TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

А1 On

Алегри очекува два тешки средби со Аталанта

А1 On - пред: 17 часа

Тренерот на Јувентус, Масимилијано Алегри, очекува тешка борба со тимот на Аталанта. Шампионот утревечер ја пречекува Аталанта и ќе брка победа за да изврши притисок врз лидерот Наполи. – Ќе играме со силен противник.

8 поврзани вести »

Мурињо се помалку му придава значење на Челзи

А1 On - пред: 17 часа

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо, рече дека натпреварите со неговиот поранешен тим го губат значењето со текот на времето. Утре „црвените ѓаволи“ ќе се сретнат со лондончани во дербито на 28. круг од Премиер лигата.

56 поврзани вести »

Марсијал ги прекина преговорите со Јунајтед

А1 On - пред: 17 часа

Преговорите меѓу Манчестер Јунајтед и Ентони Марсијал се суспендирани, а Французинот веќе планира да го смени клубот, најавија англиските медиуми. Актуелниот договор на Марсијал е до 2019 година и постои голема веројатност дека Јунајтед ќе прифатат ...

56 поврзани вести »

Надал планира да игра и во двојки на турнирот во Индијан Велс

А1 On - пред: 17 часа

Вториот светски рекет Рафаел Надал планира да настапува и во парови на тенискиот турнир од Мастерс сериите во март во Индијан Велс. Ова е прв настан од највисоката категорија АТП и ќе се одржи помеѓу 8 и 18 март.

6 поврзани вести »

Елвис Присли и остави 100 милиони, и останаа само 14.000 долари

А1 On - пред: 17 часа

Ќерката на „кралот на рокенролот“, Лиса Мери Присли, на 25 години, во 1993 година го наследи сиот имот на Елвис Присли кој тогаш имаше вредност од околу 100 милиони долари. Елвис Присли почина кога неговата ќерка имаше само девет години, а неговото ...

8 поврзани вести »

Движење БЕСА: И ова година продолжува дискриминацијата на албанската култура

А1 On - пред: 17 часа

Од движењето Беса денеска реагираа на годишната програма за поддршка на културата, за која велат дека уште еднаш потврдила оти финансиските средства кои со години наназад требало да им бидат доделувани на промоторите на албанската традиција, ...

26 поврзани вести »

СДСМ: Неспособноста и криминалот на ВМРО-ДПМНЕ оставија пустош во економјата

А1 On - пред: 23 часа

„11-годишното расипничко и криминално владеење на ВМРО-ДПМНЕ зад себе остави пустош во економијата. Токму неспособноста и криминалните политики на ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски се причината за предизвиците со коишто денес се соочува Фондот за ...

53 поврзани вести »

Саем за венчавки: Тијана во екстравагантна креација на Елена Лука ги освои сите симпатии

А1 On - пред: 23 часа

Вчера со модна ревија на невестински креации, венчални фустани, како и свечени одела за младоженци, се отвори осмото издание на Саемот за венчавки, што традиционално се одржува во хотелот Александар Палас.

5 поврзани вести »

Османи: Опозицијата има голема вина во тоа што доцни релизацијата на планот 3-6-9

А1 On - пред: 23 часа

Со планот 3-6-9 Македонија е вратена на патот кон ЕУ и НАТО, прифатени се меѓународните препораки, вклучено е граѓанското општество и опозицијата. Ова го изјави денеска вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, кој на прес-конференција рече ...

103 поврзани вести »

ВИДЕО: Општина Ново Село, Црвен крст и граѓаните во акција за спас на Киро Пасков

А1 On - пред: 23 часа

По објавата на А1он и Макфакс за лошата состојба во која се наоѓа Киро Пасков, социјалната служба на општината Ново Село и подрачната единица на Црвен крст во Струмица се вклучија за спас на 62-годишниот Киро кој преживува на планината Беласица, ...

6 поврзани вести »

(ВИДЕО) Османи: Не само за Косово, и Србија да не беше поканета, ќе одбиев да одам на конференцијата

А1 On - пред: 23 часа

Одлуката Бујар Османи, да не оди на конференција во Босна и Херцеговина за Западен Балкан поради тоа што Косово не е покането на конференцијата, според вицепремиреот за европски прашања е во интерес на Македонија.

103 поврзани вести »

ЗОИ 2018: Кошир неправедно поразен од домашниот натпреварувач

А1 On - пред: 1 ден

Зимските олимписки игри во Јужна Кореја се ближат кон крајот, а на претпоследниот ден се случи неправда кон словенечкиот сноубордер Жан Кошир. Тој во полуфиналето на паралел-слаломот прв ја мина целта, но судиите победата му ја доделија на домашниот ...

4 поврзани вести »

Магла на патниот правец Лисец – Попова Шапка

А1 On - пред: 1 ден

Намалена видливост од 20 до 30 метри поради магла има на патениот правец село Лисец – Попова Шапка. Слаб снег провејува на Шапка, Стража, Маврово и Крушево. Како што соопштија од ЈП Македонијапат, сообраќајот на државните патишта се одвива тековно ...

41 поврзани вести »

Мицотакис: Фразата на Меркел „македонски премиер“ не е воопшто корисна

А1 On - пред: 1 ден

Ставот на Меркел дека во Берлин го поздравува македонскиот премиер, според лидерот на грчката опозициска партија Нова демократија, не е корисен во конкретниот момент. Кирјакос Мицотакис, во интервју за грчката телевизија Скај, рече дека „треба да се ...

60 поврзани вести »

Македонија од утре под снег

А1 On - пред: 1 ден

Постудено време со врнежи од снег утре ќе ја зафати целата територија на Македонија. Врнежите ќе бидат пообилни во ноќните часови, особено во западните и јужните делови. Како што информираат синоптичарите, пообилни врнежи ќе има утре во текот на ...

80 поврзани вести »

Расте бројот на жртвите во нападите во Могадишу

А1 On - пред: 1 ден

Бројот на лицата кои загинаа во двојниот напад со автомобили бомби во главниот град на Сомалија, Могадишу, се зголеми на 45 жртви, соопштија владини претстaвници. Експлозиите на двата автомобили се случиле во близина на претседателската палата, по ...

35 поврзани вести »

(ВИДЕО) Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ не се согласува со зголемување на старосната граница за пензионирање

А1 On - 24.02.2018

„Зголемувањето на старосната граница за пензионирање е неприфатлива и штетна мерка од која ќе загубат граѓаните, но и ќе преставува товар за приватниот бизнис. Иако тврдиме дека ситуацијата е пресериозна и далеку од розева, од една страна, ...

42 поврзани вести »

Ограбена банка во скопско Маџари, земени 4.500 евра и 196.000 денари

А1 On - 24.02.2018

Од експозитура на Стопанска банка во скопско Маџари вчера непознат сторител со закана со пиштол одзел 4.500 евра и 196.000 денари. Како што информира МВР, разбојништвото се случило вчера околу 09:20 часот во населбата Маџари.

23 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: 300 вработени во РЕК Битола се жртва на политички реваншизам на СДСМ

А1 On - 24.02.2018

„Раководството на РЕК Битола деновиве на најгруб начин удри и врз вработените во претпријатието. Изминатиот период на над 300 вработени во РЕК Битола им се доставени одлуки за откажување на договор за вработување со понуда за склучување на нов ...

5 поврзани вести »

Ограбена аптека во Карпош

А1 On - 24.02.2018

Аптека во трговскиот центар „Антико“ во општина Карпош е ограбена синоќа при што се одземени околу 40 илјади денари. Разбојништвото е извршено во 19:55 часот откако маскиран маж им се заканил со нож на вработените А.С. (35) и С.М.К.

11 поврзани вести »