TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

AKO

,,A good meeting with Prime Minister Zoran Zaev in Skopje today“

AKO - пред: 3 часа

,,A good meeting with Prime Minister Zoran Zaev in Skopje today. The country has made great progress in the work of becoming a member in NATO.“-напиша на својот Фб профил Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, по завршување на посетата на ...

Павле Богоевски одговори на прозивките на своите ,,соборци“ од Шарена револуција

AKO - пред: 8 часа

Како да браниш закон со кој не се согласуваш во целост? Особено, како да браниш таков закон, за кој си гласал ЗА?-се прашува пратеникот Павле Богоевски, притоа мислејќи на Законот за јазици.

37 поврзани вести »

Савески: Браво бе Павле, колку те заслепи власта само за 6 месеци!

AKO - пред: 11 часа

На прашањето дали и ние од Левица, како него, ќе добиеме прекин на обвинителниот процес, Павле Богоевски, нашиот поранешен соборец од Шарената револуција, а сегашен статист во Собранието за кревање два прсти, во улога на портпарол на обвинителството ...

53 поврзани вести »

Столтенберг за Заев: Тој е мојот херој(видео)

AKO - пред: 12 часа

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, на крајот од заедничката прес конференција, на барање на новинарите да се ракуваат уште еднаш, го прегрна македонскиот премиер и рече-Добар пријател.

34 поврзани вести »

Столтенберг: Нема друг начин да станете членка на НАТО, освен да го решите проблемот со името со Грција

AKO - пред: 12 часа

Извесно е дека единствен начин Македонија да стане членка на НАТО, мора да го смени своето уставно име Република Македонија. Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг , на заедничката прес конференција со премиерот Заев во Влада на РМ, рече ...

369 поврзани вести »

Кукасти крстови на споменикот на Крал Марко во Прилеп

AKO - пред: 13 часа

Во текот на изминатата ноќ, непознати сторители испишале кукасти крстови на споменикот на Крал Марко во центарот на Прилеп. Инспекциските служби при Општина Прилеп го регистрираа овој вандалски чин, а во текот на денот споменикот беше исчистен.

22 поврзани вести »

Оливер Ивановиќ е погребан во Алејата на заслужните во Белград(видео)

AKO - пред: 13 часа

Погребот на лидерот на Граѓанска иницијатива СДП, убиениот Оливер Ивановиќ, помина без политички говор. Проштален говор одржа каратистката Тања Петровиќ. Делегацијата на Владата на Србија ја предводеше премиерката Ана Брнабиќ, а претседателот Вучиќ ...

57 поврзани вести »

Почина Јонуз Муслиу

AKO - пред: 14 часа

Претседателот на општина Бујановац во Србија и на Националниот совет на Албанците, Јонуз Муслиу, почина во болница во Турција, кадешто се наоѓаше на лекување. Муслиу починал денеска, околу пладне во клиничко-универзитетскиот центар Тракија.

Столтенберг: Оваа земја е пријател на НАТО, сакаме вашата земја да биде дел од НАТО

AKO - пред: 16 часа

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, се обрати пред паратениците во македонскиот Парламент, каде се дојдени сите пратеници да го слушнат неговиот говор. Столтенберг и се заблагодараи на ,,оваа “ земја за учеството во мисиите на НАТО.

369 поврзани вести »

Савевски: Двојни аршини е повлекувањето на обвинението против Богоевски,а против нас не

AKO - пред: 16 часа

Обвинителството нема да го гони Павле Богоевски. Правилен потег. Немаше основа за кривично гонење. Но, во контекст на тоа што кривичната постапка против нас, чл еновите на Левица, поради нашето учество во протестите во 2016 година, се’ уште трае – ...

53 поврзани вести »

Министерство за култура откупи музички композиции во вредност од 3.280.000 денари

AKO - пред: 17 часа

Министерство за култура продолжува да ги откупува или субвенционира композициите од областа на сериозна музика, за разлика од забавните песни, чиј избор беше поништен по налог на министерот Алаѓозовски.

Виктор Троицки го погоди во глава судијата со тениското топче(видео)

AKO - пред: 19 часа

Српскиот тенисер Виктор Троицки, го изгуби мечот од австралискиот тенисер Никос Кирјос, но ќе остане запаметен по несаканиот инцидент со судијата, кога ненамерно го погоди со тениското топче.

48 поврзани вести »

ВМРО ДПМНЕ: На Анѓушев не му е важно името на државата, туку да ја продаде својата фирма на Грците

AKO - 17.01.2018

Кочо Анѓушев е еден од побогатите бизнисмени и трговци во Република Македонија, но во моментов Кочо Анѓушев е и втор човек во македонската влада. Тој добива пари од граѓаните, има огромна моќ, но и голема одговорност.

37 поврзани вести »

Шекеринска го пречека Столтенберг на аеродром, па со Заев вечераа во ресторан

AKO - 17.01.2018

Генералниот секретар на NATO , Jens Stoltenberg вечерва пристигна во Скопје. Ова е прва посета на Столтенберг во Република Македонија, која покажува дека НАТО е присутен на Балканот и стратешки заинтересиран за Република Македонија.

369 поврзани вести »

На преговарачот Наумовски не му се допаѓа предлогот на Нимиц

AKO - 17.01.2018

(МИА)-Македонскиот претставник во разговорите за името, амбасадорот Васко Наумовски по последната рунда разговори во Њујорк вечерва изјави дека предлозите изнесени од медијаторот Метју Нимиц се далеку од достоинствено решение.

67 поврзани вести »

Влада на РМ: Законот за јазици ќе биде испратен на проверка пред Венецијанската комисија

AKO - 17.01.2018

Владата на Република Македонија изразува жалење за одлуката на Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, да не го потпише указот за Законот за употреба на јазиците. Во оваа прилика сакаме уште еднаш да нагласиме дека сите одредби во ...

37 поврзани вести »

Министерката Дескоска најави големи реформи во образовниот систем

AKO - 17.01.2018

Големи реформи во основното образование. Создаваме # нов и # квалитетен # образовен # модел кој е автентичен и соодветствува на нашето подрачје. Едни од клучните пр омени на новите наставни програми и планови за # првото # одделение , кое сега е ...

60 поврзани вести »

Претседателот Иванов нема да го потпише Указот за прогласување на Законот за употреба на јазиците

AKO - 17.01.2018

,,Со овој закон(Закон за јазици), се воведува паралелизам и нефункционалност на институциите на системот. Со овој закон РМ ќе стане можеби единствена земја во Европа, која си поставува сама услови за членство во Унијата кои никој не ги побарува.

119 поврзани вести »

Ахмети: Жал ми е, но албанскиот јазик е официјален на цела територија на РМ(видео)

AKO - 17.01.2018

А:Жал ми е, но албанскиот јазик е официјален во Република Македонија и ќе се користи таму каде што го употребува заедницата. На пример, дали има некој Албанец во Струмица? -Нема. Но, може да помине. А:Може да помине? Па, нека помине.

35 поврзани вести »

Владата ќе гради партнерски однос со откупувачите на јагнешко месо

AKO - 17.01.2018

Денеска во Владата на Република Македонија се одржа неформална средба помеѓу посебната советничка за земјоделство, шумарство и водостопанство на Претседателот на Владата на Република, Ленче Николовска, директотот на Државниот земјоделски ...

10 поврзани вести »