TIME.mk - Вести http://time.mk/ TIME.mkhttp://time.mk/images/LOGO.pnghttp://time.mk/ mk Wed, 17 Jan 2018 23:31:39 +0000 600 Претседателот Иванов стави вето на Законот за употреба на јазици | 24 Вести http://time.mk/c/4f0c11f010/pretsedatelot-ivanov-stavi-veto-na-zakonot-za-upotreba-na-jazici.html Претседателот Иванов стави вето на Законот за употреба на јазици - 24 Вести - 20:09 17/01 Wed, 17 Jan 2018 19:09:37 +0000 24 Вести - 20:09 17/01
Еден ден пред истекот на рокот кој претседателот Ѓорге Иванов го имаше за одлучување, соопшти дека става вето на законот за Законот за употреба на јазиците. Во своето обраќање доцна попладнево Иванов повтори дел од ставовите изнесени во неговото ...
Р.С.Европа: Иванов не го потпишал указот за Законот за употреба на јазиците
Нова ТВ: Влада: Законот ќе биде испратен на мислење во Венецијанската комисија
Телма: Иванов нема да го потпише Законот за јазиците
94 поврзани вести »
]]>
Вести
Неформална вечера на премиерот Заев со првиот човек на НАТО, Столтенберг | 24 Вести http://time.mk/c/dd84f06122/neformalna-vecera-na-premierot-zaev-so-prviot-covek-na-nato-stoltenberg.html Неформална вечера на премиерот Заев со првиот човек на НАТО, Столтенберг - 24 Вести - 20:09 17/01 Wed, 17 Jan 2018 19:09:37 +0000 24 Вести - 20:09 17/01
Веднаш по пристигнувањето во Македонија, генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг се сретна со премиерот Зоран Заев. Според информации на Телевизија 24, се работи за неформална вечера во еден од скопските ресторани.
А1 On: Столтенберг пристигна во Скопје
Глас на Америка: Самата посета на Столтенберг е порака
24 Вести: Генералниот секретар на НАТО во Скопје на средби со државниот врв
152 поврзани вести »
]]>
Вести
Академици: Скендербег ѝ припаѓа на цела Европа | ТВ21 http://time.mk/c/b79fa17854/akademici-skenderbeg-ѝ-pripagja-na-cela-evropa.html Академици: Скендербег ѝ припаѓа на цела Европа - ТВ21 - 19:16 17/01 Wed, 17 Jan 2018 18:16:30 +0000 ТВ21 - 19:16 17/01
Во историските читанки пишува дека бил воен командант кој служел за Отоманската Империја, за Венецијанската Република, па дури и за Кралството Неапол, сè до неговата смрт во 1468 година. Но Ѓерѓ Кастриот-Скендербег, водачот на бунт против ...
ТВ21: 550 години од смртта на Скендербег – Ахмети: Охридскиот договор на иста линија со неговата кауза
Алсат-М: Oдбележана 550-годишнината од смртта на Скендербег
24 Вести: Се одбележаа 550 години од смртта на Скендербег
61 поврзани вести »
]]>
Вести
Нимиц со нови идеи за името, но не ги соопшти | Р.С.Европа http://time.mk/c/29d52dac6b/nimic-so-novi-idei-za-imeto-no-ne-gi-soopsti.html Нимиц со нови идеи за името, но не ги соопшти - Р.С.Европа - 20:14 17/01 Wed, 17 Jan 2018 19:14:16 +0000 Р.С.Европа - 20:14 17/01
Mожно е прашањето за името да се реши во наредните шест месеци, рече медијаторот Метју Нимиц. Тој вели дека ова е важно регионално прашање, кое е од особена важност за безбедноста на регионот.
Нова ТВ: Нимиц предложи комбинација од старите идеи за решевање на спорот со името
Макфакс: Нимиц: На повидок е решение за спорот за името
24 Вести: Нимиц: Решението за името е на повидок
142 поврзани вести »
]]>
Вести
Четврт век македонска настава во Словенија | Р.С.Европа http://time.mk/c/aa1b80ce6b/cetvrt-vek-makedonska-nastava-vo-slovenija.html Четврт век македонска настава во Словенија - Р.С.Европа - 20:00 17/01 Wed, 17 Jan 2018 19:00:09 +0000 Р.С.Европа - 20:00 17/01
Дваесет и пет години има македонска настава во Словенија. Единствен наставник пратен од МОН е Зекирија Шаиновски од Дебар. Дополнителната настава ја слушаат над 60 ученици во седум училишта.
Телма: Првооделенците со помалку часови и повеќе одмор
Алсат-М: MOН ги претстави измените во одделенската настава
МКД: Дескоска: Анализите на работната група покажаа преголемо оптоварување на учениците
49 поврзани вести »
]]>
Вести
Нимиц: Решението за името е на повидок - Наумовски: Предлозите на Нимиц далеку од достоинствено решение | 24 Вести http://time.mk/c/c9d1ebe73b/nimic-resenieto-za-imeto-e-na-povidok-naumovski-predlozite-na-nimic-daleku-od-dostoinstveno-resenie.html Нимиц: Решението за името е на повидок - Наумовски: Предлозите на Нимиц далеку од достоинствено решение - 24 Вести - 22:19 17/01 Wed, 17 Jan 2018 21:19:52 +0000 24 Вести - 22:19 17/01
На повидок е решение за спорот за името - Специјалниот преговарач на ОН во спорот за името Метју Нимиц по новата рунда разговори во Њујорк со преговарачите на Македонија и Грција Васко Наумовски и Адемантиос Василакис посочи дека идеи има но ...
Фокус: Наумовски: Предлозите на Нимиц се далеку од достоинствено решение
Сакам да кажам: Предлозите на Нимиц се далеку од достоинствено решение, кажа преговарачот Наумовски по средбата во Њујорк
Алсат-М: Наумовски: Предлозите на Нимиц далеку од достоинствено решение
26 поврзани вести »
]]>
Вести
Законот за употреба на јазиците и Европското првенство во ракомет | Либертас http://time.mk/c/0ded34b80d/zakonot-za-upotreba-na-jazicite-i-evropskoto-prvenstvo-vo-rakomet.html Законот за употреба на јазиците и Европското првенство во ракомет - Либертас - 21:51 17/01 Wed, 17 Jan 2018 20:51:20 +0000 Либертас - 21:51 17/01
Човек не може да остане рамнодушен и индиферентен спрема критиките и навредите кон мојата драга колешка Беса Арифи, упатени од одредени професори, а по однос на нејзината колумна која се однесува на Законот за употреба на јазиците.
Окно: „Албанска азбука“ може, „албански јазик“ не може?
А1 On: Влада на РМ: Законот за употреба на јазиците е во согласност со Уставот, тој ја унапредува употребата на јазиците на сите зедници
Алсат-М: Закон за јазиците, ќе бидат ли потребни нови вработувања?
52 поврзани вести »
]]>
Вести
Иселениците протестираа пред ОН против промена на името | +инфо http://time.mk/c/68d6fd113c/iselenicite-protestiraa-pred-on-protiv-promena-na-imeto.html Иселениците протестираа пред ОН против промена на името - +инфо - 20:45 17/01 Wed, 17 Jan 2018 19:45:01 +0000 +инфо - 20:45 17/01
Голем дел од Македонците во дијаспората се против промена на уставното име на Македонија Движењето „Ние сме Македонија“ денеска одржа мирен протест пред главниот влез на зградата на Обединетите Нации во Њујорк, каде утринава, по локално време, ...
24 Вести: Како да гласа дијаспората?
Сител: Иселениците бараат да се отвори министерство за дијаспора, за да можат да инвестираат во земјава
Алфа: Македонија е земја на иселеници: 30 милиони Македонци живеат надор од својата татковина!
13 поврзани вести »
]]>
Вести
Ново одложување на „Тврдина – Таргет“, судијата Башевски побарал да не суди по предметот | ТВ21 http://time.mk/c/4de06d3405/novo-odlozuvanje-na-tvrdina-target-sudijata-basevski-pobaral-da-ne-sudi-po-predmetot.html Ново одложување на „Тврдина – Таргет“, судијата Башевски побарал да не суди по предметот - ТВ21 - 19:07 17/01 Wed, 17 Jan 2018 18:07:44 +0000 ТВ21 - 19:07 17/01
На крајот на март ќе стартува судењето за масовното нелегално прислушување. Новиот судија во предметот, Џенета Бектовиќ го одложи денеска закажаното рочиште бидејќи судијата Горан Башевски кој исто така е дел од советот, побарал да не суди зошто ...
24 Вести: Одложено судењето за „Таргет - Тврдина“
Сведок: Џенета или Џанета? Бектовиќ или Бегтовиќ?
Сител: „Таргет – Тврдина“ одложен во март
59 поврзани вести »
]]>
Вести
Тачи го уверува Вучиќ дека ќе прифати „секоја помош“ во истрагата за убиството на Ивановиќ | Нетпрес http://time.mk/c/cd69686e96/taci-go-uveruva-vucik-deka-ke-prifati-sekoja-pomos-vo-istragata-za-ubistvoto-na-ivanovik.html Тачи го уверува Вучиќ дека ќе прифати „секоја помош“ во истрагата за убиството на Ивановиќ - Нетпрес - 23:33 17/01 Wed, 17 Jan 2018 22:33:02 +0000 Нетпрес - 23:33 17/01
Косовскиот претседател Хашим Тачи го уверувал во телефонскиот разговор во средата спрскиот претседател Александар Вучиќ дека Приштина е подготвена да прифати „секоја помош“ во истрагата за убиството на еден од лидерите на косовските Срби, Оливер ...
Press24: Паднаа маските: Сега е јасно кому би можело да му одговара убиството на Оливер Ивановиќ
Алсат-М: Владата во Приштина му дозволи на Вучиќ да го посети Косово
+инфо: Србија бара да учествува во истрагата на убиството на Оливер Ивановиќ
116 поврзани вести »
]]>
Вести