TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

А1 On

Во три гостиварски училишта ќе може да се примени „Концепцијата за интеркултурно образование“

А1 On - 17.01.2018

Нансен дијалог центар Скопје, го објави списокот на потенцијалните модел-училишта во кои ќе се спроведе спроведе Концепцијата за интеркултурно образование. Јавниот повик беше објавен од страна на Нансен дијалог центар Скопје во соработка со ...

Владата на Република Македонија изразува жалење за бруталното убиство на Ивановиќ

А1 On - 17.01.2018

Владата на Република Македонија изразува длабоко жалење за бруталното убиство на еден од политичките лидери на Србите на Косово, Оливер Ивановиќ. Со целосно разбирање за траумите од овој нецивилизиран чин, се надеваме на воздржаност, како и на брза ...

168 поврзани вести »

Општина Охрид ќе му помогне на Роберт Николоски

А1 On - 17.01.2018

Градоначалникот на општина Охрид, Јован Стојаноски, ја посети опожарената куќа на Роберт Николоски, каде што во тек се активностите за расчистување. Градоначалникот Стојаноски најави дека во соработка со ЈП „Охридски комуналец“ ќе сторат сè што е во ...

(ВИДЕО) Ахмети: Охридскиот договор е во духот на Скендербег

А1 On - 17.01.2018

Со интонирање на албанската химна, министрите Албанци и функционери на ДУИ положија венци со цвеќе пред споменикот на Ѓерѓ Кастриоти – Скендербег по повод 550-годишнината од смртта на албанскиот национален херој.

66 поврзани вести »

Тилерсон: Пјонгјанг може да предизвика воен одоговор на САД

А1 On - 17.01.2018

Одбивањето на Северна Кореја да преговора за прашањето за нејзината нуклеарна програма, која претставува се поголема опасност за САД, би можело да доведе до воен одговор, предупреди американскиот државен секретар Рекс Тилерсон.

58 поврзани вести »

Бугарските социјалисти со иницијатива за гласање недоверба на Владата

А1 On - 17.01.2018

Бугарската социјалистичка партија (БСП) поднесе барање за гласање недоверба на Кабинетот на премиерот Бојко Борисов, поради, како што стои во иницијативата, неуспехот во борбата против корупцијата.

36 поврзани вести »

Комби со мигранти излета од пат во Словенија

А1 On - 17.01.2018

Словенечката полиција пронајде 20 мигранти од Пакистан, откако комбито со кое илегално преминале од Хрватска, излетало од патот. Во инцидентот се повредени неколку лица. Словенечката полиција соопшти дека утрово патролно возило го следело комбито ...

6 поврзани вести »

Сириските Курди бараат светските сили да ги запрат турските напади

А1 On - 17.01.2018

Најголемата партија на сириските Курди, Партијата на демократската унија (ПУД), денеска ги повика светските сили да интервенираат за запирање на турските артилериски напади врз реонот на Африн во северна Сирија.

21 поврзани вести »

Курц: ЕУ мора повеќе да штеди и да биде поефикасна

А1 On - 17.01.2018

Европската унија мора да штеди повеќе и да биде поефикасна, оцени австрискиот канцелар Себастијан Курц, изразувајќи скептичност кон предлозите за воведување на заеднички буџет во Еврозоната, за што ќе разговара со неговите домаќини при денешната ...

14 поврзани вести »

Српскиот Уставен суд ја усвои жалбата на обвинетите за убиството на Чурувија

А1 On - 17.01.2018

Уставниот суд на Србија ги усвои уставните жалби на двајцата некогашни припадници на Државната безбедност, Милан Радоњиќ и Ратко Ромиќ, обвинети за убиството на новинарот Славко Чурувија, откако утврди дека им е повредено правото на ограничено ...

5 поврзани вести »

Пуџдемон кандидат за премиер на Каталонија

А1 On - 17.01.2018

Сепаратистичките каталонски партии Заедно за Каталонија и Каталонската републиканска левица (ЕРЦ) се договорија да го поддржат поранешниот лидер Карлес Пуџдемон за нов претседател на каталонската регионална влада.

12 поврзани вести »

Нетанјаху: САД ќе ја преселат Амбасада во Ерусалим за една година

А1 On - 17.01.2018

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека САД ќе ја преселат својата амбасада од Тел Авив во Ерусалим во рок од една година, јави ДПА. Ваквото тврдење се разликува од проценките на претставниците на Белата куќа, кои оценија дека за ...

10 поврзани вести »

Лошата инфраструктура, главна пречка за поголема бизнис соработка со Албанија

А1 On - 17.01.2018

Туризмот, земјоделството и градежништвото се секторите со најголем потенцијал за интензивирање на соработката меѓу македонските и албанските компании. Но, инфраструктурата и натаму е голема пречка.

25 поврзани вести »

Димитров „оптимист со грижи“ за исходот од разговорите за името

А1 On - 17.01.2018

„По природа сум оптимист, а во случајов сум оптимист со грижи“, вели македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров во изјава за Дојче веле, запрашан дали е оптимист за исходот од обновениот процес за решавање на прашањето за името што ...

33 поврзани вести »

Протест на Конфедерацијата на слободни синдикати

А1 On - 17.01.2018

Конфедерацијата на слободни синдикати денеска од Порта Македонија го почна протестот барајќи усогласување на платите со зголемувањето на минималната плата, исплата на К-15 во јавниот сектор и почитување на колективните договори.

26 поврзани вести »

Иванов до утре на полноќ треба да се изјасни за законот за јазиците

А1 On - 17.01.2018

Утре на полноќ истекува рокот во кој македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов треба да одлучи дали ќе го потпише указот за прогласување на Законот за употреба на јазиците или ќе го врати во Собранието со или без забелешки.

116 поврзани вести »

Спречена група мигранти нелегално да влезе во Македонија

А1 On - 17.01.2018

Група мигранти од Сирија, Иран и Сомалија вчераутро се обиделе илегално од Србија да влезат во Македонија на околу 300 метри до граничната линија во близина на Ашански пат, во што биле спречени од полицијата од Полициската станица во ...

10 поврзани вести »

Кљоси: Албанци не го убија Ивановиќ, истрагата треба да се води во две насоки

А1 On - 17.01.2018

Поранешниот албански прв разузнувач Фатос Кљоси, коментирајќи го убиството на српскиот лидер во Косово, Оливер Ивановиќ, изјави дека атентатот е извршен со цел да се создадат тензии на Балканот и оти истрагата треба да се води во две насоки.

7 поврзани вести »

„Фереро“ ќе купи дел од компанијата „Нестле“

А1 On - 17.01.2018

Швајцарскиот гигант за производство на храна и пијалоци „Нестле“ ќе го продаде својот американски дел од бизнисот на италијанската компанија „Фереро“ за 2,9 милијарди долари. „Фереро“ ќе ги преземе познатите брендови „Батерфрингер“ и „Кранч“, како и ...

12 поврзани вести »

Градежни активности во штипската населба Ново село

А1 On - 17.01.2018

Градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски денеска ја посети населбата Ново Село, каде деновиве се одвиваат повеќе градежни активности. Во рамки на посетата тој изјави дека после години на негрижа и занемарување, конечно се посветува внимание ...

5 поврзани вести »