TIME.mk - Култура http://time.mk/ TIME.mkhttp://time.mk/images/LOGO.pnghttp://time.mk/ mk Tue, 23 Jan 2018 18:06:12 +0000 600 Почна Неделата на современ ирански филм во Кинотека | Канал5 http://time.mk/c/ec68a26591/pocna-nedelata-na-sovremen-iranski-film-vo-kinoteka.html Почна Неделата на современ ирански филм во Кинотека - Канал5 - 15:51 23/01 Tue, 23 Jan 2018 14:51:03 +0000 Канал5 - 15:51 23/01
Со проекција на „Слаткиот вкус на имагинацијата“ во режија на Камал Табризи, снимен во 2014 година, вчера во Кинотеката на Македонија почна Неделата на современ ирански филм. Кинотеката ја организира филмската недела со помош на Амбасадата на ...
Макфакс: Во Кинотеката почна Неделата на иранскиот филм во Македонија
Слободен Печат: Почна Неделата на современ ирански филм во Кинотека
Вечер: Во Кинотека почна неделата на ирански филм во Македонија
12 поврзани вести »
]]>
Култура
Британски „Индипендент“ со ласкави оценки за Симон Трпчески и „Македонисимо“ | Макфакс http://time.mk/c/6f86e57f2b/britanski-indipendent-so-laskavi-ocenki-za-simon-trpceski-i-makedonisimo.html Британски „Индипендент“ со ласкави оценки за Симон Трпчески и „Македонисимо“ - Макфакс - 15:05 23/01 Tue, 23 Jan 2018 14:05:50 +0000 Макфакс - 15:05 23/01
Угледниот „Индипендент“ објави блескава оценка за настапот на Симон Трпчески и „Македонисимо“. Станува збор за рецензијата на музичкиот критичар Мајкл Чрч. Во рецензијата пишува „Оваа група мора повторно да се врати“.
Република: Угледниот „Индепендент“ за „Македонисимо“: Оваа група мора повторно да се врати!
Сакам да кажам: „Ептен македонско“ е за македонците и пребирливите британци, вели Симон Трпчески за концертот во Лондон
А1 On: Проектот „Македонисимо“ на Симон Трпчески претставен во Лондон
16 поврзани вести »
]]>
Култура
Десетминутен аплауз за танцот и боите на мистичната Кина во Велешкиот театар | Сакам да кажам http://time.mk/c/1d4c4ce819/desetminuten-aplauz-za-tancot-i-boite-na-misticnata-kina-vo-veleskiot-teatar.html Десетминутен аплауз за танцот и боите на мистичната Кина во Велешкиот театар - Сакам да кажам - 12:50 23/01 Tue, 23 Jan 2018 11:50:15 +0000 Сакам да кажам - 12:50 23/01
Кинеските танчари синоќа ја воодушевија публиката во Велешкиот театар со танцот, енергијата, традиционалната музика, специфичните костими изработени од свила, боите и со впечатливата кореографија.
+инфо: Со пекиншката претстава „Фен Мо“ отворена сезоната и Годината на танцот 2018
+инфо: „Фен Мо“ - класичен кинески танц во рамки на „Танц фест 2018“
Н.Македонија: „Фен Мо“ - класичен кинески танц во рамки на „Танц фест 2018“...
11 поврзани вести »
]]>
Култура
Младите поети Ерика Јованоска и Борис Ночески ќе ја претстават Македонија на фестивал во Мостар | Канал5 http://time.mk/c/34573a11c4/mladite-poeti-erika-jovanoska-i-boris-noceski-ke-ja-pretstavat-makedonija-na-festival-vo-mostar.html Младите поети Ерика Јованоска и Борис Ночески ќе ја претстават Македонија на фестивал во Мостар - Канал5 - 15:57 23/01 Tue, 23 Jan 2018 14:57:04 +0000 Канал5 - 15:57 23/01
Ерика Јованоска и Борис Ночески, ученици од деветто одделение од ОУ „Кире Гаврилоски-Јане“ од Прилеп се единствените млади поети што ќе ја претставуваат Македонија на меѓународниот фестивал „Деца поети“ што ќе се одржи на 1, 2 и 3 февруари во ...
Маркукуле: Младите поети Ерика Јованоска и Борис Ночески oд Прилеп ќе ја претстават Македонија на фестивал во Мостар
Шеталиште: Младите поети Ерика Јованоска и Борис Ночески ќе ја претстават Македонија на фестивал во Мостар
]]>
Култура
Промоција на „Мултикултурна акомодација“ од Ана Чупеска Станишковска | CivilMedia http://time.mk/c/b1a33f2c71/promocija-na-multikulturna-akomodacija-od-ana-cupeska-staniskovska.html Промоција на „Мултикултурна акомодација“ од Ана Чупеска Станишковска - CivilMedia - 15:36 23/01 Tue, 23 Jan 2018 14:36:14 +0000 CivilMedia - 15:36 23/01
Во просториите на ЕУ Инфо центарот, вечерва од 19 часот ќе се одржи промоција на книгата „Мултикултурна акомодација“, од Ана Чупеска Станишковска, во издание на „Везилка“. Промотори на книгата ќе бидат Стево Пендаровски, Беса Арифи и Наталија ...
+инфо: Промоција на книгата „Мултикултурна акомодација“ од Ана Чупеска Станишковска
Фокус: Денеска ќе се промовира книгата Мултикултурна Акомодација од Ана Чупеска Станишковска
]]>
Култура
ВИДЕО: Се распаѓа еден од највредните иконостаси во Македонија, во црквата Свето Благовештение во Прилеп | Либертас http://time.mk/c/436856617e/video-se-raspagja-eden-od-najvrednite-ikonostasi-vo-makedonija-vo-crkvata-sveto-blagovestenie-vo-prilep.html ВИДЕО: Се распаѓа еден од највредните иконостаси во Македонија, во црквата Свето Благовештение во Прилеп - Либертас - 11:40 23/01 Tue, 23 Jan 2018 10:40:15 +0000 Либертас - 11:40 23/01
Алармантна е состојбата со иконостасот во црквата „Свето Благовештение“ во Прилеп, кој според експертите е трет по вредност во Македонија после оној во Бигорскиот манастир и црквата Свети Спас во Скопје.
Н.Македонија: Цркви и манастири во гевгелиско ќе се обновуваат со ликовна колонија...
Либертас: Иконостасите на црквите и манастирите во гевгелиско ќе се обновуваат преку фондацијата „Аполонија“
]]>
Култура
Филтер Југославија – Предраг Луциќ | МКД http://time.mk/c/c90d367717/filter-jugoslavija-predrag-lucik.html Филтер Југославија – Предраг Луциќ - МКД - 18:30 23/01 Tue, 23 Jan 2018 17:30:27 +0000 МКД - 18:30 23/01
Во чест на неодамна починатиот хрватски писател, поет, сатиричар, новинар и уредник на „Ферал Трибјун“, Предраг Луциќ (1964-2018), објавуваме една од неговите антологиски песни, преведена и на македонски јазик.
Оff.net: Пред Јаху и Гугл, постоеше Предраг Луциќ
]]>
Култура
За што служи љубовта? | Оff.net http://time.mk/r/NONE/ebc6390783/za-sto-sluzi-ljubovta.html За што служи љубовта? - Оff.net - 18:54 23/01 Tue, 23 Jan 2018 17:54:32 +0000 Оff.net - 18:54 23/01
Антонио Дамасио, веројатно веднаш по Оливер Сакс, е невронаучникот во чии популарни книги се промовира важноста на биолошката основа на она што најчесто се сместува во сферата на психолошкото - чувствата.
]]>
Култура
Националната галерија почна со подготовката на поставката „Бесконечност“ на Петре Николоски | МКД http://time.mk/r/NONE/f9bb916761/nacionalnata-galerija-pocna-so-podgotovkata-na-postavkata-beskonecnost-na-petre-nikoloski.html Националната галерија почна со подготовката на поставката „Бесконечност“ на Петре Николоски - МКД - 17:42 23/01 Tue, 23 Jan 2018 16:42:56 +0000 МКД - 17:42 23/01
Националната галерија на Македонија во рамки на годишната програма ќе ја организира изложбата „Бесконечност“ (Infinity) на Петре Николоски во текот на месец ноември 2018 година. По тој повод, предвидена е и пропратна активност, со цел собирање на ...
]]>
Култура
Крави | Окно http://time.mk/r/NONE/b76a054478/kravi.html Крави - Окно - 14:46 23/01 Tue, 23 Jan 2018 13:46:48 +0000 Окно - 14:46 23/01
Секој ден, кога ќе се појават од насока на подалечниот крај на шталата, тоа е како следен чин, или почеток на некоја сосема нова претстава. Влегуваат во видното поле гегајќи од насока на подалечниот крај на шталата со својот достоинствен ритмичен ...
]]>
Култура