TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Алсат-М

Две лица повредени во лавина во Швајцарија

Алсат-М - пред: 14 часа

Две лица се повредени денеска попладне во јужниот швајцарски кантон Вале откако беа затрупани од лавина, соопшти локалната полиција. Првично полицијата објави, повикувајќи се на очевидец, дека десет лица биле затрупани од лавината.

15 поврзани вести »

Гонзалез: Игравме под притисок, Вардар остана лидер во групата

Алсат-М - пред: 15 часа

Тренерот на Вардар Раул Гонзалез по тешкиот меч со Пик Сегед во кој „црвено-црните“ победија со 34:30 не го криеше своето задоволство. – Им честитам на Пик Сегед, секогаш кога играме против нив имаме тежок натпревар, бидејќи противникот е одлично ...

102 поврзани вести »

Трамп: Во Москва „умираат“ од смеење

Алсат-М - пред: 15 часа

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека Русија успеала, повеќе од сите луди очекувања, да посее неслога и неред во САД. „Америко, разбуди се! Во Москва умираат од смеење“, порача денеска Трамп преку Твитер.

30 поврзани вести »

САД, Британија и Франција бараат ОН да го казнат Иран

Алсат-М - пред: 16 часа

САД, Британија и Франција бараат од Советот за безбедност на ОН да го осуди Иран поради тоа што не успеал да спречи ракети од земјата да паднат во рацете на бунтовниците Хути во Јемен. Според нацрт резолуцијата, трите земји исто така сакаат советот ...

7 поврзани вести »

Африм Гаши избран за лидер на Беса; Реакции од тетовското крило

Алсат-М - пред: 16 часа

Африм Гаши беше избран за претседател на Движењето Беса на конгресот кој го организираше скопската група, позната и како крилото на Кахреман. За Гаши, во Тетово денеска од 542 делегати, 522 гласаа за него, 12 против додека осумина беа воздржани.

47 поврзани вести »

ПМФЛ, победи за Вардар и Шкендија

Алсат-М - пред: 17 часа

Шампионот Вардар ја совлада Победа со 3:0, а Шкендија со истиот резултат победи на гостувањето кај Шкупи во рамките од 20. коло на Првата македонска фудбалска лига. Натпреварот меѓу Вардар и Победа, иако беше најавено дека ќе се игра во Ѓорче ...

39 поврзани вести »

Kуп на Македонија, МЗТ Скопје и Работнички ќе се борат за титулата

Алсат-М - пред: 17 часа

МЗТ Скопје и Работнички ќе се борат за титулата во Купот на Македонија, откако во полуфиналето ги победија Блокотехна и Куманово. Работнички во полуфиналето го победи Куманово со резултат 77:68, додека МЗТ Скопје на третиот натпревар оваа сезона, ...

55 поврзани вести »

Атлетика, Гега и Смајлај се закитија со златни медали

Алсат-М - пред: 17 часа

Луиза Гега и Измир Смајлај освоија златни медали за Албанија на Балканското првенство во затворени сали кое се одржува во, Истанбул, Турција. Гега освои злато на 3.000 метри со време од 9 минути и 6 секунди додека на подиум место обезбеди и Смалјај ...

НБА Ол-Стар: Букер рекордер во тројки

Алсат-М - пред: 17 часа

Кошаркарот на Феникс Санс, Девин Букер го приреди најпријатното изненадување во шутирање три поени. Во финалето тој имаше целосна доминација каде беше точен во 28 од 34 максимални поени, што воедно е и рекорд во оваа дисциплина.

10 поврзани вести »

Десет лица затрупани од лавина во Швајцарија

Алсат-М - пред: 17 часа

Десет луѓе денеска се затрупани од лавина на 2500 метри надморска височина во швајцарскиот кантон Вале, соопшти локалната полиција. Според портпаролот на полицијата, Стив Леже, инцидентот се случил во областа Фено, во близина на границата со ...

15 поврзани вести »

Рама: За десет години Албанија и Косово со ист претседател

Алсат-М - пред: 17 часа

Премиерот на Албанија, Еди Рама, на десетгодишнината од независноста излезе со нов предлог, во иднината Албанија и Косово да имаат заеднички претседател, како симбол на национално единство.

118 поврзани вести »

Граѓаните револтирани од системот „Мој термин“

Алсат-М - пред: 17 часа

До пет месеци чекање за прегледи на скопските клиники. Ова е состојбата со која се соочуваат пациентите поради, како што велат, лошото функционирање на системот „Мој термин“. Тие велат дека овој систем повеќе предизвикува хаос отколку правила.

5 поврзани вести »

Интервју со Љубомир Фрчковски

Алсат-М - пред: 17 часа

Поранешниот министер за надворешни работи, Љубомир Фрчковски во интервју за Алсат М ги коментираше предлози за решавање на прашањето за името оценувајќи ги како најсериозни имињата Горна Македонија и Северна Македонија, напишани одделно.

5 поврзани вести »

Собрание, координативна средба со пратеничките групи

Алсат-М - пред: 18 часа

Претставниците на пратеничките групи утре ќе одржат редовна координативна средба со претседателот на Собранието Талат Џафери, за да се утврди интензитетот на работата на оваа институција во текот на наредната недела.

52 поврзани вести »

Ципрас ја одобри финалната фаза од преговорите со Албанија

Алсат-М - пред: 18 часа

Дипломатски извори во Министерството за надворешни работи на Грција, потврдија дека грчкиот премиер Алексис Ципрас ја одобрил крајната фаза на преговорите за пакетот нерешени прашања меѓу Грција и Албанија.

Саудиските жени добија право да отвораат свои фирми

Алсат-М - пред: 19 часа

Саудиските жени сега имаат право да отвораат сопствени бизниси, без да бараат согласност од старателот од машки пол, соопшти владата, која се надева дека на тој начин ќе го стимулира приватниот сектор.

15 поврзани вести »

Струга, едно болничко возило на 60 илјади жители

Алсат-М - пред: 19 часа

Градската болница во Струга која покрива територија од 60 илјади жители има само едно болничко возило. Него го користат сите одделенија во болницата кои некогаш и по неколку пати во текот на еден ден имаат потреба за транспорт на пациенти до ...

3 поврзани вести »

Зголемени животни трошоци и раст на цените

Алсат-М - пред: 19 часа

За нормален живот, на едно четиричлено семејство за јануари му требале 32.354 денари или над 500 евра, додека просечната плата во Македонија е околу 23 илјади денари. Во оваа сума влегуваат 13.354 денари за храна и пијалаци, за домување 10.487 ...

ЗОИ 2018, Ристевски не успеа да ја заврши велеслаломската трка

Алсат-М - пред: 19 часа

Македонскиот скијач, Антонио Ристевски не успеа да ја заврши првата трка во Велеслалом на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Инаку, победник на трката беше Марсел Хиршер, пред Хенрик Кристоферсон од Норвешка и Французинот, Алекс Пинтуро.

69 поврзани вести »

Вучиќ: Компромисот со Албанците е од животен интерес за Србија

Алсат-М - пред: 19 часа

Српскиот претседател Александар Вучиќ ја потврди веста за продолжување на техничкиот дијалог меѓу Белград и Приштина на 26 февруари во Брисел, и воедно најави дека и тој лично ќе се состане со Хашим Тачи во Брисел кон крајот на овој или на почетокот ...

31 поврзани вести »