TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

А1 On

СДСМ: Иванов дејствува против концептот на едно општество за сите

А1 On - 17.01.2018

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Ѓорге Иванов на која што претседателот соопшти дека нема да го потпише Законот за употреба на јазиците. „Со непотпишувањето на Указот за Законот за употреба на јазиците, Ѓорге Иванов ...

116 поврзани вести »

Снег со слаб интензитет на Попова Шапка, сообраќајот се одвива по влажни коловози

А1 On - 17.01.2018

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Снег со слаб интензитет провејува на Попова Шапка кој не се задржува на коловозот, информираа од АМСМ. Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен.

40 поврзани вести »

Нимиц: Решението за спорот за името е на повидок

А1 On - 17.01.2018

Решението за спорот за името е на повидок со што ќе се стави крај на 27-годишниот спор меѓу Грција и Македонија, изјави посредникот на ОН во разговорите за името, Метју Нимиц. Тој кажа дека има големи надежи оти овој процес се движи во позитивна ...

Влада на РМ: Законот за употреба на јазиците е во согласност со Уставот, тој ја унапредува употребата на јазиците на ...

А1 On - 17.01.2018

Владата на Република Македонија со писмено соопштение реагира на одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да не го потпише Законот за употреба на јазиците. „Ако некој граѓанин има право да зборува на својот мајчин јазик, со тоа добиваат сите граѓани, ...

37 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Анѓушев мора да одговори која е реалната цена на неговата компанија и за која цена се преговара

А1 On - 17.01.2018

ВМРО-ДПМНЕ испрати соопштение – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Христијан Делев. „Државата и државните интереси во Република Македонија се целосно узурпирани од корумпираната и расипничка врхушка на власт.

37 поврзани вести »

Откриен сопственикот на изгореното возило пронајдено по убиството на Ивановиќ

А1 On - 17.01.2018

Косовската полиција го идентификуваше сопственикот на запаленото возило, пронајдено во Косовска Митровица по убиството на лидерот на Граѓанската иницијатива СДП, Оливер Ивановиќ, изјави регионалниот шеф на косовската полиција, Жељко Бојиќ.

153 поврзани вести »

Китаровиќ: Влезот на сите земји од Југоисточна Европа во ЕУ предуслов за траен мир и стабилност

А1 On - 17.01.2018

Предуслов за траен мир и стабилност е влезот на сите земји од Југоисточна Европа во ЕУ, изјави хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ. Таа изјави дека посакува регионот да стане пример за подрачје кое ги премостило воените случувања и ...

7 поврзани вести »

Меркел и Курц сметаат дека Западен Балкан треба да има европска перспектива

А1 On - 17.01.2018

Ангела Меркел и Себастијан Курц, канцеларите на Германија и Австрија, се согласни околу потребата внимателно да се следи Берлинскиот процес на приближување на Западен Балкан кон ЕУ. Меркел изјави дека земјите од Западен Балкан и понатаму треба да ...

14 поврзани вести »

Катругалос: Преговорите во ОН не треба да се потценуваат, туку да се освежат

А1 On - 17.01.2018

Алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос смета дека преговорите во ОН имаат својата историја и дека не треба да се потценуваат, но оти е потребно освежување.

7 поврзани вести »

ВИДЕО: Иванов не го потпиша Законот за употреба на јазиците

А1 On - 17.01.2018

Имајќи ги предвид експертските укажувања за противуставноста на законот, донесов одлука да не го потпишувам указот за Законот за упореба на јазиците, изјави претседателот Ѓорѓе Иванов. Тој додаде дека испратил писмо до Собранието на Република ...

116 поврзани вести »

Курц: ЕУ треба да се фокусира на големите прашања, а малите да ги остави на државите

А1 On - 17.01.2018

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц повика на продлабочување на соработката во полето на безбедноста, надворешната политика и одбраната помеѓу земјите-членки во ЕУ. – Владата на Австрија е проевропска, но смета дека се потребни промени и ...

14 поврзани вести »

Германија ја засилува одбраната за дуелот со Македонија

А1 On - 17.01.2018

Германскиот селектор Кристијан Прокоп одлучи да ја засили одбраната на својата селекција за решавачкиот дуел против Македонија на Европското првенство во ракомет. На местото на Бастијан Рошек, повикан е Фин Лемке – кој со своите 2.10 метри кој треба ...

33 поврзани вести »

Саудиска Арабија додели итна помош за Јемен од 2 милијарди долари

А1 On - 17.01.2018

Две милијарди долари помош ќе додели Саудиска Арабија на соседната држава Јемен, нареди саудискиот крал Салман. Во Јемен веќе две години се води сурова граѓанска војна помеѓу сунитски и шиитски групи.

7 поврзани вести »

Три лица загинаа при пад на турски воен авион

А1 On - 17.01.2018

Во југозападниот дел на Турција денеска се урнал турски воен авион при што загинале двацата пилоти и техничарот, кој што бил во леталото. Според прелиминарните податоци, за време на летот имало намалена видливост поради густата магла, но причината ...

5 поврзани вести »

Марковски на местото на Филип Лазаров против Германија

А1 On - 17.01.2018

Селекторот на ракометната репрезентација на Македонија, Раул Гонзалес, во пресрет на вечерашниот натпревар со Германија, реши да ја направи првата измена во составот. Против Германија во тимот ќе биде специјалистот за игра во одбраната Велко ...

48 поврзани вести »

Одбиени жалбите на Словенија пред ЕХФ, ракометарите сепак остануваат на ЕП

А1 On - 17.01.2018

Претседателот на словенечката ракометна федерација, Фрањо Бобинац изјави дека Словенија ќе остане на Европското првенство и ќе го игра дуелот со Црна Гора вечерва од 20 часот и 30 минути. Европската ракометна федерација претходно ја отфрли и втората ...

48 поврзани вести »

Средба на владини претставници со откупувачите на јагнешко месо

А1 On - 17.01.2018

Денеска во Владата на Република Македонија се одржа неформална средба помеѓу посебната советничка за земјоделство, шумарство и водостопанство на Претседателот на Владата на Република, Ленче Николовска, директотот на Државниот земјоделски ...

10 поврзани вести »

Министерот Фазлиу на регионална конференција за територијална соработка во Тирана

А1 On - 17.01.2018

Министерот за локална самоуправа Сухејл Фазлиу денеска говореше на регионалната конференција “Територијалната соработка, нова перспектива за интеграција” што се одржа во Тирана, во организација на Министерството за Европа и надворешни работи на ...

63 поврзани вести »

СДСМ: Македонија е пазарна економија во која што владее правото, со дистинкција меѓу приватниот и јавниот сектор

А1 On - 17.01.2018

СДСМ со писмено соопштение реагира на денешната прес-конференција на Христијан Делев од ВМРО-ДПМНЕ. „Заврши времето на Белизе фирми и рајски шеми за купи-продај од братучед на кум и обратно.

Северна и Јужна Кореја на ЗОИ ќе настапат под исто знаме

А1 On - 17.01.2018

Северна и Јужна Кореја се договорија да настапат под исто знаме на церемонијата на отворањето на Зимските олимписки игри следниот месец, а договорено е и женскиот хокејски тим да им биде заеднички.

58 поврзани вести »