TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

24 Вести

Конструктивност од ДУИ, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ на средбите со Столтенберг

24 Вести - 18.01.2018

Претставниците на ДУИ, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ како коструктивна и содржајна ја оценија средбата со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг. Тој им порачал дека вратите на НАТО за Македонија се отворени ако се реши проблемот со името, но потенцирал ...

236 поврзани вести »

Споменикот на Крал Марко испишан со кукасти крстови

24 Вести - 18.01.2018

Непознати сторители испишале кукасти крстови на споменикот на „Крал Марко“ во центарот на Прилеп. Од прилепската локална самоуправа информираат дека тоа се случило во текот на изминатата ноќ, а вандалскиот чин го регистрираа инспекциските служби.

Со 22 куршуми ликвидиран шефот на грчката мафија

24 Вести - 18.01.2018

Мафијашка пресметка во Атина - грчката јавност ја потресе нов инцидент во атинското подземје, откако со калашников е изрешетен Василис Стефанакос шефот на грчката мафија. Стефанакос бил застрелан со повеќе од 20 куршуми - областа по убиство веднаш ...

7 поврзани вести »

Србија и Косово заедно ќе го истражуваат атентатот на Ивановиќ

24 Вести - 18.01.2018

Србија и Косово заедно ќе го истражуваат атентатот на лидерот на косовските Срби Оливер Ивановиќ. Во телефонски разговор, Александар Вучиќ побарал Приштина да прифати учество на српските државни органи во спроведувањето на истрагата за убиството, а ...

57 поврзани вести »

Контроверзната книга за Доналд Трамп ќе стане ТВ серија

24 Вести - 18.01.2018

Контроверзната книга против американскиот претседател, ќе биде адаптирана во ТВ серија. Книгата на новинарот Мајкл Вулф насловена „оган и бес во Белата куќа на Трамп“, предизвика бура од реакции во јавноста, откако фрли сомнеж врз психичкото здравје ...

49 поврзани вести »

Воз што лае пуштен во промет во Јапонија

24 Вести - 18.01.2018

Во Јапонија е пуштен во промет воз што преку звучници што пуштаат кучешко лаење и еленски крици, со цел - да се намалат несреќите со животни по шините. Звуците треба да ги бркаат животните од железницата.

2 поврзани вести »

Осудени демонстрантите што голи заклаа јагне пред Аушвиц

24 Вести - 18.01.2018

Дванаесет луѓе кои се соблекоа голи пред поранешниот нацистички логор на смртта во Аушвиц и притоа заклаа јагне во знак на протест во вид на перформанс беа осудени за сквернавење на местото.

6 поврзани вести »

Османи: Не сме изненадени, туку разочарани од одлуката на Иванов

24 Вести - 18.01.2018

Непотпишувањето на Законот за употреба на јазиците од страна на претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов не е изненадување, разочаран сум од постапката-рече вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи кој денеска оствари средба со ...

28 поврзани вести »

Пратениците ќе гласаат за измените за следење на комуникациите

24 Вести - 18.01.2018

Законите за полиција, внатрешни работи и електронски комуникации денеска ќе се најдат пред пратениците. Предлог законот за измени и дополнувања на законот за електронските комуникации ги уредува условите и постапката за спроведување на мерките за ...

20 поврзани вести »

Столтенберг: Вратата на НАТО е отворена, но мора да се реши прашањето за името

24 Вести - 18.01.2018

Има се уште место за повеќе знамиња пред седиштето на НАТО, вратата на НАТО е отворена за Македонија, но има уште работа што треба да се сработи, тоа значи да се реши прашањето за името на земјата, порача генералниот секретар на НАТО, Јенс ...

236 поврзани вести »

Протест пред Собранието против НАТО

24 Вести - 18.01.2018

Група граѓански здруженија се собраа пред Собранието поради посетата на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг кој попладнево треба да се обрати пред пратениците во Собранието. Како што изјавија дел од граѓаните кои се собраа на протест, тие ...

41 поврзани вести »

Димовски околу еден час даваше исказ во Обвинителството

24 Вести - 18.01.2018

Пратеникот Љупчо Димовски околу еден час даваше исказ во Обвинителството за организиран криминал и корупција како осомничен за настаните што се случија во Собранието на 27 април. По распитот ниту, тој ниту неговиот адвокат не дадоа изјави за ...

14 поврзани вести »

Македонија да го добие заслуженото членство во НАТО, побара Иванов од Столтенберг

24 Вести - 18.01.2018

Република Македонија во континуитет покажува дека е доверлив и стратешки партнер и сојузник на НАТО, неопходно е да го добиеме одамна заслуженото членство во Алијансата, со што ќе се создадат трајни придобивки за безбедноста, стабилноста и ...

Автобуски 3-Д постојки во Кина

24 Вести - 18.01.2018

Во Кина беа монтирани првите 16 автобуски постојки отпечатени на 3-Д принтер, што претставува уникатна иновација во светот. Должината на постојките е 5,1 метар, ширината - половина метар, а високи се 2,7 метри.

2 поврзани вести »

Егзит прогласен за најдобар европски фестивал

24 Вести - 18.01.2018

Фестивалот Егзит, кој се одржува во српскиот град Нови Сад, беше прогласен за најдобриот европски фестивал, на натпревар кој се одржа во Холандија. Жирито разгледало 350 музички фестивали кои се одржуваат во 35 европски држави, и заклучило дека ...

9 поврзани вести »

Изменет сообраќаен режим за Водици во Скопје

24 Вести - 18.01.2018

Посебен сообраќаен режим на неколку сообраќајници во центарот на Скопје, како и во општините Ѓорче Петров и Аеродром ќе биде воведен утре (19 јануари) поради верскиот празник Водици. Од 10 часот до завршување на манифестацијата за Водици во центарот ...

31 поврзани вести »

Казахстан: Пожар во автобус однесе 52 животи

24 Вести - 18.01.2018

Пожар што избил во автобус во Казахстан денеска однел 52 животи, соопшти казахстанското Министерство за внатрешни работи. Трагичната несреќа се случила во северозападната област Актау. Пожарот избил додека автобусот бил во движење, и само пет ...

15 поврзани вести »

Пратеникот Димовски со полициска придружба донесен на распит во Обвинителство

24 Вести - 18.01.2018

Пратеникот Љупчо Димовски утрово со полициска придружба од куќен притвор беше донесен на распит во Обвинителството за организиран криминал и корупција. Во присуство на својот адвокат тој за прв пат дава исказ пред Обвинителството како осомничен за ...

14 поврзани вести »

Одложено рочиштето за „Труст“

24 Вести - 18.01.2018

Судењето за предметот „Труст“ на Специјалното јавно обвинителство денеска е одложено поради влошена здравствена состојба на второобвинетиот Василије Авировиќ. Ново рочиште во Кривичниот суд за овој предмет е закажано за 23 јануари.

21 поврзани вести »

Пожар во три куќи во Ресен, нема повредени

24 Вести - 18.01.2018

Пожар избувнал вчера утро во куќите сопственост на М.Д. (51), на В.А. (43) и на Н.З. во Ресен во кој биле опожарени покривните конструкции, собите и покуќнината, а при неговото гаснење биле оштетени дел од ѕидовите и покуќнината.

12 поврзани вести »