TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

10без10

Видео: Грците не го даваат името Македонија, голем протест во Солун

10без10 - пред: 5 часа

Илјадници Грци од целата земја дојдоа на денешниот протест во Солун, од кој порачуваат дека Македонија е грчка и дека никој друг не може да го присвојува ова име за своја држава. Се пуштаа „патриотски“ песни на разглас во кои се пее за грчка ...

114 поврзани вести »

ВИДЕО: Запалено знамето на ЕУ на протестот против двојазичноста

10без10 - пред: 5 часа

На денешниот протест на организацијата „Тврдокорни“ и МОС „Против двојазичноста и албанизацијата на Македонија“ беше запалено знамето на Европската ...

61 поврзани вести »

ВИДЕО: Вербална и физичка пресметка на Грци со Македонци на протестот во Мелбурн

10без10 - пред: 5 часа

Грчка организација во Мелбурн денеска организираше протест под мотото „Не за продажба на името Македонија и Македонија секогаш ќе биде грчка“, каде учествуваа повеќе од 2.000 припадници. За време на протестот група Македонци седеле во непосредна ...

31 поврзани вести »

За законот за употреба на јазиците - колумна на Горан Талески

10без10 - пред: 9 часа

Уште во старт да расчистиме една работа. Се согласувам дека беше потребно да се донесат измени во законот за употреба на јазиците , преку кои ќе се зголеми користењето на албанскиот јазик (единствениот јазик кој освен македонскиот, го зборува над ...

11 поврзани вести »

Македонија главна тема во грчкиот печат

10без10 - пред: 9 часа

Грчкиот печат со несмалено темпо продолжува, македонско – грчките односи и последните случувања во спорот со името да ги става во фокусот на вниманието. Насловните страници на денешните неделни изданија на весниците, јавува дописникот на МИА од ...

25 поврзани вести »

Неофит: Имаме консензус за главните прашања со МПЦ

10без10 - пред: 9 часа

Имаме консензус за главните прашања на иднината. Претстојат интензивни средби и разговори. Ние се обидуваме да се ислуша со внимание, да го одржиме добриот тон, да се сретнеме со архиереите и со луѓето од кои зависи придвижувањето на ова прашање, ...

19 поврзани вести »

Тврдокорните и МОС денеска на протести против двојазичноста

10без10 - пред: 9 часа

Денеска пред Собранието на Р.М со почеток во 13 часот ќе се одржи протест против Законот за употреба на јазиците. Протестот е во организација на здружението “Твродокорни.” Од здружението повикаа на масовност и отфрлање на двојазичноста и ...

61 поврзани вести »

Ципрас: Ако постои можност за решение, ќе биде национална глупост да не ја искористиме

10без10 - пред: 9 часа

Порака дека Атина бара едно име кое ќе важи и за внатрешна и за билатерална и за употреба во ОН упатува грчкиот премиер преку интервјуто под наслов „Ако постои можност, ќе биде национална глупост да не ја искористиме“, за неделното издание на ...

122 поврзани вести »

За заемно прифатливо решение на спорот со името, вкупно 63% од Грците

10без10 - 20.01.2018

Мнозинството Грци посакуваат да се реши прашањето со името, покажува новото истражување на јавното мислење во Грција, спроведено од агенцијата „Алко“ за грчкото радио „24/7“. Како што јавува дописникот на МИА од Атина, 63 отсто од испитаниците се за ...

16 поврзани вести »

РСЕ Анализа: Македонското јавно здравство хронично болно

10без10 - 20.01.2018

И покрај тоа што во македонското јавно здравство има опрема, пациентите се принудени да се лекуваат во приватните институции, зашто апаратите или не работат или има гужви и треба да се чека со месеци.

2 поврзани вести »

Физичките лица да се регистрираат како ДДВ обврзници бара УЈП

10без10 - 20.01.2018

Управата за јавни приходи, слично како и минатата година, на „мала врата“ им наметна обврска на физичките лица кои оствариле приход над еден милион денари да се регистрираат како ДДВ обврзници, информира Алсат .

42 поврзани вести »