TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Алфа

Облачно со слаб дожд, на планините снег

Алфа - пред: 4 часа

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег, особено претпладне. Ќе дува умерен југоисточен ветер. Времето во Македонија ќе биде претежно облачно со слаби локални врнежи од дожд, а на ...

33 поврзани вести »

Исплатена октомвриската плата на вработените во ФЕНИ Индустри

Алфа - пред: 4 часа

Компанијата ГСОЛ, која што има договор за преработка на руда со ФЕНИ Индустри, им ја исплати октомвриската плата на сите 748 вработени. Компанијата ГСОЛ, која што има договор за преработка на руда со ФЕНИ Индустри, им ја исплати октомвриската плата ...

29 поврзани вести »

Инцидент пред Амбасадата на САД во Подгорица

Алфа - пред: 4 часа

Непознато лице синоќа фрли експлозивна направа врз Амбасадата на САД во Подгорица, а потоа со бомба се самоуби пред дипломатското претставништво. Непознато лице синоќа фрли експлозивна направа врз Амбасадата на САД во Подгорица, а потоа со бомба се ...

64 поврзани вести »

Трамп: Би помогнало доколку наставниците се вооружат

Алфа - пред: 4 часа

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа сугерираше дека вооружувањето наставници би можело да помогне во спречување на масакри како минатонеделната пукотница во училиште на Флорида, кога беа убиени 17 ученици.

51 поврзани вести »

Синот осомничен за вчерашното убиство на 62-годишниот Т.Б. во Штип

Алфа - пред: 4 часа

Првичните сознанија од истрагата на штипската полиција говорат дека 62-годишниот Т.Б., кој вчера беше пронајден мртов во неговиот дом на ул.„Сутјеска“, бил убиен од неговиот 29-годишен син Г.Б и негов пријател, на возраст од 24 години.

29 поврзани вести »

Амбасадата на САД „разочарана“ од изјавата на Рама

Алфа - пред: 19 часа

Амбасадата на САД во Тирана соопшти дека е разочарана од изјавата на албанскиот премиер Еди Рама за можноста од обединување на Косово и Албанија. Амбасадата на САД во Тирана соопшти дека е разочарана од изјавата на албанскиот премиер Еди Рама за ...

58 поврзани вести »

Врховниот Суд во Шпанија бара апсење на поранешна каталонска пратеничка

Алфа - пред: 19 часа

Врховниот суд на Шпанија побара да биде приведена поранешната пратеничка во каталонскиот парламент Ана Габриел, откако таа денеска не се појави на суд. Врховниот суд на Шпанија побара да биде приведена поранешната пратеничка во каталонскиот ...

2 поврзани вести »

Тереза Меј сака граѓаните на ЕУ да останат во Велика Британија и по Брегзит

Алфа - пред: 20 часа

Британската премиерка Тереза ​​Меј денес изјави дека сака сите граѓани на Европската унија кои легално живеат во Велика Британија да останат во земјата и по Брегзит во 2019 година. Британската премиерка Тереза ​​Меј денес изјави дека сака сите ...

14 поврзани вести »

Забрана за тешки товарни возила на премините Стража и Маврово поради снег

Алфа - пред: 20 часа

Поради интензивни врнежи од снег на планискиот премин Стража од 16.40 часот е воведена забрана за тешки товарни возила. Поради интензивни врнежи од снег на планискиот премин Стража од 16.40 часот е воведена забрана за тешки товарни возила.

65 поврзани вести »

Лавров пристигна во посета на Белград

Алфа - пред: 20 часа

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров попладнево допатува во дводневна посета на Србија, каде што со српските претставници ќе разговара за билатералните односи, економската соработка, ситуацијата на Западниот Балкан и за решавањето на косовскот ...

52 поврзани вести »

Во Хрватска црвен метеоаларм, во делови на РС прогласена вонредна состојба

Алфа - пред: 20 часа

Црвен метеоаларм за денеска и утре е прогласен за Кварнер и Велебитскиот канал во Хрватска, пред се поради силниот североисточен ветар, чии удари ќе достигнат до 150 километри на час. Црвен метеоаларм за денеска и утре е прогласен за Кварнер и ...

11 поврзани вести »

Трамп повторно го нападна поранешниот претседател на САД, Обама

Алфа - пред: 20 часа

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска повторно го нападна својот претходник Барак Обама истакнувајќи дека морал повеќе да направи за да го спречи мешањето на Русија во изборите. Американскиот претседател Доналд Трамп денеска повторно го ...

12 поврзани вести »

Јункер: Се надевам дека ќе престане трендот на смена на премиери во Романија

Алфа - пред: 20 часа

Претседателот на Европска комисија, Жан-Клод Јункер на денешната средба Виорика Данчила изјави дека таа е петта романска премиерка со која се сретнува за последните четири години. Претседателот на Европска комисија, Жан-Клод Јункер на денешната ...

5 поврзани вести »

Најмалку 25 загинати, кога автобус падна во провалија во Перу

Алфа - пред: 20 часа

Најмалку 25 лица загинаа откако автобус излета од патот и падна од гребен висок 200 метри во јужниот дел на Перу. Најмалку 25 лица загинаа откако автобус излета од патот и падна од гребен висок 200 метри во јужниот дел на Перу.

23 поврзани вести »

Големо невреме во САД - замрзнат дожд и снег предизвикале 400 сообраќајки

Алфа - пред: 20 часа

Невреме пропратено со замрзнат дожд и снег зафати голем дел од САД и доведе до фатални несреќи и затворања на училишта. Невреме пропратено со замрзнат дожд и снег зафати голем дел од САД и доведе до фатални несреќи и затворања на училишта.

33 поврзани вести »

Почина најпознатиот американски проповедник Били Грам

Алфа - пред: 20 часа

Најпознатиот американски христијански проповедник во историјата, свештеникот Били Грам денеска почина на 100 години во својот дом во Северна Каролина. Најпознатиот американски христијански проповедник во историјата, свештеникот Били Грам денеска ...

7 поврзани вести »

Ердоган: Турција во дипломатијата не се однесува двострано

Алфа - пред: 22 часа

На Македонија и Турција им се потребни универзитети кои ќе им помогнат да младите луѓе да ги достигнат своите потенцијали во предизвиците кои ги носи 21 век, порача претседателот Иванов. На Македонија и Турција им се потребни универзитети кои ќе им ...

По цели 10 дена од трагедијата, обвинителството отвора истрага за смрта на планинарите Калина и Алакесандар на ...

Алфа - пред: 22 часа

Во соопштението се вели дека надлежен јавен обвинител издал наредба до секторот за внатрешни работи Скопје – единица за насилен криминал, за да се извршат проверки во федерацијата на планинарските спортови на Македонија.

Телма, Сител, Канал 5, Алсат-М и Алфа бараат Владата да ја испита незаконската медиумска концентрација на „ТВ 24“ и ...

Алфа - пред: 22 часа

Националните телевизии бараат владата, конечно, да го испита незаконското работење на овие два правни субјекти, кои се во однос забранет со законот. Сите национални радиодифузиери, Алфа, Телма, Сител, Канал 5 и Алсат М се буквално фрапирани од ...

Наградно прашање: на што покрај грчките ригидни и јавни „црвени линии“ во преговорите, се должи оптимизмот на Заев за ...

Алфа - пред: 22 часа

Од едена страна грчки црвени линии, од кои Атина нема да отстапи, а од друга континуиран оптимизам на првиот човек на македонската извршна власт дека до јули ќе има решение на спорот Од едена страна грчки црвени линии, од кои Атина нема да отстапи, ...