TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Алфа

Голден Стејт ја прекина серијата порази, Вашингтон славеше против Бостон

Алфа - 15.03.2018

Во НБА лигата одиграни се четири натпревари. Голден Стејт го совлада Лос Анџелес Лејкерс со 117:106 и ја прекинаа серијата од два последователни порази. Кевин Дурент мечот го заврши со 26 поени и шест асистенции, Ник Јанг постигна 18 поени додека ...

Запалено возило на пратеничка на СДСМ, еден уапсен пред Собрание

Алфа - 15.03.2018

За палењето на возилото, досега нема ниту осомничени, ниту уапсени. Полицијата синоќа го крена степенот на безбедност, велат од МВР. Биле зголемени полициските патроли, во неколку реони и во неколку гардови низ државата, потврдија од полицијата за ...

Законот за јазиците практично неспроведлив

Алфа - 15.03.2018

Најширока употреба на албанскиот јазик предвидува контроверзниот Закон кој вчера владејачкото мнозинство, по низа инциденти и во тензична атмосфера го изгласа во македонското Собрание Најширока употреба на албанскиот јазик предвидува контроверзниот ...

41 поврзани вести »

Од 1 април ќе се наплаќаат влезници за паркот околу дворецот Тракошќан во Хрватска

Алфа - 15.03.2018

Од 1 април ќе се наплаќаат влезници и за прошетка во паркот околу дворецот Тракошќан во Хрватска. Од 1 април ќе се наплаќаат влезници и за прошетка во паркот околу дворецот Тракошќан во Хрватска.

2 поврзани вести »

Додик: Република Српска сака поголема автономија

Алфа - 15.03.2018

Република Српска сака поголема автономија и да и бидат вратени надлежностите што ги имаше со Дејтонскиот договор, изјави претседателот на српскиот ентитет во Босна и Херцеговина, Милорад Додик.

4 поврзани вести »

Нов сомнителен пакет во британскиот Парламент

Алфа - 15.03.2018

На адреса во британскиот Парламент денеска пристигнала сомнителна пратка, поради што парламентраните служби побарале интервенција на полицијата. На адреса во британскиот Парламент денеска пристигнала сомнителна пратка, поради што парламентраните ...

7 поврзани вести »

Во рација во Каталонија уапсен регионален функционер

Алфа - 15.03.2018

Полицијата во Барселона изврши претрес во седиштето на каталонската регионална Влада, каде уапси еден функционер, соопшти денеска неименуван портпарол на Цивилната гарда. Полицијата во Барселона изврши претрес во седиштето на каталонската регионална ...

2 поврзани вести »

Завршува обврската за поседување зимска опрема во возилата

Алфа - 15.03.2018

Законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата завршува денеска, 15-ти март 2018 година, потсетуваат од Авто мото сојузот на Македонија. Законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата завршува ...

Меѓународна недела на парите

Алфа - 15.03.2018

Глобалната недела на парите, во организација на Меѓународната организација за финансиска едукација на деца и млади (Child and Youth Finance International), се одржува на светско ниво од 2012 година.

9 поврзани вести »

Хуманитарен конвој влезе во Источна Гута

Алфа - 15.03.2018

Конвој со хуманитарна помош денеска влезе во реонот на Источна Гута, последното упориште на сириските бунтовници во близина на Дамаск, соопшти Меѓународниот комитет на Црвениот крст (ИЦРЦ).

26 поврзани вести »

Кадриу не прејудицира дали законот е уставен, но смета дека Иванов треба да го потпише

Алфа - 15.03.2018

Смета дека согласно Уставот, претседателот на државата Ѓорге Иванов е должен да го потпише Законот затоа што тој еднаш веќе го искористил правото на вето. Судијата на Уставниот суд на РМ Осман Кадриу денеска не сакаше да даде оценка дали донесениот ...

160 поврзани вести »

Концерт „Made in Macedonia“ на Македонската филхармонија

Алфа - 15.03.2018

„Made in Macedonia“ е насловен концертот што вечер ќе го одржи Македонската филхармонија. „Made in Macedonia“ е насловен концертот што вечер ќе го одржи Македонската филхармонија. Како солист ќе се претстави еден од најдобрите македонски ...

8 поврзани вести »

Последен ден за поднесување даночни пријави, УЈП со продолжено работно време

Алфа - 15.03.2018

Последен ден за поднесување годишна даночна пријава за дополнителни приходи во 2017 година. Последен ден за поднесување годишна даночна пријава за дополнителни приходи во 2017 година. Обврската ја имаат оние кои освен плата и пензија имаат и приходи ...

32 поврзани вести »

Двојно зголемени нивоата на Вардар, Треска, Пчиња и Сатеска

Алфа - 15.03.2018

Речиси двојно повисоки од просекот за март се нивоата на реките Вардар кај Велес и Зајчев Рид, Треска кај Македонски брод, Пчиња кај Катлановска Бања и Сатеска кај Ботун, соопшти УХМР. Речиси двојно повисоки од просекот за март се нивоата на реките ...

Утре без струја делови од неколку скопски општини

Алфа - 15.03.2018

Заради закажани технички зафати во дистрибутивната електро мрежа, утре, без електрична енергија ќе останат делови од неколку скопски општини. Заради закажани технички зафати во дистрибутивната електро мрежа, утре, без електрична енергија ќе останат ...

Борисов: Остварен е напредок во поврзаноста на Западниот Балкан

Алфа - 15.03.2018

Борисов ја истакнал и важноста на изградба на гасниот центар „Балкан“, кој е дел од политиката за интеграција и развој на слободен и конкурентен пазар на гас во Југоисточна Европа. Напредокот во иницијативите за зголемување на меѓусебната поврзаност ...

4 поврзани вести »

Мачките на Кипар се двојно повеќе од луѓето

Алфа - 15.03.2018

Кипарската Влада пред извесно време одобри 75.000 евра за стерилизација на уличните мачки, но и тие средства се недоволни, за да се забави нивното размножување. Кипар можеби има проблем со нискиот наталитет меѓу луѓето, но тоа воопшто на важи за ...

Вес Мичел денеска во Атина

Алфа - 15.03.2018

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија Вес Мичел, денеска е во Атина на средби со грчки владини преставници. Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија Вес Мичел, денеска е во Атина на средби со грчки ...

44 поврзани вести »

Најмалку 11 повредени при судири во бегалски камп на Лезбос

Алфа - 15.03.2018

Најмалку 11 мигранти, меѓу кои и едно бебе и трудница, се повредени минатата ноќ при судири со полицијата во бегалски камп на грчкиот остров Лезбос. Најмалку 11 мигранти, меѓу кои и едно бебе и трудница, се повредени минатата ноќ при судири со ...

9 поврзани вести »

Двајца загинати при уривање на американски воен авион крај Флорида

Алфа - 15.03.2018

Американски воен авион се урна во водите на Атлантскиот Океан во близина на бреговите на сојузната држава Флорида, при што загинаа двајцата негови пилоти. Американски воен авион се урна во водите на Атлантскиот Океан во близина на бреговите на ...

19 поврзани вести »