TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

А1 On

Посебен режим на сообраќај во Скопје поради верскиот празник Водици

А1 On - пред: 22 часа

Во пресрет на верскиот празник Водици (19.01.2018), сообраќајната полиција при СВР Скопје ќе воведе посебен режим на сообраќај за одредени сообраќајници во централното градско подрачје на Град Скопје, како и во општините Ѓорче Петров и Аеродром.

23 поврзани вести »

Значително намален бројот на загинати во терористички напади вo Сирија и Ирак во 2017-та

А1 On - пред: 22 часа

Бројот на жртвите во терористички напади во Сирија и Ирак значително се намалил во 2017 година, покажа извештај што го објави Меѓународниот центар за проучување на тероризмот и екстремизмот „Џејнс“, со седиште во Лондон.

6 поврзани вести »

Трамп ги додели наградите за „лажни вести“

А1 On - пред: 22 часа

Американскиот претседател Доналд Трамп ги додели наградите за лажни вести – истакнувајќи десетина медиуми кои известувале пристрасно, нефер или лажно за неговата работа во минатата година.

27 поврзани вести »

Охрид подготвен за утрешниот Богојавленски водосвет – Водици

А1 On - пред: 22 часа

Снегот што ноќта падна во Охрид доколку потрае само ќе го увеличи утрешниот голем црковно-народен собир по повод православниот празник Богојавление – Водици. Сè во градот е подготвено за Богојавленскиот водосвет, најмасовната верска манифестација во ...

102 поврзани вести »

Српската војска го предупреди КФОР дека ќе ги заштити своите граѓани во Косово

А1 On - пред: 22 часа

Српската војска ја предупреди командата на КФОР дека нема да биде само „нем“ набљудувач доколку во северниот дел на Косово дојде до загрозување на безбедноста на српските жители. Белградскиот весник „Вечерње новости“ пишува дека не е никаква новост ...

4 поврзани вести »

Силните ветрови предизвикуваат проблеми на фериботите во Грција

А1 On - пред: 22 часа

Урагански ветрови утрово ги оставија фериботите закотвени на главните пристаништа во Грција – Пиреја, Рафина и Лаврион, јавија локалните медиуми. Еден ферибот во близина на Пиреја упаднал во бура и во тек е операција за негово ...

6 поврзани вести »

Швајцарски весник прашува како Харадинај стекнал толку големо богатство

А1 On - пред: 22 часа

Швајцарскиот весник „Ноје Цирхер Цајтунг“ објави текст во кој пишува за материјалната состојба на косовскиот преимер Рамуш Харадинај и прашува од каде премиерот поседува толку големо богатство.

19 поврзани вести »

83% од Грците оценуваат дека рецесијата ќе продолжи и оваа година

А1 On - пред: 22 часа

83% од Грците оценуваат дека рецесијата ќе продолжи и оваа година, покажуваат податоците на компанијата „Нилсен“, која ги проучува потребите на потрошувачите. Истражувањето што е спроведено во 63 земји во светот, покажало дека во Грција жителите ...

4 поврзани вести »

Борисов: Заев и Ципрас во директни разговори можат да го решат името

А1 On - пред: 22 часа

Бугарскиот премиер Бојко Борисов изјави дека премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, во директни разговори можат да дојдат до решение за долгогодишниот спор околу името.

23 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Срамна и правно неоснована одлуката да се продолжи притворот на Мукоски

А1 On - пред: 22 часа

„Срамна, правно неоснована и политичка е вчерашната одлука на Апелациониот суд да го продолжи притворот на пратеникот Крсто Мукоски. Целосно неаргументирани се притворите и за останатите уметници и патриоти во врска со измисленото дело тероризам.

44 поврзани вести »

Дванаесет сообраќајки во Скопје, две лица повредени

А1 On - пред: 22 часа

Во текот на вчерашниот ден, на подрачјето на Секторот за внатрешни работи Скопје се случиле вкупно 12 сообраќајни незгоди, од кои две со телесни повреди и 10 со материјална штета. Во сообраќајните незгоди две лица се здобиле со телесни повреди.

39 поврзани вести »

ВИДЕО: Нафтата од иранскиот танкер се излеа во Kинеското море во количини најголеми од 1991 година

А1 On - пред: 22 часа

Нафтата од иранскиот танкер кој потона во неделата се разлеала во Источното кинеско море во одделни нафтени дамки, кои на некои места зафаќаат површина поголема од 100 квадратни километри, потврдија кинеските власти.

8 поврзани вести »

ВИДЕО: Најмалку 52 загинати при пожар во автобус во Казахстан

А1 On - пред: 23 часа

Во пожар кој избил во автобус во Казахстан загинале најмалку 52 лица, објавија тамошните власти. Од запалениот автобус успеале да се спасат петмина патници. Инцидентот се случил денеска изутрина по локално време во регионот Актобе во северозападниот ...

16 поврзани вести »

Бугарското Собрание едногласно го ратификуваше договорот со Македонија

А1 On - пред: 23 часа

Националното собрание во Бугарија едногласно го ратификуваше Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република Бугарија и Република Македонија. Во салата присуствуваше и македонскиот амбасадор во Бугарија, Маријан Ѓорчев, ...

65 поврзани вести »

Пратениците ќе гласаат за измените за следење на комуникациите

А1 On - пред: 23 часа

Законите за полиција, внатрешни работи и електронски комуникации денеска ќе се најдат пред пратениците. Предлог законот за измени и дополнувања на Законот за електронските комуникации ги уредува условите и постапката за спроведување на мерките за ...

23 поврзани вести »

Кинески класичен танц во Велешкиот театар

А1 On - пред: 23 часа

Во понеделник, 22 јануари, на големата сцена на театарот „Јордан Х.К-Џинот“ во Велес со почеток во 20 часот ќе гостува танцовата претстава „ФЕН МО“ на Академијата за танц од Пекинг, Кина, во рамките на Танцфест 2018.

4 поврзани вести »

Вечер со поезијата на Павлина Климкар Меанџиева во Велешкиот театар

А1 On - пред: 23 часа

Во вторник, 23 јануари, во фоајето на театарот „Јордан Х.К-Џинот“ во Велес со почеток во 20 часот ќе се одржи вечер со поезијата на Павлина Климкар Меанџиева. Модератор на поетската вечер ќе биде писателот и драматург Сашо Димоски, а избор од ...

5 поврзани вести »

Димовски ќе даде исказ за крвавиот четврток во Обвинителството

А1 On - 18.01.2018

Пратеникот од Социјалистичката партија, Љупчо Димовски, денеска е поканет на распит во Обвинителството за организиран криминал и корупција да даде исказ за настаните од крвавиот четврток. Димовски е третиот пратеник кој како осомничен треба да ...

23 поврзани вести »

Студено со засилен северозападен ветер

А1 On - 18.01.2018

Времето денеска ќе биде студено со засилен северозападен ветер, а в петок суво и потопло со умерен ветер од југозападен правец. За време на викендот ќе преовладува променливо облачно со повремени врнежи претежно од ...

32 поврзани вести »

ВИДЕО: Метеор експлодираше на небо и предизвика земјотрес

А1 On - 17.01.2018

Метеор кој експлодираше на небото над Њу Хејвен во Мичиген предизвикал земјотрес, а видеото од неговата експлозија беше снимено од неколку безбедносни камери на автомобили. Експлозијата била толку силна што предизвикала земјотрес со јачина од 2 ...

21 поврзани вести »