TIME.mk - Наука / Технологија http://time.mk/ TIME.mkhttp://time.mk/images/LOGO.pnghttp://time.mk/ mk Tue, 20 Feb 2018 03:25:42 +0000 600 Излегоа детали за претстојните предводници на Samsung – Galaxy S9 и Galaxy S9+ (ФОТО) | Стандард http://time.mk/c/4d7d95a9d0/izlegoa-detali-za-pretstojnite-predvodnici-na-samsung-galaxy-s9-i-galaxy-s9-foto.html Излегоа детали за претстојните предводници на Samsung – Galaxy S9 и Galaxy S9+ (ФОТО) - Стандард - 21:45 19/02 Mon, 19 Feb 2018 20:45:04 +0000 Стандард - 21:45 19/02
Недела пред официјалното претставување на Samsung Galaxy S9 и Galaxy S9 + германскиот сајт WinFuture ги објави сите детали за уредите заедно со изобилство на нивни официјални слики. Информациите го потврдија познатото досега и го зацврсти чувството ...
Телефони.мк: Рецензија Кога ќе бидат претставени најмоќните телефони во 2018
Локално: Недела пред MWC 2018: Еве ги се официјалните карактеристики на Galaxy S9 и Galaxy S9 Plus
Телефони.мк: Samsung го откри рингтонот за Galaxy S9
15 поврзани вести »
]]>
Наука / Технологија
Како човештвото би реагирало на вонземјани? | Кајгана http://time.mk/c/f0e3dc9550/kako-covestvoto-bi-reagiralo-na-vonzemjani.html Како човештвото би реагирало на вонземјани? - Кајгана - 19:48 19/02 Mon, 19 Feb 2018 18:48:09 +0000 Кајгана - 19:48 19/02
Луѓето генерално позитивно би реагирале на веста дека е откриена вонземска форма на живот, но не би биле среќни ако над Земјата се појават вонземски вселенски бродови. Истражувачи од Државниот универзитет на Аризона во нивното истражување „Граници ...
Кумановски м.: Истражување открива како би реагирало човештвото доколку пристигнат вонземјани
Факултети: Како би реагирале луѓето кога би се сретнале со вонземјани?
]]>
Наука / Технологија
Елон Маск ќе лансира сателити за супер брз интернет | Телефони.мк http://time.mk/c/2e37b5ee9f/elon-mask-ke-lansira-sateliti-za-super-brz-internet.html Елон Маск ќе лансира сателити за супер брз интернет - Телефони.мк - 19:49 19/02 Mon, 19 Feb 2018 18:49:32 +0000 Телефони.мк - 19:49 19/02
Иноваторот и ексцентричен милијардер Елон Маск има нова амбиција за обезбедување на супер брз интернет на различни точки на планетата преку лансирање на сателити од неговата компанија Space X кои ќе имаат комерцијална и општествена корист.
Кајгана: Сега можете да го следите летот на црвената Tesla на Маск
Руска реч: Русија ќе лансира во орбитата два ултрапрецизни стаклени сателити
Факултети: Новиот план на Илон Маск
13 поврзани вести »
]]>
Наука / Технологија
Германска агенција објави колку зрачат паметните телефони, Ајфонот зрачи повеќе од моделите на Самсунг | А1 On http://time.mk/c/8a4b7871ea/germanska-agencija-objavi-kolku-zracat-pametnite-telefoni-ajfonot-zraci-poveke-od-modelite-na-samsung.html Германска агенција објави колку зрачат паметните телефони, Ајфонот зрачи повеќе од моделите на Самсунг - А1 On - 20:35 19/02 Mon, 19 Feb 2018 19:35:48 +0000 А1 On - 20:35 19/02
Расправата за тоа колку зрачат паметните телефони и колку се води веќе со години. Произведувачите тврдат дека нивните уреди се сигурни и во склад со сите прописи, но лекарите сепак предупредуваат дека треба да бидеме внимателни доколку предолго ги ...
Кајгана: Колку зрачат паметните телефони?
Макфакс: „Ајфонот“ зрачи повеќе од „самсунгот“
GSM.mk: Кои телефони зрачат најмногу, а кои најмалку?
8 поврзани вести »
]]>
Наука / Технологија
Се појави фотографија на „Asus Zenfone 5“ со дисплеј, во стилот на iPhone X (ФОТО) | Локално http://time.mk/c/7a45e3002a/se-pojavi-fotografija-na-asus-zenfone-5-so-displej-vo-stilot-na-iphone-x-foto.html Се појави фотографија на „Asus Zenfone 5“ со дисплеј, во стилот на iPhone X (ФОТО) - Локално - 18:35 19/02 Mon, 19 Feb 2018 17:35:46 +0000 Локално - 18:35 19/02
Во социјалната мрежа Twitter беше објавена фотографија за која се тврди дека го покажува очекуваниот по недела Asus Zenfone 5. Како што е познато, тајванската компанија веќе потврди дека ќе претстави нови модели на 27 февруари во рамките на ...
GSM.mk: Фото од Asus ZenFone 5: Уште еден уред со дизајн како iPhone X
Стандард: „HTC“ може да пушти нов модел Desire
]]>
Наука / Технологија
До 2050 година луѓето нема повеќе да зборуваат туку ќе комуницираат преку мисли | Иновативност http://time.mk/c/fa7cfe10a6/do-2050-godina-lugjeto-nema-poveke-da-zboruvaat-tuku-ke-komuniciraat-preku-misli.html До 2050 година луѓето нема повеќе да зборуваат туку ќе комуницираат преку мисли - Иновативност - 17:05 19/02 Mon, 19 Feb 2018 16:05:44 +0000 Иновативност - 17:05 19/02
До 2050 година луѓето нема повеќе да зборуваат туку ќе комуницираат преку посебна вештачка интелигенција со своите мисли. Таа вештачка свест ќе биде направена од истите клетки како човечкиот мозок и ќе може да открие што мисли секој од нас.
Кајгана: 10 начини на кои вештачката интелигенција ќе ги промени животите
Факултети: Емоционалната интелигенција може да ви го подобри животот
]]>
Наука / Технологија
Четири сигурни начини како да ја поттикнете креативностa | Иновативност http://time.mk/r/NONE/537121595d/cetiri-sigurni-nacini-kako-da-ja-pottiknete-kreativnosta.html Четири сигурни начини како да ја поттикнете креативностa - Иновативност - 22:42 19/02 Mon, 19 Feb 2018 21:42:33 +0000 Иновативност - 22:42 19/02
Блокирањето на креативноста е нешто што ни е познато на сите и навистина е фрустирачки кога добра идеја едноставно не доаѓа. Но секогаш постојат решенија, па без разлика дали сте писател, уметник, сопственик на бизнис или нешто друго, овие стратегии ...
]]>
Наука / Технологија
Што ќе донесат новите Huawei MediaPad M5 таблети? | Телефони.мк http://time.mk/c/a5d18b189f/sto-ke-donesat-novite-huawei-mediapad-m5-tableti.html Што ќе донесат новите Huawei MediaPad M5 таблети? - Телефони.мк - 21:14 19/02 Mon, 19 Feb 2018 20:14:03 +0000 Телефони.мк - 21:14 19/02
Huawei на престојниот MWC 2018 во Барселона ќе ги чува главните смартфон адути, но затоа пак ќе лансира нови квалитетни таблети меѓу кои MediaPad M5 8 и MediaPad M5 10 наменети за забава, мултимедија и работа со апликации.
Локално: Детали за новите таблети од Huawei
]]>
Наука / Технологија
ВИДЕО: Travelmate е куфер кој ќе ве следи во чекор | Иновативност http://time.mk/c/035a961773/video-travelmate-e-kufer-koj-ke-ve-sledi-vo-cekor.html ВИДЕО: Travelmate е куфер кој ќе ве следи во чекор - Иновативност - 21:20 19/02 Mon, 19 Feb 2018 20:20:19 +0000 Иновативност - 21:20 19/02
Во оваа поплава од паметни уреди ретко кој би помислил на паметен куфер, но екипата на Travelmate Robotics заврши одлична работа и осмисли куфер кој ќе ве следи секаде. Куферот се движи сам, го следи сопственикот, има вграден GPS, батерија на која ...
Додај Гас: Travelmate – куфер кој ќе ве следи во чекор
]]>
Наука / Технологија
Паметна „електронска кожа“ помага во спортот и медицината | Стандард http://time.mk/r/NONE/b6a99829c4/pametna-elektronska-koza-pomaga-vo-sportot-i-medicinata.html Паметна „електронска кожа“ помага во спортот и медицината - Стандард - 23:07 19/02 Mon, 19 Feb 2018 22:07:33 +0000 Стандард - 23:07 19/02
Уреди изработени од електронска „паметна кожа“, се користат за следење на биохемиските процеси во телата на испотени спортисти, здравјето на пациентите кои преживеале мозочен удар, и срцевиот ритам на новороденчиња.
]]>
Наука / Технологија