 Фактор - 22:37 19/02
Во врска со објавениот текст со наслов „Зошто Владата вложи 1 милион евра во акции на МЕР“ ? во прилог е интегралниот текст на одговорот од Владата: МЕР АД Скопје е акционерско друштво во 100% државна сопственост и истото работи на исполнување на ...
Фактор: Зошто Владата вложи 1 милион евра во акции на МЕР?
Вечер: Зошто Владата вложи 1 милион евра во акции на МЕР?
]]>
Економија
Ќе има ли пониски цени на роамиг услугите меѓу Македонија и Бугарија? | Сител http://time.mk/c/011ea53849/ke-ima-li-poniski-ceni-na-roamig-uslugite-megju-makedonija-i-bugarija.html Ќе има ли пониски цени на роамиг услугите меѓу Македонија и Бугарија? - Сител - 17:27 19/02 Mon, 19 Feb 2018 16:27:36 +0000 Сител - 17:27 19/02
АЕК ќе ги притисне мобилните оператори да ги намалат цените на роамингот со Бугарија. Ова ќе значи дека околу 400 000 Македонци кои годишно патуваат кај источниот сосед ќе телефонираат без да се плашат од високите сметки.
Телма: Ќе поевтини екстремно скапиот роаминг со Бугарија, владите се на потег
Канал5: Македонија и Бугарија утре ќе потпишат меморандум за поевтинување на роамингот
Нова ТВ: АЕК: Почнаа разговорите за поевтинување на роамингот со Бугарија
26 поврзани вести »
]]>
Економија
Во Штип ќе се гради водоводна и канализациона мрежа | Сител http://time.mk/c/0db56efce4/vo-stip-ke-se-gradi-vodovodna-i-kanalizaciona-mreza.html Во Штип ќе се гради водоводна и канализациона мрежа - Сител - 22:08 19/02 Mon, 19 Feb 2018 21:08:17 +0000 Сител - 22:08 19/02
ЈП „Исар“ и општина Штип започнуваат со најголемиот капитален проект во претстојните 3 години. Станува збор за инвестиција од 20 милиони евра, средства од ИПАРД програмата, обезбедени преку Министерството за животна средина.
Press24: Во Штип ќе се гради водоводна и канализациона мрежа
]]>
Економија
РЕПОРТАЖА: „Македониумот“ во Крушево ја чека најавената обнова од новата влада | Build http://time.mk/r/NONE/0041534836/reportaza-makedoniumot-vo-krusevo-ja-ceka-najavenata-obnova-od-novata-vlada.html РЕПОРТАЖА: „Македониумот“ во Крушево ја чека најавената обнова од новата влада - Build - 21:34 19/02 Mon, 19 Feb 2018 20:34:30 +0000 Build - 21:34 19/02
Сончевото време и наврнатите 40 сантиментри снег се доволна причина за да се посети македонскиот архитектонски бисер Крушево овие денови. 13 часот е. Топлото време го топи напласнатиот снег, што создава проблеми во движењето до споменикот ...
]]>
Економија
Штип ќе добие проект за дистрибутивна гасоводна мрежа | Build http://time.mk/r/NONE/066f865adf/stip-ke-dobie-proekt-za-distributivna-gasovodna-mreza.html Штип ќе добие проект за дистрибутивна гасоводна мрежа - Build - 21:34 19/02 Mon, 19 Feb 2018 20:34:30 +0000 Build - 21:34 19/02
Општина Штип денеска го објави огласот за избор на проектант што би ги изработил идејниот и основниот проект за дистрибутивна гасоводна мрежа во овој град. Со претстојната документација би се покрил идниот секундарен цевковод за транспорт на ...
]]>
Економија
Реконструкцијата на улица „Александар Урдаревски“ во Бутел ќе чека подобри времиња | Build http://time.mk/r/NONE/86f2660575/rekonstrukcijata-na-ulica-aleksandar-urdarevski-vo-butel-ke-ceka-podobri-vreminja.html Реконструкцијата на улица „Александар Урдаревски“ во Бутел ќе чека подобри времиња - Build - 21:34 19/02 Mon, 19 Feb 2018 20:34:30 +0000 Build - 21:34 19/02
Градот Скопје го поништи тендерот за избор на изведувач за реконструкцијата на улицата „Александар Урдаревски“ во општина Бутел. Санацијата на главната сообраќајница што ги поврзува селата од Скопска Црна Гора ќе чека подобри времиња.
]]>
Економија