TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

А1 On

ВИДЕО: Пронајден подводен тунел кој ја открива тајната на Маите?

А1 On - 17.01.2018

Тим на нуркачи во областа на источно Мексико истражувале подводна пештера долга 347 метри. Се верува дека тоа е најдолгата подводна пештера во светот. Пештерата била откриена во рамките на проектот „Gran Acuifero Maya“, посветен на истражување на ...

10 поврзани вести »

Велика Британија формираше министерство за осаменост

А1 On - 17.01.2018

Во Велика Британија е формирано министерство за осаменост, а на чело на ова министерство ќе биде Трејси Крауч, од Конзервативната партија. Во соопштението на Владата на Британија, соопштено е дека ова министерство ќе работи во соработка со ...

18 поврзани вести »

Вонредна прогноза: Поради врнежи од снег, забрана за камиони на Стража

А1 On - 17.01.2018

Поради врнежи од снег, од 21,45 часот на планинскиот премин Стража се воведува забрана за сообраќај на тешки товарни возила. Според прогнозата, во вечерните и ноќните часови ќе дува засилен северен ветер и врнежите ќе преминуваат во снег и на некои ...

65 поврзани вести »

Лазаров: На Столе се му е дозволено, тој е човек со најголемо срце

А1 On - 17.01.2018

Македонија како првопласирана ќе ја започне главната фаза од Европското првенство во ракомет, а од добриот настап во првиот дел од првенството задовоелн е и капитенот Кире Лазаров. Тој изјави дека е среќен што репрезентацијата доби и нови играчи, а ...

36 поврзани вести »

Словенците подобри од Црна Гора, Данска ја совлада Шпанија

А1 On - 17.01.2018

Репрезентацијата на Словенија вечерва со 28:19 ја совлада селекцијата на Црна Гора на финишот од првата фаза од Европското ракометно првенство кое што се игра во Хрватска. Откако размислуваа дали да го продолжат настапот на првенството, Словенците ...

86 поврзани вести »

Влада на РМ: Исходот од спорот за името ќе зависи од подготвеноста за компромис на двете страни

А1 On - 17.01.2018

„Владата на Република Македонија е посветена на решавање на спорот кој Република Грција го има со уставното име на Република Македонија. Активно се создаваат услови за придвижување на процесот напред, а исходот ќе зависи од подготвеноста за ...

Македонија втората фаза од Европското првенство ја започнува првопласирана

А1 On - 17.01.2018

Македонските ракометари втората, главна фаза од Европското првенство во ракомет ќе ја започне со бодовна предност пред останатите тимови. Во втората група Македонија патува со 3 поени пренесени од првата фаза, Германија пренесува 2 поени, а ...

39 поврзани вести »

ВИДЕО: Македонските ракометари со песна го прославуваат првото место во групата

А1 On - 17.01.2018

По завршувањето на натпреварот во кој Македонија и Германија одиграа нерешено, 25:25 и обезбеденото прво место во групата од Европското првенство во ракомет, атмосферата во соблекувалната е одлична.

48 поврзани вести »

ВИДЕО: Скандал во рускиот воздухопловен институт: Кадети играат по гаќи

А1 On - 17.01.2018

На интернет се шири видео од кадети во рускиот воздухопловен институт кои играат на хитот „Satisfaction“ на италијанскиот диџеј Бени Бенаси. На видеото може да се забележат кадетите облечени само по долна облека и капи, како заводливо играат на ...

3 поврзани вести »

Наумовски: Предлозите на Нимиц се далеку од достоинствено решение

А1 On - 17.01.2018

Амбасадорот Васко Наумовски, македонскиот претставник во разговорите за спорот за името, денеска изјави дека предлозите изнесени од медијаторот Метју Нимиц се далеку од достоинствено решение.

65 поврзани вести »

Столтенберг пристигна во Скопје

А1 On - 17.01.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг пристигна во Скопје на неговата дводневна работна посета. Вечерва тој се сретна со делегација од македонската Влада, предводена од премиерот Зоран Заев.

364 поврзани вести »

Раул: Горд сум на македонските ракометари

А1 On - 17.01.2018

Селекторот на Македонија, Раул Гонзалез по завршувањето на вечерашниот натпревар, во кој што Македонија одигра нерешено со актулениот европски првак Германија, изјави дека е задоволен по ремито и горд на своите избраници.

67 поврзани вести »

ВИДЕО: Северна Кореја во Пјонгчанг испраќа 20 убавици во воени униформи

А1 On - 17.01.2018

Најпопуларната поп група во Северна Кореја, Моранбонг бенд, ќе има ретка прилика да се појави на меѓународна сена за време на Зимските олимписки игри во Јужна Кореја, кои започнуваат следниот месец.

58 поврзани вести »

Стоилов: Имав шанса да го решам натпреварот, но шутнав лошо

А1 On - 17.01.2018

„Имав шанса да го решам натпреварот, избрзав, шутнав лошо. Имав среќа, соиграчите ме ‘покрија’. Тој бод сега не е толку сладок каков што можеше да биде. Да имавме четири бода. Но, тоа е тоа. Денеска не погодив, но утре можеби ќе биде поинаку.

43 поврзани вести »

Чешка ја совлада Унгарија и обезбеди пласман во Вараждин

А1 On - 17.01.2018

Селекцијата на Чешка денеска ја совлада Унгарија со 33:27 во третото коло од Европското првенство во ракомет што се игра во Хрватска. Со оваа победа Чесите обезбедија пласман во главната фаза од натпреварувањето.

86 поврзани вести »

ВИДЕО: Се степаа Немања Бјелица и Арон Афлало на мечот помеѓу Минесота и Орландо

А1 On - 17.01.2018

Натпреварот помеѓу Минесота и Орландо синоќа беше обележан по тепачката на Немања Бјелица и Арон Афлало. Играчот на Орландо се обиде да го удри Србинот, но тој се одбрани. До судир помеѓу нив двајца дојде во една прилика при борба за топка.

14 поврзани вести »

Владата во Приштина му даде дозвола на Вучиќ да го посети Косово

А1 On - 17.01.2018

Српскиот претседател доби дозвола од косовската Влада за да го посети косово за време на Викендот. Јетлир Зиберај, советник и шеф на кабинетот на првиот потпретседател на косовската Влада и шеф на дипломатијата, Беџет Пацоли, изјави дека очекува ...

153 поврзани вести »

Македонија го сопре европскиот првак, во Вараждин патуваме со три поени

А1 On - 17.01.2018

Македонија и Германија одиграа нерешено, 25:25 во последното коло од првата фаза од Европското првенство во ракомет кое што се игра во Хрватска. Македонските ракометари добро го започнаа натпреварот, играјќи со тактика во напад 7 наспрема 6, што се ...

137 поврзани вести »

Oбвинителството се откажа од гонење на Павле Богоевски за фрлањето боја врз фасадата на министерството

А1 On - 17.01.2018

Обвинителството се откажало од кривичен прогон на пратеникот Павле Богоевски од „шарената револуција“, објави адвокатското друштво Давидовиќ и Јанковиќ. На денешното судско рочиште, како што напишаа тие, се утврдило дека никој нема право без ...

53 поврзани вести »

ВИДЕО: Лазаров и Георгиевски со двоен-цепелин ја запалија атмосферата во Загреб

А1 On - 17.01.2018

Кире Лазаров и Гоце Георгиевски беа актерите на најдобриот гол во првото полувреме од натпреварот помеѓу Македонија и Германија на Европското првенство во Хрватска. Двајцата реализираа одличен двоен-цепелин, кој што ја крена на нозе публиката.

46 поврзани вести »