TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Алфа

Украина забрани гласање на Русите на нејзина територија

Алфа - пред: 9 часа

На граѓаните на Русија нема да им биде дозволен пристап до дипломатските мисии во Украина в недела кога се одржуваат избори за претседател на Русија, соопшти денеска министерот за внатрешни рабопти на Украина Арсен Аваков.

11 поврзани вести »

Меркел до Зехофер: Муслиманите се дел од Германија, како и нивната религија

Алфа - пред: 9 часа

Германската канцеларка Ангела Меркел го повтори ставот дека муслиманите и нивната религија се дел од Германија, реагирајќи на изјавата на новиот германски министер за внатрешни работи Хорст Зехофер кој го негираше местото на исламот во христијанска ...

21 поврзани вести »

Фановите на „Ѕвездените патеки“ веќе можат да учат клингонски

Алфа - пред: 10 часа

Ако сте вистински фан на „Ѕвездените патеки“, веројатно секогаш сте сонувале да зборувате клингонски, иако ова е еден од најнепријатните измислени јазици. Ако сте вистински фан на „Ѕвездените патеки“, веројатно секогаш сте сонувале да зборувате ...

4 поврзани вести »

Истанбулските таксисти покренаа судски спор против Убер

Алфа - пред: 10 часа

Здружение на таксистите од Истанбул покрена судски процес против интернет такси компанијата Убер, која ја обвинуваат за нелојална конкуренција на улиците на турската метропола. Здружение на таксистите од Истанбул покрена судски процес против ...

3 поврзани вести »

Објавени спецификациите за Самсунг Галакси A6 и Галакси A6 +

Алфа - пред: 10 часа

Самсунг Галакси A е атрактивен паметен телефон од средниот ценовен сегмент кој нуди многу од функциите на најскапите модели на компанијата. Самсунг Галакси A е атрактивен паметен телефон од средниот ценовен сегмент кој нуди многу од функциите на ...

3 поврзани вести »

Џијан Емин ќе настапи во Франција со Националниот оркестар де Лорен и Дерик Меј

Алфа - пред: 10 часа

Македонскиот музичар Џијан Емин на 24 март ќе настапи во Мец, Франција, како диригент на Националниот оркестар де Лорен, заедно со диџејот Дерик Меј - еден од пионерите на детроитската техно-сцена.

11 поврзани вести »

Мицкоски: Заев е кукавица, интерпелација за Џафери, предвремени избори, протести од мај

Алфа - пред: 11 часа

Многу брзо, веќе од мај ВМРО-ДПМНЕ започнува со протести на улица, кои ќе траат се додека на предвремени парламентарни избори не ја урнеме оваа ненародна власт. Ги повикуваме сите граѓани да ни се придружат.

58 поврзани вести »

Џејкоб Зума ќе биде обвинет за корупција

Алфа - пред: 11 часа

Поранешниот јужноафрикански претседател Џејкоб Зума ќе биде обвинет поради корупцисја во врска со зделка за оружје вредна 30 милијарди ранди (2,5 милијарди долари) од крајот на 90-те години од минатиот век.

4 поврзани вести »

Меркел: Германија нема да го бојкотира СП во Русија

Алфа - пред: 11 часа

Германската канцеларка Ангела меркел ја отфрли можноста фудбалската репрезентација на Германија да го бојкотира Светското првенство во Русија за да искаже солидарност со Велика Британија. Германската канцеларка Ангела меркел ја отфрли можноста ...

21 поврзани вести »

Коха: Рахој не доаѓа на Самитот бидејќи не сака фотографија со Тачи

Алфа - пред: 11 часа

Шпанскиот премиер Маријано Рахој нема да присуствува на самитот на Европската унија и Западен Балкан идниот месец, објави „Коха“, повикувајќи се на шпански „Ел Паис“. Шпанскиот премиер Маријано Рахој нема да присуствува на самитот на Европската ...

10 поврзани вести »

До 20 март протераните руски дипломати треба да ја напуштат Велика Британија

Алфа - пред: 11 часа

Руските дипломати кои се на списокот за протерување од Велика Британија ќе мора да ја напуштат таа држава на 20 март, изјави рускиот амбасадор во Лондон Александар Јаковенко. Руските дипломати кои се на списокот за протерување од Велика Британија ќе ...

29 поврзани вести »

Катерпилер ќе затвора неколку погони, ќе отпушти до 800 работници

Алфа - пред: 11 часа

Американскиот производител на машини Катерпилер најави затворање на две постројки, како и можно затворање на фабрика за мотори во американската сојузна држава Илиноис. Американскиот производител на машини Катерпилер најави затворање на две ...

4 поврзани вести »

Закупувачите на плажите во Охрид се незадоволни и испорачаа низа барања до градоначалникот

Алфа - пред: 11 часа

Да се продолжи времетраењето на концесиите за плажите на подолг период, да им се вратат сите пари кои ги вложиле за инвестирање во комуналната инфраструктура. Да се продолжи времетраењето на концесиите за плажите на подолг период, да им се вратат ...

10 поврзани вести »

Во Прилеп без работа останаа стотина наставнички и воспитувачки

Алфа - пред: 11 часа

Осумдесет наставнички и шеснаесет воспитувачки од детските градинки во Прилеп, останаа без работа. Осумдесет наставнички и шеснаесет воспитувачки од детските градинки во Прилеп, останаа без работа.

5 поврзани вести »

Иванов се сретна со Претседателите на Азербејџан и Молдавија и со премиерот на Турција

Алфа - пред: 11 часа

Претседателот Ѓорге Иванов, во рамки на 6-тиот глобален Баку Форум, оствари средби со Претседателите на Азербејџан и на Молдавија Илхам Алијев и Игор Додон, како и со турскиот премиер Бинали Јилдирим.

32 поврзани вести »

Аптеките овој месец ќе добијат 15 милиони денари плус за лекови на рецепт

Алфа - пред: 11 часа

Да нема нова криза на лекови по аптеките, интервентно за месец Март ќе се зголемат квотите велат од Фондот за здравствено осигурување на Македонија. Зголемувањето ќе биде за 15 милиони денари, пари кои ќе бидат линеарно распределени по аптека.

43 поврзани вести »

Наезда од пајаци во Скопје, се собираат по стотина автомобили дневно

Алфа - пред: 11 часа

Граѓаните сметаат дека се работи селективно. Во градскиот централен појас се собираат возила, а и во дел од Карпош и Аеродром, но во останатите општини, како на пример Чаир, пајак-возило ретко може да се забележи. Пајак-службата со засилена контрола.

Парламентот ги усвои измените на Законот за пушење, граѓаните против, угостителите поделени

Алфа - пред: 11 часа

Пушењето во целосно затворените тераси и бавчи во кафеаните и рестораните, кое досега беше забрането, отсега ќе биде легално. Таму, ќе може да се пуши и лете и земе. Пушењето во целосно затворените тераси и бавчи во кафеаните и рестораните, кое ...

75 поврзани вести »

Седница на Централното претседателство на ДУИ во Мала Речица

Алфа - пред: 12 часа

Централното Претседателство на ДУИ, заседава во партиското седиште во Мала Речица.присутни се сите членови на ова највисоко тело на партијата како и лидерот Али Ахмети. Централното Претседателство на ДУИ, заседава во партиското седиште во Мала ...

53 поврзани вести »

Законот не е закон без потпис на Претседателот, тој не може да стапи на сила

Алфа - пред: 12 часа

Законот за јазици нема никогаш да почне да се применува, затоа што неговото изгласување во парламентот е само почетниот сегмент, велат познавачите. Законот за јазици нема никогаш да почне да се применува, затоа што неговото изгласување во ...

135 поврзани вести »