TIME.mk - Здравје http://time.mk/ TIME.mkhttp://time.mk/images/LOGO.pnghttp://time.mk/ mk Tue, 20 Feb 2018 03:25:42 +0000 600 Намирници за здрави очи | Кумановски м. http://time.mk/c/ca4409a7c9/namirnici-za-zdravi-oci.html Намирници за здрави очи - Кумановски м. - 02:33 20/02 Tue, 20 Feb 2018 01:33:06 +0000 Кумановски м. - 02:33 20/02
loading... Голем број луѓе низ светот имаат некој вид проблем со очите, како последица на стареење или пак генетски наследно. Здравјето на очите треба да се чува и одржува, па според истражувањата, докажано е дека некои намирници богати со одредени ...
Divian Arts: Морковот го подобрува видот – вистина или мит?
Exclusive.mk: Седум знаци со кои телото ви порачува дека сте под стрес!
Шеталиште: Сѐ што треба да знаете за витаминот Б1 – тиамин
5 поврзани вести »
]]>
Здравје
Средствата за чистење ги оштетуваат белите дробови исто како цигарите | А1 On http://time.mk/c/1de6bae2f5/sredstvata-za-cistenje-gi-ostetuvaat-belite-drobovi-isto-kako-cigarite.html Средствата за чистење ги оштетуваат белите дробови исто како цигарите - А1 On - 22:30 19/02 Mon, 19 Feb 2018 21:30:17 +0000 А1 On - 22:30 19/02
Научниците сметаат дека редовното користење на средства за чистење влијае на здравјето на белите дробови исто како и кутија цигари. Тие препорачуваат штетните средства да се заменат со крпа од микровлакна и вода.
Кајгана: Средствата за чистење се штетни како и кутија цигари дневно
Вечер: Средствата за чистење штетни за белите дробови исто како цигарите
Скопје24: Средствата за чистење се штетни како и кутија цигари дневно
4 поврзани вести »
]]>
Здравје
Јапонците измислија лек кој го убива грипот со една доза за еден ден | А1 On http://time.mk/c/3e9c9e42b0/japoncite-izmislija-lek-koj-go-ubiva-gripot-so-edna-doza-za-eden-den.html Јапонците измислија лек кој го убива грипот со една доза за еден ден - А1 On - 21:57 19/02 Mon, 19 Feb 2018 20:57:39 +0000 А1 On - 21:57 19/02
Јапонските научници објавија дека направиле лек против грип, од кој доволна е само една доза за да го убие вирусот во еден ден. Компанијата „Шионоги“ тврди дека лекот „балоксавир марбоксил“ делува посилно и подобро од сите познати лекови против грип.
Макфакс: Јапонците измислија лек што го убива грипот за еден ден
Вечер: Јапонците измислија лек кој го убива грипот за еден ден
]]>
Здравје
Симптомите на срцев удар започнуваат еден месец пред тоа – раната регистрација може да спаси животи | Кумановски м. http://time.mk/c/e3d2fbf9f1/simptomite-na-srcev-udar-zapocnuvaat-eden-mesec-pred-toa-ranata-registracija-moze-da-spasi-zivoti.html Симптомите на срцев удар започнуваат еден месец пред тоа – раната регистрација може да спаси животи - Кумановски м. - 02:33 20/02 Tue, 20 Feb 2018 01:33:06 +0000 Кумановски м. - 02:33 20/02
loading... Превенцијата е најдоброто нешто за здравјето. Таа е подобра од самото исцелување затоа што не дозволува да дојде до тоа. Многу болести имаат претходно постоечки симптоми кои, ако навреме им се посвети внимание може да се спречат, но ако ...
Сител: Ако ги забележите овие симптоми, веднаш повикајте брза помош
Курир: Го шокираше за Денот на вљубените: Сопругата му приреди изненадување од кое ќе доживееше срцев удар (ВИДЕО)
Press24: Креативен подарок за Св. Валентин: Сопругата му приреди изненадување од кое ќе доживееше срцев удар(видео)
5 поврзани вести »
]]>
Здравје
Шест видови на намирници кои предизвикуваат појава на анксиозност и депресија | Студенти http://time.mk/c/90820812a9/sest-vidovi-na-namirnici-koi-predizvikuvaat-pojava-na-anksioznost-i-depresija.html Шест видови на намирници кои предизвикуваат појава на анксиозност и депресија - Студенти - 21:45 19/02 Mon, 19 Feb 2018 20:45:04 +0000 Студенти - 21:45 19/02
Иако се смета дека стресот е најголемиот виновник за поттикнување на анксиозноста и депресијата, сепак не е и единствениот. Намирниците кои секојдневно ги внесуваме во организмот влијаат на физичкото и менталното здравје.
Точка: Шест видови на намирници кои предизвикуваат појава на анксиозност и депресија
Кајгана: Шест видови на храна кои поттикнуваат анксиозност и депресија
Мама365: Поврзаноста на терминот на породување и постпородилна депресија
5 поврзани вести »
]]>
Здравје
СЗО со нови препораки за родилките | Слободен Печат http://time.mk/c/bf6b9b3fe5/szo-so-novi-preporaki-za-rodilkite.html СЗО со нови препораки за родилките - Слободен Печат - 20:55 19/02 Mon, 19 Feb 2018 19:55:55 +0000 Слободен Печат - 20:55 19/02
Оттаму предупредуваат на се поголемиот број медицински интервенции при породувањата, како што е царскиот рез, кои не се секогаш неопходни. Родилките треба повеќе да учествуваат во носењето на одлуки врзани со раѓањето, треба да имаат повеќе време за ...
+инфо: СЗО со нови препораки за родилките
Кајгана: Светска здравствена организација: Се прават многу непотребни царски резови
]]>
Здравје
5 начини за спречување на ракот | Кумановски м. http://time.mk/r/NONE/795e84c3e5/5-nacini-za-sprecuvanje-na-rakot.html 5 начини за спречување на ракот - Кумановски м. - 02:33 20/02 Tue, 20 Feb 2018 01:33:06 +0000 Кумановски м. - 02:33 20/02
loading... Малигните заболувања предизвикуваат околу 450 смртни случаи на ден во Обединетото Кралство. Според експертите, само неколку промени во животниот стил можат да ја спречат оваа болест.
]]>
Здравје
ЧОВЕКОТ НЕМОЖЕ ДА ГОЛТА И ДА ДИШЕ ВО ИСТО ВРЕМЕ: Ова се 39 бизарни факти за човековото тело! | Скопје24 http://time.mk/c/22dc915e5e/covekot-nemoze-da-golta-i-da-dise-vo-isto-vreme-ova-se-39-bizarni-fakti-za-covekovoto-telo.html ЧОВЕКОТ НЕМОЖЕ ДА ГОЛТА И ДА ДИШЕ ВО ИСТО ВРЕМЕ: Ова се 39 бизарни факти за човековото тело! - Скопје24 - 22:50 19/02 Mon, 19 Feb 2018 21:50:42 +0000 Скопје24 - 22:50 19/02
Човековото тело е многу сложена структура. Иако на многумина им изгледа кревко, поприлично е силно. Човековиот мозок не е истражен до крај и не се знае како функционира. Ова се најинтересните факти за телото и функционирањето на човекот: 1.
Студенти: Човекот неможе да голта и да дише во исто време: Ова се 39 бизарни факти за човековото тело!
]]>
Здравје
ПОЛН ПРОТЕИНИ И МИНЕРАЛИ: Кога ќе прочитате што се лечи индискиот орев ќе го јадете почесто! | Скопје24 http://time.mk/r/NONE/46fc966d84/poln-proteini-i-minerali-koga-ke-procitate-sto-se-leci-indiskiot-orev-ke-go-jadete-pocesto.html ПОЛН ПРОТЕИНИ И МИНЕРАЛИ: Кога ќе прочитате што се лечи индискиот орев ќе го јадете почесто! - Скопје24 - 20:55 19/02 Mon, 19 Feb 2018 19:55:42 +0000 Скопје24 - 20:55 19/02
Можете да ги купите речиси секаде. Во маркет, на пазар, во локалната семкарница. Ги има во текот на целата година и се одлични во моментите кога сакате да грицнете нешто вкусно. Индиските оревчиња покрај како закуска, можете да ги користите и за ...
]]>
Здравје
(ФОТО) Кои бемки се опасност од рак, а кои само дамки на кожата? | Скопје24 http://time.mk/r/NONE/d614296f8d/foto-koi-bemki-se-opasnost-od-rak-a-koi-samo-damki-na-kozata.html (ФОТО) Кои бемки се опасност од рак, а кои само дамки на кожата? - Скопје24 - 20:55 19/02 Mon, 19 Feb 2018 19:55:42 +0000 Скопје24 - 20:55 19/02
Промените на бемките кои честопати изгледаат сосема безопасно, не ретко може да доведат до рак на кожата. Според истражувањата во последните неколку години стапката на смртност од овој вид рак загрижувачки се зголемува, а најчестата причина поради ...
]]>
Здравје