TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

А1 On

„Пифтијада“ во Автокоманда за Водици

А1 On - 17.01.2018

По повод верскиот празник Богојавление Христово – Водици, на 19.1.2018, петок, со почеток во 13 часот, на плоштадот во населбата Автокоманда ќе се одржи хуманитарната манифестација „Пифтијада“.

102 поврзани вести »

Столтенберг на средби со политичкиот врв

А1 On - 17.01.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, синоќа пристигна во Македонија по покана на премиерот Зоран Заев, a за денеска е предвидено да се сретне со повеќе високи претставници од земјава.

368 поврзани вести »

ЕДС реагира на прес-конференцијата на ВМРО-ДПМНЕ: Ние сме приватен економски субјект

А1 On - 17.01.2018

Компанијата ЕДС реагира на денешната прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ. „Ги повикуваме сите политички субјекти да се воздржат од какви било политички изјави за ЕДС како економски субјект. Како компанија ниту сакаме, ниту имаме намера да бидеме предмет ...

37 поврзани вести »

Средба меѓу директорот на Царинската управа Танасоски и амбасадорот на Холандија Пломп

А1 On - 17.01.2018

Во просториите на Царинската управа беше остварена средба меѓу директорот на Царинската управа г-дин Ѓоко Танасоски и амбасадорот на Кралството Холандија г-дин Вилем Ваутер Пломп. На средбата беа истакнати придобивките од досегашната успешно ...

Османи: Потребно е унапредување на економската соработка и размена меѓу двете земји

А1 On - 17.01.2018

Заменик Претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во рамките на посетата на Република Албанија оствари средби со Претседателот на Албанија Илир Мета, со Претседателот на Собранието, Грамоз Ручи, како и со Претседателот на ...

63 поврзани вести »

Работен состанок за проектот „Изградба на пречистителна станица и колекторски систем“

А1 On - 17.01.2018

Градоначалникот на Општина Битола, м-р Наташа Петровска, денес оствари работен состанок со претставници од Министерството за животна средина и координаторот на ИПА проектот за изградба на пречистителна станица и колекторски ситем во Битола, г-ѓа ...

4 поврзани вести »

Докторот во Белата куќа: Трамп е остроумен, само треба да симне неколку килограми

А1 On - 17.01.2018

Претседателот на САД, Доналд Трамп нема никакви ментални потешкотии и големи се шансите дека ќе остане здрав до крајот од мандатот, оцени докторот во Белата куќа, Рони Џексон. Единствена забелешка е тоа што милијардерот кој има 108, 4 килограми, ...

41 поврзани вести »

„Балкан Петролеум“ не може да го преземе „Макпетрол“, објави Комисијата за хартии од вредност

А1 On - 17.01.2018

Офшор-фирмата „Балкан Петролеум Холдинг Лимитед“ регистрирана во Лондон, а основана од друга фирма од Кипар, и официјално нема да добие дозвола за понуда за преземање на нафетниот гигант „Макпетрол“, објавено е во 10 број на „Службен весник“.

6 поврзани вести »

Директорот Каевски оствари билатерална средба со владина делегација од Хрватска

А1 On - 17.01.2018

Денеска, директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски во рамките на работната посета на Хрватска, оствари билатерална средба со хрватската владина делегација предводена од генералниот Државен секретар за спорт, Јаница Костелиќ.

5 поврзани вести »

ВИДЕО: Протест на синдикатите пред Владата, бараат повисоки плати

А1 On - 17.01.2018

Конфедерацијата на синдикати денеска од пред владата порача дека бара веднаш да престанат притисоците врз вработените во јавниот сектор, а особено притисоците врз синдикалните претставници и обидот за задушување на синдикалното движење, веднаш да се ...

33 поврзани вести »

Дебар го почна одбележувањето на 550-годишнината од смртта на Скендербег

А1 On - 17.01.2018

Во Дебар денеска започнаа активностите за одбележување на 550 годишнината од смрта на Скендербег. Преседатеклот на Советот на општината, Башким Машкули заедно со членови на Советот и преставници на здруженија, положи свежо цвеке на споменикот на ...

66 поврзани вести »

И пратеникот Крсто Мукоски останува во притвор

А1 On - 17.01.2018

Советот судии на Апелациониот суд во Скопје не ја прифати жалбата на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Мукоски, и го потврди решението на првостепениот суд, со кое му продолжена мерката притвор.

44 поврзани вести »

Владата планира да потроши 6 милиони денари за одржување на софтверот за полагање испити

А1 On - 17.01.2018

За сума од 6 милиони денари без ДДВ, или приближно 100 илјади евра, Генералниот секретаријат на Владата, објави оглас за доделување јавна набавка за превентивно и адаптивно оддржување на софтверот за полагање испити во државните институции.

ВИДЕО: Рецензиони комисии ќе одлучуваат дали и понатаму ќе се употребуваат учебниците од Кембриџ

А1 On - 17.01.2018

Моментално се изработуваат наставни планови, а истовремено и подготвуваме измена на Законот за учебници. Согласно измената која ја предвидуваме, ќе има можност да се отвори конкурс за пишување учебник согласно наставната програма која постои.

61 поврзани вести »

Османи: Македонија и Албанија заслужуваат место во стратегијата за проширување на Европската Комисија

А1 On - 17.01.2018

Заменик Претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во рамките на посетата на Република Албанија оствари средба со Министерот за Европа и надворешни работи на Република Албанија, Дитмир Бушати.

63 поврзани вести »

(ВИДЕО) Велковски: Обезбедуваме повеќе зеленило за чиста животна средина, 20% од секоја градежна парцела

А1 On - 17.01.2018

„Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ реализираше уште една мерка содржана во Планот за живот во Македонија и Програмата за работа на Владата. Собранието на Република Македонија го донесе Законот на урбано зеленило преку којшто ќе се ...

Нивото на природните езера во рамките на просекот за јануари

А1 On - 17.01.2018

Водостојот на Вардар кај Јегуновце е речиси шест пати понизок, а кај Скопје три пати помал од вообичаениот за јануари, додека на мерните места кај Велес и Демир Капија е во рамките на повеќегодишниот просек за овој месец.

4 поврзани вести »

Макрон и Меркел ќе се состанат в петок во Париз

А1 On - 17.01.2018

Францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел ќе се состанат в петок, на 19 јануари, во Париз, соопшти Елисејската палата. Според најавите, тема на разговорите ќе биде иднината на Европа и претстојните приоритети.

13 поврзани вести »

Само ДУИ на собирот за Скендербег, другите партии го игнорираа Ахмети

А1 On - 17.01.2018

Само функционерите од ДУИ присуствуваа на денешниот собир по повод 550-годишнината од смртта на албанскиот национален херој Ѓерѓ Кастриоти – Скендербег. Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, запрашан зошто на настанот нема претставници од другите албански ...

66 поврзани вести »

(ВИДЕО) Делев: Дали фирмата на Анѓушев би се користела за евентуална награда за решавање на спорот за името по волја на ...

А1 On - 17.01.2018

„Кочо Анѓушев е еден од побогатите бизнисмени и трговци во Република Македонија, но во моментов Кочо Анѓушев е и втор човек во македонската влада. Тој добива пари од граѓаните, има огромна моќ, но и голема одговорност.

37 поврзани вести »