TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

24 Вести

800 затвореници се подготвуваат за слобода после законот за амнестија

24 Вести - 16.01.2018

Управата за извршување на санкции се подготвува за ослободување на околу 800 затвореници, опфатени со новиот закон за амнестија. Се уште се прават пресметките за точната бројка на лица кои ќе излезат од зад решетки, но оттаму најавуваат дека веќе ...

13 поврзани вести »

Јохан Тарчуловски час и половина испрашуван во Јавното обвинителство

24 Вести - 16.01.2018

Час и половина пратеникот Јохран Тарчуловски давал исказ во обвинителството за организиран криминал. За прв пат по крвавиот четврток во април, Тарчуловски беше повикан на распит како осомничен.

26 поврзани вести »

Убиството на Оливер Ивановиќ ги врати Белрад и Приштина на воена патека

24 Вести - 16.01.2018

Убиен лидерот на партијата Граѓанска иницијатива „Србија, демократија, правда“ Оливер Ивановиќ утрово во Косовска Митровица. Според првичните информации, Ивановиќ бил застрелан од пиштол околу 8:15 часот додека влегувал во просториите на неговата ...

226 поврзани вести »

Средба со генералниот секретар на Интерпол: Признание за професионалниот пристап во соработката со Интерпол

24 Вести - 16.01.2018

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска во седиштето на Генералниот секретаријат на Интерпол во Лион, Република Франција, оствари работна средба со Јирген Сток, генерален секретар на Интерпол.

20 поврзани вести »

Косовската полиција нуди 10 илјади евра за информација околу убиството на Ивановиќ

24 Вести - 16.01.2018

Косовската полиција нуди награда од 10 илјади евра за понудена корисна нформација поврзана со убиството на Оливер Ивановиќ. „Косовската полиција веднаш по трагичниот настан максимално е ангажирана во расветлувањето на убиството на Оливер ...

147 поврзани вести »

Независниот синдикат обвинува дека не се исплаќаат прекувремените часови

24 Вести - 16.01.2018

Независниот синдикат на полицијата денеска обвини дека на над 1.500 припадници на полицијата не им се исплаќаат прекувремените работни часови. Претседателот на синдикатот Гоце Делчев Тодев изјави дека според нивните информации има бројни станици ...

15 поврзани вести »

Сугарески: За две години гасот стигнува до првите потрошувачи

24 Вести - 16.01.2018

За две години гасот треба да стигне до првите потрошувачи преку националниот гасоводен систем што го гради државата. Годинава ќе бидат изградени 80 километри гасоводна мрежа за која се одвоени 40 милиони ...

34 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ и официјално ќе присуствува во Собрание на обраќањето на Столтенберг

24 Вести - 16.01.2018

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и официјално ќе присуствува на седницата во Собрание на обраќањето на генералниот секретар на НАТО, Јенс Стлтенберг. И пратеникот Јохан Тарчуловски кој е во куќен притвор побара од судијката да го напушти домот за да ...

32 поврзани вести »

Романскиот министер за одбрана Фифор предложен за в.д. премиер

24 Вести - 16.01.2018

Романскиот претседател Клаус Јоханис денеска го предложи министерот за одбрана Михај Фифор за вршител на должноста премиер, откако досегашниот прв човек на Владата, Михај Тудосе вчера поднесе оставка.

26 поврзани вести »

Најмалку 47 деца повредени во сообраќајна несреќа во Германија

24 Вести - 16.01.2018

Најмалку 47 деца се повредени денеска кога училишен автобус удрил во куќа во градот Ебербах во југозападнуот дел на Германија. Како што јави ДПА, десет од децата се во тешка состојба, а пет од нив се борат за живот.

15 поврзани вести »

Бангладеш и Мјанмар постигнаа договор за враќање на протераните Рохинџи

24 Вести - 16.01.2018

Претставници на Мјанмар и Бангладеш постигнаа договор, според кој, во рок од две години треба да се обезбедат услови за враќање на околу 650.000 припадници на народот Рохинџи во Мјанмар. Десетици илјади припадници на овој главно муслимански народ ...

2 поврзани вести »

Протест во Њујорк против „расизмот на Трамп“

24 Вести - 16.01.2018

Стотици луѓе, од кои повеќето Американци по потекло од Хаити, се собраа доцна синоќа на „Тајмс сквер“ во Њујорк, за да ги осудат „расизмот и изјавите“ на претседателот Доналд Трамп. На протестот се приклучија и неколку политичари, меѓу кои и ...

66 поврзани вести »

Вучиќ: Убиството на Ивановиќ е терористички акт

24 Вести - 16.01.2018

Претседателот на Србија Александар Вучиќ изјави дека за државата, актот на убиството на Оливер Ивановиќ е терористички чин. „Овој акт за Србија е терористички и така ќе се однесуваме кон него“, изјави Вучиќ по седницата на Советот за национална ...

106 поврзани вести »

Од утре дожд и ветер, на планините снег

24 Вести - 16.01.2018

Од утре претпладне почнувајќи од западните делови на државата се очекува нов влажен бран со обилни врнежи од дожд, засилен ветер и снег на планините. Попладне врнежите ќе се интензивираат и ќе се прошират насекаде, а наместа ќе бидат и поројни.

77 поврзани вести »

РФМ казнет со 2.000 евра

24 Вести - 16.01.2018

Македонската ракометна федерација (РФМ) доби казна од Европската ракометна федерација (ЕХФ) поради опремата на играчите. Од македонските играчи „под лупа“ биле: Дејан Манасков, Мартин Велковски, Стојанче Стоилов, Кирил Лазаров, Филип Талески, Филип ...

37 поврзани вести »

Украл рента кар „Ауди А6“ и удрил во бетонски столб

24 Вести - 16.01.2018

Четириесет и седумгодишен жител на скопското село Сарај вчера украл рента кар „Ауди А6“ загубил контрола врз возилото и удрил во бетонски столб. Како што е наведено во полицискиот билтен, вчера во 15:20 часот на крстосницата од ул. „Црногорска“ и ул.

24 поврзани вести »

Заев - Борисов: Договорот гарантира долгорочни пријателски односи

24 Вести - 16.01.2018

Долгорочни пријателски односи меѓу Бугарија и Македонија и стабилна основа за соработка во регионот базирана на европските вредности, гарантира Договорот за пријателство, добрососедство и соработка, кој вчера беше ратификуван од страна на Собранието ...

78 поврзани вести »

Столтенберг утре и задутре во Македонија

24 Вести - 16.01.2018

Утре и задутре во Македонија ќе престојува генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. ќе има средби со државниот врв и со лидери на политички партии. В четврток ќе се обрати пред пратениците во Собранието.

139 поврзани вести »

Десет години од смртта на првиот премиер на независна Македонија

24 Вести - 16.01.2018

Денеска се одбележуваат 10 години од смртта на првиот премиер на Република Македонија по прогласувањето на независноста, Никола Кљусев. Кљусев беше првиот премиер на првата експертска влада на Република Македонија во периодот од 1991-1992 година, ...

Повеќе од 40 пријавени за фаќање на крстот во Вардар во Скопје

24 Вести - 16.01.2018

Повеќе од 40 луѓе досега се пријавиле да учествуваат во традиционалното фаќање на крстот в петок на Богојавление - Водици во Вардар во центарот на Скопје. Пријавувањето почна на 10-ти и ќе трае до утре, 17 јануари.

46 поврзани вести »