TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

10без10

Протестите во Грција не го откажаа викенд-шопингот

10без10 - пред: 54 мин

Полни шопинг центри, полни продавници, турканици на касите, насекаде се слуша македонски јазик. Жени со полни раце со торби брзаат од продавница во продавница, да купат на попуст. Ваква беше сликата на главната шопинг улица Цимитцки во Солун и во ...

Офицер на АРМ станал полковник, а пред шест години бил вратен од Авганистан за обид за силување

10без10 - пред: 1 час

Неодамна во чин полковник во Министерството за одбрана беа унапредени четворица офицери. Меѓу нив беше и Хајро Али, офицер на АРМ што во 2012 година беше вратен од Авганистан за обид за силување на жена-војник од македонската мисија во оваа земја.

2 поврзани вести »

Ќе се менува Законот за референдум

10без10 - пред: 1 час

Поради неусогласенот на постојниот текст на Законот за референдум и други облици на непосредно изјаснување на граѓаните, со текстот на Изборниот законик и Законот за судови, Министерството за правда на Единствениот национален електронски регистар на ...

25 поврзани вести »

Во Грција на 4 февруари ќе има протест за името Македонија

10без10 - пред: 1 час

По масовниот протест во Солун во неделата, грчките организации и здруженија, најавуваат нов собир, но овој пат во грчката престолнина. Преку социјалните мрежи и изјави во грчките медиуми се упатува повик на 4 февруари, граѓаните да излезат во ...

176 поврзани вести »

Ново задолжување за стари долгови

10без10 - пред: 2 часа

Министеството за финансии денеска ќе се задолжи за околу 24 милиони евра на домашниот пазар. Целата сума ќе се искористи за враќање на стари долгови, чии рокови за исплата истекуваат утре и во понеделник.

43 поврзани вести »

Плусинфо: Законско решение за пензија за сите до крајот на 2018 година?

10без10 - пред: 2 часа

Лицата кои го исполниле старосниот услов за одење во пензија, но не работеле и немаат никакви приходи, ќе примаат државна социјална пензија, најверојатно во износ од околу 100 евра месечно - пишува Плусинфо Станува збор за 40 отсто од просечната ...

3 поврзани вести »

Законот за јазиците се враќа во Собрание

10без10 - пред: 2 часа

Законот за употреба на јазиците повторно се враќа пред пратениците. На вчерашната координација на претседателот на Собранието Талат Џафери со пратеничките групи, било договорено Законот да биде ставен на собраниска седница, во понеделник.

93 поврзани вести »

Теодоракис: Загубивме 25 години во спор со земја што можеше да ни биде верен сојузник

10без10 - пред: 21 часа

„Зошто не сум на протестот во Солун“ - Бидејќи изгубивме 25 години одржувајќи воена атмосфера со една мала земја што може да ни биде лојален сојузник, вели грчкиот новинар и политичар Ставрос Теодоракис во пост на Фејсбук по повод вчерашниот митинг ...

22 поврзани вести »

Слободен печат: Ристески терал бизниси само со фирми блиски до ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ

10без10 - пред: 21 часа

Злоупотребата на теснопартиските интереси во функција на дневната политика беше секојдневна пракса во функционирањето на претходната локална власт во Општина Прилеп - објавува Слободен печат.

3 поврзани вести »

Видео: Кривични за поранешни директори на прилепскиот Дом за стари лица и за поранешниот градоначалник

10без10 - пред: 21 часа

Прилепскиот Дом за стари лица „Киро Крстески – Платник“ до Основното јавно обвинителство поднесе кривични пријави против поранешниот градоначалникот на Прилеп, Марјан Ристески и против поранешните директори на домот, Ирена Стерјовска Локвенец и ...

10 поврзани вести »

Ново поскапување на горивата, овој пат за еден денар

10без10 - пред: 22 часа

Од полноќ горивата поскапуваат за еден денар – одлучи Регулаторната комисија за енергетика. ЕУРОСУПЕР 95 и 98 ќе се продаваат за 67,5 денари, односно 69.5 денари по литар. Екстра лесното масло за домаќинство ќе чини 49 денари за литар, а новата, за ...

40 поврзани вести »

Самарас, Караманлис и Бакојани во минатото го прифатиле името „Македонија“

10без10 - пред: 22 часа

Грција, по обновување на преговорите со Македонија за решавање на спорот со името, во декември минатата година се соочува со огромни внатрешни политички контрадикторности во однос на ова прашање, објавува грчкото издание „Документо“.

87 поврзани вести »

ЗНМ: 18 напади врз новинари во 2017 година, институциите не ги казнуваат насилниците

10без10 - пред: 22 часа

Mинатата година во Македонија вкупно се регистрирани 18 напади на новинари, од кои 13 физички и вербални напади, додека останатите се навреди, попречување во работа и уништување на имотот, стои во Извештајот за слободата на медиумите и безбедноста ...

36 поврзани вести »

Дескоски: Република Македонија (Скопје) е решение кое не задира во идентитетот

10без10 - 22.01.2018

Нашата држава треба да направи компромис со Грција и да прифати во меѓународните односи да го користи единствено своето уставно име – Република Македонија, и на тој начин да овозможи компромис преку кој ќе се направи разлика меѓу името на нашата ...

22 поврзани вести »

Целосно изгоре куќа во Прилеп

10без10 - 22.01.2018

Вчера околу 15,.30 часот било пријавено дека во Прилеп на ул.„Задарска" во куќа сопственост на Д.В.(35), избувнал пожар. Целата куќа била опожарена, a причина за пожарот бил неисчистен оџак, информираа од полицијата.

41 поврзани вести »

Тешка сообраќајка во Прилеп, автомобил се превртел, повредено е 20-годишно момче

10без10 - 22.01.2018

Тешка сообраќајна несреќа се случила во Прилеп, кога автомобил се превртел, а сопатникот бил тешко повреден, информираа од МВР. Според полицијата, синоќа во 03,00 часот на локалниот пат с.Мраморани – с.Дупјачани во Прилеп, се случила сообраќајна ...

42 поврзани вести »

ЕРТ: Нимиц во следните десет дена ќе ги посети Атина и Скопје

10без10 - 22.01.2018

Посредникот на Обединетите нации во спорот за името на Македонија, Матју Нимиц, има намера во следните десет дена да ги посети Атина и Скопје, за со нив да го разгледа ова прашање, соопшти грчката телевизиа ЕРТ.

29 поврзани вести »

Преговорите за името во критична фаза, се чека средбата Заев – Ципрас

10без10 - 22.01.2018

Во сенка на вчерашниот масовен протест во Солун и најавената прва директна средба на премиерите Алексис Ципрас и Зоран во Давос, преговорите за името навлегуваат во најкритичната фаза, оценуваат денеска медиумите во Грција, пренесува МИА.

87 поврзани вести »

Две третини од универзитетските професори сакаат да ја напуштат земјава

10без10 - 22.01.2018

Феноменот „одлив на мозоци“ зема се поголем замав изминатите две децении во земјава, која се соочува со своевиден интелектуален егзодус. Причините се главно егзистенцијални, низок стандард, неможноста да се напредува во кариерата, неценење на ...

Бутарис за протестот во Солун: Овие луѓе не се информирани, си фантазираат нешто

10без10 - 22.01.2018

Многу сум разочаран, бидејќи по 25 години расправии за името на Скопје ние сме на истата позиција. Психологијата, односот на многу грчки граѓани не се сменија. Проблемот е што луѓето мислат дека Македонија ќе ни го одземе идентитетот.

54 поврзани вести »