TIME.mk - Република http://time.mk/ TIME.mkhttp://time.mk/images/LOGO.pnghttp://time.mk/ mk Mon, 22 Jan 2018 02:38:48 +0000 600 Традиционална манифестација во Охрид за денот на рибарите | 24 Вести http://time.mk/c/aad40bb58f/tradicionalna-manifestacija-vo-ohrid-za-denot-na-ribarite.html Традиционална манифестација во Охрид за денот на рибарите - 24 Вести - 17:33 20/01 Sat, 20 Jan 2018 16:33:49 +0000 24 Вести - 17:33 20/01
Со подготвување на традиционалната рибина чорба охридските рибари го прославија празникот Свети Јован Крстител кој официјално го означи крајот на забраната за риболов на езерото после зимскиот мрест.
Алсат-М: Охрид, два тона рибја чорба за денот на рибарите
OhridNews: Традицијата посилна од дождот
Алфа: Традиционално капење на рибарите во Охрид
12 поврзани вести »
]]>
Република
Хуманитарна акција во Гостивар по сторијата за семејството Јосифоски на „Телма“ | Телма http://time.mk/c/8064ae188e/humanitarna-akcija-vo-gostivar-po-storijata-za-semejstvoto-josifoski-na-telma.html Хуманитарна акција во Гостивар по сторијата за семејството Јосифоски на „Телма“ - Телма - 16:59 20/01 Sat, 20 Jan 2018 15:59:33 +0000 Телма - 16:59 20/01
По објавувањето на сторијата за гостиварското семејство Јосифоски кое живее во бедни услови без довопно храна пари и облека, денеска на градскиот плоштад беше организирана хуманитарна за акција за помош на семејството.
Алфа: Хуманитарна акција за семејството Јосифоски од Гостивар
Gostivarpress.mk: Пристигнуваат донации – Зрак светлина во мрачното секојдневие на Јосифоски
]]>
Република
ФОТО: Заврши проектот „Од 20-ти до 20-ти СИТЕ ВО ОХРИД“ | А1 On http://time.mk/c/d2ee6da872/foto-zavrsi-proektot-od-20-ti-do-20-ti-site-vo-ohrid.html ФОТО: Заврши проектот „Од 20-ти до 20-ти СИТЕ ВО ОХРИД“ - А1 On - 10:42 20/01 Sat, 20 Jan 2018 09:42:52 +0000 А1 On - 10:42 20/01
Со Трката на келнерите и концертите на Камелеон и Фолтин синоќа завршија активностите предвидени во рамките на првото издание на проектот „Од 20-ти до 20-ти СИТЕ ВО ОХРИД“. Осмислен од креативниот тим на Супер радио, како подарок за градот за ...
Макфакс: Заврши проектот „Од 20-ти до 20-ти сите во Охрид“
Вечер: Заврши проектот „Од 20-ти до 20-ти сите во Охрид“
OhridNews: Заврши проектот „Од 20-ти до 20-ти СИТЕ ВО ОХРИД“, познати се најбрзите келнери во градот
7 поврзани вести »
]]>
Република
Греењето на дрва најисплатливо, на струја еколошки најприфатливо | Локално http://time.mk/c/6c6b6c842c/greenjeto-na-drva-najisplatlivo-na-struja-ekoloski-najprifatlivo.html Греењето на дрва најисплатливо, на струја еколошки најприфатливо - Локално - 09:34 20/01 Sat, 20 Jan 2018 08:34:54 +0000 Локално - 09:34 20/01
Греењето со огревни дрва се уште е економски најисплатливо во Македонија, а греењето со електрична енергија е еколошки најприфатливо, оценуваат експертите. Според нив, грејната сезона во Македонија најчесто трае шест месеци, од кои во три е ...
Либертас: Греењето на дрва најисплатливо, на струја еколошки најприфатливо
Канал 77: Греењето на дрва најисплатливо, на струја еколошки најприфатливо
Слободен Печат: Греењето на дрва најисплатливо, на струја еколошки најприфатливо
4 поврзани вести »
]]>
Република
Без струја утре делови од Карпош, Кисела Вода и Аеродром | Либертас http://time.mk/c/ad5f22fe80/bez-struja-utre-delovi-od-karpos-kisela-voda-i-aerodrom.html Без струја утре делови од Карпош, Кисела Вода и Аеродром - Либертас - 13:36 21/01 Sun, 21 Jan 2018 12:36:57 +0000 Либертас - 13:36 21/01
Поради планирани зафати во електро-дистрибутивната мрежа без електрична енергија утре ќе бидат корисници од делови од Карпош, Кисела Вода и Аеродром. Во периодот од 9:30 до 12:00 часот без струја ќе бидат корисниците од дел од улицата „Букурешка“ во ...
Локално: Без струја утре делови од Карпош, Кисела Вода и Аеродром
]]>
Република
Под реставрираната Јени џамија се појави и „Свети Ѓорѓи“ во Битола | Сакам да кажам http://time.mk/c/384dfd05d3/pod-restavriranata-jeni-dzamija-se-pojavi-i-sveti-gjorgji-vo-bitola.html Под реставрираната Јени џамија се појави и „Свети Ѓорѓи“ во Битола - Сакам да кажам - 09:20 21/01 Sun, 21 Jan 2018 08:20:57 +0000 Сакам да кажам - 09:20 21/01
По три години, заврши реставрацијата и конзервацијата на фасадата од Јени џамија, еден од најрепрезентативните историски споменици од отоманската архитектура во Битола, останат од 16 век. Координаторот на проектот Зоран Алтипармаков, инженер ...
Телма: Откриените нови делови  од црквата СВ. Ѓорѓи под битолската Јени Џамија
]]>
Република
Наредната недела повеќе сонце и постудено | OhridNews http://time.mk/r/NONE/784bdfb3d6/narednata-nedela-poveke-sonce-i-postudeno.html Наредната недела повеќе сонце и постудено - OhridNews - 13:15 21/01 Sun, 21 Jan 2018 12:15:15 +0000 OhridNews - 13:15 21/01
Спред временската прогноза за наредните седум дена, во Охрид не очекува претежно сончево и суво време, со повремени приоди на облачност. Во првите три дена дневната температура ќе биде пониска и ќе се движи помеѓу првиот и вториот степен над нулата.
]]>
Република
Мечките во прилепско направиле 120.000 евра штета: Се гоштевале со мед, добиток… | Маркукуле http://time.mk/c/6bff9a2562/meckite-vo-prilepsko-napravile-120-000-evra-steta-se-gostevale-so-med-dobitok.html Мечките во прилепско направиле 120.000 евра штета: Се гоштевале со мед, добиток… - Маркукуле - 14:03 21/01 Sun, 21 Jan 2018 13:03:19 +0000 Маркукуле - 14:03 21/01
Државата платила околу 120 илјади евра последниве пет години за штетите што ги направиле мечките на сопствениците на пчелните сандаци, домашните животни, градините и овошките во прилепско.
Република: Мечките во прилепско направиле 120.000 евра штета: Се гоштевале со мед, добиток…
]]>
Република
ФОТО:”Парите за базен во Прилеп, заминаа за двојазичноста и вработувањата таму…?!Градоначалникот го вети, ама изгледа ќе се гради понатаму од казните за јазикот?!” | Маркукуле http://time.mk/r/NONE/a8ad863519/foto-parite-za-bazen-vo-prilep-zaminaa-za-dvojazicnosta-i-vrabotuvanjata-tamu-gradonacalnikot-go-veti-ama-izgleda-ke-se-gradi-ponatamu-od-kaznite-za-jazikot.html ФОТО:”Парите за базен во Прилеп, заминаа за двојазичноста и вработувањата таму…?!Градоначалникот го вети, ама изгледа ќе се гради понатаму од казните за јазикот?!” - Маркукуле - 11:23 21/01 Sun, 21 Jan 2018 10:23:19 +0000 Маркукуле - 11:23 21/01
Ништо од покриениот базен кој новиот градоначалник на Прилеп го вети пред граѓаните за време на предизборниот период. За бомбастично најавуваниот здравствено – спортско – рекреативниот центар со покриен базен во салата “Maкедонија”, кој Јованоски и ...
]]>
Република
Неодоливи и раскошни венчаници: Светски докажаните брендови сега и во Македонија | Фемина http://time.mk/c/3df8496512/neodolivi-i-raskosni-vencanici-svetski-dokazanite-brendovi-sega-i-vo-makedonija.html Неодоливи и раскошни венчаници: Светски докажаните брендови сега и во Македонија - Фемина - 21:10 20/01 Sat, 20 Jan 2018 20:10:20 +0000 Фемина - 21:10 20/01
Салонот за Венчаници Mimosa Bridal им ја претставува својата бајка на идните невести преку луксузни, екстравагантни и префинети венчаници на светските брендови Crystal Design и Nicole Spose.
OhridNews: Обновено+видео: Неодоливи и раскошни венчаници - Светските докажани брендови сега и во Охрид
]]>
Република