TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

А1 On

ВИДЕО: Червар држеше противнички играч во финишот на дуелот Хрватска-Белорусија

А1 On - пред: 8 часа

Селекторот на Хрватската ракометна репрезентација, Лино Червар во финишот на натпреварот со Белорусија направи потег кој фрли сенка врз победата на неговиот тим. За време на последниот напад на Белорусија, тој со раце го задржа противничкиот играч ...

61 поврзани вести »

Хрватска подобра од Белорусија, Норвешка ја совлада Србија

А1 On - пред: 10 часа

Ракометарите на Хрватска, потешко од очекуваното, ја совладаа селекцијата на Белорусија во првото коло од втората фаза на Европското првенство во ракомет, што се игра во нивната држава. Тие стигнаа до победа од 25:23 во загребската Арена, со што ...

61 поврзани вести »

Ќе се снима серија по контроверзната книга за првата година од мандатот на Трамп

А1 On - пред: 11 часа

Американските медиуми објавија дека најверојатно ќе се снима ТВ серија базирана на книгата на новинарот Мајкл Вулф, „Оган и бес: Во Белата куќа на Трамп“. Во книгата беа изнесени шокантни тврдења за првата година од мандатот на Доналд Трамп како ...

41 поврзани вести »

Ново откритие на НАСА: На Месечината пронајдена мрежа од тунели

А1 On - пред: 11 часа

Американската вселенска агенција (НАСА) открила тунели кои водат длабоко под површината на Месечината, за кои се проценува дека може да бидат идеални за нова лунарна база. Се работи за тунели кои настанале многу одамна од лава.

7 поврзани вести »

ВИДЕО: Рибари во последен момент скокнаа во река за да се спасат од брзиот глисер

А1 On - пред: 11 часа

Група рибари во последен момент избегнаа смрт скокајќи во реката кога кон нив се упати глисер со огромна брзина. Глисерот му припаѓал на 70-годишниот Марлин Љу Ларсен, кој објаснил дека воопшто не го забележал рибарскиот чамец пред него.

8 поврзани вести »

Коѕијас го информирал Ципрас за текот на преговорите и предлозите на Нимиц

А1 On - пред: 11 часа

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска разговарал со министерот за надворешни работи, Никос Коѕијас. Министерот го информирал за текот на преговорите и за презентираните предлози од медијаторот Метју Нимиц.

88 поврзани вести »

ФОТО: Брнабиќ ја совладаа емоциите, клечеше над гробот на Ивановиќ

А1 On - пред: 12 часа

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ денеска присуствуваше на погребот на лидерот на косовските Срби, Оливер Ивановиќ. Брнабиќ присуствуваше и на опелото и на погребот, а тоа беше еден од ретките моменти кога не можеше да ги контролира емоциите.

4 поврзани вести »

Вујовиќ: Раул е одличен стратег, Македонија ќе има најмалку две победи

А1 On - пред: 12 часа

Селекторот на Словенија, Веселин Вујовиќ изјави дека Македонија има шанси за освојување на медал и дека Раул одлично го води тимот. Поранешниот селектор на Македонија оценува дека Германија ќе има тешка задача во втората фаза, откако во претходната ...

45 поврзани вести »

Лавров: Русија не се приклучува на Договорот за забрана на нуклеарното оружје

А1 On - пред: 12 часа

Русија не планира да се придружи на Договорот за забрана на нуклеарното оружје, најави денес рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, на седницата на Советот за безбедност на ОН посветена на неширење на оружјето за масовно уништување.

3 поврзани вести »

ВИДЕО: Силен ветер носи се пред себе, најмалку седум загинати низ Европа

А1 On - пред: 12 часа

Најмалку седум лица загинаа во силното невреме кое ги зафати Холандија, Белгија и Германија и други европски земји. Најмалку три лица го загубија животот во Германија, каде ветерот корнеше дрвја и туркаше камиони надвор од патот.

9 поврзани вести »

За пласманот во втората фаза ракометарите добија премија од 30 илјади евра

А1 On - пред: 13 часа

Ракометарите на Македонија добија 30 илјади евра за поминувањето на првата фаза од Европското ракометно првенство кое што се игра во Хрватска. Управниот одмор на Ракометната федерација на Македонија пред патувањето во Хрватска ги одреди премиите.

39 поврзани вести »

Собранието ќе има пет потпретседатели

А1 On - пред: 13 часа

На денешната седница на Собранието на Република Македонија беше усвоена предлог-одлуката за утврдување на бројот на потпретседатели на парламентарниот дом. Со оваа одлука, Собранието ќе има пет потпретседатели, кои ќе се избираат од редот на ...

17 поврзани вести »

Загина велосипедист кај Облешево

А1 On - пред: 13 часа

Попладнево се случила сообраќајка на патот Штип-Кочани, во близина на селото Облешево во која што загинал еден велосипедист откако во него удрил автобус. Автобусот удрил во велосипедистот С.Т. (1959) од селото Мојанци, Кочани.

16 поврзани вести »

Столтенберг: Заев е мојoт херој

А1 On - пред: 13 часа

На крајот од заедничката прес конференција, генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг се ракуваше со претседателот на владата на Република Македонија, Зоран Заев и потчукнувајќи го по рамото рече дека тие се пријатели и го нарече премиерот Заев ...

34 поврзани вести »

Папата Франциско венчаваше стујард и стујардеса во авион

А1 On - пред: 13 часа

Папата Франциск направи историска свадбена церемонија, венчајќи стјуардеса и стујард на авионот кој патувал меѓу градовите во Чиле, објави БиБиСи. Пола Подест Руиз (39) и Карлос Чиуфарди Елорига (41) кои претходно се регистрирале во државна служба, ...

12 поврзани вести »

ВИДЕО: Навивач на уникатен начин го прекина мечот помеѓу Троицки и Кирјос

А1 On - пред: 14 часа

Натпреварот помеѓу Виктор Торицки и Ник Кирјос беше одбележан од потегот на еден навивач кој што се обидуваше да се снима за да се пофали на пријателите на социјалните мрежи. Кирјос беше подобар на натпреварот со 7:5, 6:4, 7:6 (7:2) од Троицки во ...

48 поврзани вести »

Погребан Оливер Ивановиќ, цела Србија му оддаде почит

А1 On - пред: 15 часа

Оливер Ивановиќ е погребан во Алејата на заслужните граѓани на Новите гробишта во Белгард. Пред семејството и странски колеги, од Ивановиќ се опростија голем број граѓани од цела Србија, кои од утрото му оддаваа почит на убиениот политичар од Косово ...

57 поврзани вести »

Кире Лазаров: Наоружајте се со „дијазепам“

А1 On - пред: 15 часа

Капитенот на ракометната репрезентација, Кирил Лазаров, преку „Репортер“ испрати порака до македонските навивачи: „Наоружајте се со ‘дијазепам’, продолжуваме со исто темпо“. По вчерашниот инфаркт-меч меѓу Македонија и Германија, нашата ...

9 поврзани вести »

Мицкоски-Суомалајнен: Политичкиот прогон врз опозицијата не придонесува кон решавање на процесите кои се во застој

А1 On - пред: 15 часа

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ г. Христијан Мицкоски денес оствари средба со шефицата на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, Нина Суомалајнен. На средбата се разговараше за стратешките приоритети на државата, актуелната политичка состојба и реформските процеси ...

9 поврзани вести »

Заев се сретна со делегација на AmCham од Албанија: Се создаваат услови за интензивирање на регионалната соработка

А1 On - пред: 15 часа

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев заедно со заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања и координација со економските ресори, Кочо Анѓушев и министерката без ресор задолжена за странски инвестиции, ...

25 поврзани вести »