TIME.mk - Храна / Фитнес http://time.mk/ TIME.mkhttp://time.mk/images/LOGO.pnghttp://time.mk/ mk Tue, 20 Feb 2018 03:28:01 +0000 600 Солени мафини со кикирики | Мои рецепти http://time.mk/c/f45e9351f0/soleni-mafini-so-kikiriki.html Солени мафини со кикирики - Мои рецепти - 19:43 19/02 Mon, 19 Feb 2018 18:43:22 +0000 Мои рецепти - 19:43 19/02
Малку поинакви мафини, кои потсетуваат на некаков солен чизкејк. Не одземаат многу време за подготовка, а се доста интересни. Топло ви ги препорачувам, пријатно ќе ги изненадите најмилите.
Gotvi.mk: Неодоливо уживање: Локумадес со прелив од мед
Gotvi.mk: Најдобрата смеса за поховање риба и зеленчук: Совршени залаци во деновите на пост
Мои рецепти: Солен кикирики кекс
26 поврзани вести »
]]>
Храна / Фитнес
Колку се штетни енергетските пијалоци? | А1 On http://time.mk/c/a93c05b496/kolku-se-stetni-energetskite-pijaloci.html Колку се штетни енергетските пијалоци? - А1 On - 22:20 19/02 Mon, 19 Feb 2018 21:20:33 +0000 А1 On - 22:20 19/02
Енергетските пијалоци имаат низа негативни ефекти и опасности по здравјето, а магазинот „Frontiers in Public Health“ објави резултати од истражувањето за поврзаноста на здравствените ризици со зголемената потрошувачка на енергетски пијалоци.
Таратур: 5 одлични причини за да не ги конзумирате енергетските пијалоци
Кафе пауза: Предности и недостатоци од пиењето кафе
Црнобело: Еднаш и засекогаш – дали кафето е полезно или штетно по здравјето?
6 поврзани вести »
]]>
Храна / Фитнес
Струмица ја продолжува традицијата се собраа на заеднички ручек на првиот ден од постот | Сител http://time.mk/c/120386dcc6/strumica-ja-prodolzuva-tradicijata-se-sobraa-na-zaednicki-rucek-na-prviot-den-od-postot.html Струмица ја продолжува традицијата се собраа на заеднички ручек на првиот ден од постот - Сител - 20:31 19/02 Mon, 19 Feb 2018 19:31:53 +0000 Сител - 20:31 19/02
Стотици струмичани денеска ручаа заедно на градскиот плоштад и на тој начин го одбележаа чист понеделник. Согласно традицијата, исто како и во секое струмичко семејство така и на плоштадот Гоце Делчев главното јадење беше белиот посен грав.
Фокус: Во Струмица ќе се поделат над 3.000 порции грав
Press24: Посен манастирски рецепт за Велигденскиот пост - Брзо се прави и е многу вкусен
Сè за храна: Посен хумус од грав и авокадо
6 поврзани вести »
]]>
Храна / Фитнес
Посна салата од компир и моркови | МакМода http://time.mk/c/fbc74645eb/posna-salata-od-kompir-i-morkovi.html Посна салата од компир и моркови - МакМода - 19:26 19/02 Mon, 19 Feb 2018 18:26:26 +0000 МакМода - 19:26 19/02
Барате инспирација за вкусно посно јадење? Пробајте ја оваа салата. Потребни намирници – 1/2 килограм компири, 200 грама сенф, 4 помали главици кромид, 3 варени моркови. Подготовка Излупете го и сварете го компирот, потоа сварете ги и морковите.
Мои рецепти: Компир салата со праз и кикирики
Gotvi.mk: Макарони со сланина и печурки – Јадење како од ресторан за 20 минути
Gotvi.mk: Зелка салата со посебен сос – Не сте пробале нешто вака вкусно
6 поврзани вести »
]]>
Храна / Фитнес
Овие се двете најдобри чоколади на светот – обожавателите се караат кое е поубаво | Таратур http://time.mk/c/c7ce2808b7/ovie-se-dvete-najdobri-cokoladi-na-svetot-obozavatelite-se-karaat-koe-e-poubavo.html Овие се двете најдобри чоколади на светот – обожавателите се караат кое е поубаво - Таратур - 14:59 19/02 Mon, 19 Feb 2018 13:59:36 +0000 Таратур - 14:59 19/02
Колку луѓе, толку омилени чоколада. Консензус за тоа кое е најдобро е невозможен – некој копнее за Киндер Буено, некој за Марс. Порталот Ranker.com одлучи преку анкетно истражување да провери кое чоколадо е најомилено меѓу чокољупците.
Алфа: „Нестле Кит Кет“ прогласена за најдобра чоколада на светот
Бриф: „Нестле Кит Кет“ прогласена за најдобра чоколада на светот
Денар: „Кит Кет“ на „Нестле“ прогласена за најдобра чоколада во светот
8 поврзани вести »
]]>
Храна / Фитнес
Здрава салата со краставица и ананас што може да ви замени цел оброк | Кафе пауза http://time.mk/c/28d245e7b0/zdrava-salata-so-krastavica-i-ananas-sto-moze-da-vi-zameni-cel-obrok.html Здрава салата со краставица и ананас што може да ви замени цел оброк - Кафе пауза - 10:06 18/02 Sun, 18 Feb 2018 09:06:23 +0000 Кафе пауза - 10:06 18/02
Салатите во форма на оброк наоѓаат голема примена во многу режими за здрава исхрана. Покрај тоа што не бараат многу време за подготовка, здрави се и полни со боја и вкусови. Погледнете го овој едноставен рецепт за салата која е полна со комбинации ...
Репортер: Здрава салата со краставица и ананас што може да ви замени цел оброк
Слободен Печат: Здрава салата со краставица и ананас што може да ви замени цел оброк
]]>
Храна / Фитнес
Само малкумина знаат за ова: Никогаш не би се сетиле на овој трик со кромид | Gotvi.mk http://time.mk/c/a8ff9436d4/samo-malkumina-znaat-za-ova-nikogas-ne-bi-se-setile-na-ovoj-trik-so-kromid.html Само малкумина знаат за ова: Никогаш не би се сетиле на овој трик со кромид - Gotvi.mk - 21:36 19/02 Mon, 19 Feb 2018 20:36:47 +0000 Gotvi.mk - 21:36 19/02
Хемиските средства за чистење се штетни по нашето здравје, а освен тоа се многу скапи. Затоа, сè повеќе се враќаме на природните средства, кои освен што не се ризични по човечкиот организам, се и евтини.
Exclusive.mk: Со кромид против опаѓање на косата
]]>
Храна / Фитнес
Се топи во уста: Фантастичен колач со сливи | Gotvi.mk http://time.mk/r/NONE/8bc31714d8/se-topi-vo-usta-fantasticen-kolac-so-slivi.html Се топи во уста: Фантастичен колач со сливи - Gotvi.mk - 20:47 19/02 Mon, 19 Feb 2018 19:47:08 +0000 Gotvi.mk - 20:47 19/02
Ако ви се јаде нешто благо, а немате многу време за подготовка, еве идеален рецепт за вас! Состојки: 125 гр маргарин 250 гр брашно малку сол 1 лажичка прашок за печиво малку млеко по потреба сливи 1 кесичка рум шеќер шеќер за посипување 100 гр шлаг ...
]]>
Храна / Фитнес
Брза и евтина: Гурманска проја со чварки на фантастичен начин (Видео) | Gotvi.mk http://time.mk/r/NONE/3dda5e7233/brza-i-evtina-gurmanska-proja-so-cvarki-na-fantasticen-nacin-video.html Брза и евтина: Гурманска проја со чварки на фантастичен начин (Видео) - Gotvi.mk - 17:40 19/02 Mon, 19 Feb 2018 16:40:08 +0000 Gotvi.mk - 17:40 19/02
Брз оброк со фантастичен вкус – проја со чварки. Ова јадење ќе го направите за миг со минимални намирници и многу малку труд. Состојки: 240 гр пченкарно брашно 120 гр гриз 150 гр чварки 2 јајца 150 гр сирење 2 лажици сусам сол кисела вода 1/2 прашок ...
]]>
Храна / Фитнес
Четири чекори за слабеење без да ги изгубите мускулите | Кајгана http://time.mk/c/6950e61b8b/cetiri-cekori-za-slabeenje-bez-da-gi-izgubite-muskulite.html Четири чекори за слабеење без да ги изгубите мускулите - Кајгана - 16:53 19/02 Mon, 19 Feb 2018 15:53:23 +0000 Кајгана - 16:53 19/02
Златното правило на слабеењето е дека тоа треба да подразбира исклучиво топење на масните наслаги, што значи дека треба да се потрудите да го зачувате мускулното ткиво. Во поголемиот број случаи слабеењето и градењето мускули не одат едно со друго.
Таратур: Погледнете како да не ги изгубите мускулите при слабеење!
]]>
Храна / Фитнес