TIME.mk - Свет http://time.mk/ TIME.mkhttp://time.mk/images/LOGO.pnghttp://time.mk/ mk Tue, 23 Jan 2018 13:43:20 +0000 600 Опасност од цунами во Алјаска, земјотрес во Џакарта | Deutsche Welle http://time.mk/c/df7330b4ca/opasnost-od-cunami-vo-aljaska-zemjotres-vo-dzakarta.html Опасност од цунами во Алјаска, земјотрес во Џакарта - Deutsche Welle - 14:28 23/01 Tue, 23 Jan 2018 13:28:57 +0000 Deutsche Welle - 14:28 23/01
По земјотрес со сила од 8,2 степени пред брегот на Алјаска, Американската метеоролошка служба издаде предупредување од цунами за делови од САД и Канада. Потрес имаше и во Џакарта. Епицентарот на земјотресот, според Геолошката служба на САД, се ...
Фокус: Опасност од цунами по силниот земјотрес во Алјаска
+инфо: Осуммина повредени, 130 згради урнати во земјотресот во Индонезија
Алсат-М: ВИДЕО: ТРЕВОГА; Жителите на Алјаска го напуштаат крајбрежјето
47 поврзани вести »
]]>
Свет
Турска инвазија во Сирија: Напад врз најсилното оружје против ИД | Deutsche Welle http://time.mk/c/3114037ea3/turska-invazija-vo-sirija-napad-vrz-najsilnoto-oruzje-protiv-id.html Турска инвазија во Сирија: Напад врз најсилното оружје против ИД - Deutsche Welle - 12:35 23/01 Tue, 23 Jan 2018 11:35:24 +0000 Deutsche Welle - 12:35 23/01
Турција ги напаѓа курдските ИПГ-милиции во Сирија. Тоа покажува дека Анкара е непресметлив актер, оценува Керстен Книп. Дотолку поциничен е молкот на меѓународните партнери на Анкара. Турција демантира: извештаите на Сириската опсерваторија за ...
+инфо: Чавушоглу: Турција ќе настојува да избегне судир со САД, Русија и Сирија
Н.Македонија: Матис: Турција да покаже воздржаност во сириската област Африн...
МРТ: Советот за безбедност не ја осуди турската офанзива во Сирија
81 поврзани вести »
]]>
Свет
Кина: 1500 работници за девет часа изградиле делница за пруга | 24 Вести http://time.mk/c/019ffea759/kina-1500-rabotnici-za-devet-casa-izgradile-delnica-za-pruga.html Кина: 1500 работници за девет часа изградиле делница за пруга - 24 Вести - 13:40 23/01 Tue, 23 Jan 2018 12:40:30 +0000 24 Вести - 13:40 23/01
Изградбата почнала на 19 јануари навечер, а завршена е девет часа покасно, во раните утрински часови на 20 јануари - вака изгледала изградбата на делницата на пруга за нова железничка станица во Кина.
Сител: Буквално никна преку ноќ: Кинезите изградија железничка станица за само 9 часа!
Алсат-М: ВИДЕО: Така прават Кинезите; Железничка станица за 9 часа!
Кајгана: Така тоа го прават Кинезите: Цела пруга за девет часа
9 поврзани вести »
]]>
Свет
Интерпол тревога: Украден камион со 34 тони експлозивна хемикалија | 24 Вести http://time.mk/c/3a62e8b209/interpol-trevoga-ukraden-kamion-so-34-toni-eksplozivna-hemikalija.html Интерпол тревога: Украден камион со 34 тони експлозивна хемикалија - 24 Вести - 12:15 23/01 Tue, 23 Jan 2018 11:15:43 +0000 24 Вести - 12:15 23/01
Камион со приколка и со над 33 илјади килограми експлозивен материјал бил украден во Белгија. Ова предизвика голема паника во цела Европа. Поради кражбата на материјалот кој главно се користи за правење бомби, Интерпол веднаш го огласил алармот, а ...
МКД: Во Белгија украден камион со 34.000 литри експлозивни хемикалии
Алсат-М: Паника во Европа, Во Белгија украден камион полн со експлозив
Макфакс: Европа во паника: Украден камион со 34.000 литри експлозивни хемикалии во Белгија
12 поврзани вести »
]]>
Свет
САД: Надмината финансиската блокада | МРТ http://time.mk/c/efdfd98835/sad-nadminata-finansiskata-blokada.html САД: Надмината финансиската блокада - МРТ - 12:55 23/01 Tue, 23 Jan 2018 11:55:03 +0000 МРТ - 12:55 23/01
Финансиската блокада на владата во Вашингтон е надмината. А сенатот и претставничкиот дом го одобрија компромисот постигнат меѓу Републиканците и Демократите за полнење на буџетот. Владините служби се враќаат на работа...
Deutsche Welle: Крај на буџетската блокада во САД
Н.Македонија: Блокада на американската влада, илјадници службеници останаа дома...
МРТ: Вашингтон: Усвоен предлогот за крај на блокадата
45 поврзани вести »
]]>
Свет
Како Северна Кореја ги понижи САД пред 50 години? | Кајгана http://time.mk/c/5424f6410d/kako-severna-koreja-gi-ponizi-sad-pred-50-godini.html Како Северна Кореја ги понижи САД пред 50 години? - Кајгана - 13:17 23/01 Tue, 23 Jan 2018 12:17:31 +0000 Кајгана - 13:17 23/01
Има само еден активен брод на Американската морнарица што е во рацете на странска влада и тоа е владата на Северна Кореја. На денешен ден, 23 јануари, 1968 година, Северна Кореја го нападнала и го освоила полувооружениот шпионски брод „USS Pueblo“ ...
МКД: Северна Кореја вели дека ќе го прослави денот на војската во пресрет на Олимпијадата
Слободен Печат: Владата на Јужна Кореја со мерки против самоубиствата
Репортер: Северна Кореја киднапирала американски воен брод
36 поврзани вести »
]]>
Свет
Патентиран систем што спречува гадење при возење во автономно возило | Бизнис Инфо http://time.mk/r/NONE/7aa319c3b1/patentiran-sistem-sto-sprecuva-gadenje-pri-vozenje-vo-avtonomno-vozilo.html Патентиран систем што спречува гадење при возење во автономно возило - Бизнис Инфо - 14:38 23/01 Tue, 23 Jan 2018 13:38:02 +0000 Бизнис Инфо - 14:38 23/01
Фото: Pixabay Тим научници од Универзитетот во Мичиген креираат уред што ќе може да се носи и ќе спречува гадење кај патниците кои се возат во автономен автомобил, пишува New Atlas . Уредот ќе користи систем на движечки светла или слични визуелни ...
]]>
Свет
Лавина по ерупцијата на вулканот ги затрупала скијачите, загинал војник | Точка http://time.mk/c/df8b835ae0/lavina-po-erupcijata-na-vulkanot-gi-zatrupala-skijacite-zaginal-vojnik.html Лавина по ерупцијата на вулканот ги затрупала скијачите, загинал војник - Точка - 13:24 23/01 Tue, 23 Jan 2018 12:24:19 +0000 Точка - 13:24 23/01
Уште најмалку 14 луѓе биле повредени откако ерупцијата предизвикала одрон на камења и земја во круг од еден километар од активниот вулкан. По ерупцијата и лавината, во снегот останале заробени неколку скијачи како и шест војници.
+инфо: Вулкан на Филипините исфрла пепел и лава
Идивиди: Јапонски војник загина во ерупција на вулкан
Стандард: Вулканот на Филипините исфрла лава до висина од 700 метри
14 поврзани вести »
]]>
Свет
Пучдемон: Моето враќање би било добро за демократијата во Шпанија | Макфакс http://time.mk/c/e803a7c2fe/pucdemon-moeto-vrakanje-bi-bilo-dobro-za-demokratijata-vo-spanija.html Пучдемон: Моето враќање би било добро за демократијата во Шпанија - Макфакс - 14:21 23/01 Tue, 23 Jan 2018 13:21:21 +0000 Макфакс - 14:21 23/01
Поранешниот лидер на Каталонија, Карлес Пучдемон изјави дека големо мнозинство од каталонскиот парламент го поддржуваат како претседател и додаде дека неговото враќање во Барселона би бил добар за шпанската демократија.
Нетпрес: Пучдемон најави дека поборниците независност наскоро ќе формираат влада во Каталонија
Макфакс: Врховниот суд го одби барањето за меѓународна потерница за Пучдемон
Р.С.Европа: Пучдемон слета во Данска и покрај заканите за апсење
31 поврзани вести »
]]>
Свет
Драма во Алпите – евакуација поради лавина | Локално http://time.mk/c/dea1109039/drama-vo-alpite-evakuacija-poradi-lavina.html Драма во Алпите – евакуација поради лавина - Локално - 13:53 23/01 Tue, 23 Jan 2018 12:53:21 +0000 Локално - 13:53 23/01
Околу 75 туристи и работници од еден италијански хотел се евакуирани поради лавина, која се стркала во текот на ноќта, соопшти менаџерката на хотелот Мартина Доен. Додаде дека силните врнежи од снег предизвикале метеж во АЛпите.
Макфакс: Лавина предизвика евакуација на хотел во Италија
Стандард: Опасност од лавини ширум Европа
Н.Македонија: Околу 10.000 луѓе заглавени на Алпите поради лавина...
12 поврзани вести »
]]>
Свет