TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

24 Вести

Заев оптимист дека името ќе се реши достоинствено за двете страни

24 Вести - пред: 29 мин

Новите идеи за решавање на спорот со името што медијаторот Метју Нимиц ги претстави на разговорите во Њујорк не би требало јавно да ги коментираме со цел да не ги уништиме шансите на преговорите – решението сакаме да го изградиме со национален ...

84 поврзани вести »

Заканувачко писмо до директорот на Драмски театар

24 Вести - пред: 1 час

Сашо Тасевски, директорот на Драмски театар во Скопје вчера во полиција пријавил дека утрото во службената канцеларија на театарот примил писмо адресирано лично до него со заканувачка содржина за него и други лица.

16 поврзани вести »

Даниел Дончевски го фати Светиот крст во водите на река Вардар во Скопје

24 Вести - пред: 2 часа

Даниел Дончевски од скопската населба Ченто, по петти пат, го фаќа Чесниот крст во водите на реката Вардар. Даниел по фаќањето на Светиот крст се упати кон црквата Св. Богородица каде ќе добие благослов од г.г.

34 поврзани вести »

Косовската полиција знае кој го купил автомобилот од каде е пукано во Ивановиќ

24 Вести - пред: 3 часа

Косовската полиција тврди дека го идентификувала лицето кое во 2017 година го купило автомобилот од каде, како што се верува, дека е пукано во Оливер Ивановиќ, лидерот на партијата „Србија, демократија, правда“.

90 поврзани вести »

Столтенберг порача нема друг начин за влез во НАТО, решето го името со Грција

24 Вести - пред: 3 часа

Столтенберг порача нема друг начин за влез во НАТО, решето го името со Грција „Алијансата нема план „Б“ за влез на земјата во НАТО, спорот за името со Грција мора да се реши“, ова беше главната порака на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ...

340 поврзани вести »

Ципрас го извести поглаварот на ГПЦ за текот на преговорите за името

24 Вести - пред: 3 часа

Во овој момент не се потребни протести, туку национален консензус и единство, е пораката на поглаварот на Грчката православна црква, што ја упатил на средбата со грчкиот премиер. Архиепископот Јеронимос и Алексис Ципрас имаа средба која не беше ...

28 поврзани вести »

Предлозите на Нимиц ќе се разгледуваат, а потоа ќе се коментираат

24 Вести - пред: 3 часа

Новите идеи за решавање на спорот со името што медијаторот М етју Н имиц ги претстави на разговорите во Њ ујорк не може да се коментираат јавно пред темелна анализа и изграден став на државниот врв.

Иванов: Богојавление е симбол на духовното раѓање и новиот почеток во животот на верникот

24 Вести - пред: 3 часа

Претседателот Ѓорге Иванов, по повод големиот христијански празник богојавление - Водици, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, архиепископот охридски и македонски, г.г.

76 поврзани вести »

Најмалку десет лица загинаа при снежна бура во јужниот дел на САД

24 Вести - пред: 4 часа

Најмалку 10 лица загинаа во снежната бура што зафати неколку региони во јужниот дел на САД. Најмалку четири смртни случаи се регистрирани во Луизијана, вклучително и стар човек кој живеел со неговата сопруга во дом без греење, пожарникар кој при ...

39 поврзани вести »

Иван Лотески го фати светиот крст во водите на Охридското Езеро

24 Вести - пред: 4 часа

Денеска во Охрид се одржува најголемата манифестација по повод православниот христијански празник Богојавление – Водици. Годинава во Охрид пријавени се 350 скокачи по крстот. Најсреќен од верниците кои скокнаа посветиот крст е Иван ...

31 поврзани вести »

НАСА откри мрежа од тунели на Месечината

24 Вести - пред: 5 часа

Американската вселенска агенција (НАСА) открила тунели кои водат длабоко под површината на Месечината, за кои се проценува дека може да бидат идеални за нова лунарна база. Се работи за тунели кои настанале многу одамна од лава.

13 поврзани вести »

Опозициски лидер на Зимбабве загина при пад на хеликоптер

24 Вести - пред: 5 часа

Истакнатиот опозициски лидер од Зимбабве, Рој Бенет, загина при пад на хеликоптер во Ново Мексико, соопшти синоќа неговата политичка партија. „Во несреќата загинаа уште четири лица, меѓу кои и сопругата на Бенет.

2 поврзани вести »

Автомобил влета во пешаци во Рио де Женеиро

24 Вести - пред: 5 часа

Едно бебе загина, а 17 лица се повредени откако маж со неговиот автомобил влета во пешаци на тротоар во близина на плажата Копакабана во Рио де Женеиро. „Возачот ја загубил контролата врз автомобилот, се качил на тротоар и удрил во група пешаци“, ...

20 поврзани вести »

Сообраќајот по претежно суви коловози, можна појава на одрони во клисурите

24 Вести - пред: 6 часа

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Наместа влажни коловози се бележат на повисоките места во северозападните и југозападните делови од државата. Од АМСМ препорачуваат внимателно возење, прилагодена брзина на ...

55 поврзани вести »

Утрото сончево и ладно, преку денот облачно

24 Вести - пред: 6 часа

Времето во Македонија ќе биде сончево насекаде со негативни утрински температури, во текот на денот со умерена локална облачност повремено со умерен јужен ветер. Утринската температура ќе се движи од минус еден до минус осум степени, а дневната од ...

33 поврзани вести »

Православните верници го слават Богојавление - Водици

24 Вести - пред: 6 часа

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление - Водици кој се празнува уште од вториот век. Поврзан е со крштавањето на Исус Христос во водите на реката Јордан од страна на свети Јован, кој од тогаш се нарекува Крстител.

78 поврзани вести »

Иванов: Се носат фалични решенија кои се контрапродуктивни

24 Вести - пред: 17 часа

Како претседател на Република Македонија, како и до сега, ќе продолжам да соработувам со Владата и ќе ги поддржувам суштинските европски реформи кои ќе произлезат од отворена и вистинска јавна дебата и околу кои ќе се постигне широк консензус, ...

23 поврзани вести »

Мнозинството ја изгласа првата фаза од законот за прислушување и за „ОТА“

24 Вести - пред: 18 часа

Законите за внатрешни работи, полиција, формирање на Оперативно техничка агенција и законот за следење на комуникациите добија зелено светло од пратениците да се најдат на второ читање откако ќе ги поминат задолжителните комисиски расправи.

23 поврзани вести »

Столтенберг: Нема план Б за Македонија, решавање на името, па НАТО

24 Вести - пред: 19 часа

Владата со црвен тепих и највисоки почести, Столтенберг со истите тврди пораки за земјава. НАТО нема план Б за влез на Македонија во алијансата, порачува директно генералниот секретар на сојузот Јенс Столтенберг после заедничката прес конференција ...

340 поврзани вести »

Загина велосипедист во сообраќајка кај Облешево

24 Вести - пред: 19 часа

Велосипедист загина откако во него удрил автобус. Сообраќајката се случила денеска околу 16:20 часот на магистралниот пат А3 Штип-Кочани, во близина на селото Облешево. Како што информира МВР, автобус управуван од М. М.

21 поврзани вести »