TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Алсат-М

Единаесет жртви во автобуска несреќа во Турција

Алсат-М - тукушто објавено

Најмалку 11 лица загинаа и 44 се повредени во автобуска несреќа што денеска се случи во провинцијата Ескишехир, во централна Турција. Локалните медиуми јавија дека автобус, кој превезувал ученици кои биле на екскурзија, излетал од патот и удрил во ...

15 поврзани вести »

ЕП ракомет 2018: Данците сепак посилни од Словенците

Алсат-М - пред: 21 мин

Ракометарите на Данска ја забележаа првата победа во новоформираната група 2, на Европскиот шампионат што се одржува во Хрватска. Олимпискиот шампион Данска ја совлада Словенија со 31-28 полувреме 16-14.

80 поврзани вести »

Меј: Втор референдум за Брегзит нема да има

Алсат-М - пред: 23 мин

Втор референдум во Велика Британија за прашањето за напуштање на ЕУ нема да има, изјави британската премиерка Тереза Меј во интервју за германскиот весник „Билд“. – Не, нема да има втор референдум.

19 поврзани вести »

Aпликација која ги спречува децата да ги игнорираат пораките од нивните родители

Алсат-М - пред: 25 мин

Британецот Ник Херберт смислил и креирал апликација „ReplyASAP“ која автоматски го заклучува мобилниот телефон на децата се додека не одговорат на пораките од нивните родители. На оваа идеја го навел неговиот син Бен, кој својот телефон постојано го ...

Лавров: Договорот за иранската нуклеарна програма не може да преживее ако САД се повлечат од него

Алсат-М - пред: 30 мин

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека Иранскиот нуклеарен договор не може да преживее ако САД се повлечат од него. – Тој договор не може да се спроведе ако еден од неговите учесници еднострано се повлече од него.

12 поврзани вести »

Заев оптимист за името, ОМД бара оставка од Нимиц

Алсат-М - пред: 33 мин

Премиерот Зоран Заев вчера од Струга порача дека очекува да биде изнајдено решение за името, а ова прашање беше и главна тема на средбата меѓу архиепископот Јеронимос и грчкиот премиер Алексис Ципрас.

28 поврзани вести »

Си Џинпинг влегува во кинескиот Устав

Алсат-М - пред: 13 часа

Комунистичката партија на Кина (КПК) предложи „Мислите на Си Џинпинг“ да се впишат во Уставот, што значи ново зајакнување на положбата на претседателот на државата. Предлогот треба да биде усвоен во Парламентот, но бидејќи КПК е единствена партија ...

2 поврзани вести »

Турција испраќа специјални единици на границата со Сирија

Алсат-М - пред: 13 часа

Турската армија испрати специјални единици во округот Хатаи, кој граничи со Сирија. Таму пристигнале најмалку 10 автобуси со припадници на специјалните единици, кои ќе бидат распоредени во реонот на Хас и Каракхан.

19 поврзани вести »

Заев и Ципрас ќе разговараат во Давос

Алсат-М - пред: 13 часа

По новата рунда разговори за името меѓу Македонија и Грција, со посредство на медијаторот Метју Нимиц, во среда во Давос, Швајцарија, ќе се одржи првата директна средба меѓу двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас.

18 поврзани вести »

Макрон најави зголемување на буџетот за одбраната

Алсат-М - пред: 17 часа

Претседателот на Франција Емануел Макрон денеска најави дека издвојувањата за војската следните години ќе се зголемат поради внатрешната безбедност но и ангажманот на француската војска во странство и повторно побара подобрување на воената соработка ...

19 поврзани вести »

Јонуз: Столтенберг испрати последен јасен сигнал

Алсат-М - пред: 17 часа

„ Македонија да заборави на членството во НАТО и ЕУ без решавање на спорот со името со Грција“. Ова беше пораката на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, кој пред два дена по прв пат дојде во Македонија, за да се сретне со државното ...

236 поврзани вести »

Сојузот на наставници Албанци скептични за спроведувањето на најавените реформи

Алсат-М - пред: 17 часа

Сојузот на наставници Албанци е резервирана околу спроведувањето на најавените реформи од Министерството за образование. Претседателот на СНА, Нухи Дардишта за Алсат М рече дека според сегашните услови во основните училишта, спроведувањето на ...

19 поврзани вести »

Имињата на функционерите на Алијанса за Албанците и натаму на вратите на канцелариите

Алсат-М - пред: 17 часа

На вратите на канцелариите на замениците министри и на директорите од Алијанса за Албанците се уште стојат имињата на функционерите на партијата на Зијадин Села, иако тие не се појавуваат на работните места откако поднесоа оставки.

2 поврзани вести »

Мицкоски: Власта провоцира да го напуштиме Собранието

Алсат-М - пред: 17 часа

Новиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во интервју за „Независен весник“ ја обвини власта дека намерно ги провоцира да го напуштат Собранието. Мицкоски најавува дека партиските органи наскоро ќе донесат конечна одлука за тоа дали ќе се ...

31 поврзани вести »

Не се знае колку скијачи од Македонија ќе настапат на ЗОИ 2018

Алсат-М - пред: 18 часа

Натпреварувачите што ќе учествуваат на Зимските олимписки игри „Пјонгчанг 2018“ веќе се во екот на подготовките. Иако има помалку од еден месец до почетокот само едно е сигурно дека Македонија на Олимпијадата во Јужна Кореја ќе ја претставуваат ...

Гинис, 122 кокосови ореви скршени за 1 минута

Алсат-М - пред: 18 часа

Абхеш Доминик од Индија влезе во Гинисовата книга на рекорди откако со рака искрши 122 кокосови ореви за 60 секунди. Претходниот рекорд беше за четири кокосови ореви помалку, поставен во 2011 година.

Можна преквалификација на делото за прегазувањето на Алмир Алиу

Алсат-М - пред: 18 часа

Републичкото обвинителство според извори на Алсат-М телевизија на следното рочиште кое ќе се одржи во вторник може да одлучи да се преквалификува делото во случајот на малиот Алмир Алиу од „убиство“ во „сообраќајна несреќа со смртни последици“.

Напади во руските училишта најверојатно поврзани со „Син кит“

Алсат-М - пред: 19 часа

Тинејџер со секира повреди шест деца и една жена во училиште во селото Соснови Бор, во руската република Бурајатија. Според првичните информации, ученик од деветто одделени ги нападнал учениците со секира, а потоа го запалил училиштето.

11 поврзани вести »

Сè уште нема осомничен или уапсен за убиството на Оливер Ивановиќ

Алсат-М - пред: 19 часа

Возилото од типот Опел Астра пронајдено запалено во вторникот веднаш по убиството на Оливер Ивановиќ во Митровица, води потекло од Србија и таму сменило неколку сопственици. Ова го соопшти регионалниот заменик-директор на косовската полиција во ...

57 поврзани вести »

Чешкиот Парламент му го одзеде имунитетот на премиерот Бабиш

Алсат-М - пред: 19 часа

Долниот дом на Парламентот во Чешка денеска му го одзеде имунитетот на премиерот Андреј Бабиш. Во гласањето учествуваа 180 пратеници, од кои 111 ја поддржаа одлуката, а 69 се изјаснија против.

11 поврзани вести »