TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

24 Ракомет

По стапките на машкиот Ф4: Светски музички ѕвезди и за дамите во Будимпешта

24 Ракомет - пред: 3 часа

Завршниот турнир од Лигата на шампионите во женска конкуренција кој и годинава ќе се одржи во Будимпешта ќе биде збогатен со учество на музички ѕвезди по примерот на фајнл-фор турнирот кај мажите.

Нови проблеми за БиХ: Владимир Врањеш суспендиран на два меча

24 Ракомет - пред: 5 часа

Покрај проблемите со натпреварот кој репрезентацијата на БиХ го загуби на зелена маса против Швајцарија, на адреса на БиХ стигна уште една казна овој пат за еден од ракометарите. Владимир Врањеш нема да може да настапи на следните две официјални ...

Бурата во Србија не стивнува: Сојузот ги искара Цветковиќ и ракометарите

24 Ракомет - пред: 6 часа

Откако прво селекторот на Србија ги нападна ракометарите за недолично однесување за време на Европското првенство во Хрватска, а потоа тие му вратија со иста мерка, се чини дека ситуацијата завршува со соопштение од раководните лица.

10 поврзани вести »

Шишкарев пред гостувањето на Русија: Скопје има убави места, ќе одиме на ќебапи и плескавици

24 Ракомет - пред: 8 часа

Десното крило на Вардар, Данил Шишкарев во април со колегите од селекцијата на Русија ќе биде гост на Македонија во Скопје со оглед на тоа што „Зборнаја“ ќе ја искористи ЕХФ-неделата за подготовки во нашата земја.

Покажаа како не треба: Се истепаа директорите на Војводина и Динамо Панчево (ВИДЕО)

24 Ракомет - пред: 9 часа

Натпреварот меѓу Војводина и Динамо Панчево донесе многу големи возбудувања. И сè би било нормално доколку не се работеше за Куп на Војводина и доколку на истиот немаше прекин поради двобои на неколку страни. Прво попуштија нервите кај ракометарите.

7 поврзани вести »

Цветковски се врати во тимот, Иштад со бодови кај Хелсинборг

24 Ракомет - пред: 10 часа

Составот на Иштад славеше на гостувањето кај Хелсинборг со 31:25, но со новите бодови не успеа да скокне на табелата и остана далеку од лидерот Кристијанштад. Во тимот на Иштад во составот беше и голманот Јане Цветковски кого го немаше на последните ...

Мркиќ распали на Исланд

24 Ракомет - пред: 11 часа

Иако на нејзиниот тим не му оди најдобро и нема да обезбеди место во разигурвањето за титулата на Исланд, сепак македонската интернационалка Савица Мркиќ е далеку најдобриот играч и стрелец на Грота.

Сериозна повреда за Валентин Порт?

24 Ракомет - пред: 12 часа

Лидерот во францускиот шампионат, Монпелје, во најчувствителниот дел од сезоната ќе остане без услугите на можеби најдобриот играч, Валентин Порт. Монпелје во последниот натпревар славеше над Иври со 36:22, но се чини скапо ќе ја плати оваа победа.

Нолевска и Виборг лесно го решија Холстебро

24 Ракомет - пред: 13 часа

По двата порази во серија од Одензе и Силкеборг, тимот на Виборг каде што настапува македонската интернационалка Наташа Нолевска, славеше победа во данскиот шампионат. Повеќекратниот европски шампион, кој сезонава игра во ЕХФ Купот триумфираше на ...

Хановер е во мода

24 Ракомет - пред: 14 часа

Хановер е лидер на Бундеслигата по 22 одиграни кола! Тимот кој беше препороден од Карлос Ортега игра одличен ракомет со просечен тим, а во нивната сала падна и Кил, кој си замина со пораз, 28:27! Кил го имаше последниот напад за реми, но несудениот ...

Ракометарите му вратија на Цветковиќ: Секоја вечер беше пијан и не знае каде играме

24 Ракомет - 22.02.2018

Откако селекторот на Србија, Јовица Цветковиќ во извештајот до Ракометната федерација ги обвини ракометарите дека го прекршиле дисциплинскиот правилник со тоа што биле во провод низ Загреб до доцна во ноќта и лумпувале, следуваше реакција од ...

10 поврзани вести »

Шамбери го шутна Ивица Обрван

24 Ракомет - 22.02.2018

Екипата на Шамбери после ремито на гостувањето кај Трембле со 31:31 и загубената шанса за висок пласман сезонава донесе одлука за разделба со тренерот Ивица Обрван кој е поранешен селектор на Македонија.

4 поврзани вести »

Во јуни се формира тело кое ќе се грижи за сите лиги во Европа

24 Ракомет - 22.02.2018

Претставници на лигите од 29 земји од Европа се сретнаа со челниците на ЕХФ на кој имаа специјален состанок за да ги разгледаат чекорите за формирање на ново претставничко тело. Со оглед на тоа што Меморандумот за разбирање меѓу ЕХФ и Европската ...

Металург е одлична препорака за Бундес лига

24 Ракомет - 22.02.2018

Хрватското лево крило Мартин Марчец кој лани не по свое барање си замина од Металург, се пресели во Битигхајм, каде се договори за едногодишна соработка. Германците брзо ги проценија неговите квалитети и го врзаа за уште две сезони, па Марчец ...

Репеншек до ЕХФ: Погрешив, Нуиќ имаше право да игра, протестот на Швајцарија е неоправдан

24 Ракомет - 22.02.2018

Делегатот кој беше официјално лице на средбата меѓу БиХ-Швајцарија, Дарко Репеншек од Словенија, го испрати својот извештај во ЕХФ во кој наведе дека направил само една грешка, а таа е дека му доделил црвен картон на ракометарот кој не беше во ...

3 поврзани вести »

Стартуваат активностите и на домашна сцена: Загревање со куп натпреварите

24 Ракомет - 22.02.2018

Со натпреварите од осминафиналето на Купот на Македонија, конечно по два месеци пауза ќе започнат и активностите на домашната ракометна сцена. Сите 14 прволигаши, распоредени во 5 групи, од кои 4 по 3 екипи и 1 група со 2 екипи, ќе се борат за место ...

БиХ не се откажува од баражот: Жалба до ЕХФ и надеж дека ќе се измени одлуката

24 Ракомет - 22.02.2018

Ракометната федерација на Босна и Херцеговина не се откажува од местото во баражот за Светското првенство кое следниот јануари се одржува во Германија и во Данска. Откако ЕХФ донесе одлука за службена победа од 10:0 за Швајцарија и пласман во ...

3 поврзани вести »

Ќе се изнасмеете за сите пари: Со какви „техники“ располагаат Дибиров, Наѓ, Борозан…во тоалет (ФОТО)

24 Ракомет - 22.02.2018

Тимур Дибиров, Уве Генсхјмер, Ласло Наѓ…се дел од најдобрите стрелци во светот, кои со своите погодоци се опасност за сите голмани. Руското лево крило од Вардар објави фотограгфија на социјалните мрежи со која изнуди многу урнебесни коментари, а на ...

6 поврзани вести »

Амбициозен проект на Унгарците: Веспрем и Сегед ќе добијат поголеми сали

24 Ракомет - 22.02.2018

Унгарија и Словачка аплицираа со заедничка кандидатура да бидат домаќини на машкото Европско првенство во 2022 година. Амбициозниот проект ќе биде поддржан со нова инфраструктура во земјата каде што ракометот има специјално место во срцето на ...

Колку пари заработуваат најдобрите ракометарки: Две вардарки меѓу најплатените! (ФОТО)

24 Ракомет - 22.02.2018

За разлика од македонските клубови во било кој спорт, кои ги кријат своите буџети како змија нозете, низ другите европски земји, јавноста знае со колку пари располага одреден клуб. Во женскиот ракомет, ЧСМ Букурешт ќе има најголем буџет досега, ако ...

8 поврзани вести »