TIME.mk - Македонија http://time.mk/ TIME.mkhttp://time.mk/images/LOGO.pnghttp://time.mk/ mk Thu, 18 Jan 2018 23:09:12 +0000 600 Порака од Гоце Делчев до Јенс Столтенберг: „Светот го разбирам како поле за културен натпревар меѓу народите“ | Република http://time.mk/c/fb6c562266/poraka-od-goce-delcev-do-jens-stoltenberg-svetot-go-razbiram-kako-pole-za-kulturen-natprevar-megju-narodite.html Порака од Гоце Делчев до Јенс Столтенберг: „Светот го разбирам како поле за културен натпревар меѓу народите“ - Република - 23:32 18/01 Thu, 18 Jan 2018 22:32:02 +0000 Република - 23:32 18/01
Деновиве сведочиме на повторно засилено политичко насилство врз македонскиот народ и врз неговите институции од страна на меѓународната заедница, од НАТО и од внатрешниот дрзок и безобѕирен големоалбански фактор, подеднакво како во времето кога со ...
Либертас: Столтенбер на фејсбук: Македонија постигна голем напредок во процесот на станување членка на НАТО
Р.С.Европа: Дневен печат - Името и НАТО во сенка на ракометните успеси
24 Вести: Столтенберг: Нема план Б за Македонија, решавање на името, па НАТО
369 поврзани вести »
]]>
Македонија
По средбата со Коѕијас, Ципрас на разговори за името со грчкиот архиепископ | МКД http://time.mk/c/a4669e4f9c/po-sredbata-so-kozijas-cipras-na-razgovori-za-imeto-so-grckiot-arhiepiskop.html По средбата со Коѕијас, Ципрас на разговори за името со грчкиот архиепископ - МКД - 23:20 18/01 Thu, 18 Jan 2018 22:20:25 +0000 МКД - 23:20 18/01
Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска доцна попладне се сретнал со грчкиот архиепископ Јеронимос за да разговара со него за актуелните преговори за спорот со името, што во грчките медиуми се толкува како невообичаен политички потег, бидејќи ...
А1 On: Коѕијас го информирал Ципрас за текот на преговорите и предлозите на Нимиц
Стандард: Средба Ципрас – Коѕиас за преговорите за името
Курир: Сител: Промената на името ќе биде во три фази- последната подразбира промена на Устав и на лични документи
95 поврзани вести »
]]>
Македонија
Димитров: Ќе згрешам ако на брзоплетост одговорам брзоплето | Нова ТВ http://time.mk/c/a95706605f/dimitrov-ke-zgresam-ako-na-brzopletost-odgovoram-brzopleto.html Димитров: Ќе згрешам ако на брзоплетост одговорам брзоплето - Нова ТВ - 22:16 18/01 Thu, 18 Jan 2018 21:16:15 +0000 Нова ТВ - 22:16 18/01
Министерот за надворешни работи, Никола Димитов, за изјавата на преговарачот за името Васко Наумовски, рече дека некои работи треба да се преспијат и одби да даде конкретен коментар. -Ќе згрешам ако на брзоплетост ќе одговорам брзоплетост – рече ...
+инфо: Димитров: Главен интерес е да го сочуваме идентитетот бидејќи сме и ќе бидеме Македонци
Фокус: Димитров: Работиме на средба Заев-Ципрас
Фокус: Димитров: Не може Македонија да биде само наша бидејќи не е, географскиот регион е голем и има три држави
31 поврзани вести »
]]>
Македонија
Албанските политички партии ја осудија одлуката на Иванов | Алсат-М http://time.mk/c/91c32cd3fc/albanskite-politicki-partii-ja-osudija-odlukata-na-ivanov.html Албанските политички партии ја осудија одлуката на Иванов - Алсат-М - 18:33 18/01 Thu, 18 Jan 2018 17:33:43 +0000 Алсат-М - 18:33 18/01
Албанските политички партии ја осудија одлуката на претседателот Иванов да стави вето на законот за јазиците. Велат дека оваа одлука на претседателот била очекувана, но оти таа нема да го спречи повторното донесување на законот веќе следниот месец.
24 Вести: Закон за употреба на јазиците - ќе има ли амандмани за забелешките на Иванов?
Алсат-М: Експерти: Законот за јазиците може да стапи на сила и без декрет на претседателот
Телма: За Законот за јазици е потребно двотретинско мнозинство?!
119 поврзани вести »
]]>
Македонија
(ВИДЕО) Столтенберг: Заев е мојoт херој | Макфакс http://time.mk/c/cd2f57a297/video-stoltenberg-zaev-e-mojot-heroj.html (ВИДЕО) Столтенберг: Заев е мојoт херој - Макфакс - 19:22 18/01 Thu, 18 Jan 2018 18:22:28 +0000 Макфакс - 19:22 18/01
На крајот од заедничката прес-конференција генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, се ракуваше со претседателот на владата на Република Македонија, Зоран Заев, и потчукнувајќи го по рамото рече дека тие се пријатели и го нарече премиерот ...
Фокус: (ВИДЕО) Столтенберг за Заев: Тој е мојот херој
+инфо: Столтенберг во Владата ГАЛЕРИЈА
Фактор: (ВИДЕО) Столтенберг го нарече Заев „мој херој“
34 поврзани вести »
]]>
Македонија
Владата в понеделник ќе го разгледува предлогот од Нимиц – изјавата на Наумовски недипломатска | Телма http://time.mk/c/b175d2fee6/vladata-v-ponedelnik-ke-go-razgleduva-predlogot-od-nimic-izjavata-na-naumovski-nediplomatska.html Владата в понеделник ќе го разгледува предлогот од Нимиц – изјавата на Наумовски недипломатска - Телма - 16:32 18/01 Thu, 18 Jan 2018 15:32:43 +0000 Телма - 16:32 18/01
Вицепремиерот Бујар Османи денеска искажувајќи посветеност и одлучност на Владата за решавање на спорот за името, не сакаше да дава коментари за последниот предлог од посредникот Метју Нимиц, најавувајќи дека предлогот ќе се најде пред владата в ...
24 Вести: Официјално молк, неофицијално се лицитирата и имиња, но и услови кои Нимиц ги ставил на маса
ТВ21: Наумовски контра Владата – „Никој нема право да менува име на држава“
Алсат-М: Ружин: Наумовски треба да биде отповикан
67 поврзани вести »
]]>
Македонија
Бугарското собрание го ратификуваше договорот за добрососедство | 24 Вести http://time.mk/c/1c92bfb25b/bugarskoto-sobranie-go-ratifikuvase-dogovorot-za-dobrososedstvo.html Бугарското собрание го ратификуваше договорот за добрососедство - 24 Вести - 17:21 18/01 Thu, 18 Jan 2018 16:21:31 +0000 24 Вести - 17:21 18/01
Три дена по македонското собрание Договорот за добрососедство и соработка меѓу Македонија и Бугарија, едногласно ратификуван и во Бугарското народно собрание. Договорот беше поддржан од сите параламентарни партии и на вчерашните седници на Комисиите ...
Фокус: Бугарските пратеници со аплауз ја поздравија ратификацијата на Договорот со Македонија
ТВ21: Бугарија го ратификуваше Договорот со Македонија
Сител: Бугарскиот парламент едногласно го ратификуваше договорот за добрососедство со Македонија
65 поврзани вести »
]]>
Македонија
Мнозинството ја изгласа првата фаза од законот за прислушување и за „ОТА“ | 24 Вести http://time.mk/c/62df479421/mnozinstvoto-ja-izglasa-prvata-faza-od-zakonot-za-prislusuvanje-i-za-ota.html Мнозинството ја изгласа првата фаза од законот за прислушување и за „ОТА“ - 24 Вести - 20:18 18/01 Thu, 18 Jan 2018 19:18:29 +0000 24 Вести - 20:18 18/01
Законите за внатрешни работи, полиција, формирање на Оперативно техничка агенција и законот за следење на комуникациите добија зелено светло од пратениците да се најдат на второ читање откако ќе ги поминат задолжителните комисиски расправи.
Канал5: Собранието ги усвои во прво читање реформите на прислушувањето
Алсат-М: Собранието ги усвои во прво читање реформите на прислушувањето
Мета: Собранието ги усвои во прво читање законите за ОТА и за следење на комуникациите
23 поврзани вести »
]]>
Македонија
Протести пред Собрание против НАТО, законот на јазици и промена на името | ТВ21 http://time.mk/c/9262b12b34/protesti-pred-sobranie-protiv-nato-zakonot-na-jazici-i-promena-na-imeto.html Протести пред Собрание против НАТО, законот на јазици и промена на името - ТВ21 - 18:40 18/01 Thu, 18 Jan 2018 17:40:21 +0000 ТВ21 - 18:40 18/01
Додека генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг држеше говор во Законодавниот дом, пред Собранието се протестираше против членството во НАТО, законот за употреба на јазиците и промената на името.
Фокус: Запалено знамето на НАТО на протестите пред Собрание
Телма: Запалено знаме на НАТО на скромните двојни анти-НАТО протести во Скопје
Тера: Запалено знамето на НАТО на протестите пред Собрание
41 поврзани вести »
]]>
Македонија
[Став] Зошто не учествувам во #СегаКажувам #TaniTregoj #МeТoo кампањите | Радио МОФ http://time.mk/c/e01ef80ff9/stav-zosto-ne-ucestvuvam-vo-segakazuvam-tanitregoj-metoo-kampanjite.html [Став] Зошто не учествувам во #СегаКажувам #TaniTregoj #МeТoo кампањите - Радио МОФ - 16:22 18/01 Thu, 18 Jan 2018 15:22:53 +0000 Радио МОФ - 16:22 18/01
На социјалните мрежи, последните два дена беа поминати во светлото на обелоденување на лични приказни за преживеани сексуални вознемирувања и злоупотреби под хаштаговите #СегаКажувам и #TaniTregoj, македонски пандан на #metoo кампањата.
Либертас: Зоран Заев: Безрезервно ја поддржувам кампањата #СегаКажувам. Mора да се стави крај на молкот и на неизвесноста!
Окно: Сега кажувам #5
Либертас: МВР за #СегаКажувам: Ги охрабруваме жртвите на сексуално мотивирани напади да пријавуваат
25 поврзани вести »
]]>
Македонија