TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Алфа

Си Џинпинг едногласно реизбран за претседател на Кина

Алфа - пред: 22 часа

Секинескиот народен конгрес денеска едногласно го поддржа реизборот на Си Џинпинг за претседател на Кина, а тој, исто така, повторно е избран и на должноста претседател на Централниот воен совет.

22 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ја обезвредни улогата на Собранието

Алфа - пред: 22 часа

СДСМ ја погази демократијата, Уставот и законите, само за да изгласа закон со кој се надеваат дека ќе обезбедат поддршка за одржување на неспособната влада. СДСМ ја погази демократијата, Уставот и законите, само за да изгласа закон со кој се ...

23 поврзани вести »

Грчки дипломатски извори потврдуваат дека Коѕијас добил писмо со куршум и закани поради Македонија

Алфа - пред: 22 часа

Грчки дипломатски извори за новинската агенција АНА-МПА ја потврдуваат веста објавена во денешното издание на весникот „Та неа“ за заканувачкото писмо и куршумот испратен до шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас.

78 поврзани вести »

Трамп потпиша закон со кој дозволи официјални американско-тајвански контакти

Алфа - пред: 22 часа

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша предлог-закон, кој е веќе усвоен од Конгресот, со кој им се дозволува на американски официјални претставници да патуваат во Тајван на средби со тајвански колеги.

13 поврзани вести »

Утре пороен дожд, грмежи и засилен ветер

Алфа - пред: 22 часа

Пороен дожд, грмежи и засилен ветер, најавува УХМР за утре. Пороен дожд, грмежи и засилен ветер, најавува УХМР за утре. Во раните утрински часови во западниот дел од земјата нестабилното и променливо време ќе биде поизразено, а околу пладне во ...

37 поврзани вести »

Украина забрани гласање на Русите на нејзина територија

Алфа - 16.03.2018

На граѓаните на Русија нема да им биде дозволен пристап до дипломатските мисии во Украина в недела кога се одржуваат избори за претседател на Русија, соопшти денеска министерот за внатрешни рабопти на Украина Арсен Аваков.

11 поврзани вести »

Меркел до Зехофер: Муслиманите се дел од Германија, како и нивната религија

Алфа - 16.03.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел го повтори ставот дека муслиманите и нивната религија се дел од Германија, реагирајќи на изјавата на новиот германски министер за внатрешни работи Хорст Зехофер кој го негираше местото на исламот во христијанска ...

21 поврзани вести »

Фановите на „Ѕвездените патеки“ веќе можат да учат клингонски

Алфа - 16.03.2018

Ако сте вистински фан на „Ѕвездените патеки“, веројатно секогаш сте сонувале да зборувате клингонски, иако ова е еден од најнепријатните измислени јазици. Ако сте вистински фан на „Ѕвездените патеки“, веројатно секогаш сте сонувале да зборувате ...

4 поврзани вести »

Истанбулските таксисти покренаа судски спор против Убер

Алфа - 16.03.2018

Здружение на таксистите од Истанбул покрена судски процес против интернет такси компанијата Убер, која ја обвинуваат за нелојална конкуренција на улиците на турската метропола. Здружение на таксистите од Истанбул покрена судски процес против ...

3 поврзани вести »

Објавени спецификациите за Самсунг Галакси A6 и Галакси A6 +

Алфа - 16.03.2018

Самсунг Галакси A е атрактивен паметен телефон од средниот ценовен сегмент кој нуди многу од функциите на најскапите модели на компанијата. Самсунг Галакси A е атрактивен паметен телефон од средниот ценовен сегмент кој нуди многу од функциите на ...

3 поврзани вести »

Џијан Емин ќе настапи во Франција со Националниот оркестар де Лорен и Дерик Меј

Алфа - 16.03.2018

Македонскиот музичар Џијан Емин на 24 март ќе настапи во Мец, Франција, како диригент на Националниот оркестар де Лорен, заедно со диџејот Дерик Меј - еден од пионерите на детроитската техно-сцена.

11 поврзани вести »

Мицкоски: Заев е кукавица, интерпелација за Џафери, предвремени избори, протести од мај

Алфа - 16.03.2018

Многу брзо, веќе од мај ВМРО-ДПМНЕ започнува со протести на улица, кои ќе траат се додека на предвремени парламентарни избори не ја урнеме оваа ненародна власт. Ги повикуваме сите граѓани да ни се придружат.

70 поврзани вести »

Џејкоб Зума ќе биде обвинет за корупција

Алфа - 16.03.2018

Поранешниот јужноафрикански претседател Џејкоб Зума ќе биде обвинет поради корупцисја во врска со зделка за оружје вредна 30 милијарди ранди (2,5 милијарди долари) од крајот на 90-те години од минатиот век.

4 поврзани вести »

Меркел: Германија нема да го бојкотира СП во Русија

Алфа - 16.03.2018

Германската канцеларка Ангела меркел ја отфрли можноста фудбалската репрезентација на Германија да го бојкотира Светското првенство во Русија за да искаже солидарност со Велика Британија. Германската канцеларка Ангела меркел ја отфрли можноста ...

21 поврзани вести »

Коха: Рахој не доаѓа на Самитот бидејќи не сака фотографија со Тачи

Алфа - 16.03.2018

Шпанскиот премиер Маријано Рахој нема да присуствува на самитот на Европската унија и Западен Балкан идниот месец, објави „Коха“, повикувајќи се на шпански „Ел Паис“. Шпанскиот премиер Маријано Рахој нема да присуствува на самитот на Европската ...

12 поврзани вести »

До 20 март протераните руски дипломати треба да ја напуштат Велика Британија

Алфа - 16.03.2018

Руските дипломати кои се на списокот за протерување од Велика Британија ќе мора да ја напуштат таа држава на 20 март, изјави рускиот амбасадор во Лондон Александар Јаковенко. Руските дипломати кои се на списокот за протерување од Велика Британија ќе ...

108 поврзани вести »

Катерпилер ќе затвора неколку погони, ќе отпушти до 800 работници

Алфа - 16.03.2018

Американскиот производител на машини Катерпилер најави затворање на две постројки, како и можно затворање на фабрика за мотори во американската сојузна држава Илиноис. Американскиот производител на машини Катерпилер најави затворање на две ...

4 поврзани вести »

Закупувачите на плажите во Охрид се незадоволни и испорачаа низа барања до градоначалникот

Алфа - 16.03.2018

Да се продолжи времетраењето на концесиите за плажите на подолг период, да им се вратат сите пари кои ги вложиле за инвестирање во комуналната инфраструктура. Да се продолжи времетраењето на концесиите за плажите на подолг период, да им се вратат ...

4 поврзани вести »

Во Прилеп без работа останаа стотина наставнички и воспитувачки

Алфа - 16.03.2018

Осумдесет наставнички и шеснаесет воспитувачки од детските градинки во Прилеп, останаа без работа. Осумдесет наставнички и шеснаесет воспитувачки од детските градинки во Прилеп, останаа без работа.

Иванов се сретна со Претседателите на Азербејџан и Молдавија и со премиерот на Турција

Алфа - 16.03.2018

Претседателот Ѓорге Иванов, во рамки на 6-тиот глобален Баку Форум, оствари средби со Претседателите на Азербејџан и на Молдавија Илхам Алијев и Игор Додон, како и со турскиот премиер Бинали Јилдирим.

33 поврзани вести »