TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

24 Вести

350 капачи ќе се фрлаат по крстот во Oхрид

24 Вести - пред: 23 мин

Околу 350 верници утре ќе се фрлаат по светиот крст во водите на Охридското езеро. Градот целосно е подготвен за богојавленскиот водосвет, а традиционалното фрлање на крстот и осветувањето на водите во Охридското езеро ќе се случи во 10 часот на ...

85 поврзани вести »

Заедничка истрага за атентатот врз Оливер Ивановиќ

24 Вести - пред: 23 мин

- Ова е град на страв и болка, никогаш веќе нема да се вратиме во Косово – изјави сопруга на Оливер Ивановиќ, додека илјадници присутни чекаа да и изразат сочувство. Приврзаници, симпатизери и државни функционери дојдоа во Алејата на заслужни ...

160 поврзани вести »

Невремето нанесе огромни штети во Струмица

24 Вести - пред: 47 мин

Силниот ветар кој дуваше во струмичко и со брзина до 50 тина километри на час предизвика штети кај пластениците што се засеани со пролетна зелка или пак се подготвуваа за сеидба. Нема село каде не се уништени полиетиленските платна и нивните ...

6 поврзани вести »

Одложен е стечајот за Медиа принт Македонија

24 Вести - пред: 56 мин

Одложен е стечајот за Медиа принт македонија за кој денеска во Основниот суд скопје 2 се одржа подготвително судско рочиште. Ма рочиштето не беше дозволено отворање на стечајна постапка, бидејќи должникот мпм немаше присутни преставници.

4 поврзани вести »

Музичарите најавуваат тужби за изгубените субвенции

24 Вести - пред: 56 мин

Музичарите кои останаа без субвенции од државата, откако Министерството за култура и МРТВ ги поништија одлуките од последниот конкурс решија на суд да ја бараат правдата. Зад тужбата ќе застанат стотина автори, музичари и продуценти.

39 поврзани вести »

Пратеникот Димовски на распит во обвинителство

24 Вести - пред: 1 час

Со полициска придружба пратеникот Љупчо Димовски беше донесен на распит во обвинителството за организиран криминал. Повеќе од еден час одговарал на прашањата од надлежниот обвинител, а како доказ му била била пуштена и снимка од 27 април.

23 поврзани вести »

Закон за употреба на јазиците - ќе има ли амандмани за забелешките на Иванов?

24 Вести - пред: 1 час

Забелешките на претседателот Иванов во однос на Законот за употреба на јазиците, на кој не го стави својот потпис, се во рацете на собранискиот спикер Џафери. Како што информираат од неговиот кабинет, тој ќе ги разгледа и в понеделник на ...

117 поврзани вести »

Бугарското собрание го ратификуваше договорот за добрососедство

24 Вести - пред: 1 час

Три дена по македонското собрание Договорот за добрососедство и соработка меѓу Македонија и Бугарија, едногласно ратификуван и во Бугарското народно собрание. Договорот беше поддржан од сите параламентарни партии и на вчерашните седници на Комисиите ...

69 поврзани вести »

Спор со името

24 Вести - пред: 1 час

Молк од Скопје и Атина за новиот предлог на медијаторот на вчерашаната рунда преговори. детали нема. Од МНР велат дека се уште не го добиле целиот извештај од преговарачот Васко Наумовски за вчерашниот состанок во Њујорк.

61 поврзани вести »

Силни пораки и услови за влез НАТО од Јенс Столтенберг

24 Вести - пред: 1 час

Од држава на раб на нестабилност, Македонија стана држава на можности – им порача на пратениците генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Земјава, според него бележи значителен напредок по крвавите настани во Собранието, но вели останува да ...

346 поврзани вести »

Конструктивност од ДУИ, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ на средбите со Столтенберг

24 Вести - пред: 3 часа

Претставниците на ДУИ, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ како коструктивна и содржајна ја оценија средбата со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг. Тој им порачал дека вратите на НАТО за Македонија се отворени ако се реши проблемот со името, но потенцирал ...

346 поврзани вести »

Споменикот на Крал Марко испишан со кукасти крстови

24 Вести - пред: 3 часа

Непознати сторители испишале кукасти крстови на споменикот на „Крал Марко“ во центарот на Прилеп. Од прилепската локална самоуправа информираат дека тоа се случило во текот на изминатата ноќ, а вандалскиот чин го регистрираа инспекциските служби.

20 поврзани вести »

Со 22 куршуми ликвидиран шефот на грчката мафија

24 Вести - пред: 4 часа

Мафијашка пресметка во Атина - грчката јавност ја потресе нов инцидент во атинското подземје, откако со калашников е изрешетен Василис Стефанакос шефот на грчката мафија. Стефанакос бил застрелан со повеќе од 20 куршуми - областа по убиство веднаш ...

14 поврзани вести »

Србија и Косово заедно ќе го истражуваат атентатот на Ивановиќ

24 Вести - пред: 5 часа

Србија и Косово заедно ќе го истражуваат атентатот на лидерот на косовските Срби Оливер Ивановиќ. Во телефонски разговор, Александар Вучиќ побарал Приштина да прифати учество на српските државни органи во спроведувањето на истрагата за убиството, а ...

160 поврзани вести »

Контроверзната книга за Доналд Трамп ќе стане ТВ серија

24 Вести - пред: 5 часа

Контроверзната книга против американскиот претседател, ќе биде адаптирана во ТВ серија. Книгата на новинарот Мајкл Вулф насловена „оган и бес во Белата куќа на Трамп“, предизвика бура од реакции во јавноста, откако фрли сомнеж врз психичкото здравје ...

56 поврзани вести »

Воз што лае пуштен во промет во Јапонија

24 Вести - пред: 5 часа

Во Јапонија е пуштен во промет воз што преку звучници што пуштаат кучешко лаење и еленски крици, со цел - да се намалат несреќите со животни по шините. Звуците треба да ги бркаат животните од железницата.

4 поврзани вести »

Осудени демонстрантите што голи заклаа јагне пред Аушвиц

24 Вести - пред: 5 часа

Дванаесет луѓе кои се соблекоа голи пред поранешниот нацистички логор на смртта во Аушвиц и притоа заклаа јагне во знак на протест во вид на перформанс беа осудени за сквернавење на местото.

6 поврзани вести »

Османи: Не сме изненадени, туку разочарани од одлуката на Иванов

24 Вести - пред: 5 часа

Непотпишувањето на Законот за употреба на јазиците од страна на претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов не е изненадување, разочаран сум од постапката-рече вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи кој денеска оствари средба со ...

66 поврзани вести »

Пратениците ќе гласаат за измените за следење на комуникациите

24 Вести - пред: 5 часа

Законите за полиција, внатрешни работи и електронски комуникации денеска ќе се најдат пред пратениците. Предлог законот за измени и дополнувања на законот за електронските комуникации ги уредува условите и постапката за спроведување на мерките за ...

18 поврзани вести »

Столтенберг: Вратата на НАТО е отворена, но мора да се реши прашањето за името

24 Вести - пред: 6 часа

Има се уште место за повеќе знамиња пред седиштето на НАТО, вратата на НАТО е отворена за Македонија, но има уште работа што треба да се сработи, тоа значи да се реши прашањето за името на земјата, порача генералниот секретар на НАТО, Јенс ...

346 поврзани вести »